Setari Cookie-uri

cum sa fac sa ma inteleg cu un adolescent de 16 ani.parinte fiind.

cum sa ma inteleg cu un adolescent de 16 ani zodia varsatorului.?eu sant rac. pana daunazi era o relatie bunicica intre noi. acum parca are ceva cu mine. nu mai santem pe aceeasi lungime de unda. orice ii spun nu ii place. cuvantul ''nu '' este de baza. nu mai reusesc sa-l inteleg. il vad ca este haotic,spune ceva apoi revine la sentimente mai bune. il simt ca este vraiste. nu poate exprima ce simte. la o discutie cu el mi-a spus ca se simte ranit ca ma dau sefa in casa. nu este asa deloc.parca il loveste puternic tot ce fac eu. ma judeca aspru,imi spune ca parca este la armata.nici eu nici taica-su nu santem parinti rai,la noi in casa nu este cearta,ne iubim f. mult iar baiatul este constient ca si el este iubit.presupun ca totul va trece ,mai are din cand in cand asa perioade.
as prefera sa primesc niste raspunsuri de la parinti care au trecut prin asa ceva. si de asemenea m-ar bucura raspunsurile din partea unor adolescenti pana-n 18 ani.
aizana
Postat pe 14 Iunie 2010 19:18
Eu zic ca trebuie sa-i arati ca ii esti prietena, nu doar mama, sa stie ca se poate baza pe tine atunci cand are nevoie de ajutor pentru orice lucru care tie ti se pare minor in timp ce lui i se pare o chestiune pe viata si pe moarte ( gen "daca nu ies cu colegii la un suc prima data cand se organizeaza iesirea, voi fi exclus din grup"). Fii putin mai indulgenta si incearca sa-ti amintesti cum faceai tu la varsta lui. Fii mai deschisa la ceea ce iti spune si daca nu esti de acord cu el spune-i asta si incearca sa-i expui punctul tau de vedere fara a-l respinge pe al lui din prima.
Nu incepe niciodata cu "NU, nu sunt de acord" sau "sa nici nu deschizi subiectul acesta" pentru ca din acel moment va considera ca orice propunere ii va fi respinsa. Vorbiti, despre orice, spune-i mici "secrete" de-ale tale pentru a-i da incredere sa faca acelasi lucru. Fa-l sa creada ca este stapan pe situatie si nu este tratat ca un "tanc", timp in care tu iti poti face griji ca intotdeauna (pentru ca o sa-ti faci mereu griji pentru el, orice ar face).
Incearca sa ajungi la un compromis cu el de fiecare data, fara sa aiba impresia ca el are mai mult de pierdut.
O sa fie momente cand chiar n-o sa fii deloc de acord cu el si astea, sincer, le rezolvi de la caz la caz, dar gandeste-te ca mai bine stii ce face si nu esti total de acord cu asta, decat sa faca diverse lucruri pe care nu le aprobi dar nici nu le afli.
Nu sunt nici parinte si nici n-am pana in 18 ani, am 21, dar iti spun din experienta mea cu parintii si din cea cu verisoara mea de 15 ani.

