Setari Cookie-uri

crede-ti ca dragostea trece??

am avut un prieten timp de 3 ani de zile...eram copila cand l-am cunoscut...17 ani...si la un moment dat....dragostea a disparut...nici el nu a facut nimik sa o intretina...de cele mai multe ori facea lucruri aiurea care ma dezamageau si ma indepartau tot mai mult...astfel incat cand ne-am despartit...nu am simtit absolut nimik si am avut curajul sa ii spun k nu mai vreau fara nici un sentiment.....acum insa...am prieten de 1 an si umpic...si ne intelegem foarte bine ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata pot discuta orice cu el....ne certam f rar si atunci din cauza geloziei mele pe insistenta fostei prietene....simt k e sufletul meu si il iubesc ff mult.....oare o sa imi treaca din nou??daca e sa imi greseasca cu ceva?...sau dupa un anume timp?
I0anaG
Postat pe 24 Iunie 2010 12:42
exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''
alina_constantin88
Postat pe 24 Iunie 2010 12:48
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''


asa putin??:O eu cunosc multe cupluri care s-au despartit dupa 3 ani...sau poate e un fix de-al meu....
I0anaG
Postat pe 24 Iunie 2010 12:49
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:49:53
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''


asa putin??:O eu cunosc multe cupluri care s-au despartit dupa 3 ani...sau poate e un fix de-al meu....

Nimic nu se pierde, totul se transforma.... in... prietenie, respect, indiferenta.... ura....
emaemanuella11
Postat pe 24 Iunie 2010 16:45
vroiam parerea voastra ...daca e asa...daca s-a mai intamplat la cineva...cand se cearta sa se indeparteze de persoana iubita....daca a mai ajuns cineva pur si simplu sa nu mai simta nimik.....daca crede-ti in dragoste? stiu k nu toate iubirile sunt la fel....dar de data asta park mi-e frik sa nu i se intample lui sa-i treaca
I0anaG
Postat pe 24 Iunie 2010 17:26
atunci aveai 17 ani...deci iese din start...
iar daca acum te gandesti la plictiseala clar nu merge...
intotdeauna am vazut dragostea ca o obijnuinta...M-AM OBIJNUIT CU TINE si de aceea nu pot sta fara tine!etc...multi nu se despart pt ca s-au obijnuit cu pers de langa ei si rau fac pt ca asa sufera toata lumea...
TE IUBESC=te respect,suntem cei mai buni prieteni,ne tinem loc de mama si de tata,suntem confidenti unul altuia,suntem partenri in toate mai ales sex...facem lucrururi impreuna...deci cum sa ma plictisesc...?cum sa te plictisesti de o persoana...ca nu e un obiect?nu mai faceti lucruri impreuna?nu va mai completati?nu aduceti suflu nou relatiei?pai normal ca intervine monotonia...dar cum azi te iubesc si maine nu....?
alina_constantin88
Postat pe 24 Iunie 2010 17:45
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 17:45:53atunci aveai 17 ani...deci iese din start...
iar daca acum te gandesti la plictiseala clar nu merge...
intotdeauna am vazut dragostea ca o obijnuinta...M-AM OBIJNUIT CU TINE si de aceea nu pot sta fara tine!etc...multi nu se despart pt ca s-au obijnuit cu pers de langa ei si rau fac pt ca asa sufera toata lumea...
TE IUBESC=te respect,suntem cei mai buni prieteni,ne tinem loc de mama si de tata,suntem confidenti unul altuia,suntem partenri in toate mai ales sex...facem lucrururi impreuna...deci cum sa ma plictisesc...?cum sa te plictisesti de o persoana...ca nu e un obiect?nu mai faceti lucruri impreuna?nu va mai completati?nu aduceti suflu nou relatiei?pai normal ca intervine monotonia...dar cum azi te iubesc si maine nu....?


