Setari Cookie-uri

Fetelor, am nevoie de sfaturi urgente

Buna ziua! Sunt noua pe forum, si as avea nevoie de cateva pareri. Povestea mea este urmatoarea: partenerul meu este cu 3 ani mai mare ca mine (ne stim inca din scoala generala, dar nu am avut prieteni comuni in tinerete). El are 37 ani, iar eu 34 ani. Eu, la 20 de ani m-am casatorit cu primul meu sot, de la care dupa 8 ani si avand impreuna 2 copii gemeni, la 28 de ani am divortat pt. actuala mea iubire, cu care -stiu ca suna urat,- l-am inselat pe fostul, dar deja nu mai mergea treaba intre noi, ma batea cateodata, nu ma ajuta cu copii, mergea mai degraba cu prietenii la baut, decat sa iasa cu mine si cu copii la plimbare etc. Cu el -actualul meu partener-, destinul ne-a dat sa fim colegi de serviciu, dupa ce din scoala nu ne-am mai vazut, a fost altfel, el a fost ffff atent cu mine la inceput, spunea ca eu sunt prima lui iubire serioasa, the big one, dar eu fiind inca casatorita pe atunci, trebuia sa ne ascundem de lume, ramaneam dupa program la birou, sa fim impreuna, dar eu nu am suportat sa-l insel pe fostul meu sot, am vrut sa joc cinstit fata de toata lumea, si de aceea am divortat. M-am mutat la mama, cu copii, iar intre timp si colegii au aflat de aventura noastra, dar nimeni nu ne-a condamnat. Cand deja eram libera, eu fiind ffff indragostita de el, am simtit ca parca ceva s-a schimbat , tot nu m-a luat cu el in excurisii, desi se putea, nici in oras cu prietenii, desi spunea ca tine la mine, si nu trecuse nici un an de cand eram impreuna.M-am panicat sa nu ma paraseasca, am simtit ca nu este drept, eu am sacrificat totul pt el, casa, familia pe care o aveam, siguranta mea, si din disperare, am facut in asa fel, sa raman insarcinata de la el, si nu i-am spus, decat cand era prea tarziu pt. avort, ca astept un copil. A fost un soc pt.el, imens, dar a spus ca o sa recunoasca copilul, si o sa-i fie tata. Dupa o saptamana s-a razgandit, si mi-a spus, sa fac intrerupere de sarcina, si timp de 5 luni, m-a tot dus cu vorba, ca trebuie sa se decida, cum o sa fie dupa ce nasc. Nu a vrut copilul, a fost fff suparat pe mine multa vreme, dar relatiile sexuale dintre noi nu le-am intrerupt. Am continuat asa relatia, eram impreuna numai dupa servici, la birou, el la sfarsit de saptamani avand alt program, in care eu nu aveam nici un rol, in fiecare weekend mergind in excursii cu prietenii. Pe la sfarsitul sarcinii mi-a spus, ca daca nu am pretentia sa ma ia de nevasta, recunoaste copilul, dar nu-l ia pe numele lui, dar in fata lumii va recunoaste ca este copilul lui, ori ia copilul pe numele lui, dar nu o sa se intereseze de noi nici o data. Am ales prima varianta, sigur, crezand ca daca va vedea copilul, se va atasa de el, si ma lua de nevasta. Am nascut, el nu a venit la spital sa ne vada, ca s-a dus in excursie, si numai dupa ce s-a intors, a venit pe la noi, si la prieteni nu le-a spus nimic, nici de mine nici de copil. In timpul sarcinii s-a interiorizat, nu am mai putut vorbi cu el asa ca inainte, stiu, eu am fost vinovata, am distrus fff multe lucruri, ce puteau fi altfel din pct lui de vedere. A simtit i-am distrus visele, si cu copilul asta l-am oprit din drumul pe care vroia sa mearga,inainte sa se stabileasca . Dupa ce am nascut si pt mine a fost fff greu, pt ca am ramas acasa, nu l-am mai vazut zilnic, cum eram obisnuita la serviciu, au fost copii, si el parca tot fugea de mine. fff mult l-am terorizat cu intrebarile de genul: cand ne mutam in chirie, cand le va spune prietenilor ca copilul este al lui, si am avut nenumarate scene de gelozie. De foarte multe ori m-a batut, pt asta, nu a vrut sa-si asume nici o raspundere. Dar tot venea la mine, ne certam f mult, ne impacam iar, dormea la mine, dar niciodata pana dimineata. Asa au trecut 5 ani, in care amandoi ne-am complacut in aceasta situatie, el spunand ca eu sunt de vina, nu ma vrea de sotie pt. ca sunt geloasa, il controlez, etc. Eu fac eforturi imense sa ma schimb, deja ne-am obisnuit unul cu celalalt, ne stim toate toanele, deja nu vrea sa ma paraseasca, cand simt ca deja nu mai pot, a depasit iar limitele, ii dau papucii, atunci se comporta frumos, pt ca stie ca il primesc inapoi intotdeauna, orice ar face, oricum s-ar comporta, pt ca il iubesc nespus de mult, si nu pot fara el. S-a mai imbunatatit f mult treaba, mergem cu fata in excursii, la plimbari impreuna, si cu ceilalti copii ai mei se intelege super, dar nu ne duce cu el, cand merge cu prietenii. Toata lumea din oras stie deja de noi, numai el nu vrea sa recunosaca, ca este cu mine. Nu sunt urata, arat bine, numai ca exact pt ca eu vreau sa ii fiu sotie, de aceea nu vrea el. Acum m-am reintors la serviciu, lucram iarasi impreuna, dar si aici ne certam de multe ori, pt ca sunt extrem de geloasa. Cand ma gandesc la anii ce au trecut, simt ca totusi tine la mine, altfel nu ar fi trecut cu vederea peste multele prostii pe care le-am facut, dar nu stiu, oare o sa ma ia odata si odata de nevasta? Ce sa fac sa ma ceara de nevasta?

