Setari Cookie-uri

cand s-a terminat relatia mea serioasa si cand a inceput cosmarul asta?

hey...am 18 ani si sunt intr-o relatie de 3 ani si 9 luni.pana acum un an de zile totul a fost foarte frumos ne iubeam si pentru asta am luptat foarte mult pentru relatia noastra.el este cu 5 ani mai mare decat mine are 23 acum.baiatul asta m-a impresionat inca de la inceput.mi-a oferit exact ce pretindeam eu de la o relatie in primul rand respect si apoi iubire.a trecut timpul foarte repede si cu timpul am incepu sa cred ca a intervenit obijnuinta si ca nu il mai iubesc.in urma cu 6 luni am cunoscut un alt baiat.el are 26 de ani.ne-am cunoscut pe internet am vorbit vreo 2 luni la telefon si pe mess dupa care el a venit la mine (el sta la 30 km fata de min) intr-o seara.am stat cam 2 ore maxim cu el.a fost frumos.am vorbit multe si parca s-a deschis in fata mea in legatura cu multe lucruri.parea destul de sincer.imi vorbea despre faptul ca vrea o relatie serioasa.intalnindu-l pe el am inceput sa cred si mai tare ca nu-l mai iubesc pe baiatul cu care sunt de atata timp.intre timp el mi-a spus ca are o relatie serioasa de cativa ani si ca nu poate sa se desparta de ea pentru ca nu are motive si pentru ca nu l-a ranit niciodata.in aceeasi situatie sunt si eu.din coincidenta noi ne vedem cu ei la 2 saptamani chiar in acelasi week-end si am ajuns rapid la faptul de a nu vorbi in week-endul respectiv.eu chiar tin la el si vreau o relatie serioasa insa mi se pare ca eu sunt mai dispusa sa ma despart de actualul meu decat e el.recent baiatul cu care sunt de aproape 4 ani m-a dezamagit si nu ma asteptam.am suferit si cred ca mai mult din cauza ca am fost dezamagita de o persoana in care aveam mare incredere nu ptr ca il iubesc.nu stiu ce sa mai fac nici ce sa mai cred.in mod clar trebuie sa iau o decizie si nu stiu care ar trebui sa fie aceea.astept sfaturi,pareri,intrebari si chiar si critici.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:02
eu una nu inteleg si basta...iubiri de la 14 ani care se intind cale de 3-4 ani...ce naiba, chiar vreti sa va maritati asa repede???...lasati-le incolo de iubiri si croiti-va intai un drum in viata ...nici nu terminati bine scoala generala si hop, marea iubire
miss_darine
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:10
s-a ajuns la aproape 4 ani pentru ca eu eram prea mica si m-am indragostit,iar noi doi vazandu-ne la doua saptamani nu ne-am plictisit prea repede unul de celalalt.in schimb la mine scoala si relatial nu au nici o legatura.de foarte multe ori se supara pe mine pentru ca am pus si pun mereu scoala si cariera pe primul loc.eu sunt din buzau si vreau sa fac medicina la cluj iar el e la facultate in bucuresti si acolo o sa si ramana la munca dupa ce termina.niciodata nu am lasat relatia sa treaca inaintea adevartelor prioritati.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:17
bvo, ma bucur ....atunci, daca iti cunosti prioritatile, tine intotdeauna cont de ce-ti spune inima, pt ca ea niciodata nu te minte
miss_darine
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:21
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:02:25

"hey...am 18 ani ............................................................................atata timp.intre timp el mi-a spus ca are o relatie serioasa de cativa ani si ca nu poate sa se desparta de ea pentru ca nu are motive si pentru ca nu l-a ranit niciodata"


