Setari Cookie-uri

Dai o relatie de 4 ani pe un nou venit?

Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?
kudika198022
Postat pe 20 Iunie 2010 13:12
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?




stai ca nu mai inteleg nimic..


deci...daca tie nu`ti pasa ca e "sarac" ai stat cu el pt sentimente...acum daca te gandesti la altu..."doar pt ca sta mai bine" inseamna ca s`au dus draq "sentimentele"...deci...nu mai ai nici u motiv sa stai cu el...

treci mai departe si lasa`l in pace..
Zsoky
Postat pe 20 Iunie 2010 14:31
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?


buna,

eu inteleg... consideri ca o relatie trebuie sa te ajute sa evoluezi si e foarte greu sa stai langa un om care nu incearca sa aiba o anumita stabilitate (ma refer la prietenul tau). 1. Te desparti de el, pentru ca tu mergi deja pe alt drum si se pare ca el nu vrea sa te urmeze (in cazul in care nu-l mai iubesti si ai fost de atatea ori dezamagita) . 2. Sau il aduci pe el dupa tine, adica il determini tu, sa faca ce el nu e inca pregatit sa faca de unul singur (in cazul in care il iubesti si el te iubeste si este dispus sa mergeti pe acelasi drum impreuna).

Referitor la noul venit... intotdeauna noul atrage, eu zic sa mai astepti, sa incepi sa-l cunosti incetul cu incetul, pana la urma tu stii despre noul venit, doar ce a dorit el sa iti arate. Nu ii stii inca defectele. Cu timpul o sa stii exact ce vrei.

Multa bafta!
keep_shining
Postat pe 25 Iunie 2010 08:38
asta inseamna k esti amterialista....si ce daca nu are bani?? sau un loc de munca....m-ai bine l-ai ajuta sa isi gaseasca daca provii dintr-o familie chiar asa de buna si il iubesti de ce nu il ajuti??? normal k e mai usor sa sari in bratele altuia mai "stilat" si poate peste ani o sa ajungi sa mananci pumni si palmi de la stilatu asta.....e alegerea ta daca tu poti sa dai cu picioru la 4 ani pt k nu e bogat sau nu are cati bani iti trebuie tie sau loc de munca....trebuie sa ai ceva sange rece
I0anaG
Postat pe 25 Iunie 2010 09:33
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?


daca dragostea asta la prima vedere....o fi avand masina sclipitoare...ar ramane fara job peste noapte? ar fi concediat sau afacerile nu ar mai merge...te-ai gandit?
pt ce ai stat cu primul atatia ani totusi? din lipsa de ceva mai bun?
_oktober_
Postat pe 25 Iunie 2010 09:43
sunt doua proverbe pentru tine
1. nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard
2. cine alearga dupa doi iepuri nu prinde nici unul
alina_constantin88
Postat pe 25 Iunie 2010 09:46
buna,

eu inteleg... consideri ca o relatie trebuie sa te ajute sa evoluezi si e foarte greu sa stai langa un om care nu incearca sa aiba o anumita stabilitate (ma refer la prietenul tau). 1. Te desparti de el, pentru ca tu mergi deja pe alt drum si se pare ca el nu vrea sa te urmeze (in cazul in care nu-l mai iubesti si ai fost de atatea ori dezamagita) . 2. Sau il aduci pe el dupa tine, adica il determini tu, sa faca ce el nu e inca pregatit sa faca de unul singur (in cazul in care il iubesti si el te iubeste si este dispus sa mergeti pe acelasi drum impreuna).

Referitor la noul venit... intotdeauna noul atrage, eu zic sa mai astepti, sa incepi sa-l cunosti incetul cu incetul, pana la urma tu stii despre noul venit, doar ce a dorit el sa iti arate. Nu ii stii inca defectele. Cu timpul o sa stii exact ce vrei.