Postat pe 28 Iunie 2010 18:20
tu ai 34 de ani iar din viata ta s'a ales praful. ai 3 copii si in rest nimic. ti'ai batut joc de tine cum ai avut tu chef, ai permis unui dobitoc sa te bata, l'ai lasat si ai luat altul care ce face? te bate si asta si tot pe tine te scoate vinovata. ai stat dupa niste dobitoci de barbati in speranta ca poate poate.... si ce s'a ales? normal ca n'o sa te ia de nici o nevasta, asta asa o sa traiasca cu tine, pana te indragostesti tu nebuneste de altul, il lasi pe asta, iei pe celalalt, ii faci si lu ala un copil din disperare.... ma opresc aici ca mi se urca sangele la cap....
Shhh
Postat pe 28 Iunie 2010 18:36
La alt barbat nici nu ma mai gandesc, si trei copii imi ajung. Starea mea financiara nu este rea, daca la asta te gandesti
kudika200590
Postat pe 28 Iunie 2010 19:00
De la: , la data 2010-06-28 18:20:16 Ce sa fac sa ma ceara de nevasta?

NIMIC pentru ca daca el nu vrea, n-ai ce-i face sa-l obligi sa te ceara. Oricum, parerea mea e ce reciproc nu va meritati unul pe celalalt.
tematoare
Postat pe 30 Iunie 2010 22:46
De la: , la data 2010-06-28 18:20:16 Buna ziua! Sunt noua pe forum, si as avea nevoie de cateva pareri. Povestea mea este urmatoarea: partenerul meu este cu 3 ani mai mare ca mine (ne stim inca din scoala generala, dar nu am avut prieteni comuni in tinerete). El are 37 ani, iar eu 34 ani. Eu, la 20 de ani m-am casatorit cu primul meu sot, de la care dupa 8 ani si avand impreuna 2 copii gemeni, la 28 de ani am divortat pt. actuala mea iubire, cu care -stiu ca suna urat,- l-am inselat pe fostul, dar deja nu mai mergea treaba intre noi, ma batea cateodata, nu ma ajuta cu copii, mergea mai degraba cu prietenii la baut, decat sa iasa cu mine si cu copii la plimbare etc. Cu el -actualul meu partener-, destinul ne-a dat sa fim colegi de serviciu, dupa ce din scoala nu ne-am mai vazut, a fost altfel, el a fost ffff atent cu mine la inceput, spunea ca eu sunt prima lui iubire serioasa, the big one, dar eu fiind inca casatorita pe atunci, trebuia sa ne ascundem de lume, ramaneam dupa program la birou, sa fim impreuna, dar eu nu am suportat sa-l insel pe fostul meu sot, am vrut sa joc cinstit fata de toata lumea, si de aceea am divortat. M-am mutat la mama, cu copii, iar intre timp si colegii au aflat de aventura noastra, dar nimeni nu ne-a condamnat. Cand deja eram libera, eu fiind ffff indragostita de el, am simtit ca parca ceva s-a schimbat , tot nu m-a luat cu el in excurisii, desi se putea, nici in oras cu prietenii, desi spunea ca tine la mine, si nu trecuse nici un an de cand eram impreuna.M-am panicat sa nu ma paraseasca, am simtit ca nu este drept, eu am sacrificat totul pt el, casa, familia pe care o aveam, siguranta mea, si din disperare, am facut in asa fel, sa raman insarcinata de la el, si nu i-am spus, decat cand era prea tarziu pt. avort, ca astept un copil. A fost un soc pt.el, imens, dar a spus ca o sa recunoasca copilul, si o sa-i fie tata. Dupa o saptamana s-a razgandit, si mi-a spus, sa fac intrerupere de sarcina, si