pai normal k facem lucruri impreuna....eu sunt o fire mai energica si mai zapacita si in fiecare zi vin cu cate o prostioara noua.....de completat ne completam ne plac aceleasi lucruri...ne cerem parerea cand vine vorba de ceva sa ajungem la un numitor comun.....cand ne certam nu stam mai mult de 10 minute suparati.....totul e bine si frumos....dar....e doar 1 an...daca eu o sa continui sa tin la el...si lui ii trece?? normal k nu te poti satura de un om...k doar nu e ursuletz de plush...ai multe de descoperit si de trait alaturi de el....ideea k nu vreau sa ajunga un indiferent care sa nu imi mai dea atentie ...sa prefere orice altceva inafar de mine...si sa stea cu mine doar din obisnuinta...desi el a zis k nu e genu
I0anaG
Postat pe 25 Iunie 2010 12:37
este posibil sa se intample asa,dar asta nu inseamna ca nu te mai iubeste...te neglijeaza...
rolul tau este sa nu lasi lucrurile sa iasa de sub control...sa nu va plictisiti...si cand se acumuleaza tensiunea intre voi,discutati...ca na...d'aia avem gura,limba si grai...
daca vb cu el si nu te lamureste sau nu-l crezi,cum vrei sa te lamurim noi...pe noi ne crezi daca iti spunem ca ni s-a intamplat?poate la tine nu se intampla...
eu zic sa nu te stresezi si nu mai trai cu frica asta...traieste fiecare clipa la maxim...viata e frumoasa daca stim sa o traim!
alina_constantin88
Postat pe 26 Iunie 2010 09:05
pai noi nici nu ne prea certam...rare sunt momentele....si atunci vorba ta pot sa zic k discutam .....nici nu stii cum e mai bine sa faci......eu traiesc fiecare clipa la maxim....si ma bucur in fiecare dimineatza knd imi deschid ochi...si vad un omul pe care il iubesc langa mine....si pt mine e cel mai frumos si mai bun om de pe pamant.....si stiu k si el ma iubeste.....dar......sper din tot sufletul sa nu treaca sentimentele astea.....k ma simt bine si ma simt fericita ...si oricat m-ar alinta si m-ar iubi nu ma pot satura de el...mereu am ceva de descoperit ceva la el......incerc sa nu ma mai gandesc la asta....dar is pe conceptia k nu poate fi numai bine.....
I0anaG
Postat pe 3 Iulie 2010 11:54
nu stiu de ce, dar tind sa cred ca tu esti speriata pentru ca... ti-e prea bine!
Esti fericita si ti-e teama ca nu vei fi asa toata viata, dar sa stii ca cu cat te gandesti mai mult la chestii din astea, cu atat e mai rau. Lasa totul sa curga de la sine...relatia sa-si urmeze firul ei natural.
Eu am un prieten de aproape 10 luni si la fel eram si eu la inceput, mi-era teama si nu stiu ce. Si aveam mereu in cap chestia cu "cat este, vreau sa fie frumos. dupa ce se termina, asta e. dar acum..." . Pe parcursc am inteles ca nu trebuie sa gandesc asa si ca uneori, nu trebuie sa mai "gandesti" deloc, sa simti doar si sa te bucuri.
Succes. si sunt sigura ca te vei descurca, vei veni cu ceva nou, tu sau el, si totul va fi bine.

Off topic: "credeti" se scrie legat !
nickname01
Postat pe 3 Iulie 2010 14:38
Si tu ce vrei ca el sa fie perfect? dar tu in primul rind esti perfecta?
kudika098645
Postat pe 3 Iulie 2010 14:51
Apreciazal respectal precum el.Ar trebui sa ai o gindire mai matura.Si sa te comporti ca atare.
kudika098645
Postat pe 3 Iulie 2010 14:53
Apreciazal respectal precum el.Ar trebui sa ai o gindire mai matura.Si sa te comporti ca atare.
kudika098645
Postat pe 3 Iulie 2010 14:54
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:49:53
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''


asa putin??:O eu cunosc multe cupluri care s-au despartit dupa 3 ani...sau poate e un fix de-al meu....


Nu e deloc un fix de-al tau...atat cam tin hormonii care-s responsabili de acest fericit accident chimic numit dragoste. Asta o spun cercetatorii care au descifrat genomul uman. Ca asa e predestinata genetic secretia acestor hormoni, cam la 3 ani. Iar tu ai observat faptul ca noi fiind oameni, ne supunem acestor lucruri naturale invariabil, chiar daca ne dam balene cu complicatul nostru sistem social de relatii.
cristinarudi
Postat pe 3 Iulie 2010 17:45
crede-m...
sycorax
Postat pe 3 Iulie 2010 18:40
De la: kudika098645, la data 2010-07-03 14:51:48Si tu ce vrei ca el sa fie perfect? dar tu in primul rind esti perfecta?


am precizat eu pe undeva k sunt perfecta??? ...nu sunt....dar poate pentru el incerc sa fiu......si nu trebuie sa ma chinui pentru k el ma iubeste asa cum sunt....
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 09:00
De la: nickname01, la data 2010-07-03 14:38:00nu stiu de ce, dar tind sa cred ca tu esti speriata pentru ca... ti-e prea bine!
Esti fericita si ti-e teama ca nu vei fi asa toata viata, dar sa stii ca cu cat te gandesti mai mult la chestii din astea, cu atat e mai rau. Lasa totul sa curga de la sine...relatia sa-si urmeze firul ei natural.
Eu am un prieten de aproape 10 luni si la fel eram si eu la inceput, mi-era teama si nu stiu ce. Si aveam mereu in cap chestia cu "cat este, vreau sa fie frumos. dupa ce se termina, asta e. dar acum..." . Pe parcursc am inteles ca nu trebuie sa gandesc asa si ca uneori, nu trebuie sa mai "gandesti" deloc, sa simti doar si sa te bucuri.
Succes. si sunt sigura ca te vei descurca, vei veni cu ceva nou, tu sau el, si totul va fi bine.

