Setari Cookie-uri

crede-ti ca dragostea trece??

De la: pinkkky, la data 2010-07-05 14:40:55
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''

eu stiam k 3 ani


3 luni sau 3 ani..ce conteaza?Important e ca vesnicia e limitata! Limita e in functie de fiecare dintre noi,daca stim cum sa o facem sa dureze.
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 14:43
De la: pinkkky, la data 2010-07-05 14:40:55
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''

eu stiam k 3 ani



pai si eu....am si avut o relatie cu care nu am trecut de "pragul critic" acum am pe altcineva de 1 an si 2 luni....si sper sa nu patesc la fel....pentru k de data asta simt k e altceva
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 14:47
De la: Barbie30, la data 2010-07-05 14:43:31
De la: pinkkky, la data 2010-07-05 14:40:55
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''

eu stiam k 3 ani


3 luni sau 3 ani..ce conteaza?Important e ca vesnicia e limitata! Limita e in functie de fiecare dintre noi,daca stim cum sa o facem sa dureze.[/quote

si ce trebuie sa stim sa o facem sa dureze??
I0anaG
Postat pe 5 Iulie 2010 14:49
Dragostea trece..si revine ! Azi pot sa il iubesc de mor, maine poate sa ma enerveze incat sa imi vina sa il strang de gat, da, chiar asa, sa il strang de gat ! Dar poimaine cand il vad cum se trezeste, cum se intinde, ma ia in brate, iar imi vine sa il iubesc cum nu se poate descris in cuvinte...
Este imposibil sa iubesti pe cineva la fel de mult, maxim, in fiecare zi !
Summer_
Postat pe 5 Iulie 2010 15:45
poi primul...chiar dak a fost pt o perioada atat de mare nu a jtiut sa te aprecieze
Se pare k cel de-al 2-lea te pretuieste foarte mult si din cate miai spus nu crek te va face sa suferi
Andreyutza93
Postat pe 5 Iulie 2010 20:27
Da...se poate sa dispara dragostea mai ales cand sunteti tineri pt ca intervine si plictiseala , dorinta de nou...curiozitatea..asa e cand esti tanar dar se zice ca prima dragoste nu se uita niciodata
liliac_
Postat pe 5 Iulie 2010 21:43
De la: I0anaG, la data 2010-06-24 12:42:22am avut un prieten timp de 3 ani de zile...eram copila cand l-am cunoscut...17 ani...si la un moment dat....dragostea a disparut...nici el nu a facut nimik sa o intretina...de cele mai multe ori facea lucruri aiurea care ma dezamageau si ma indepartau tot mai mult...astfel incat cand ne-am despartit...nu am simtit absolut nimik si am avut curajul sa ii spun k nu mai vreau fara nici un sentiment.....acum insa...am prieten de 1 an si umpic...si ne intelegem foarte bine ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata pot discuta orice cu el....ne certam f rar si atunci din cauza geloziei mele pe insistenta fostei prietene....simt k e sufletul meu si il iubesc ff mult.....oare o sa imi treaca din nou??daca e sa imi greseasca cu ceva?...sau dupa un anume timp?


trece sigur dupa un anumit timp daca nu faceti fiecare ceva ca sa o intretina.
leo_
Postat pe 6 Iulie 2010 10:04
De la: liliac_, la data 2010-07-05 21:43:36Da...se poate sa dispara dragostea mai ales cand sunteti tineri pt ca intervine si plictiseala , dorinta de nou...curiozitatea..asa e cand esti tanar dar se zice ca prima dragoste nu se uita niciodata


Nu se uita,iti mai aduci aminte uneori de prima dragoste si te bufneste rasul de cat "gasca" ai fost!
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 10:08
fiecare relatie pe care o sa o ai v-a fi diferita,timpul trece tu te schimbi si barbatii sunt altfel,se poate intampla ca intr-o buna zi sa iti dai seama ca iubesti din tot sufletul si atunci ierti si accepti multe,dar poate fi indiferent el si dragostea adevarata nu prea mai exista...
pufosica
Postat pe 6 Iulie 2010 15:44
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-24 12:48:03exista o vorba... ''dragostea vesnica dureaza trei luni''