timp de 5 luni, m-a tot dus cu vorba, ca trebuie sa se decida, cum o sa fie dupa ce nasc. Nu a vrut copilul, a fost fff suparat pe mine multa vreme, dar relatiile sexuale dintre noi nu le-am intrerupt. Am continuat asa relatia, eram impreuna numai dupa servici, la birou, el la sfarsit de saptamani avand alt program, in care eu nu aveam nici un rol, in fiecare weekend mergind in excursii cu prietenii. Pe la sfarsitul sarcinii mi-a spus, ca daca nu am pretentia sa ma ia de nevasta, recunoaste copilul, dar nu-l ia pe numele lui, dar in fata lumii va recunoaste ca este copilul lui, ori ia copilul pe numele lui, dar nu o sa se intereseze de noi nici o data. Am ales prima varianta, sigur, crezand ca daca va vedea copilul, se va atasa de el, si ma lua de nevasta. Am nascut, el nu a venit la spital sa ne vada, ca s-a dus in excursie, si numai dupa ce s-a intors, a venit pe la noi, si la prieteni nu le-a spus nimic, nici de mine nici de copil. In timpul sarcinii s-a interiorizat, nu am mai putut vorbi cu el asa ca inainte, stiu, eu am fost vinovata, am distrus fff multe lucruri, ce puteau fi altfel din pct lui de vedere. A simtit i-am distrus visele, si cu copilul asta l-am oprit din drumul pe care vroia sa mearga,inainte sa se stabileasca . Dupa ce am nascut si pt mine a fost fff greu, pt ca am ramas acasa, nu l-am mai vazut zilnic, cum eram obisnuita la serviciu, au fost copii, si el parca tot fugea de mine. fff mult l-am terorizat cu intrebarile de genul: cand ne mutam in chirie, cand le va spune prietenilor ca copilul este al lui, si am avut nenumarate scene de gelozie. De foarte multe ori m-a batut, pt asta, nu a vrut sa-si asume nici o raspundere. Dar tot venea la mine, ne certam f mult, ne impacam iar, dormea la mine, dar niciodata pana dimineata. Asa au trecut 5 ani, in care amandoi ne-am complacut in aceasta situatie, el spunand ca eu sunt de vina, nu ma vrea de sotie pt. ca sunt geloasa, il controlez, etc. Eu fac eforturi imense sa ma schimb, deja ne-am obisnuit unul cu celalalt, ne stim toate toanele, deja nu vrea sa ma paraseasca, cand simt ca deja nu mai pot, a depasit iar limitele, ii dau papucii, atunci se comporta frumos, pt ca stie ca il primesc inapoi intotdeauna, orice ar face, oricum s-ar comporta, pt ca il iubesc nespus de mult, si nu pot fara el. S-a mai imbunatatit f mult treaba, mergem cu fata in excursii, la plimbari impreuna, si cu ceilalti copii ai mei se intelege super, dar nu ne duce cu el, cand merge cu prietenii. Toata lumea din oras stie deja de noi, numai el nu vrea sa recunosaca, ca este cu mine. Nu sunt urata, arat bine, numai ca exact pt ca eu vreau sa ii fiu sotie, de aceea nu vrea el. Acum m-am reintors la serviciu, lucram iarasi impreuna, dar si aici ne certam de multe ori, pt ca sunt extrem de geloasa. Cand ma gandesc la anii ce au trecut, simt ca totusi tine la mine, altfel nu ar fi trecut cu vederea peste multele prostii pe care le-am facut, dar nu stiu, oare o sa ma ia odata si odata de nevasta? Ce sa fac sa ma ceara de nevasta?




