Setari Cookie-uri

Cu cine sa raman?

Am citit multe povesti pe acest site..de multe ori ff asemanatoare povestii mele insa tot nu am gasit raspuns problemei mele. Si acum sa incep cu inceputul..am avut o realtie de 7 ani cu un baiat minunat. Am fost impreuna inca din liceu..am avut o relatie ff frumoasa cu planuri marete de viitor..si pt a ne realiza planurile dupa terminarea facultatii am decis sa plecam din tara. Decizia a fost luat de acord comun..insa decizia de a pleca in alta tara era din punctul lui de vedere doar pt o anumita perioada de timp pana reuseam sa ne starngem ceva bani si apoi sa revenim in tara sa facem ceva ptr noi 2...de altfel in tara era si familia lui la care tine ff mult si nu vedea sa traiasca departe de ei. Ajunsi intr-o tara straina el nu vedea alteceva decat munca ...si iar munca sa stanga cat mai repede bani ca sa se poate intoarce in tara...lucram amndoi si facem bani ff furmos impreuna am reusit sa strangem o suma frumusica....insa toate obsesia lui de a strange banii cat mai repede si a pleca a daunat mult relatiei noastre. Am uitat sa menitonez faptul ca eu lucram ziua si el lucra seara..practic ne vedeam 2-3 ore pe zi..din care nu faceam altceva decat cumparaturi..platiti facutiri...si uneori isi mai lua liber duminica..d.ar pt mine nu era de ajuns...am inceput sa ne facem aici ff mulit prieteni..eu mai multi ca si el..avand mai mult timp liber....si eu incepusem deja sa ma sim ca si acasa sa nu mai vreau sa ma intorc dupa ce aveam suma de bani starnsa..in plus am si un job ff bun...deci nici un motiv sa ma intorc in tara...am incercat sa discut cu el sa-l fac sa inteleaga ca ne-ar fi mult mai bine aici...dar el nu a vrut sa inteleaga si mi-a spus ca el pleaca ca are familia in tara si nu vrea sa fie departe...Eu am inteles din asta ca a cam ales familie in loc sa ramana langa mine sa fim fericiti impreuna....i-am sups atunci ca o sa ma schimb si o sa ajung sa nu mai tin la el....daca el asta vrea..si nu mai are planuri de viitor cu mine dupa 7 ani de relatie...El m-a rugat sa nu ma schimb pt ca stia ca o voi face.....dar nu mi-a spus ce vreau eu sa aud..si anume ca macar da o sansa ramanerii noastra intr-o tara straina.....Si eu intr-adevar am inceput sa ma schimb fata de el..in sensul..ca incercam cat mai mult sa-mi umplu timpul liber..sa nu ma gandesc la el si la tot visul care mi l-a spulberat si anume..aceea de a fi mireasa lui.. Am cunoscut un alt baiat de care m-am apropiat fara sa vreu intr-un timp ff scurt..eram doar prieteni..prieteni ff buni..el stia ca am o relatie si respecta ff mult asta....mi-a recunoscut ca daca ar fi fost sa fiu singura i-ar fi placut sa fie ceva mai mult intre noi..dar asa..nu...si mi-a placut enorm de mult la el asta...faptul ca ma respecta...L-a cunoscut si pe prietenul meu...s-au inteles bine..am ajuns sa ne facem un grup de prieteni comuni si ieseam impreuna cand prietenul meu nu lucra...cand lucra se intampla sa ies si fara el..increderea intre noi fiind ff mare...Baiatul ce l-am cunoscut..care devenise prietenul meu apropiat..avea si el gagici cu care iesea..imi spune mereu de ele..experiente..faptul ca a a avut si el realtii lungi..in fine ne intelegeam ff bine..cum am zis fara sa se intample nimik intre noi... Am ajuns sa petrec mai mult timp cu el decat cu prietenul meu....La inceput cand ma vedeam cu el ii spuneam mereu iubitului..pt ca nu mi se pare nimik rau..nimik iesit din comun..el a avea incredere in mine so totul era ok..insa am ajuns sa ma vad cu prietenul meu cel bun mult mai des..si atunci am considerat ca poate nu e bine totusi sa stie iubitul meu atat de multe...cu toate ca nu era nimik intr noi..pana intr-o zi cand am zis ca totusi cum de tu nu vrei mai mult de la mine?am ajuns sa ne imbartisam atata de mutl si eram atat de aproape de un sarut de atat ori si totusi se abtinea....pana intr-o seara cand i-am zis ca ce ai face daca te-as saruta..si el s-a tras crezand ca-i sar in gat....apoi am zis ok..am tot discutat si i-am marturist ca mi-e frica ca totusi pana la urma o sa fie ceva mai mult intre noi si nu vreau..si cred ca ar fi mai bine sa nu ne mai vedem deloc..atunci el m-a luat si m-a sarutat...imi doream de mult asta...cred..pt ca i-am raspuns la sarut apoi am plecat ff nervoasa..spunandui ca nu trebuia sa fac asta. M-a sunat imediat dupa ce am plecat..sa-si ceara scuza si sa-mi zica ca l-am enervat ca