Off topic: "credeti" se scrie legat !


probabil k is mi-e teama ...sa nu il pierd....pt k il iubesc prea mult.....si mi-e bine si sunt fericita....
mi-am dat seama prea tarziu...de cuvantul credeti...ms oricum
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 09:04
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:42:22am avut un prieten timp de 3 ani de zile...eram copila cand l-am cunoscut...17 ani...si la un moment dat....dragostea a disparut...nici el nu a facut nimik sa o intretina...de cele mai multe ori facea lucruri aiurea care ma dezamageau si ma indepartau tot mai mult...astfel incat cand ne-am despartit...nu am simtit absolut nimik si am avut curajul sa ii spun k nu mai vreau fara nici un sentiment.....acum insa...am prieten de 1 an si umpic...si ne intelegem foarte bine ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata pot discuta orice cu el....ne certam f rar si atunci din cauza geloziei mele pe insistenta fostei prietene....simt k e sufletul meu si il iubesc ff mult.....oare o sa imi treaca din nou??daca e sa imi greseasca cu ceva?...sau dupa un anume timp?

doar un lucru iti spun:LIVE THE MOMENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sweet_heart
Postat pe 5 Iulie 2010 09:20
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:42:22am avut un prieten timp de 3 ani de zile...eram copila cand l-am cunoscut...17 ani...si la un moment dat....dragostea a disparut...nici el nu a facut nimik sa o intretina...de cele mai multe ori facea lucruri aiurea care ma dezamageau si ma indepartau tot mai mult...astfel incat cand ne-am despartit...nu am simtit absolut nimik si am avut curajul sa ii spun k nu mai vreau fara nici un sentiment.....acum insa...am prieten de 1 an si umpic...si ne intelegem foarte bine ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata pot discuta orice cu el....ne certam f rar si atunci din cauza geloziei mele pe insistenta fostei prietene....simt k e sufletul meu si il iubesc ff mult.....oare o sa imi treaca din nou??daca e sa imi greseasca cu ceva?...sau dupa un anume timp?


"El nu a facut nimic sa o intretina".dar tu ai facut ceva s-o intretii?Vad ca spui doar "ma apreciaza,ma iubeste,ma rasfata" nu am vazut deloc sa spui "eu il iubesc,il respect,il rasfat"......tu crezi ca trebuie sa vina doar din partea lui?
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 09:29
depinde cat de puternica sunt sentimentele si cat de compatibili sunteti impreuna ! eu cel mai des ma cert cu sotul meu iubit de la bebe ..avem pareri diferite..si bebe rade de noi asa mic cum e !
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Iulie 2010 09:33
Neata Lilo!
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 09:40
De la: Barbie30, la data 2010-07-05 09:29:19
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:42:22am avut un prieten timp de 3 ani de zile...eram copila cand l-am cunoscut...17 ani...si la un moment dat....dragostea a disparut...nici el nu a facut nimik sa o intretina...de cele mai multe ori facea lucruri aiurea care ma dezamageau si ma indepartau tot mai mult...astfel incat cand ne-am despartit...nu am simtit absolut nimik si am avut curajul sa ii spun k nu mai vreau fara nici un sentiment.....acum insa...am prieten de 1 an si umpic...si ne intelegem foarte bine ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata pot discuta orice cu el....ne certam f rar si atunci din cauza geloziei mele pe insistenta fostei prietene....simt k e sufletul meu si il iubesc ff mult.....oare o sa imi treaca din nou??daca e sa imi greseasca cu ceva?...sau dupa un anume timp?