Tu nu iti iubesti prietenul actual,in schimb te-ai inamorat de un alt barbat,care este mai stapan pe sine si nu vrea sa renunte la legatura sentimentala,pe care o are in acest moment!Faptul ca iubitul tau te-a dezamagit din motive de tine stiute,nu te-a marcat decat din punctul de vedere al increderii pe care o avei in el si nicidecum ca ti-ar fi desconsiderat sentimentele intr-un fel,caci o astfel de alternativa nu exista,tu neiubindu-l deloc!Ce poti sa faci intr-o astfel de situatie?Poti sa renunti la relatia prezenta,tu nefiind indragostita de partenerul tau si nemeritand ca tu sa stationezi pe un teritoriu unde lipseste iubirea reciproca!Te-ai chinui fara rost !Pe cel de-al doilea barbat,lasa-l in pace,este angajat intr-o relatie si el nu iti impartaseste convingerile si nici dorinta de a va desparti de partenerii vostri!Si in acest caz,nu vad rostul implicarii tale,decat daca vrei sa fii o inlocuitoare sezoniera pentru domnul respectiv!Pe de alta parte,cel de-al doilea individ,ti-a spus ca vrea o relatie serioasa,dar,ulterior,ti-a declarat ca nu are motive pentru care sa se desparta de iubita lui!Nu ti se pare ca ceva nu este in regula aici?Se contrazice singur!Aceasta contradictie ar trebui sa-ti dea de gandit si sa te intrebi daca este o persoana pe care te poti baza!Tu,probabil,o sa continui sa te vezi cu cel de-al doilea barbat,dar nu cred ca este solutia potrivita!Te-ai intrebat,macar un pic,cum poate domnia sa joace pe doua fronturi si ce explicatie i-a dat iubitei lui,pentru absenta in orele in care a fost la tine?Stiu,motivari pot fi multiple,dar mizerabile si lipsite de adevar in totalitate!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:25
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:17:00s-a ajuns la aproape 4 ani pentru ca eu eram prea mica si m-am indragostit,iar noi doi vazandu-ne la doua saptamani nu ne-am plictisit prea repede unul de celalalt.in schimb la mine scoala si relatial nu au nici o legatura.de foarte multe ori se supara pe mine pentru ca am pus si pun mereu scoala si cariera pe primul loc.eu sunt din buzau si vreau sa fac medicina la cluj iar el e la facultate in bucuresti si acolo o sa si ramana la munca dupa ce termina.niciodata nu am lasat relatia sa treaca inaintea adevartelor prioritati.


adica te-a mancat de foarte devreme??
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:29
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:17:00s-a ajuns la aproape 4 ani pentru ca eu eram prea mica si m-am indragostit,iar noi doi vazandu-ne la doua saptamani nu ne-am plictisit prea repede unul de celalalt.in schimb la mine scoala si relatial nu au nici o legatura.de foarte multe ori se supara pe mine pentru ca am pus si pun mereu scoala si cariera pe primul loc.eu sunt din buzau si vreau sa fac medicina la cluj iar el e la facultate in bucuresti si acolo o sa si ramana la munca dupa ce termina.niciodata nu am lasat relatia sa treaca inaintea adevartelor prioritati.



Cate ore ai alocat studiului si cate ore ai alocat acestei prietenii?Universitatea de Medicina este un adintre cele mai grele Universitati si pentru reusita sunt necesare ore si ore de invatat materiile ,ce fac obiectul examenului propriu zis!Tu,presupunand ca vei reusi la facultate si te vei muta la Cluj,el este deja student in Bucuresti si tot aici va ramne in viitor,iata inca un motiv pentru care sa intrerupi aceasta legatura!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:31
probabil asta e primul gand care iti vine tie in minte in momentul de fata. si nu te condamn...poate asa se vede din exterior.insa eu am precizat destul de clar ca a fost foarte respectuos inca de la inceput.crede-ma s-a intamplat foarte tarziu chestia la care te-ai gandit tu.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:37
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:37:51probabil asta e primul gand care iti vine tie in minte in momentul de fata. si nu te condamn...poate asa se vede din exterior.insa eu am precizat destul de clar ca a fost foarte respectuos inca de la inceput.crede-ma s-a intamplat foarte tarziu chestia la care te-ai gandit tu.