nu mai vroiam sa ne vedem..si atunci macar sa ma sarute...Ma tulburat mult acel sarut..Pe iubitul meu nu-l mai vroiam deloc..cred ca incepusem sa ma indragostesc de prietenul meu cel bun... Dup[a acel sarut..au ramas cateva zile de pauza in care nu ne-am mai vazut..insa vorbam zilnic la tel..,pt ca totusi sa ne vedem apoi...Nu s-a mai intalmplat nimik intr noi apoi in cele cateva ori cat ne-am vazut...am zis ca sa uitam ce a fost si gata..insa atractia dintr noi era prea mare...si pana la urma tot impreuna am ajuns sa sfarsim..sa ne iubim ca si noi adolescenti.pe de ascuns...pt ca eu oficial eram iubita altuia...Am ajuns sa ne indragostim atat de mult unul de altul ca nu rezistam o zi fara se ne vedem....Pana la urma cum era si normal...am hotarat sa ma despart de iubitul meu..care nu vroia nici cum sa accept asta...binenteles nu stii de relatia in care eu intrasem...a suferti mult..mi-a facut promisiuni ca nu mai vrea sa plece acasa..sa ne mai dam o sansa...sa nu ne desapartim...dar..im sufletul meu era altcineva...deci nu mai putea...cu toate ca ne-am despartit am ramas sa locuim impreuna....dar fiecare sa-si vada de viata lui...."prietnul meu cel bun a acceptat pt inceput asta ba mai mult parea ff intelegator sa nu facem relatia noastra pubilca imediat dupa despartire..so am mai asteptat o vreme...totul era atat de frumos intr noi..ne iubeam atat de mult...cu toate ca eu locuiam cu fostul...Pana la urma a aflat si fostul ca sunt cu cel mai bun prieten al meu..binenteles ca mi-a reprosat asta....dar in aceals timp mi-a zis ca ma lasa sa vad ce vreau eu si ca el o sa ma astepte....fiind intr-o relatie cu el de 7 ani nu am mai avut pe nimeni in viata mea decat pe el...credea ca am nevoie de o schimbare...insa schimbarea nu venea si eu ma apropiam si mai mult de noul iubit....care deja imi cerea sa ma mut cu el...Il iubeam mult..dar nu am avut curajul sa-mi las fostul prieten de tot...ma intelegem atat de bine cu el but just like friends . Fostul iubit a parut sa accepte noua mea relatie..insa tot vroia sa ma recucereasca..asa ca mereu ma astepta cu flori aks..dupa un week-end ce stiia ca l-am petrecut cu un altul. Noua mea relatie era frumoasa insa mereu ne certam si cica motivul era ca nu stateam impreuna..uneori tind sa cred ca e adevarat..alteori nu...Ce am uitat sa mentionez e faptul ca noul meu iubit vroiam mereu sa-mi demonstreze ceva..sa-mi dea lectii de viata..ajungeam mereu sa ne ceratm din nimikuri....in schimb fostul se purta tot mai bine cu mine...Am incercat sa ma despart de al doilea de nenumarate ori..insa nu am reusit...simit ca-l iubec u totu sufletul..chiar daca el ma raneste de multi ori si ma face sa sufar..atunci ma gandesc ca mi-ar fi mai bine langa primul..insa pt primul nu mai simt atractie deloc..decat dragoastea aia mare care o ai pt cineva frate..sora..ceva de genul.. ....Dupa atate certuri cu al doilea...am hotart ca totusi oricat de mult il iubesc...trebuie sa ma despart de el....pt ca ma faceam prea mult sa sufar...nu trecea zi sa nu plang...si el ca motiv sa ma uite...si sa treaca peste despartirea noastra mi-a spus ca o sa plece in alta tara.. M a durut sa-mi spuna asta.....si am incercat sa-l fac sa ramana insa nu pt mine...ci pt situatia buna ce o avea aici...pt ca eu sunt confuza defapt...nu stiu ce vreau...de fapt..stiu ca-l iubesc pe el...ma simt atrasa de el insa nu pot sa renunt cu totul la fostul...pt ca uneori ma mai gandesc ca totusi cu el o sa raman pt ca chiar daca nu mai simt atractie macar ne intelegem ca si prieteni si nu plang zilnic...insa ..sufletul imi tanjeste dupa cel care ma face sa sufar...ce sa fac? ce sa aleg? ce-mi dicteaza sufletul? sau ce-mi dicteaza ratiunea?Am uitat sa mentionez faptul ca fiind intr-o tara straina familia mea stie ca sunt tot cu primul...cum stiu si partinit lui si nu ar accepta o despartire..asta ingreunanda-mi situatia..stiu ca as face multa lume sa sufere alegand sa raman cu al doilea....as fi judecata si condamdata de ce as alege..ma va intr-o situati fara iesire..simt ca nu pot sa renunt la nici unu dar nici sa fiu cu amndoi stiu ca nu se poate ...HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Luni, 14 Iunie 2010, 20:56

« Inapoi la blog | Toate blogurile | Trimite prin Y!M

Voteaza:


Raporteaza continut neadecvat
Postare comentariu

Kudika_andrada
Postat pe 14 Iunie 2010 21:20
macar ai dat copy paste cum trebuie!
