Setari Cookie-uri

Am dubii

Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.
kudika196009
Postat pe 14 Iunie 2010 03:10
...nu ai nici o obligație sã investești în casa lui...dacã tot vrei sã te plimbi du-te singurã sau cu vreo prietenã, nu sta și te ofili lângã el
freakyyy
Postat pe 14 Iunie 2010 03:41
De la: kudika196009, la data 2010-06-14 03:10:05Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.


Ok, am inteles ce spui tu! Acum vin si te intreb, care-s calitatile lui si motivele tale, pentru care stai cu un asemenea barbat? Ca de iubire mi-e greu sa cred ca-i vorba...
Iar de investit in casa unei asemenea persoane eu n-as risca. Ba, mai mult, as pleca in vacanta, singura sau cu o amica, si mi-as vedea de ale mele. Presupun ca in afara casei alte "investitii" in voi, in tine, el nu face. Iar de maritat cu asemenea om.. Doamne fereste!
rashela
Postat pe 14 Iunie 2010 03:47
i-as propune sa ne petrecem concediu/vacanta in cada plina cu apa...sa zicem ca suntem la mare..si din cand in cand sa mergem pe bloc sa ne bronzam asa facem economie, nu?
baba_cloanta
Postat pe 14 Iunie 2010 10:55
De la: baba_cloanta, la data 2010-06-14 10:55:35i-as propune sa ne petrecem concediu/vacanta in cada plina cu apa...sa zicem ca suntem la mare..si din cand in cand sa mergem pe bloc sa ne bronzam asa facem economie, nu?



lloremmy
Postat pe 16 Iunie 2010 13:35
buna ideea ta..numai ca ar fi o problema cu cada plina cu apa..stii tu/...si apa costa...:
lloremmy
Postat pe 16 Iunie 2010 13:37
De la: kudika196009, la data 2010-06-14 03:10:05Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.
DOAMNE FERESTE de asa ceva. nu mai are mult si imparte painea pe zile ca trebuie sa investeasca in casa(spune-i sa nu uite sa o care dupa el pe lumea cealalta). Fugi fetito cit te tin puterile ,mergi in vacante(cu asta raminem),traieste ca nu ai zece vieti sa le irosesti linga Hagi Tudose!
kudika1993
Postat pe 16 Iunie 2010 15:36
problema 1
cati anii are mosu ghitra ?dar tu
e diferenta mare ,cel putin daca el e mai mare k tine cu mult !! no sa vezii afectiune pe excursii ,decat dupa ce da coltusi atuncii cu altu
am o vecina,nam vazut so fii duso vreodata undeva ,sa se laude k sau distrat,tot asa k tine sa bage banii in casa,in afacere in florii,etc
ea are 25 el mosu 40,nici acte nau si sunt de 4 anii impreuna
si mosuu e urat slabanog,cocosat,de te sperii ,nici bogat .poate o fii dotat+experienta si face lucrarea buna,in rest nu stiu ce vede la babalacu alasi taicamio la 50 arata de 10 ori mai bine k asta
poate sii eu oi fiii zgarcit cateodata si de unde 200 de euro de pers pe praful astadaca naii
dar un munte un gatar o terasa .se mei gaseste
alyn27
Postat pe 16 Iunie 2010 18:20
[. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema. [/quote]

Nu zic ca el e un tip rau ( zgarcit) sau ca tu esti risipitoare, doar ca aveti alte prioritati .
gandeste -te ca omul tine de bani ca sa i investeasca in casa, nu sa -i joaca la jocuri mecanice ( atunci cum era?!) si din moment ce asta i se pare lui cea mai importnata chestie , nu vede rostul altor cheltuieli.
Daca erai si tu in situatia asta,s a vrei neaparat sa achiti casa si faceai eforturi sa te abtii de la alte heltuieli si te butona un Gigel ca el vrea excursie in strainatate , nu -ti venea bine .

Si tu ai tot dreptul sa vrei sa te distrezi din moment ce casa aia nu e prioritatea ta si vremea trece. Ai si tu dreptate si ca fata, inteleg perfect.