adica peste vreo 6 luni?
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:38
pai cu el ma vad maxim 24 de ore la doua saptamani cand vine el de la facultate.iar in rest maxim o ora,in medie o jumatate de ora pe zi de vorbit la telefon.sunt la un liceu destul de bun cu profil bio-chimie.chiar e o prioritate meicina.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:40
Ehe, s-a emancipat lumea!
Prima mea relatie (platonica desigur ) , am inceput-o in ultimul an de liceu , cu putin inainte de majorat . Ne vedeam mai mult in weekend pentu ca parintii sa nu aiba impresia ca aceasta relatie imi distrage atentia de la pregatirea pentru admitere. Acum nici nu se mai pune acest lucru in discutie. La facultate se intra pe baza de dosar, adio admitere.
joi
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:41
ai fi surprins.dar mai mult de 6 luni...imi pare rau sa te dezamagesc
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:42
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:40:18pai cu el ma vad maxim 24 de ore la doua saptamani cand vine el de la facultate.iar in rest maxim o ora,in medie o jumatate de ora pe zi de vorbit la telefon.sunt la un liceu destul de bun cu profil bio-chimie.chiar e o prioritate meicina.


asta seamana mai mult a fack-buddy. va intalneati doar sa va satisfaceti poftele carnale.
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:43
incep sa cred ca tu ori esti un obsedat sexual ori in mod sigur esti un obsedat sexual.tin sa te anunt ca in primii 2 ani si ceva de relatie ne-am intalnit foarte putin pentru ca tatal meu nu l-a acceptat.apoi lucrurile s-au mai clarificat si a inceput sa vina la mine acasa.si ne vedem mai mult insa nu atat de mult pe cat cred eu ca ar trebui sa se intalneasca doua persoane care se afla intr-o relatie.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:48
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:48:13incep sa cred ca tu ori esti un obsedat sexual ori in mod sigur esti un obsedat sexual.tin sa te anunt ca in primii 2 ani si ceva de relatie ne-am intalnit foarte putin pentru ca tatal meu nu l-a acceptat.apoi lucrurile s-au mai clarificat si a inceput sa vina la mine acasa.si ne vedem mai mult insa nu atat de mult pe cat cred eu ca ar trebui sa se intalneasca doua persoane care se afla intr-o relatie.


si ati inceput sa faceti sex la cat? cati ani aveai?
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:50
Draga mea f f putine relatii incepute inainte de 20 de ani rezista vremurilor , mai ales in zilele noastre.Nu mai suntem pe vremea bunicilor, personalitatea inca nu ti-e pe deplin formata , nu te cunosti pe tine insuti ca lumea si vrei(speri) intr-o relatie serioasa.Orice relatie are urcusuri si coborasuri , una facuta in adolescenta este mult mai fragila decat una cand esti cat de cat mai coapta , nu zic ca tre sa astepti pana dupa 30 de ani(sau daca o faci nu-i o problema) dar tre sa cunosti mai multa lume pana alegi pe cine este potrivit pt tine.
Toate lucrurile care le faci au o consecinta,chiar si lucrurile de care fugi te ajung pana la urma din urma.
The_Exile
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:53
Parerea mea este ca daca nu-ti mai place de baiatul care ai stat 3 ani si noua luni ar trebui sa-i spui si sa ajungeti la un acord. Eventual sa va despartiti...eu asa as face. Ear cu al doilea baiat nu stiu ce sa zic...daca el nu se simte la fel de atras de tine as zice sa mai astepti sa vezi ce face daka totusi te va placea v-a accepta o relatie cu tine si se va desparti de fosta. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. Mi-a placut un baiat foarte mult insa el doar ma aprecia foarte mult nu ma iubea - avea prietena de vreo trei ani, i-am mai facut si eu cateva gafe cei drept dar nu s-a schimbat nimik intre noi. Momentan sant foarte indiferenta fata de el ceea ce-l face sa ma caute mai des ear asta-mi da de inteles caci totul are interes fata de mine. Daca v-a fi ceva intre mine si el voi decide pe parcurs. Sfatul pe care ti-l pot oferi e sa fi atenta si sa nu ai mare incredere in baieti pentru a nu suferi... Invata sa astepti si sa ai rabdare...eu ma realizez din punct de vedere profesional si pe parcurs voi vedea ce voi face. Insa baieti sant destui - noi trebuie sa-i alegem cu atentie....de aceea fi atenta fa totul altfel incat sa-ti fie tie bine.....
papusika_kudika
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:58
sincer la el e aceeasi situatie.el lucreaza in oras in buzau iar ea a fost 4 ani la facultate in bucuresti si acum lucreaza acolo.si ei se vad tot la doua sptamani si in restul timpului noi doi vorbim la telefon destul de mult.niciodata nu m-am intrebat ce-i zicea ei daca suna in timp ce vorbea cu mine pentru ca stiu ca si eu l-am mintit pe prietenul meu atunci cand eram pusa in aceeasi situatie.noi in 6 luni de cand ne stim si de cand vorbim ne-am vazut de doua ori.eu i-am spus ca nu vreau sa mai vorbim pentru ca nu sunt ce vrea el in prezent (o aventura.nu sunt sigura de asta dar nici nu vreau sa visez cu ochii deschisi si sa sufar mai bine sunt precauta).problema si mai grava este ca nu stiu cum sa ma despart de actualul meu prieten care e destul de atasat de mine si inca ma mai iubeste.eu nu vreau sa-l fac sa sufere dar si daca mai prelungesc starea asta o sa sufere si mai mult.mi-e teama ca daca ma despart de el definitiv face vre-o prostie.cum as putea sa ma despart de cineva dupa atata timp pentru ca nu am deloc experienta la despartiri
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:59
De la: kudika197746, la data 2011-11-15 17:58:01. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. Mi-a placut un baiat foarte mult insa el doar ma aprecia foarte mult nu ma iubea - avea prietena de vreo trei ani, i-am mai facut si eu cateva gafe cei drept dar nu s-a schimbat nimik intre noi. Momentan sant foarte indiferenta fata de el ceea ce-l face sa ma caute mai des ear asta-mi da de inteles caci totul are interes fata de mine. .