e lung si dastrabalat!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 Iunie 2010 21:22
auzi? cati anisori ai de te mai intereseaza ce zice x sau y, mama sau tata? fiecare a avut un rol in viata ta, dar nimeni nu va veni sa traiasca in locul tau...so grow up si fa ce simti tu si numai tu
miss_darine
Postat pe 18 Iunie 2010 14:04
trage la sort
sweet_heart
Postat pe 18 Iunie 2010 14:10
OFFF....O CHESTIE FOARTE NASOALA........CAM ACEEASI SITUATIE AM SI EU:(....nu stiu pe cine sa aleg,pe fostu care am stat 6 ani cu el fiind primul baiat din viatza mea sau cu actualul care sunt deja de 1an cu el si cu care ma simt extraordinar(binenteles mai avem si noi certuri ca toti ).....nush pe cine sa aleg?..ma gandesc in trecut,apoi imi revin si imi zicsa las trecutul in urma ca nu rezolv nimic daca traiesc in trecut.......si tot asa..la fel si eu sunt foarte nehotarata si din aceasta cauza ti-am raspuns ,nu neaparat un raspuns dar te sustin.Ce potr sa-ti spun decat ca "asculta-ti inima"...numai ca aceasta "confuzie "nu ne prea lasa sa o ascultam ......si mai cred ca "NOI"TRAIM in trecut si ne e greu sa uitam pt ca au fost primele momente din viatza ,noastra...dar sa stii ca "CE VINE E MAI BUN DECAT CE-A FOST"!BAFTA SI anunta-ma si pe mine ce decizii ai luat.te-am pupat:)
kudika049069
Postat pe 22 Iunie 2010 02:22
Ms ca ati citit atat amar de text..poate e prea mult poate nu e chiar corect gramatical..pot sa fiu criticata ca am dat copy/paste...dar pur si simplu m-am descarcat.
...Chiar daca ratiunea imi spune sa aleg pe primul..inimia nu ma lasa sa traiesc linistita si gandul imi zboara la a doua mea iubire....care a doua mea iubire nu se poarta tocmai cum trebuie cu mine..in sensul ca vb urat de multe ori si de multe ori cu toate ca stiu ca ma iubeste se poarta in asa fel doar sa-mi faca in ciuda...a inceput sa-mi reproseze faptul ca eu inca locuies cu ex-ul...mi-a cerut de nenumarate ori sa ne mutam imrepuna..dar eu am spus nu...pt ca da..inca locuiesc cu ex-ul..si desi nu mai e nimik intr noi mai am ceva ce nu ma lasa sa ma dezlipesc de el..intr-un fel inca il vad pe el viitorul meu si ce traiesc acum cu a doua iubirea parca e ceva altceva o alta viata..prezentul...dar care zic eu ca se va sfarsi pana la urma si voi redeveni fata cuminte dinainte. pt ca inca ma simt vinovata ca m-am indragostit din nou eu fiind intr-o relatie....Acum a doua mea iubire vrea sa plece din tara unde suntem..si daca o va face nu mai e cale de intoarcere pt ca se ajunge ff greu si odata plecat esti bun plecat...Uneori cred ca imi spune ca va pleca doar asa ca si o metoda de a ma constrange pe mine sa iau decizia care o vrea el...adica sa-l rog sa nu plece ca ma voi muta cu el...ar vea sa-i mananc din palme cu alte cuvine...nu stiu ce va fi..stiu doar ca-l iubesc pe cel de -al doilea la maxim si nu stiu cum voi trai fara el daca va pleca..dar daca ar fi sa raman cu el..mi-ar fi frica de ce va fi....pt ca el e genul care crede ca barbatii au ultimul cuvant de spus in toate..m-ar controla mereu..si nici asa nu ma simt ok...Intr-un fel imi spun ca daca ar fi sa plece poate totusi voi suferi acum...dar ma voi vindeca si voi incerca sa-mi refac relatia cu ex-ul....cu acre ma inteleg ff bine....ma rasfata imi face tot ce vreua toate poftele cu toate ca stiu ca sunt cu altul...ar da orice sa ne impacam..si cred ca asta e lucrul cel mai bun ce ar trebui sa-l fac..insa...si aici am o problema..cu toate ca ne intelegem minunat '' just like friends'' nu mai am atractie pt el...si de asta mi-e din nou frica...so..nu sriu ce va fi pana la urma....as avea nevoie de sfaturi..poate cineva a trecut prin situati similare....si poate vb din exerinta....astept raspunsuri