"El nu a facut nimic sa o intretina".dar tu ai facut ceva s-o intretii?Vad ca spui doar "ma apreciaza,ma iubeste,ma rasfata" nu am vazut deloc sa spui "eu il iubesc,il respect,il rasfat"......tu crezi ca trebuie sa vina doar din partea lui?


normal nici nu se pune problema de asta....pai din moment ce il am zis k il iubesc si k e sufletul meu....ce ai inteles din asta??? normal k il alint...si il pupacesc... si ii fac toate poftele...il respect...il inteleg..il apreciez....sunt lanaga el de fiecare data knd are nevoie....il ajut daca are nevoie....si multe altele....deci il iubesc....sa nu crezi k stau si astept sa primesc dragoste....sentimentele sunt reciproce...!! si cu cel care am stat 3 ani am fost dragastoasa....acum fiind k il iubesc pe actualul nu stiu sa zic daca a fost dragoste.....in schimb era un "barbat convins" care nu tinea cont de parerea unei femei....dupa 3 ani nici planuri de concediu nu avea cu mine...sa nu mai zic k ma credea o incompetenta....si k era bolnav de curatenie....sau k a plecat cu una fix din fata mea.....in ziua in care noi am implinit 2 ani de cand eram impreuna....chestii nasoale..care m-au indepartat pur si simplu de el....si care m-am facut sa il privesc cu alti ochi.......
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 10:38
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-05 09:33:57depinde cat de puternica sunt sentimentele si cat de compatibili sunteti impreuna ! eu cel mai des ma cert cu sotul meu iubit de la bebe ..avem pareri diferite..si bebe rade de noi asa mic cum e !


noi cel mai des ne certam din cauza fostei prietene......mai avem asa mici polemici...din prostiute dar irelevante
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 10:39
depinde cat de puternic credeti in dragostea vostra...poate dura si toata viata , zik eu....
dyanna19890
Postat pe 5 Iulie 2010 11:53
De la: dyanna19890, la data 2010-07-05 11:53:40depinde cat de puternic credeti in dragostea vostra...poate dura si toata viata , zik eu....


aha....frumos......:X...ar fi bine....pai eu zic k e puternica....din partea mea cel putin.....nu am prea avut obstacole sau greutati sa vad daca e puternica.....dar de fiecare data cand a trebuit sa fie langa mine...sau sa ma ajute am gasit un sprijin in el si un om de incredere si de baza....stiu k ma iubeste....si simt.....dar ce sa zic...astept sa treaca cei 3 ani:)))
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 12:02
in cele mai multe din cazuri treaba sta cam asa

1. prima faza - o secretie hormonala iti cam ia mintile (nebun din dragoste - e pe bune)
2. dupa 2-3 ani intervine un mecanism simplu al corpului de a se autoproteja (indragostitii fac aberatii ce pot duce la deces). dupa ce interbine acest mecanism este un alt hortmon ce se secreta (e apropiat sau identic cu acela pe care il secreta corpul dupa o lunga absenta de acasa atunci cand..ajungi acasa)

ce am scris mai sus e scris in gluma si nu f detaliat dar este ceea ce am citit si eu in urma unui studiu

concluzie. da dureaza dar dupa 2-3 ani nu mai este asa intensa ci se ..modifica un pic
Fahnell
Postat pe 5 Iulie 2010 12:20
De la: I0anaG, la data 2010-07-05 10:39:57
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-05 09:33:57depinde cat de puternica sunt sentimentele si cat de compatibili sunteti impreuna ! eu cel mai des ma cert cu sotul meu iubit de la bebe ..avem pareri diferite..si bebe rade de noi asa mic cum e !


noi cel mai des ne certam din cauza fostei prietene......mai avem asa mici polemici...din prostiute dar irelevante

nu e acelasi lucru.....la lila e o casnicie (fericita si iubita) la tine e doar o relatie,de scurta sau lunga durata
sweet_heart
Postat pe 5 Iulie 2010 12:27
stiu k e altfel.....nu pot sa compar relatia mea cu o casnicie....vroiam sa scot in evidenta faptul k nu ne certam........sa speram k o sa fie de lunga durata:D:D si k dragostea nu trece...
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 13:42
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''

eu stiam k 3 ani
pinkkky
Postat pe 5 Iulie 2010 14:40
Eu sunt de parere ca dragostea poate dura o viata de om, numai ca pe parcursul acestei vieti, ea poate imbraca diferite forme.
Lucia38
Postat pe 5 Iulie 2010 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
May is Masturbation Month 8 De la: contesina 9 Mai 2011 15:17
E posibila iubirea dintr-un golan si o fata cuminte? 11 De la: inna_1688 5 Decembrie 2010 14:32
Gelul orgasmic Play O de la Durex 3 De la: LuizaTm 16 August 2010 11:28
Ce isi doresc femeile in pat? Secrete pe care barbatii ar trebui sa le afle!! 22 De la: geo_reincarcat_iara 30 Aprilie 2010 21:53
DEDICATIE SPECIALA PENTRU DUDUIA BARBIE 148 De la: kudika029282 15 Ianuarie 2011 18:24