Sper sa-ti foloseasca la ceva.
Pupici!
andrutzapysy
Postat pe 16 Iunie 2010 12:50
este adolescent...la ce te astepti...si tu ai avut odata 16 ani dar erau alte timpuri...
asta e varsta in care el isi formeaza personalitatea,iar acum are nevoie de tata nu de mama
poti sa-i fi prietena dar nu vei fi confidenta lui...va intelege el mai tarziu ca ii vrei binele...momentan nu vrea sa fie condus si are impresia ca le stie pe toate...dar in sinea lui e pierdut...
alina_constantin88
Postat pe 16 Iunie 2010 12:57
ma regasesc oarecum in mesajul tau, deoarece si eu sunt mama unui baiat de 16 ani
am avut si eu momente de disperare, dar mi-am zis ca n-are rost sa ma lamentez prea mult.
toate se rezolava, atata timp cat este sanatos si nu se drogheaza. cred ca de vina este varsta, iar adolescentii nostri, in marea lor majoritate, sunt blazati. eu am zis asa: cu rabdare se rezolva totul. important este ca el sa nu se ascunda. cel putin eu asa i-am spus. este mai bine ca eu sa stiu ce face si daca a gresit, impreuna gasim o solutie de iesire. grav este atunci cand se ascunde, cand minte. mult curaj si va fi bine.
o zi frumoasa,
anca
anca_leuca
Postat pe 16 Iunie 2010 13:47
sa nu uit. si adolescentul meu este tot varsator
anca_leuca
Postat pe 16 Iunie 2010 13:54
mamicilor, n-are nicio treaba zodia cu perioada de adolescenta rebela a pustilor vostrii....de cate ori nu mi-am dorit un manual dupa care sa ma ghidez la varsta aia....ideea este sa ai rabdare....nici prea blanda, dar nici prea dura....e foarte bine sa-l controlezi fara sa stie....sa-i cunosti anturajul...situatia scolara in permanenta...iar in rest lasat in boii lui pana isi revine....cam pe la 17-18 ani
si andruta nu se compara un adolescent, cu o adolescenta...fetele simt nevoia sa-si simta mama aproape, in schimb baietii isi doresc atunci mai mult apropierea tatalui, mai ales daca simt acut nevoia sa-si inceapa viata sexuala
miss_darine
Postat pe 16 Iunie 2010 14:09
dupa 3 zile de tensiune si de raspunsuri reci si parca dispretuitoare din partea lui,am deschis discutia cu el. si stiti ce mi-a zis?ca-l ranesc si ca ma simte rece ca vrea sa-i arat ca-l iubesc, ca ma simte nemultumita tot timpul. degeaba i-am explicat ca si noi parintii gresim, ca santem mai aspri cateodata si datorita lipsurilor financiare,a plans si mi-a cerut sa-i spun cum sa faca sa -si stapaneasca trairile agresive,ca nu stie cum sa faca sa nu ma mai supere.am impresia ca arunca vorbele asa fara sa le cunoasca sensul si fara sa stie cat de mult dor.HAOS ESTE IN MINTEA LUI.
pana la urma l-am inscris la o sala de sport, si acuma vine atat de obosit ca nu ma mai simte nici rea nici sefa .l-am domolit ptr ceva timp sa vedem cat l-o tine si cu sala ca nu consecventa este punctul lui forte.imi si este teama sa-l mai pupacesc ca zice ca este mare ,daca sant neatenta cumva cu el imi reproseaza,mai este si rasfatat pe deasupra.
cu ajutorul lui dzeu om trece si de varsta asta.
va multumesc la toti ptr raspunsuri.va PUPACESC PE TOTI
aizana
Postat pe 19 Iunie 2010 22:39
intradevar baiatul cauta de la un timp mai mult compania tatalui.ia crescut consideratia fata de sotul meu si i s-a mai schimbat atitudinea.cauta multa atentie la sotul meu,parca se simte stingher cand noi santem asa uniti.s-o simti si un pic gelos ca adolescentii mai vor sa fie si in prim plan tot timpul.
sper sa creasca ca am citi si eu ca dupa 18 se mai calmeaza.
aizana
Postat pe 19 Iunie 2010 22:42
pupici andrutza.
multumesc de sfaturi. sa-ti dea dzeu familie potrivita cu tine(un sot bun si un copilas pe masura)
aizana
Postat pe 19 Iunie 2010 22:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IT Tehnologie 2 De la: kudicafex81 3 Mai 2016 19:15
pareri 4 De la: tematoare 1 Iulie 2010 12:44
help!!! 4 De la: Crystin_ 8 August 2010 11:23
ce-si doresc femeile? 459 De la: dragon_fly88 11 Martie 2011 18:55
experienta vorbeste..! 4 De la: alina_constantin88 16 Iunie 2010 13:14