Kudika_andrada
Postat pe 22 Iunie 2010 16:55
draga mea, experientele pot fi asemanatoare dar fiecare in parte reactionam diferit! tu pur si simplu vrei sa vina cineva si sa-ti puna pe tava solutia....nu se poate asa ceva...tu esti cea care trebuie sa se hotarasca pe cine vrea si pe cine nu...parerea mea este ca din tot ceea ce ai relatat nu poti fericita cu niciunul dintre ei....sau cu alte cuvinte inca nu te-ai maturizat indeajuns incat sa iei singura o decizie fara sa-ti fie frica de urmari!
miss_darine
Postat pe 22 Iunie 2010 22:01
Moamaa ce pomelnic!
"Cu cine sa raman?" Buna intrebare! Te astepti sa iti spunem noi,nu ????
Nu stiu de ce am un feeling ca data viitoare cand o sa mai ai o dilema o sa arunci iar cu un topic
Barbie30
Postat pe 23 Iunie 2010 10:01
cu niciunul.....poate trebuia sa te desparti de fostul asa pur si simplu fara sa mai ai pe nimeni.....si sa vezi ce vrei...nu sa te arunci din bratele unuia altuia si invers.....daca nu mai simteai nimik pt fostul trebuia sa te desparti si atat......eu cred k baiatul asta chiar te iubeste daca lucreaza si noaptea sa faca bani sa puteti avea un viitor impreuna....in schimb tu....te-ai aruncat in bratele primului venit.....si cu actualul ce sa zic...abea acum incepi sa descoperi cu adevarat cine e....probabil aveai nevoie de o experietna noua sa iti dai seama pe cine ai avut langa tine..nu cred k il iubesti probabil e doar pasiune...gandeste-te la cei 7 ani! simti ceva? normal k v-ati distantat unul de celalalt pt k se pare nu ai facut nimik in sensul acesta...sa mai iesi din tipar ma refer....si ai lasat sa intervina monotonia! si daca chiar crezi k il iubesti pe al 2-lea...atunci mutate cu el...e normal sa fie gelos k stai in casa cu fostul....eu nu as mai fi stat nici un minut cu tine sa fiu barbat:D stiind chestia asta!
I0anaG
Postat pe 23 Iunie 2010 10:39
..sufletul imi tanjeste dupa cel care ma face sa sufar...ce sa fac? ce sa aleg? ce-mi dicteaza sufletul? sau ce-mi dicteaza ratiunea?Am uitat sa mentionez faptul ca fiind intr-o tara straina familia mea stie ca sunt tot cu primul...cum stiu si partinit lui si nu ar accepta o despartire..asta ingreunanda-mi situatia..stiu ca as face multa lume sa sufere alegand sa raman cu al doilea....as fi judecata si condamdata de ce as alege..ma va intr-o situati fara iesire..simt ca nu pot sa renunt la nici unu dar nici sa fiu cu amndoi stiu ca nu se poate ...HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


De obicei situatia asta se rezolva daca te duci tu in excursie singura undeva sau in tara cateva saptamani , mai stai de vorba cu niste prietene care au probleme serioase in relatiile lor si iti dai seama ca aceasta * dilema existententiala a ta e apa de ploaie , ii dai papucii astuia nou care te ameteste de cap si te joaca pe degete, jucandu se cu sentimentele si confuzia ta si discuti serios cu primul prieten despre ce va doriti sa faceti in viata de acum inainte , daca impreuna sau separat .


