Setari Cookie-uri

Care este varsta ideala pentru a te casatori?

Intreb asta pentru ca de multe ori in discutiile cu prietene;e mele mi s-a reprosat faptul k in 2 an vreau sa ma marit cu actualul meu iubit cu care sunt de aproape 4 ani; cica nu are rost sa fac pasul asta atat de devreme sau ca nu e bine sa stau cu unii din parinti si ca trebuie sa astept pana pot sa ma asez la casa mea (aici ar fi ceva adevarat, dar e un caz ideal, daca ar fi sa astept pana o sa am casa mea, mi-e ca ma marit la 40 de ani) si toate cele.

eu sunt sigura ca am gasit persoana perfecta pentru casatorie, avem si avem totusi o relatie speciala pe care multi si-ar dori-o si oricum ma marit in 2 ani (as putea sa ma razgandesc doar in sensul de a fixa-o mai devreme), dar sunt curioasa ce cred altii despre asta.
skorpyo
Postat pe 21 Iulie 2008 23:23
Dar.. nu ne-ai spus cati ani ai?

Postat pe 21 Iulie 2008 23:28
Ati hotarat sa va casatoriti dupa ce veti termina facultatea . Nu e un lucru rau, dar mi se pare ca te grabesti putin. E bine ca in viata asta sa nu depinzi de nimeni, sa ai un job bun si suficienti bani incat sa te poti descurca si singura, pentru a putea face fata eventualelor surprize ivite pe parcurs. Pentru ca nimic nu e sigur, nici macar iubirea. Statul la unii din parinti nu e o idee prea buna, cel mai bine ar fi sa va inchiriati o garsoniera ceva pana reusiti sa strangeti bani pt casa. Nu cred ca in Braila chiriile sunt chiar atat de mari ca in B. Sa aveti mult noroc si sa dea Domnul ca flacara dintre voi sa ramana aprinsa pana la adanci batraneti.
pepita
Postat pe 22 Iulie 2008 09:47
Sunt niste sfaturi absurde ca e prea devreme sa va luati dupa 6 ani de relatie. Parerea mea. Cat vor sa mai stati sa vedeti daca va potriviti? Probabil sfatul asta denota o neincredere in relatia voastra, in maturitatea voastra. Oricum, voi decideti ce veti face si.. casa de piatra!

Postat pe 22 Iulie 2008 09:47
Conteaza si cat de matura este relatia lor, dar mai conteaza si varsta pe care o au. Ca una e sa ai 26 de ani, sa ai o cariera de succes si sa doresti sa te casatoresti cu iubitul tau cu care esti de 6 ani si alta e sa ai 22 de ani, abia ai terminat facultatea, cu un viitor in fata, dar la inceput de drum. E mai greu...
pepita
Postat pe 22 Iulie 2008 09:54
Multumesc de sfaturi, se pare ca nu sunt chiar "nebuna" ca vreau sa fac pasul asta la 22 de ani;
legat de serviciu, mai am un an pana termin facultatea, deci am la dispozitie inca unul sa gasesc ceva stabil, iar iubitul meu deja munceste (face facultate la distanta), ceea ce inseamna ca teoretic am fi pe picioarele noastre cat de cat;
unde sa stam - nu prea sunt de acord cu ideea de a sta cu chirie decat daca e chiar imposibil altfel, acei bani mai bine ii pun deoparte pentru casa noastra; oricum, momentan nu imi fac probleme: el sta cu mama si bunicii lui (parintii divortati), mama lui e plecata in Anglia, iar bunicii cam jumatate de an sunt la tara, iar ei ma iubesc ca pe nepoata lor.
iar in ceea ce priveste maturitatea relatiei, am trecut prin multe impreuna, prin toate, la inceput chiar si despartiri, dar se intelege la 18 ani cat aveam atunci; cred ca putini pot zice ca pot discuta despre absolut orice, fara minciuni, stiind ca celalalt stie sa asculte si apoi sa judece.
mirelaparaschiv ai dreptate, nici iubirea nu e sigura, dar cred ca merita sa risc pentru o astfel de relatie; nu suntem perfecti si inca avem multe de imbunatatit, ca sa zic asa, dar nimeni nu e perfect, nu?
anosta, merci de urare...
skorpyo
Postat pe 22 Iulie 2008 10:38
Cand simti tu ca e momentul atunci va fi cel mai bine, o prietena de-a mea a stat 10 ani cu primul ei iubit, si dupa 10 ani s-au despartit pentru ca el incepuse sa o insele, si dupa un an in care a stat singura a gasit pe cineva cu care s-a casatorit dupa o jumatate de an de cand s-au cunoscut, si sunt foarte fericiti impreuna...asa ca nu exista sfaturi care sa se aplice la toata lumea la fel...
Casa de piatra si multa fericire!