Acuma intrebarea e daca tu poti trai asa pana achita el casa sau chiar si mai departe in viitor , pentru ca cine nu are obisnuinta sa iasa in oras la distractie in tinerete, nu capata nici mai tarziu obisnuinta sau sa- i faca placere , ba mai mult nu i poate intelege pe cei care ies la distractie , critica si numara fiecare leu cheltuit in distractie. ..

kudika052198
Postat pe 20 Iunie 2010 02:42
Eu nu sunt de acord cu investitiile,decat dupa casatorie,daca va despartiti?pleci cu peretele care l-ai facut din bani tai?e un chin sa fie atat de zgarcit,mai tarziu iti spune hai sa mancam cartofi ca trebe sa-mi iau masina,sau scuter,sau usa noua la apartament.
cami_goanga10
Postat pe 20 Iunie 2010 15:40
ma fata hai ia si cumpara si tu o perdea da si tu un var in casa asta ca doar te scot in excursie dupa aia ce naiba...!!
Shhh
Postat pe 20 Iunie 2010 16:05
iesi cat mai repede din relatia asta, care nu duce nicaieri si nici nu ti-a adus nimic nici pana acum. din ce spui numai de iubire nu poate fi vorba. cum sa investesti in casa lui si dupa cativa ani sa iti dea papucii, poate pt una cu pretentii mai mici. ce atatea vacante? daca el nici in oras nu te scoate...nu stiu pt ce mai stai cu el. mergi mai departe.
delicacy
Postat pe 20 Iunie 2010 17:30
Pai daca nici acum nu pleci in vacante cu 200 euro/pers cand ai s-o faci? Este o afacere buna, cat de zgarcit poate sa fie? Si asta cu sa investim in casa mea, dar daca ne certam si ne despartim te dau afara ca, de, e casa .... e penibila. Inteleg sa investesti cand esti deja casatorit. Banuiesc ca si acum cotizezi cat de cat, iei mancare sau etc... Si totusi, o vacanta pe an de o saptamana este obligatoriu.... E pacat la anii lui (banuiesc k e tanar) sa fie asa zgarcit si sa iti reproseze k de ce aruncii banii pe vacante.... frate, pana la urma cu astea ramai... cu amintiri.... nu k ai zugravit in casa si ti-ai pus termopan... Sa aprecieze ca isi poate permite o vacanta in strainatate...
Greu de spus.. nasol ca e un zgarcit si trebuie luminat ( de tine ). Bafta! Eu m-as tine tare pe pozitii si i-as spune ca daca el nu vrea sa mearga, o sa iei pe altcineva... E viata ta si asa vrei sa ti-o traiesti!
nadasurf
Postat pe 20 Iunie 2010 18:11
Se zice sa te feresti de barbatul zgarcit,gelos si lenes ....adevarul asta e
O viata avem si trebuie sa ne-p traim cum putem si cum ne place ,o vacanta pe an mi se pare obliigatoriu,macar atat ....muncesti un an intreg ,te stresezi ...pt ce ?sa investesti in casa??...
nu il critic ca vrea sa bage bani in casa ,e bine ca nu-i baga in alcool ,jocuri de noroc,etc.....dar trebuie sa fie un echilibru ...

" Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema."


Asta mi se pare inacceptabila....ti-a facut vreodata surpriza de a te duce la restaurant ...de ziua ta spre exemplu???

Mi se pare normal ca femeia sa fie cea zgarcita(in limite ),cea chibzuita ....sa nu il lase sa cheltuie banii pe prostii ....dar anumite placeri ale vietii sunt obligatorii,altfel o sa ajungem la batranete si ca amintiri o sa avem o casa renovata ..atata!!!!
propun sa ai o discutie deschisa cu el ...poate il faci sa realizeze ca ai dreptate,in caz contrar ar fi bine sa iti iei o gasca de prieteni si sa plecati in concediu....daca nici dupa ce o sa vada pozele si cat de bine v-ati distrat nu o sa se trezeasca la realitate ...da-i papucii ca nu se poate altfel
ai grija
dalma
Postat pe 20 Iunie 2010 22:42
..ehhhhh...cred ca trebuie sa te gandesti daca este vb de o relatie de iubire ,respect ,prietenie....draga mea fugi...dar fuuugiiiiii...decide acum ,fi putin egoista ,,,sunt clipe IREPETABILE in viata...
succes!
stelya
Postat pe 22 Iunie 2010 22:56
Multumesc pentru sfaturi. Vreau sa plec, dar chiar nu ma pot desprinde. :(((((
kudika196009
Postat pe 24 Iunie 2010 03:46
De la: kudika196009, la data 2010-06-24 03:46:02Multumesc pentru sfaturi. Vreau sa plec, dar chiar nu ma pot desprinde. :(((((


ce te retine ?
kudika052198
Postat pe 24 Iunie 2010 17:47
Il iubesc.
kudika196009
Postat pe 25 Iunie 2010 08:52
De la: kudika196009, la data 2010-06-25 08:52:25Il iubesc.