kudika052198
Postat pe 23 Iunie 2010 10:51
Da . m-am gandit si eu la a pleca in tara pt o perioada..poate imi mai pun in oridine sentimentele si gandurile....defapt ma gandeam ca ar fi scaparea mea de a uita de al doilea..Scriind pe acest site nu am cerut sa-mi spuneti voi exact cu cine sa raman vroiam doar niste pareri....pt ca eu oricat m-as fi gandit la tot nu reusesc sa-i dau de capat si sa gasesc solutia cea ma buna....si cred ca ideei din afara care privesc cu alti ochi situatia m-ar ajuta..cu toate ca repet..daca e sa gandesc rational..stiu ca ar trebuii sa raman langa primul...dar..inimia imi spune altceva..si da..sunt in situatia in care orice as alege nu ma multumeste si nu ma face fericita...
Kudika_andrada
Postat pe 23 Iunie 2010 19:05
De la: Kudika_andrada, la data 2010-06-23 19:05:48Da . m-am gandit si eu la a pleca in tara pt o perioada..poate imi mai pun in oridine sentimentele si gandurile....defapt ma gandeam ca ar fi scaparea mea de a uita de al doilea..Scriind pe acest site nu am cerut sa-mi spuneti voi exact cu cine sa raman vroiam doar niste pareri....pt ca eu oricat m-as fi gandit la tot nu reusesc sa-i dau de capat si sa gasesc solutia cea ma buna....si cred ca ideei din afara care privesc cu alti ochi situatia m-ar ajuta..cu toate ca repet..daca e sa gandesc rational..stiu ca ar trebuii sa raman langa primul...dar..inimia imi spune altceva..si da..sunt in situatia in care orice as alege nu ma multumeste si nu ma face fericita...


de ce iti place sa te complici?? si de ce iubesti pe cineva care te face sa suferi???
I0anaG
Postat pe 24 Iunie 2010 10:56
De la: Kudika_andrada, la data 2010-06-23 19:05:48Da . m-am gandit si eu la a pleca in tara pt o perioada..poate imi mai pun in oridine sentimentele si gandurile....defapt ma gandeam ca ar fi scaparea mea de a uita de al doilea..Scriind pe acest site nu am cerut sa-mi spuneti voi exact cu cine sa raman vroiam doar niste pareri....pt ca eu oricat m-as fi gandit la tot nu reusesc sa-i dau de capat si sa gasesc solutia cea ma buna....si cred ca ideei din afara care privesc cu alti ochi situatia m-ar ajuta..cu toate ca repet..daca e sa gandesc rational..stiu ca ar trebuii sa raman langa primul...dar..inimia imi spune altceva..si da..sunt in situatia in care orice as alege nu ma multumeste si nu ma face fericita...


de ce iti place sa te complici?? si de ce iubesti pe cineva care te face sa suferi???
I0anaG
Postat pe 24 Iunie 2010 10:56
Buna intrebare...de ce iubesc pe cineva care ma face sa sufar...nu stiu...m-am intrebat si eu de atatea ori si...nu am gasit nimik...oricat m-as convinge ca nu e pt mine...inima tot pe el il vrea....si el stie asta...si incerca sa profite cat poate sa ma joace pe degete....daca ar fii sa raman cu el...ar trebui sa-i dau raportul si cand merg la baie...si eu sunt obisnuita sa am libertate...sa aam o realtia...dar sa am si viata mea...
Kudika_andrada
Postat pe 24 Iunie 2010 16:43
Draga Andrada pacat ca unii au impresia ca astepti sa-ti rezolve altcineva problema..... Daca ti-as spune ca as vrea sa fiu in locul tau.... Fostul iubit stie te poti muta oricand cu actualul si sa vezi ce iese. Eu nu pot.... pe scurt suntem impreuna de 12 ani si avem un copil impreuna, de 4 luni imi insel sotul cu un barbat care mi-a redescoperit feminitatea si care bineintelees ca este casatorit cu "aceeasi vechime" si are un copil. Daca mi-ar fi spus cineva anul trecut ca am sa fiu in situatia asta as fi crezut ca e nebun..... Imi iubesc amantul ( ne cunoastem de mult timp 3-4 ani), iar in ultima vreme sotul meu s-a reindragostit de mine ( dupa cum afirma el ), este din ce in ce mai atent si iubitor vrea sa recupereze timpul pierdut. Daca ar afla ca il insel se termina tot - si se termina urat , nu stiu daca vreau sa se termine, si nu vreau sa-mi parasesc amantul. Culmea e ca sotia lui stie ca suntem impreuna - dar fara sa stim cat stie - subiectul nu este dezvoltat si nici nu se vrea discutat - ciudat stiu - imi este si mie greu sa inteleg dar prefer sa las asa.