Postat pe 22 Iulie 2008 14:24
Am si eu o prietena care s-a maritat la 18 an, sincer o stimez, cred ca i-a trebuit mult curaj sa faca asta, si au deja 2 ani si inca le merge mult mai bine decat ma asteptam.
Oricum, tot imi mentn intrebarea: Cand credeti voi ca este momentul sa faci acest pas sau mai bine zis, in ce circumstante...
skorpyo
Postat pe 23 Iulie 2008 00:18
Eu aveam o colega de liceu ... care in clasa a 12-a cand eu dadeam bacul si eram virgina...ea era casatorita deja si ba mai mult in timpul bacului in iunie ea a nascut o fetita ... Nu ai de unde sa stii care este varsta potrivita pentru a te casatori ...eu am 22 de ani si daca ar fi dupa mine m-as marita si maine pentru ca stiu exact ce vrea de la viata si nici nu sunt omul ala care sa stea pe ganduri prea mult atunci cand are de luat o decizie .Depinde doar de gradul de maturitate a fiecaruia dar trebuie cantarita ft bine aceasca decizie ...casatoria implica niste responsabilitati ...renuntarea la anumite lucruri pe care nefiind casatorite am putea sa le facem ..si multe altele.
seiyra
Postat pe 23 Iulie 2008 03:34
eu m-am casatorit la 18 ani si el la 24 nu imi pare rau de loc nu mni-am pus astfel de intrbari atunci ...........acum nu le mai pun ca nu isi au rostul ca sa va spun l-am iubit si l-am luat si suntem impreuna de zece ani!bafta tuturor si iubiti-va mult!
ramona_balanescu
Postat pe 25 Iulie 2008 20:11
PAREREA MEA: DACA AI SITUATIE MATERIALA BUNA NU TE MARITA ASA DEVREME....MAI STAI SI TU MACAR PANA PE LA 30 DE ANI SI O SA VEZI....DACA AI UN ANUME INTERES FA-O. ALTFEL.....DA-O NAIBII DE CASATORIE CA O SA TE SATURI DE ACEST CUVANT....DE SOACRE SI OBLIGATII SI BUNURI COMUNE.

Postat pe 31 Iulie 2008 15:04
Varsta optima pentru casatorie e cea a iubirii. Toate celelalte recomandari mi se par gresite. :)
aciri
Postat pe 11 August 2008 12:25
Cred ca varsta cea mai buna pt a te casatori este dupa ce ai devenit majora...iar daca iubesti si ai o relatie stabila numai ai dc sa astepti

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:22
cand stii si simti ca esti cu EL,The One..sau cum vrei sa ii spuneti.casatoria vine si ea cand decid partenerii,important e sa fie persoana potrivita.
DeeaCatalina
Postat pe 6 Septembrie 2008 19:26
Daca vezi in el barbatul pe care ti l-ai dorit, ce rost are sa mai stati pe ganduri?
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:47
MULT SUCCES IN CASATORIE!!CASA DE PIATRA
Daca simti ca el e alesul numai astepta

Postat pe 8 Septembrie 2008 12:44
Eu am 23 de ani, in octombrie am nunta, sunt cu prietenul meu de 5 ani jumate, nu cred ca are importanta varsta,conteaza ce simti pentu cel de langa tine, sa existe respect,intelegere,comunicare. Eu am asteptat 5 ani pentru ca ma vrut sa termin facultatea ,sa am un loc de munca stabil..