Draga mea, ai 3 copilasi sanatosi (se intelege ca si frumosi) starea TA materiala zici ca nu e rea, corect?! Eu chiar nu te inteleg de ce-l vrei " bou" in casa, sa ma ierit pt. exprimare, dar chiar nu te inteleg! La ce ti-ar folosi, vrei sa te bati cu el in fiecare sf. de saptamana cand tu ramai acasa si ii speli hainele si el pleaca in " delegatie"?
De viata ta nu s-a ales niciun praf, viata ta trebuie sa fie copilasii tai, banuti ai, casuta ai, ai tot ce-si doreste un om normal la cap si care acum asta e,in dragoste nu a avut noroc.
Parerea mea este sa-ti cresti copilasii in tihna, sa te bucuri de ei, sa te bucuri de realizarile lor ( realizari asa.....dupa anisorii pe care-i au) si pe el sa-l ignori..TOTAL orice femeie are demnitatea ei, daca tu ti-ai " calcat" toate principiile pana la anisorii tai, nu o mai face, impune-ti sa-l ignori si daca simti ca-ti crapa " ranza" de ciuda ia fa asa 2-3 saptamani si dupa, zi-ne cum e
Succes!
stem_29
Postat pe 30 Iunie 2010 23:45
subscriu la tot ce s a scris mai sus
cred ca singura solutie e sa l ignori , pt ca barbatii (si femeile) vor intotdeauna ce nu pot obtine
si ai spus singura"nu vrea sa te ia de nevasta pt ca tu vrei"
ia arata i exact opusul, ca nu l mai interesezi, k ti indrepti atentia spre altcineva (chiar daca nu e asa, si chiar daca ti e greu) si spune ne dupa un timp cum e
asteptam vesti
fluturasul
Postat pe 9 Iulie 2010 16:36
Bine macar ca ai schimbat poza!Alt topic cu povesti fictive!!
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 16:38
Intreaba o "no name" care e membra din 12.08.2009 si raspunde kudika 200590 care e membra din 12.08.2010.
Alta manevra mai inteligenta nu ati avut?
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 16:41
De la: Barbie30, la data 2010-07-09 16:41:34Intreaba o "no name" care e membra din 12.08.2009 si raspunde kudika 200590 care e membra din 12.08.2010.
Alta manevra mai inteligenta nu ati avut?

hai mai barbie..e sosia ei
hai la o berica..ca mi-e cald
dragon_fly88
Postat pe 9 Iulie 2010 16:46
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 16:47
De la: Barbie30, la data 2010-07-09 16:47:50



Barbie cand se termina concursul de papuci????????????? descaltatele astea ma dispera!!!!!!!!!!!
anastasia_m
Postat pe 9 Iulie 2010 16:50
De la: anastasia_m, la data 2010-07-09 16:50:35
De la: Barbie30, la data 2010-07-09 16:47:50



Barbie cand se termina concursul de papuci????????????? descaltatele astea ma dispera!!!!!!!!!!!



Nu stiu,sa vedem Vrei sa-l terminam noi?
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 16:53


pphhuuu.... ce n-as da !!!! da e Kudika online ....sau era!!am vazut-o pe ''ochiul magic''



anastasia_m
Postat pe 9 Iulie 2010 16:57
nu prea ai multe variante decat sa asepti dar nu cred ca vrea sa se insoare.
monalisa81
Postat pe 9 Iulie 2010 22:53
Iarta-ma , dar nu pot fi deloc indulgenta cu tine.Ti-ai lasat sotul pentru ca nu se comporta frumos cu tine.Avand si doi copii gemeni,ai incercat sa faci totul pentru a continua relatia cu el?Ma tem ca ti s-au aprins calcaiele dupa celalalt,te-ai racit de sotul tau,si de aici toate problemele.Intrebarea este:L-ai lasat pe asta sau ai plecat dupa celalalt?Raspunde-ti la aceasta intrebare si acum,cand vine viata peste tine ca un tavalug si ti-e greu,strange din dinti,mobilizeaza-te si mergi mai departe pentru copiii tai fata de care ai gresit cel mai mult si fata de care ai multe datorii.Sau ei nu conteaza?
viogen26
Postat pe 10 Iulie 2010 10:08
De la: viogen26, la data 2010-07-10 10:08:26Iarta-ma , dar nu pot fi deloc indulgenta cu tine.Ti-ai lasat sotul pentru ca nu se comporta frumos cu tine.Avand si doi copii gemeni,ai incercat sa faci totul pentru a continua relatia cu el?Ma tem ca ti s-au aprins calcaiele dupa celalalt,te-ai racit de sotul tau,si de aici toate problemele.Intrebarea este:L-ai lasat pe asta sau ai plecat dupa celalalt?Raspunde-ti la aceasta intrebare si acum,cand vine viata peste tine ca un tavalug si ti-e greu,strange din dinti,mobilizeaza-te si mergi mai departe pentru copiii tai fata de care ai gresit cel mai mult si fata de care ai multe datorii.Sau ei nu conteaza?