eu cum as putea sa aleg? nu cer sfaturi...... asa cum nici Andrada nu cred ca o face . Ne destainuim undeva unde chiar daca suntem judecati nu ne pasa , si poate gasim pe cineva care trece sau a trecut prin aceeasi situatie - care nu poate fi spusa prietenilor daca ii ai sau nu (mai ales daca te afli intr-o tara straina)

sper si cred ca timpul le rezolva...... dar nici nu trebuie sa asteptam prea mult ne putem trezi batrane langa un om care nu ne face fericite chiar daca ne spune ca ne iubeste
kudika20102202
Postat pe 24 Iunie 2010 19:20
pai daca e asa...atunci agata-te de lucrurile care nu iti plac la el....de ceea ce ai zis tu k va certati....k e posesiv...k tie iti place sa ai libertate....si asa incet incet o sa il indepartezi de tine....asta nu se poate intampla de pe o zi pe alta...asa incet incet...stii cum e k noul intotdeauna atrage...si fiind cu baiatu asta de atatia ani.....poate ai simtit nevoia pt ceva nou.....si mai ales daca vezi k acuma fostul te rasfata si e dupa fundul tau toata ziua.....esti mai increzatoare si stii k poti sa il ai oricand vrei si lucrul asta probabil nu te atrage....iti plac baietii mai rai care te chinuie....iti trebuie adrenalina nu te multumesti cu liniste si cu siguranta.....in schimb daca si-ar gasi si fostul pe una nu crezi k te-ar roade???? eu zic k da ...abea atunci ai deschide ochii
I0anaG
Postat pe 25 Iunie 2010 09:25
Ms celor care ma inteleg..probabil doar cine simte pe propia piele ce traisc eu ma poate intelege cu adevarat...Da intr-un fel ma pot consider norocoasa ca nu sunt inca nici casatorita nici copil nu am....dar tot vad situatia fiind una nasoala....pt ca nu sunt nici eu fericita..nici ei..nici unul..nici putere nu am sa renunt de tot la unul din ei..cum ziceam...daca al doilea va pleca pana la urma...imi spun ca asa imi va fi mai usor...si imi voi reveni stiind ca nu e langa mina ca oricat de tenata as fi nu am cum sa ajung la el...altceva nu-mi ramane sa sper...cu toate ca stiiu ca voi suferi noptii si zile la rand daca el va pleca...dar...vorba aceea...'ce nu te omoaa te face mai puternic' sper sa functioneze si in cazul meu si in cazul altora care traiesc cam ce traiesc eu acum...
Kudika_andrada
Postat pe 25 Iunie 2010 16:52
Eu zic sa ramai cu primul...cu al doilea e senzatia de nou,de necunoscut si siner cred k te-ai aruncat in bartele lui din cauza ca tu si prietenul tau (primul)v-ati distantat din cauza serviciului si nu te-ai mai simtit iubita,dorita,etc-lucruri pe care ti le-a oferit al doilea,datorita faptului k de-abia v-ati cunoscut.Parerea mea este k traiesti intr-un miraj,din care o sa te trezesti la un moment dat..In primul rand gandeste-te dak el ar putea fi langa tine cat a fost primul,dak te va putea iubi cat te iubeste primul,si dak ai putea realiza alaturi de al doiela ce ai realizat cu primul.In al 2-lea rand eu sunt de parere k dak ai fi vrut cu adevarat sa te desparti de primul,te-ai fi si mutat ,cu siguranta...Important e sa casti bine ochii si sa nu te minti singura..iti place mai mult d al doilea si zici k il iubesti la maxim din cauza faptului k iti acorda mai multa atentie decat primul...o sa iti dai seama mai tarziu de asta...te pup si gandeste lucrurile la rece..
natalis
Postat pe 26 Iunie 2010 03:05
Stii care est problema ..ca dupa atatia ani o relatie evolueaza mult prea mult..in sensul ca nu o sa mai fie ca la inceput ca nu are cum..si nici rost..insa tre sa te gandesti si la faptul ca acest nou prieten al tau cel mai bun...te-ai indragostit de el poate pentru ca regaseai in el si iti oferea tot ce nu iti oferea celalat...insa cu timpul ai vazut cu ochii tai ca cine a stat cu tine atata timp nu a stat degeaba..si plus de asta ..iti dai seama ca tipu cu care ai fost 7 ani te iubeste...dar...dca te intorci la el..o sa-ti reproseze ce ai facut..iar daca ramai cu asta de acum..o sa fie naspa pt ca o sa se gandeasca ca asa cum l-ai lasat pe altul pe el asa o sa faci si cu el...pt ca aici mereu este o lipsa de nesiguranta...acu tu pune in banalta ce vrei de la viarta si cafre din ei iti poate oferi....