raluca_novela
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:14
Si eu m-am maritat la 23 de ani. Pot sa spun ca am crescut unul langa celalalt ca si sotul meu avea tot 23. Si am putut sa ne construim carierele, sa avem un copil minunat si sa avem o familie cum oricine isi doreste: cu liniste si armonie. deci nu conteaza varsta. Conteaza sa-ti asumi responsabilitatile implicate de acest pas: casatoria.
Lucia1971
Postat pe 10 Septembrie 2008 08:04
Nu cred ca exista o anumita varsta in a te casatori conteaza mult sa te intelegi sa iubesti persoana de langa tine si sa fi convins ca vrei sa faci pasul cel mare!!Casatoria nu este o joaca!!

Postat pe 10 Septembrie 2008 17:04
Varsta conteaza mai putin,important este sa te simti pregatita sa faci acest pas si bineinteles si el sa fie pregatit .Oricum toti ne vom face o familie ,important e sa stim sa o mentinem toata viata si sa fim fericiti
marinela_diana
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:49
casatoria nu are varsta este doar un pas important intr-o relatie o faci doar atunci cand esti sigura ca a venit momentul nu o faci doar pt a fi in randul lumii

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:49
Salut nu conteaza parerea altora ci conteaza faptul ca tu sa te simti pregatita sa iti fi trait viata pana a nu face pasul asta ma refer sa fi mers in discotecii,chefuri,etc ca din moment ce ai facut pasul spre casatorie sa taiat din ratie apar discutii,sau chiar certuri ca tu ai merge si el nu sau invers.Iti spun din propia experienta eu nu am frecventat inainte de a ma casatorii tot ce se leaga de distractii iar acum regret enorm dar degeaba e prea tarziu am o fetita de un an si jumatate trebe sa o educ nu sa mai umblu prin discotecii si in afara de asta nu ma ajuta nimeni in a o creste.Gandeste-te de 2 ori inainte de a face chestia asta,Daca simti cu adevarat ca esti pregatita eu iti urez Casa de piatra si mult noroc
oana04
Postat pe 16 Septembrie 2008 19:41
Referitor la statul la un loc cu parinti fugi cat poti de tare deoarece o sa va despartiti cel mai bn e s stati singuri va treziti cand vreti,daca vrei faci mancare in ziua aia daca nu nu ,daca speli vasele e treaba ta dupa ce a-ti mancat daca nu iarasi e treaba ta ca doar tot tu ti le faci si nu altul strain dar din moment ce stati cu alte pers apar tot felul de discutii
oana04
Postat pe 16 Septembrie 2008 19:44
eu am vorbit cu un baiat 4 ani.ne-am despartit.am cunoscut o alta persoana cu care dupa 4 luni m-am mutat sa stam impreuna si dupa 1 an ne-am casatorit.aveam pe atunci 20 ani. suntem impreuna de 6 ani si suntem la fel de fericiti ca in prima zi. nu lua in seama ce zice lumea si fa dupa cum iti dicteaza sufletul. noi l-a inceput nu aveam decat iubirea dintre noi.La ora actuala avem si casa si servici etc.vi le faceti cu timpul, totul este sa va iubiti. si noi stam cu parintii lui si ne intelegem foarte bine. Iubiti-va mult si totul se va rezolva.
oana1801
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:56
si eu cred ca daca ai incredere in el nu faci nici un rau casatorindu-te eu am m-am mutat cu sotul meu la 18 ani dupa bac si la 21 am bagat actele ca asa am crezut eu ca e mai bine sa stiu cu cine traiasc inainte de a face pasul decisiv.Sincer nu regret ne intelegem f bine avem incredere unul in celalat nu suntem gelosi,avem si casa noastra si acum si o fetita.Eu te sfatuiesc sa faci ce iti dicteaza inima insa tre sa fii cu capul pe umeri in acelasi timp
zavatica
Postat pe 27 Septembrie 2008 11:27
Super raspunsurile!
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:59
De la: skorpyo, la data 2008-07-21 23:23:43Intreb asta pentru ca de multe ori in discutiile cu prietene;e mele mi s-a reprosat faptul k in 2 an vreau sa ma marit cu actualul meu iubit cu care sunt de aproape 4 ani; cica nu are rost sa fac pasul asta atat de devreme sau ca nu e bine sa stau cu unii din parinti si ca trebuie sa astept pana pot sa ma asez la casa mea (aici ar fi ceva adevarat, dar e un caz ideal, daca ar fi sa astept pana o sa am casa mea, mi-e ca ma marit la 40 de ani) si toate cele.