Uite cum te agiti degeaba daca te limitezi sa citesti doar primele randuri....
Barbie30
Postat pe 10 Iulie 2010 10:42
daca il iubesti atat de mult cum spui si simti ca si el te iubeste pe tine si pe copii tai atunci nu te desparti de el.dar asta nu inseamna sa ii accepti toate bataile si sa il lasi sa te injoseasca!daca spui ca esti fff geloasa poate din cauza asta nu vrea sa te ia de sotie si atunci cand ii faci crize te bate sau te umileste.incearca sa nu ii mai faci crize sa fi mai intelegatoare,fa u primul pas aratai ca ai incredere in el si o sa vezi ca va fi mai bine .e posibil ca in ceva timp sa isi dea seama de efortul pe care il faci pentru el la inceput poate nici nu va baga de seama dar apoi o sa te aprecieze si mai mult si crede-ma daca te iubeste te va lua de sotie! daca asa nu merge ,daca nici cand lasi u de la tine pt el ,fara a cere nimic in schimb in prima faza inseamna ca e un nemernic si nu te merita !te pooooooop si sper sa reusesti succes!!1
kudika200334
Postat pe 10 Iulie 2010 11:35
ce sa zic iti meriti soarta, dai dovada k esti disperata..iar barbatii nu se casatoresc cu disperate..
kudika184839
Postat pe 10 Iulie 2010 12:03
ei cum sa faci un copil cu speranta ca nu vei fi parasita?
indiferent daca e un topic la misto sau nu, ideea asta e gresita.

Cred ca unii isi merita soarta.
w_a_s_p
Postat pe 10 Iulie 2010 12:19
cea mai mare gresala este sa bati la cap un barbat sa te ia de nevasta, nu le pace sa fie presati.
ai sa iti distrugi viata cu gelozia si dorinta de a fi nevasta si credema ca nu astea sunt lucrurile cele mai importante din viata.
ai trei copii minunati, bucara-te de ei, si incearca sa iei cei mai bun de la relatia cu partenerul tau actual, cu toate ca , din ceea ce ai descris , nu are numic de oferit pentru nimeni in afara de el.
cel mai destept lucru ( pentru tine personal ) este sa o rupi cu el. ai 34 ani si inca mai ai viata inainte chiar si cu trei copii, nu te lasa calcata in picioare de un egoist, oportunist, care te foloseste pe post de manta de ploaie
poate consideri ca sunt prea dura, dar te rog sa ma crezi ca am destula experienta si am vazut multe femei distruse si reduse la stadiul de papusa de indivizi fara scrupule si profitori
eu am 40 de ani sunt necasatorita ( nu mi-am dorit niciodata) am doi copii minunati si un partener de viata cu care sunt impreuna de 16 ani, deci se poate si asa
gandeste-te
kudika038157
Postat pe 10 Iulie 2010 14:03
Ce mare filozofie este sa te mariti ? Cu ce crezi ca ti se imbunatateste viata daca o faci ?
Ai facut copii fara sa clipesti in speranta ca=-ti agati astfel partenerul de tine si ca nu va veti desparti, macar de dragul copiilor .Gresita socoteala. Pe nimeni nu poti obliga sa faca ceva ce nu-si doreste.
Casatoria e o responsabilitate mare pe care individul nu pare dispus sa si-o ia.Daca nu rescunoaste oficial copilul cum vrei sa se si insoare cu tine.Esti cam naiva , desi dupa ce ai 3 copii ar cam fi cazul sa te trezesti la realitate .

Postat pe 10 Iulie 2010 14:12
dar nu inteleg ,de cel vrei de sot daca te bate si se poarta urat cu tine,nu ai avut unul la fel?cred ca esti destul de matura (ai 34),ca sati dai seama ca e un moft al tau,mai sunt si alti barbati in lumea asta
loredana29
Postat pe 12 Iulie 2010 18:43
vand rochie de mireasa tip printesa 2 piese myssnatacha@yahoo.com pt mai multe detalii
vand costum de mire alb cu toate accesoriile myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 26 Iulie 2010 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Teatru pentru parinti! 1 De la: roxy1984 12 Aprilie 2010 13:41
Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie! 13 De la: kudika_995213 6 Martie 2016 00:02
unde este greseala? 11 De la: MissRainbow 18 Iulie 2012 22:41
sa ma casatoresc sau nu??? 44 De la: ioana17_bibi 3 Martie 2010 20:10
Vreau sa ma mut la iubit! 84 De la: kudika_935099 28 Ianuarie 2014 23:33