De ce? Ce merit are de-l iubesti?
tematoare
Postat pe 27 Iunie 2010 00:22
Pacat de asa o mentalitate amarata, viata trebuie si traita nu doar munca, daca nu iesiti acum, cand? la 80 de ani? care nu se stie daca ii mai prinzi... mergi singura in vacanta daca el nu vrea si daca tine la tine, se va sacrifica si el, daca nu... vezi tu, ideea e ca intr o relatie nu neaparat trebuie sa le faceti pe toate impreuna, mai sunt ocupatii ce tin de fiecare, prin urmare urmareste si placerea ta
oana84onutza
Postat pe 27 Iunie 2010 18:50
stiu cum e si te inteleg perfect si eu locuiesc cu iubitul meu si e obsedat sa dam bani in casa sa nu iesim sa stam numai in casa in fine dar daca nu imi placed cevae i sp.asa ca fiecare dintre noi are dreptul la relaxare parera mea asa ca dute cu o prietena o sa va distarti.asa daca te duci cu el sigur nu o sa te lase sa cumperi ceva se va uita la pret se va sramba barbati sunt niste zgarciti
axu
Postat pe 27 Iunie 2010 21:29
De la: kudika196009, la data 2010-06-25 08:52:25Il iubesc.


As fi curioasa sa stiu cum te distrezi cu asa un om:stai in casa sa admiri canapeaua cea noua, plasma sau mai stiu eu ce? trece tineretea pe langa tine si tu stai cu el in casa ,nu iti cumpara nimic si nu ai deptul nici macar la un concediu?cu 200 de euro te-ai orientat ok,nu e o suma pe care sa te doara sufletul ca o dai pt o saptamana de liniste.Cred k nicio femeie nu isi doreste un barbat zgarcit,chiar nu...si pe langa ca nu iti ofera nimic palpabil,mai are pretentii sa investesti si in casa lui...si doar APOI,in eventualitatea in care investesti SUFICIENT (citez -nu doar cateva milioane !!!!) poate iti vei castiga dreptul la un concediu,dar doar daca meriti..deci draga mea,vei avea o viata trista intre peretii casei LUI,unde se vor duce si banii TAI,cu care ai putea sa vezi lumea,sa iesi la sucuri,sa mergi la petreceri,pe scurt : sa traiesti!
daca tu crezi ca meriti atat de putin,noi nu te putem ajuta,pentru ca atunci tu ai o problema de respect de sine,nu el de zgarcenie.
Ai grija de tine si nu iti irosi cei mai frumosi ani!
ammyna
Postat pe 30 Iunie 2010 10:59
in viata asta cu ce ramai cu modificarile in casa...astea sunt amintirile?! ce ai de povestit prietenilor ...ca ce fain arata gresia in baie?!dute tu singura in vacanta si lasa-l pe el cu modificatul prin casa.
roz5blue6lila7
Postat pe 30 Iunie 2010 11:02
De la: lloremmy, la data 2010-06-16 13:37:07buna ideea ta..numai ca ar fi o problema cu cada plina cu apa..stii tu/...si apa costa...:

duci cada pe bloc si astepti sa vina ploaia
roz5blue6lila7
Postat pe 30 Iunie 2010 11:04
"este casa lui da locuim impreuna. Sa contribui si eu? "... Avand in vedere k nu sunteti casatoriti , nu se stie cat vei mai sta TU in casa aceea mai ales dupa ce o va termina. Cu sume mai mici poti contribui si tu, din moment ce stai q el insa nu pune partea ta prea mult la comun pt ca nu esti nevasta lui. Plus de asta nu merita din moment ce nu e in stare sa rupa 200 de euro de la suflet pt a pleca cu tine in strainatate ..pt k la urma urmei nu e o suma imensa. Stii, in cazul in kre te ia de nevasta, te gandesti "dak o sa imi scoata ochii k eu nu am contribuit q mare lucru pt casa asta?!?" Nu are nici un drept, deoarece casei ii poti aduce imbunatatiri si pe parcurs Pana la urma casa se rezolva si mai incolo..k nu ii ploua in living il intelegem k poate are o varsta la kre tre sa se realizeze, dar nu tre sa te neglijeze pe tine