ioana_addy
Postat pe 26 Iunie 2010 05:13
Asculta-ti inima. Nu ratiunea, nu pe cei din jur, nu familia. Eu nu dau sfaturi, doar spun: asculta-ti inima pentru ca ea nu te minte niciodata si orice decizie ai lua cu inima nu-ti va parea rau.
uratica73
Postat pe 26 Iunie 2010 06:33
Ia-ti o mica pauza,ramanand singura un timp !!! Trebuie sa-ti pui ordine in idei si sa te regasesti !!!! Sentimentele au nevoie de timp,principalul e sa nu te pripesti,caci ai o viata inainte !!!!
kudika133347
Postat pe 26 Iunie 2010 08:00
Ar trebui sa-ti pui ordine in ginduri si sentimente.Te-ai indepartat de primul ptr. ca lai cunoscut pe al 2-lea.Raspunsul la intrebarile tale doar tu si inima ta il stiu.Sa faci cum iti dicteaza inima.Sa cintaresti care merita mai mult si care tia fost alaturi si tea ajuta mai mult.Dragostea nu tine cont de ce vor altii sau ce vor spune si cum vor reactiona, ci ce vrei tu de la viata si de la persoana pe care o iubesti.
kudika098645
Postat pe 26 Iunie 2010 08:35
Nu cred ca in definitiv ar conta atat de mult sa faci sa sufere familiile voastre. Ceea ce simti tu conteaza cel mai mult. Chiar mi s-a parut interesanta povestea ta. Din punctul meu de vedere lucrurile s-au intamplat cam asa: cand v-ati mutat acolo iar tu cu primul tau iubit ati inceput sa nu va mai vedeti atat de des tu ai cautat sa gasesti pe cineva in bratele caruia sa te refugiezi si ai gasit acest al doilea iubit. Sincer 7 ani mi se pare ceva si poate da ai avut nevoie de o schimbare, iar daca primul tau iubit a inteles asta chiar mi se pare de o intelegere rar intalnita! E clar ca te iubeste daca pana la urma ar fi fost dispus sa ramana in strainatate pentru tine. Imi pare rau ca nu ati putut sa va intelegeti de la inceput asupra locului unde urma sa ramaneti. Mi se pare ca sunteti chiar norocosi cu job'urile din strainatate, iar familia o puteti vizita in vacante. Poate si nunta sa fie tot in tara alaturi de familie. In orice caz eu una consider ca si tu inca iti iubesti primul iubit doar ca v-ati racit foarte mult pentru ca nu ati mai avut timp sa petrecete impreuna, iar atunci cand ati avut ati stat cu prietenii. Poate ca nici intoarcerea in tara nu ar fi o idee atat de rea pentru ca ati putea recupera timpul pierdut iar flacara s-ar reaprinde. Poate ai observat din ce am scris ca sunt mai mult catre cel cu care ai stat 7 ani pentru ca e un trecut ce din punctul meu de vedere ar fi urat sa fie bagat intr-o lada veche si uitat. Oricum succes !
Cherry_Jully
Postat pe 26 Iunie 2010 11:03
Abea acum am citit ce ai descoperit la noul iubit... ca e posesiv, gelos, vorbeste urat. Din propria experienta crede-ma ca la un moment dat va deveni chiar violent si vei rezista o perioada, asta pana ti se va acri... respecta-te! Nu lasa pe un oarecare sa se joace cu mintea ta pentru ca se stie ca un barbat care se poarta mai urat este mai indiferent... are atractie mai mare la femei... Sper sa iasa totul bine
Cherry_Jully
Postat pe 26 Iunie 2010 11:17
Normal ca al doilea e posesiv si gelos, cat timp ea inca traieste in casa cu fostul. Oare cati dintre noi ar accepta asa ceva, daca chiar iubesti persoana respectiva? Eu una sigur nu!
Andrada, trebuie sa te hotarasti pe care il vrei si sa te dedici relatiei respective, asa, fugind dupa 2 iepuri, ai sa ramai singura. Vei sfarsi prin ai pierde pe amandoi, eu nu cred ca vor ramane la infinit sa te astepte pe tine sa te hotarasti.
Ia o hotarare si nu te mai uita inapoi. Daca ramai cu primul, exista riscul ca el sa nu poata uita ratacirea ta. Daca ramai cu al doilea, poate descoperi ca intr-adevar e posesiv si fara motiv (ca acuma are), sau poate ca nu....