Multa bafta![/quote]


Ma bucur ca tu ai inteles cel mai bine ce am incercat eu sa "condensez" in acele cateva randuri. Nu e cazul sa fiu catalogata drept materialista pt ca nu vreau banii nimanui, nu e vb de bani ci de egalitatea intre noi parteneri. Nici unul nu are masina sclipitoare cum scria cineva... Cand te hotarasti sa convietuiesti cu cineva ideal este ca cei doi sa fie egali. Aici apare problema financiara.
De o luna lucrurile au devenit mai ok... am gasit un job cat de cat, dar acum e vb de genul omului, de caracter, de ce vrea el sa faca mai departe.... E vb de comparatiile care se pot face intre ei. Pe unul tb sa il invat eu, de la altul am eu de invatat
Intr-adevar noul atrage.. si atrage al naibii de tare... iti voi asculta sfatul si voi astepta. Ma doare oricum sufletul numai la gandul de a nu mai fi cu actualul la un moment dat. Nu cred ca o sa pot sa renunt la el, dar sunt multi cei care imi spun ca merit mai mult.... Acest "nou venit" e mai mult decat ideal :((. INSA cum spuneai si tu... vad acum ce ma lasa el sa vad...pot avea surprize mari in timp. Deocamdata astept. Multumesc pt sfaturi!
kudika198022
Postat pe 27 Iunie 2010 19:32
Alege ce iti spune inima!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:34
La ce se gandesc cei care iti spun ca meriti mai mult? Ce inseamna mai mult?! Bani, pozitie sociala , ce anume?! Si eu sunt de zece ani cu cineva si totdeauna s-au trezit unii sa spuna chestii din astea, numai ca eu stiu bine ca mai mult decat la el (in afara de bani, ca asta nu prea a avut niciodata), nu am la cine sa gasesc, am curaj sa pariez orice suma... Asa ar putea fi si la tine, deci fii cu bagare de seama, ca nu se stie ce hibe poti descoperi la noul iubit si pe celelalt sa-l pierzi aiurea!
darksukkubus69
Postat pe 27 Iunie 2010 21:39
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?


huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaa ............tu nici nu stii ce vrei,si nu stai cu cineva pt statutul lui social ci pt ca vrei sa fii cu acea pers,o iubesti,u habar nu ai ce vrei ..........cred ca esti doar o rasfatata cu bani care crede ca le poate avea pe toate
sweet_heart
Postat pe 27 Iunie 2010 22:00
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?


banca,master,0722...,deja imi suna cunoscut
mitura
Postat pe 27 Iunie 2010 22:05
odata ce vrei sa incerci cu altcineva indiferent sarac ,bogat ,manierat sau neslefuit...inseamna ca nu ai tot ce-ti doresti in relatia actuala..
practic dilema ta este:as vrea sa incerc cu ceva nou si aparent mai bun,dar mi-e teama sa raman fara ce am la nivel mediocru pana acum.

parerea mea e ca o sa incerci sigur..dar cine stie
ionelaela
Postat pe 27 Iunie 2010 22:05
De la: sweet_heart, la data 2010-06-27 22:00:52
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?


huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaa ............tu nici nu stii ce vrei,si nu stai cu cineva pt statutul lui social ci pt ca vrei sa fii cu acea pers,o iubesti,u habar nu ai ce vrei ..........cred ca esti doar o rasfatata cu bani care crede ca le poate avea pe toate



stai,mai,asa..nu te aprinde

stii ce greu e sa fii in situatia asta??pffff
mitura
Postat pe 27 Iunie 2010 22:07
De la: ionelaela, la data 2010-06-27 22:05:50odata ce vrei sa incerci cu altcineva indiferent sarac ,bogat ,manierat sau neslefuit...inseamna ca nu ai tot ce-ti doresti in relatia actuala..
practic dilema ta este:as vrea sa incerc cu ceva nou si aparent mai bun,dar mi-e teama sa raman fara ce am la nivel mediocru pana acum.