Sfatul meu este sa nu lasi timpul sa zboooare pe langa tine degeaba Nu se merita sa iti refuzi placerea de a merge in vacantza in strainanate pt un zgarcit. Daca nu avea posibilitatea sa t insoteasca mai ziceam "Sacrifica'te tu si nu il face sa se simta prost!", dar asa?? Alooo Vorbeste cu o prietena si dute sa t distrezi... k aceeasi posibilitate nu o vei avea mereu. Si sigur dak ii vei spune k pleci cu prietena X se va razgandi. Nu isi va lasa iubita singura Iar dak te shantajeaza q despartirea gen "ori eu ori calatoria!!"....Lasa'l! . Daca acum este asa....mereu va fi : intr'o continua lupta pentru bunurile materiale fara sa tina cont si de persoana iubita Si nu cred k ai vrea ca tu sau placerile tale sa fie mereu ultimele in lista prioritatilor lui

Noi iti dam doar niste sfaturi...tu alegi dak tii cont de ele sau nu ! Gandeste'te k nu ai de ce sa ii faci p plac dak el nu s strofoaca sa iti faca tie! Si ai drum liber inainte sa cunosti si alte persoane pt k nu va leaga casatoria...chiar dak sunt deja 2 ani la mijloc De asemenea nu cre k ai prefera sa manacati floricele amandoi in fiekre seara p noua canapea gandindu'va la ce noi modificari sa aduceti casei si cate si mai cate :P

:* Succes!
mady_kissulik
Postat pe 9 Iulie 2010 14:08
Draga,mare e gradina Domnului!!!Chiar m-am blocat si nu stiu ce sa zic.
balanta65
Postat pe 9 Iulie 2010 20:05
De la: balanta65, la data 2010-07-09 20:05:27Draga,mare e gradina Domnului!!!Chiar m-am blocat si nu stiu ce sa zic.
nu ai ce ca il iubeste
kudika1993
Postat pe 9 Iulie 2010 20:16
De la: kudika1993, la data 2010-07-09 20:16:26
De la: balanta65, la data 2010-07-09 20:05:27Draga,mare e gradina Domnului!!!Chiar m-am blocat si nu stiu ce sa zic.
nu ai ce ca il iubeste


Ai dreptate.Cu iubirea nu stai la discutii.Dar,ceea ce nu inteleg eu este:daca iubesti pe cineva asa cum este el,de ce-ti mai bati capul cu tot felul de dubii?Iubeste-l si atat!!!
balanta65
Postat pe 11 Iulie 2010 19:42
Mda....mai cunosc persoane de genu.....nu il vei schimba never ever.Ai 2 variante,,,sa lasi dupa el adica sa iti iei adio de la concedii,sau sa continui sa tragi de el sa accepte si pana la urma sa iti reproseze vreo cativa ani ..
Bafta
adorrra
Postat pe 10 August 2012 19:42
omul e practic, iar voi sunteti patetice dragele mele...vreti vacante, ca mai apoi sa reprosati deficientele locative..ca deh...barbatul trebuie sa aiba grija de toate(la necaz, of corse)
kudika_14006
Postat pe 11 August 2012 01:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tradare 26 De la: steffy91 6 Iulie 2011 10:15
ce parere aveti despre dependenta de jocurile de noroc si despre persoanele dependente de acest viciu?......credeti ca sunt recuperabili? 72 De la: kudika038762 2 Aprilie 2013 20:30
ce sa fac cu sora mea???? 6 De la: cami_goanga10 27 Aprilie 2010 18:22
eu taur si el berbec 20 De la: Diavolyta_ 13 Iulie 2009 23:50
Parerea sincera despre voi 17 De la: ossarina 26 Aprilie 2010 07:05