el te-a dezvirginat?
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:00
eu m-am implicat intr-o relatie serioasa inca de la o varsta cand nu stiam foarte bine ce inseamna asta.de la o varsta la care imi doream sa imi fac un prieten dar nu-mi doream sa stau cu unul care are un anumit scop,care vrea un anumit lucru de la mine,iar acum simt ca sunt prinsa ca intr-o capcana din acre nu stiu cum sa mai ies.in mod clar daca as lua-o de la capat nu m-a implica intr-o relatie serioasa.
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:02
parca as citii povesti din revista glossy!
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:04
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:59:18sincer la el e aceeasi situatie.el lucreaza in oras in buzau iar ea a fost 4 ani la facultate in bucuresti si acum lucreaza acolo.si ei se vad tot la doua sptamani si in restul timpului noi doi vorbim la telefon destul de mult.niciodata nu m-am intrebat ce-i zicea ei daca suna in timp ce vorbea cu mine pentru ca stiu ca si eu l-am mintit pe prietenul meu atunci cand eram pusa in aceeasi situatie.noi in 6 luni de cand ne stim si de cand vorbim ne-am vazut de doua ori.eu i-am spus ca nu vreau sa mai vorbim pentru ca nu sunt ce vrea el in prezent (o aventura.nu sunt sigura de asta dar nici nu vreau sa visez cu ochii deschisi si sa sufar mai bine sunt precauta).problema si mai grava este ca nu stiu cum sa ma despart de actualul meu prieten care e destul de atasat de mine si inca ma mai iubeste.eu nu vreau sa-l fac sa sufere dar si daca mai prelungesc starea asta o sa sufere si mai mult.mi-e teama ca daca ma despart de el definitiv face vre-o prostie.cum as putea sa ma despart de cineva dupa atata timp pentru ca nu am deloc experienta la despartiri