eu sunt sigura ca am gasit persoana perfecta pentru casatorie, avem si avem totusi o relatie speciala pe care multi si-ar dori-o si oricum ma marit in 2 ani (as putea sa ma razgandesc doar in sensul de a fixa-o mai devreme), dar sunt curioasa ce cred altii despre asta.


e mult prea devreme sa te gandesc la casatoriee...ma asteapta putin..:) mutati-va impreuna vreun 10 asa..si apoi vezi daca poti trai cu el toata viata..
e ff imp sa ai o baza de inceput asa..stabuileste intai prioritatile..timp ai s ate mariti.termina scoala un job bun sa fii tu stabila pe munca si piciorusele tale..barbati sunt fie ca e tot el sau altul..sunt etape visul casatoriei il ai pe la 22-23 " criza "copilul pe la 25 dupa care te mai "linistesti"...astea sunt doar etape cheie..in care te visezi mireasa..mamicaa..dar mai ai timp si pt astea...sa nu iti faci nervi dupa ca nu ai "copilarit" destul..
Aesma_Daeva
Postat pe 12 Noiembrie 2008 15:54
Mi-am gasit deja nasi (de fapt, ei ne-au gasit pe noi), deci lucrurile incep sa devina mai sigure in privinta marelui pas. Sincer, m-am saturat ca seara sa imi iau ramas bun de la el. Mai stau uneori cate o noapte la el, ne certam din diferite prostioare ca suntem cam diferiti, dar trec repede.
In plus, daca o sa continuam asa, fara sa stam impreuna, cred k o sa fie cam dificila relatia. In privinta mutatului impreuna inainte de casatorie nu prea sunt de acord pt k eu cred ca acele certuri din toate nimicurile pot destrama relatia, dar cand esti casatorit cred ca faci mai usor un compromis fata de atunci cand e doar concubinaj, nu?
skorpyo
Postat pe 14 Noiembrie 2008 23:51
eu m-am casatorit la 21,el avea 26 .ne-am cunoscut in 2000,in 2002 m-a cerut de sotie a 3-a oara(ca 1 si a2-a oara am refuzat eu,nu ma simteam pregatita,eram si la scoala....)iar in 2003 dupa ce am terminat scoala,ne-am casatorit(august)si suntem si acum ne iubim enorm(facem parte din categoria celor fericiti ). nu ne-am schimbat,suntem de 5 ani casatoriti am ramas tot la fel de nebuni ca inainte.eu nu cred ca exista o anumita varsta ,cred ca trebuie sa simti ca esti pregatita pt asa ceva.
ETE_EU
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:49
Care este varsta ideala pentru a te casatori?

Varsta ideala pentru a te casatori pentru femei:

18 => 18
23 => 23
27 => 27
35 => 35
42 => 42
49 => 49
60 => 60

Varsta ideala pentru a te casatori pentru barbati:


18 => 23
23 => 27
27 => 35
35 => 42
42 => 49
49 => 60
60 => 18

Rocker
Postat pe 19 Martie 2009 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trecutul ma omoara... 46 De la: Biank26 30 Ianuarie 2013 14:06
un sfat va rog mult astept raspuns 41 De la: kudika190979 13 August 2010 16:03
petreccere logodna 5 De la: magdonek 8 Iulie 2009 18:35
Un sfat va rog 61 De la: kudika132007 25 August 2010 19:25
Credeti ca mai am vreo sansa sa-mi salvez casnicia? 26 De la: maimai_no1 17 Septembrie 2011 22:50