Oricum, asa nu o poti tine la infinit si nu e corect pentru nici unul dintre voi 3.
Cammie80
Postat pe 26 Iunie 2010 13:00
parerea mea este sa stai singura...da singura.cel putin o perioada mai lunga...(5-6 luni cel putin) fara sa vezi pe nici unul dintre ei.stiu cum e sa fii singur intr-o tara straina...cauta sa te intilnesti mai rar cu vechii prieteni...si cred ca in aceasta perioada iti vei putea da seama ce vrei si care ar fi calea...NU UITA : esti singura in masura sa hotarasti...tu iti asumi toata raspunderea pentru ce vei hotari.NIMENI nu poate hotari in locul tau.ia viata in miinile tale si nu te mai juca cu ea ca soarecele cu pisica...(asta faci acum).
RUY_BLAS
Postat pe 26 Iunie 2010 15:06
Perfect de acord !!!
kudika133347
Postat pe 26 Iunie 2010 16:50
Va multumuesc tuturor pt pareri critiici sfaturi..incerc sa iau din toate cate ceva si sper ca pana la urma totul va fi ok pt toata lumea..pt ca da si eu si cei 2 cred ca suntem prea obositi si prea satuli de ce se intampla..o sa incerc sa plec in tara pt o perioada unde voi fi departe de amndoi...asta in cazul in care al doilea nu se hotaraste sa plece si ei intr-o alta tara si fiind mai aproape de casa sa mai vins a-mi faca o vizita...sau cum mi-a si zis sa merg eu la el... Deocamdata sunt tot intre certuri cu al doilea pt se toata joaca cu mine..imi spune ba ca pleaca ba ca nu pleaca...ideea e ca daca pleaca de unde suntem acum...e fara cala de intoarcere pt ca aici nu se ajunge usor si odata plecat esti bun plecat....El cred ca incearca cumva sa ma forteze sa fac ceva sa ma mut...el asteapta sa-i spun "te rog nu pleca ca ma voi muta cu tne" dar nu pot sa fac asta,....nu in primul rand pt ca nu vreau sa-mi reproseze daca lucrurule intre noi nu vor merege..sa zica ca a ramas pt mine...si in al doilea rand...desii stiu ca as suferi poate plecarea lui imi va face bine si voi reusi sa ma intorc la primul..langa care simt ca as avea un viitor..in sensul ...ca tot pe el il vad langa mine ca si sot si tatal copiilor mei...poate asta m-a si retinut sa nu plec de langa el..in spernta ca sentimetele mele fata de le se vor renaste..Insa...cu toate ca pe el il vad ca fiind 'the one" nu am atractie fata de el deloc..ne intelegem perfect ca si priteni..in mare masura si pt ca imi face totul pe plac..mereu mi-a facut...dar nu ma simt atrasa de el ..nu suport sa ma atinga..in sensul de a se da la mine....si asta e ma rea mea dileama...de ce? si daca voi mai putaa sa-l vad vreodata cu alti ochi in afara de relatie sora frate....
Kudika_andrada
Postat pe 26 Iunie 2010 19:15
Nu uita k in viata nu trebuie sa hotarasti mereu cu INIMA...deoarece pot aparea urmari...la care poate nu le vei face fata...foloseste creieru...el e cel ma capabil sa te ajute sa treci peste toate..bafta
luana89
Postat pe 27 Iunie 2010 13:02
Poii eu cunosc o persoana care a fost in situatia ta, e vorba de matusa mea, si ea si-a inselat sotul cu unprieten din adolescenta... au umblat in secret vreo 2 ani, nimeni nu a stiut de relatia lor, doar eu. In fina ea a hotarat sa ramana cu sotul ei si amantul a intrat cu timpul intro alta relatie mai "serioasa" asac a drumurile lor s-au despartit... eu cred ca nici voi n-o a duceti asa treburile pana la sfarsit .. cum se zice "pana la adanci batraneti". Timpul o sa iti deie un raspuns, daca iti chiar doresti acest lucru.
Camitzi
Postat pe 27 Iunie 2010 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indiferenta 11 De la: kudika_928239 21 Iulie 2013 08:20
cadou ascuns ptr un iubit pe ascuns 6 De la: rox_rbz 6 Ianuarie 2009 23:01
...In postura de amanta..e bine sau nu sa duci la capat o astfel de relatie?!ufff..:(( 165 De la: Christinne 5 Iunie 2012 21:13
Transplantul de Ficat 5 De la: stem_29 19 Noiembrie 2010 00:24
Cum sa ii fac sa inteleaga??? 15 De la: kudika06 2 Noiembrie 2010 19:58