parerea mea e ca o sa incerci sigur..dar cine stie


ionela, de cand nu te-am ma vazut
sa stii ca ti-am citit introspectia,dar acum sunt prea distrata sa intervin pe topicul tau
mitura
Postat pe 27 Iunie 2010 22:10
Buna,

oricand cu placere! Mult succes!
keep_shining
Postat pe 28 Iunie 2010 16:18
Si eu sunt intr-o situatie oarecum similara. Am luat decizia sa renunt la o relatie de 5 ani si iti spun sincer ca sunt impacata. E decizia mea (la fel ca si la tine parintii au fost impotriva relatiei inca de la inceput). Momentan nu am pe nimeni dar sunt sigura ca o sa gasesc sufletul pereche. Important e ca decizia sa o iei tu, nu parintii, prietenii. Sper sa iei decizia corecta pentru tine.
ella1983
Postat pe 28 Iunie 2010 16:51
De la: mitura, la data 2010-06-27 22:10:04
De la: ionelaela, la data 2010-06-27 22:05:50odata ce vrei sa incerci cu altcineva indiferent sarac ,bogat ,manierat sau neslefuit...inseamna ca nu ai tot ce-ti doresti in relatia actuala..
practic dilema ta este:as vrea sa incerc cu ceva nou si aparent mai bun,dar mi-e teama sa raman fara ce am la nivel mediocru pana acum.

parerea mea e ca o sa incerci sigur..dar cine stie


ionela, de cand nu te-am ma vazut
sa stii ca ti-am citit introspectia,dar acum sunt prea distrata sa intervin pe topicul tau


buna mitu' eu zic ca tu esti mai scumpa la vedere..pe mine vremea ma mai tine la pc ca altfel as cutreiera statiunile
tu ce scuza ai?
ionelaela
Postat pe 28 Iunie 2010 19:32
Asta spune tot "Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi." esti genul de pers care are aspiratii materiale inalte nu este nici o problema, fiecare este diferit...eu zic pt tine sa stick with the new guy.....
Dar sa stii ca tipul cu care esti de x ani nu are nici o vine ca nu provine dintr-o familie "buna" care sa-i "faca rost" de un post...
Mr_S
Postat pe 28 Iunie 2010 23:56
se pare ca tu stii deja ce vrei...ce nu inteleg eu este dc ne mai intrebi...
alina_constantin88
Postat pe 29 Iunie 2010 09:39
De la: kudika198022, la data 2010-06-20 13:12:51Buna fetele! Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am o mare dilema. Sunt cu un tip de 4 ani. Am trecut prin multe impreuna pana acum. Parintii mei ma tot bat la cap ca nu e pt mine. Eu provin dintr-o familie bune, am master si lucrez la o banca. El nu isi gaseste de lucru, are o facultate dar nu il ajuta la nimic. provine dintr-o familie medie. Eu am trecut peste lucrurile astea datotita sentimentelor dintre noi. Acum am cunoscut, chiar prin el :"> pe cineva care ar indeplinii toate conditiile: arata bine, e mult mai stilat,a fost si un fel de dragoste la prima vedere. El stiu sigur ca ma place. Sa renunt la rel mea pt a incerca cu el ? Daca nu s-ar cunoaste (nu sunt prieteni, doar cunostinte) as incerca un pic in paralel sa aflu ce vrea celalalt de la mine si sa imi dau seama daca intr-adevar ar merge. Mi-e teama sa nu ii pierd pe amandoi.... Cum ar tb sa procedez?





Meriti batuta si in culcare si in sculare sa te saturi de situatie materiala dupa 4 ani ca pana acum nu ai vazut cat puteti fi uneori de perverse......
DYAY
Postat pe 30 Iunie 2010 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as vrea un sfat..sincer 29 De la: happyangel 28 Decembrie 2009 17:10
dragoste neconsumata 78 De la: DeeaCatalina 29 Ianuarie 2011 15:44
Cadou pentru iubitul meu 3 De la: Max2 16 Noiembrie 2011 22:11
am nevoie de un sfat...... 30 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:21
Ciudatenie 26 De la: thadoog 11 Ianuarie 2010 18:52