Draga,esti cumva "pestoaica"?Daca da,femeile "pesti" se retrag cu demnitate din orice situatie neplacuta pentru ele!Sufera,dar merg cu toata puterea mai departe!Nu merita sa continui o relatie care nu mai functioneaza de ambele parti!Cu calm,discretie si intelegere,ii spui actualului iubit ,ca nu mai poti mentine relatia cu el!Stiu,este greu,dar o sa-i treaca dezamagirea!Si tu,vezi-ti de scoala,interesul profesional ar trebui sa fie primordial!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:06
da."pestoaica" sunt.multumesc pentru sfaturi !
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:09
multumesc
cristina2502
Postat pe 15 Noiembrie 2011 18:31
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 17:02:25hey...am 18 ani si sunt intr-o relatie de 3 ani si 9 luni.pana acum un an de zile totul a fost foarte frumos ne iubeam si pentru asta am luptat foarte mult pentru relatia noastra.el este cu 5 ani mai mare decat mine are 23 acum.baiatul asta m-a impresionat inca de la inceput.mi-a oferit exact ce pretindeam eu de la o relatie in primul rand respect si apoi iubire.a trecut timpul foarte repede si cu timpul am incepu sa cred ca a intervenit obijnuinta si ca nu il mai iubesc.in urma cu 6 luni am cunoscut un alt baiat.el are 26 de ani.ne-am cunoscut pe internet am vorbit vreo 2 luni la telefon si pe mess dupa care el a venit la mine (el sta la 30 km fata de min) intr-o seara.am stat cam 2 ore maxim cu el.a fost frumos.am vorbit multe si parca s-a deschis in fata mea in legatura cu multe lucruri.parea destul de sincer.imi vorbea despre faptul ca vrea o relatie serioasa.intalnindu-l pe el am inceput sa cred si mai tare ca nu-l mai iubesc pe baiatul cu care sunt de atata timp.intre timp el mi-a spus ca are o relatie serioasa de cativa ani si ca nu poate sa se desparta de ea pentru ca nu are motive si pentru ca nu l-a ranit niciodata.in aceeasi situatie sunt si eu.din coincidenta noi ne vedem cu ei la 2 saptamani chiar in acelasi week-end si am ajuns rapid la faptul de a nu vorbi in week-endul respectiv.eu chiar tin la el si vreau o relatie serioasa insa mi se pare ca eu sunt mai dispusa sa ma despart de actualul meu decat e el.recent baiatul cu care sunt de aproape 4 ani m-a dezamagit si nu ma asteptam.am suferit si cred ca mai mult din cauza ca am fost dezamagita de o persoana in care aveam mare incredere nu ptr ca il iubesc.nu stiu ce sa mai fac nici ce sa mai cred.in mod clar trebuie sa iau o decizie si nu stiu care ar trebui sa fie aceea.astept sfaturi,pareri,intrebari si chiar si critici.

deci tu suferi pentru celalalt sa inteleg iar de actualul te doare..in....
steffy91
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:02
hmmmmmmmmmmm
papusika_kudika
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:14
De la: kudika197746, la data 2011-11-15 19:14:44hmmmmmmmmmmm

nelemuriri ceva
steffy91
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:17
De la: steffy91, la data 2011-11-15 19:17:07
De la: kudika197746, la data 2011-11-15 19:14:44hmmmmmmmmmmm

nelemuriri ceva

nelamuriri
steffy91
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:17
De la: cristina2502, la data 2011-11-15 18:02:18eu m-am implicat intr-o relatie serioasa inca de la o varsta cand nu stiam foarte bine ce inseamna asta.de la o varsta la care imi doream sa imi fac un prieten dar nu-mi doream sa stau cu unul care are un anumit scop,care vrea un anumit lucru de la mine,iar acum simt ca sunt prinsa ca intr-o capcana din acre nu stiu cum sa mai ies.in mod clar daca as lua-o de la capat nu m-a implica intr-o relatie serioasa.


Nu este nici o capcana, asa este viata, dar trebuie sa inveti ca are si parti bune si parti rele... sa gandesti pozitiv indiferent de situatie, este cel mai bun lucru pentru tine, chiar daca vei regreta multe lucruri pe care le vei face-gandeste pozitiv si vezi partea buna la tot ce vei intalni.
faith742011
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:18
niki o nelamurire doar ma gandeam la situatie - cat de mult ne complicam uneori viata singuri.....
papusika_kudika
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:( 10 De la: MeDeeaA_BeLLa 12 Aprilie 2009 18:28
SEMNE; COINCIDENTE SAU DOAR IMAGINATIA MEA??? 15 De la: l_diana_c 1 Iunie 2009 15:45
Ce sa fac? 7 De la: blaa 14 Ianuarie 2010 20:24
oameni casatoriti care inseala 134 De la: nucuta 1 Iulie 2010 11:40
Is this love? 6 De la: azumi17 5 Mai 2010 14:49