Eu stiam k dureaza 3 ani
magdonek
Postat pe 6 Iulie 2010 16:27
e greu sa definesti iubirea, e si mai greu sa sti cat dureaza. Cred ca daca este ceva profund atunci dureaza, intervine respectul. Am iubit un baiat foarte mult desi relatia nu a durat nici macar 1 an; dupa 5 ani de atunci inca m-ai tresar daca il vad, simt cum inima o ia la galop si ma dor amintirile pe care le avem impreuna (a fost o relatie frumoasa care s-a terminat pe neasteptate, de ce .. nici azi nu stiu, el a pus punct). Consider ca dragostea e ceva etern si ca nu poti avea de doua ori aceleasi sentimente. Acum sunt casatorita cu un baiat extraordinar care ma iubeste (simt acest lucru), ma respecta ... este completarea mea. Cat dureaza dragostea ... tu poti sa raspunzi la aceasta intrebare, iar gelozia a stricat multe relatii frumoase; incearca sa ai incredere in iubirea dintre voi, doar tu iti poti da raspunsuri, nimeni altcineva. Noi iti raspundem prin prisma experientelor noastre, dar sentimentele sunt doar ale tale si nu vor semana nicicand cu ce simt eu, prietena ta sau oricine altcineva. Si ... baietii gandesc la fel ca fetele doar ca sunt mai orgoliosi.
ramona_claudia
Postat pe 6 Iulie 2010 16:37
....sa sti ca flacara care se aprinde puternic se stinge foarte usor.....iar din ura se ajunge la dragoste....deci orice este posibil..insa cred ca dragostea adevarata o gasesti la maturitate si se aprinde mai greu dar dureaza vesnic.....ceea ce tu ai scris acolo sunt copilarii(3 luni inseamna ca nu ati fost compatibili) asa se explica faptul ca totul sa stins intre voi , nicidecum dragoste
ionelyizza
Postat pe 6 Iulie 2010 19:03
De la: Lucia38, la data 2010-07-05 14:43:19Eu sunt de parere ca dragostea poate dura o viata de om, numai ca pe parcursul acestei vieti, ea poate imbraca diferite forme.
kudika091420
Postat pe 6 Iulie 2010 21:16
Da, dragostea..dupa maxim 3 ani se transforma in prietenie, incredere, sustinere, oricum intervine o obisnuintza pe care nu ai cum sa o eviti. Important este sa gasim mereu lucruri noi care sa ne tina impreuna o viatza....daca e posibil.
Artemis25
Postat pe 6 Iulie 2010 21:21
dragostea ca dragostea dar gramatica limbii romane sigur ti-a trecut! si ca sa nu fiu chiar offtopic, .tu ce ai facut ca sa o intretii? ca nu scrie nimic in mesajul tau despre chestia asta! daca aceasta noua relatie este ceea ce ti-ai dorit sau macar ceva mai aproape de ceea ce iti doresti atunci pastreaz-o! investeste in ea..........sentimente, energie, suflet, imaginatie, generozitate..........."ma apreciaza , ma respecta, ma iubeste, ma rasfata "...........dar tu?il respecti si tu sau doar te incanta respectul lui, il rasfeti si tu sau doar iti face placere sa fi in centrul atentiei............cred ca acestea sunt o parte din intrebarile reale pe care trebuie sa ti le pui A iubi inseamna in primul rand a darui! Si lasa gelozia.........certurile si supararile duc la racirea relatiei, un barbat , oricare ar fi el, nu este atras pea mult timp de o femeie care il asteapta cu maturoiul dupa usa fie ca a gresit fie ca nu, de ce sa nu il astepti zambitoare, enigmatica, misterioasa, ........ si nu uita .a gresi este omeneste, marea putere a dragostei consta in a ierta!
geo0121
Postat pe 6 Iulie 2010 21:24
De la: I0anaG, la data 2010-07-05 10:39:57
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-05 09:33:57depinde cat de puternica sunt sentimentele si cat de compatibili sunteti impreuna ! eu cel mai des ma cert cu sotul meu iubit de la bebe ..avem pareri diferite..si bebe rade de noi asa mic cum e !


noi cel mai des ne certam din cauza fostei prietene......mai avem asa mici polemici...din prostiute dar irelevante



Intr-o relatie ,, nimic nu va fi perfect daca nu exista la baza ei in primul rand prietenia , care e cel mai nobil sentiment
Dragostea --- e ca apa -----trece----
Prietenia -----e piatra de temelie ---
------ succes in viata si multa fericire!!!
kudika091420
Postat pe 6 Iulie 2010 21:25
Dragostea nu trece atata timp cat este mentinuta.Intr-o relatie e nevoie mereu de lucruri noi, iar gesturile dintre parteneri au si ele un rol fundamental.Este nevoie de ceva nou mai ales in momentul in care dupa vreo 3 ani intervine monotonia, adica se repeta mereu aceleasi lucruri.Se poate trece peste, iar perioada de monotonie intr-o relatie nu inseamna ca dragostea a trecut, iar dupa ce monotonia a trecut dragostea este si mai puternica.
tarta_anamaria
Postat pe 6 Iulie 2010 21:29

Tarta ,numele tau imi aduce aminte de o tarta cu struguri!
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 22:26
Asta e ceva ce tine si de gradul de maturitate al fiecaruia. De asta se zice ca iubirile din adolescenta nu dureaza... Pentru ca la varsta aceea cam visezi cai verzi pe pereti si pe urma, cand mai cresti un pic, descoperi ca persoana de langa tine nu e ceea ce-ti doresti. Pe de alta parte, dupa cativa ani de relatie, nu te poti astepta sa mai simti fluturi in stomac si alte chestii. Totusi, daca exista o mare compatibilitate, legatura poate deveni mult mai profunda decat era la inceput. Aici e aici.. Daca nu exista compatibilitate, probabil ca relatia se va destrama, pt ca pasiunea in timp dispare. In societatea noastra, cica moderna, se pune poate prea mult pret pe atractia sexuala...cand la baza unei relatii stau sentimente extrem de complexe.
Micael
Postat pe 7 Iulie 2010 11:24

daca in il iubesti il ierti , depinde desigur si de greseala , dar parerea mea , termin-o cu geloziile aiurea , ele dauneaza si in final daca se simte banuit pe nedrept o sa o faca numai sa nu se mai simt vinovat degeaba , deci pana la urma singura poti atrage asta .
banalulanonim
Postat pe 7 Iulie 2010 12:22
wow ce de sfaturi.......si cata dreptate!!!! multumesc!! deci sa o iau cu inceputu....k sa nu ma mai certe lumea atat ....am vorbit mai mult despte iubit.....dar daca citeati tot ce am postat am vorbit si despre comportamentul meu cu el.....si normal k si eu in acord toata atentia din lume...am grija de el...il iubesc.. respect..admir...pupacesc...rasfatz...sa nu mai zic k fac orice pt el......incepand de la uitat la toate meciurile din cupa mondiala pana la mers la ora 12 noaptea la magazin sa ii iau lapte( avea pofta) acuma nu sa ma laud...dar "investesc" (ma refer sentimente) foarte mult in aceasta relatie si probabil deaia mi-e frica sa nu il pierd.....si cu gelozia pe fosta prietena nu e o boala....il mai "intep" din cand in cand cu chestia asta...sau daca se intampla ceva iesit din comun ma enervez.....m-am gandit si eu ca , cu fostul meu prieten eram copila si cand am mai crescut mi-am dat seama k nu e ceea ce vreau....si probabil deasta nu am mai simtit nimik in momentul in care ne-am despartit....nici suferinta nici dezamagire nimik....ma simteam eliberata k am scapat de el.....si apropo...toata lumea vorbeste k dragostea trebuie intretinuta......a-ti putea sa imi da-ti exemple??? cred k asta tine de fiecare nu este o regula cum se intretine dragostea.....nu poti veni 365 de zile pe an cu ceva nou...acuma sa fim seriosi!!
I0anaG
Postat pe 9 Iulie 2010 10:18
wow ce de sfaturi.......si cata dreptate!!!! multumesc!! deci sa o iau cu inceputu....k sa nu ma mai certe lumea atat ....am vorbit mai mult despte iubit.....dar daca citeati tot ce am postat am vorbit si despre comportamentul meu cu el.....si normal k si eu in acord toata atentia din lume...am grija de el...il iubesc.. respect..admir...pupacesc...rasfatz...sa nu mai zic k fac orice pt el......incepand de la uitat la toate meciurile din cupa mondiala pana la mers la ora 12 noaptea la magazin sa ii iau lapte( avea pofta) acuma nu sa ma laud...dar "investesc" (ma refer sentimente) foarte mult in aceasta relatie si probabil deaia mi-e frica sa nu il pierd.....si cu gelozia pe fosta prietena nu e o boala....il mai "intep" din cand in cand cu chestia asta...sau daca se intampla ceva iesit din comun ma enervez.....m-am gandit si eu ca , cu fostul meu prieten eram copila si cand am mai crescut mi-am dat seama k nu e ceea ce vreau....si probabil deasta nu am mai simtit nimik in momentul in care ne-am despartit....nici suferinta nici dezamagire nimik....ma simteam eliberata k am scapat de el.....si apropo...toata lumea vorbeste k dragostea trebuie intretinuta......a-ti putea sa imi da-ti exemple??? cred k asta tine de fiecare nu este o regula cum se intretine dragostea.....nu poti veni 365 de zile pe an cu ceva nou...acuma sa fim seriosi!!
I0anaG
Postat pe 9 Iulie 2010 10:24
De la: kudika091420, la data 2010-07-06 21:16:01
De la: Lucia38, la data 2010-07-05 14:43:19Eu sunt de parere ca dragostea poate dura o viata de om, numai ca pe parcursul acestei vieti, ea poate imbraca diferite forme.

subscriu
sweet_heart
Postat pe 12 Iulie 2010 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metoda Calendarului - eficienta / ineficienta 16 De la: iana_gonta 2 Septembrie 2016 11:29
amortesc cand fac sex 8 De la: kudika098645 9 Iunie 2010 05:06
Vreau sa urmez un master in psihologie si am nevoie de putin ajutor. 10 De la: valivieru96 8 Iulie 2009 15:09
Oare e bine sa fiu confidenta fostului meu sot? 43 De la: pickard 10 Decembrie 2010 21:44
help me girls !! 1 De la: lilboogirl 2 Iulie 2010 03:32