Setari Cookie-uri

Dilemele iubirii ...dupa casatorie

Dragele mele,

Va citesc de foarte multe luni,dar nu am avut pana acum curajul sa intervin sub nici o forma.
Dat fiind faptul ca ma confrunt cu o problema destul de grava ,imi permit sa va cer un sfat.Am o groaza de intrebari ,la care, singura nu reusesc sa gasesc si raspunsurile.Ca sa va dati seama despre ce este vorba ,o sa incep prin a spune cateva lucruri despre mine. Am 26 de ani ,sunt casatorita de 5 ani si am o fetita minunata de aproape 4 anisori.Tin sa precizez ca acum 5-6 ani eram extrem de indragostita de sotul meu (si implicit eram si f. fericita. Din pacate acum situatia s-a schimbat putin. Si nu stiu de ce.......
Acum prefer sa ma opresc aici.In situatia in care ,careva dintre voi a trait sau traieste aceste sentimente de nesiguranta vom putea continua discutia vis-a- vis de aceasta problema.

Va pup pe toate si va doresc o duminica excelenta!
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 17:21
Si cam ce raspunsuri cauti?

Poate a aparut rutina si de acolo plictiseala......si de acolo topicul asta.
Fara suparare dar ..........................................
andreea1976
Postat pe 1 Martie 2009 17:26
De la: kudika000546, la data 2009-03-01 17:21:57Dragele mele,

Va citesc de foarte multe luni,dar nu am avut pana acum curajul sa intervin sub nici o forma.
Dat fiind faptul ca ma confrunt cu o problema destul de grava ,imi permit sa va cer un sfat.Am o groaza de intrebari ,la care, singura nu reusesc sa gasesc si raspunsurile.Ca sa va dati seama despre ce este vorba ,o sa incep prin a spune cateva lucruri despre mine. Am 26 de ani ,sunt casatorita de 5 ani si am o fetita minunata de aproape 4 anisori.Tin sa precizez ca acum 5-6 ani eram extrem de indragostita de sotul meu (si implicit eram si f. fericita. Din pacate acum situatia s-a schimbat putin. Si nu stiu de ce.......
Acum prefer sa ma opresc aici.In situatia in care ,careva dintre voi a trait sau traieste aceste sentimente de nesiguranta vom putea continua discutia vis-a- vis de aceasta problema.

Va pup pe toate si va doresc o duminica excelenta!


Rutina , plictiseala, probleme de tot felul , nu este diferenta de varsta asa mare intre noi doua , asa ca mi-am permis sa-ti raspund ...! Esti foarte tanara , ai si un bebel, sa-ti traiasca ...regreti cumva ca ai facut acest pas prea devreme ...?:( iarta ma daca pun sare pe rana ,,,dar trebuie sa gasesti ''hiba'' de la inceputuri ! E reciproc sau numai din partea ta ?Sotul se comporta la fel ?
__LL__
Postat pe 1 Martie 2009 17:27
Nu stiu exact ce caut .... cert este ca nu mai sunt fericita asa cum eram odinioara....
parca nu mai simt nimic: nu mai stiu sa ma bucur de nimic.
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 17:29
rutina,plictiseala...etc da e adevarat.Dar totusi...nu exista nici un leac pt. acest diagnostic?
sotul meu pot sa spun ca nu s-a schimbat deloc. Deloc in rau. Acum mi-i se pare ca e mult mai grijuliu, mai atent, ma ajuta f.f.f mult cu fetita, in casa....etc. EU sunt si studenta pe deasupra.
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 17:33
De la: andreea1976, la data 2009-03-01 17:26:33Si cam ce raspunsuri cauti?

Poate a aparut rutina si de acolo plictiseala......si de acolo topicul asta.
Fara suparare dar ..........................................


ce vrei sa spui cu "fara suparare,dar....." ti-i se pare normal sa apara plictiseala?
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 17:38
Nu. Vroiam sa spun ca ti s-a urat de atata bine.
Gandeste-te cum ar fi fost daca ai fi avut un sot care sa nu te ajute,care sa bea si sa te mai si bata pe deasupra.
Aprecieaza ceea ce ai.
Cat despre rutina.....sunt o gramada de modalitati sa o ocolesti.Iesi cu sotul tau mai des,gaseste pe cineva care sa stea cu fetita si petreceti putin timp si in doi.Si multe altele,trebuie sa iti pui doar imaginatia sa lucreze.
andreea1976
Postat pe 1 Martie 2009 17:44
ok....teoretic stiu si eu ce-i de facut in cazuri de genul acesta....dar cum ramane cu ceea ce simtim...?
mergem ,iesim, facem, dregem ,dar eu vreau mai mult....am inceput sa am mai multe pretentii pe care nu le aveam in urma cu ceva timp.....si pur si simplu nu mi-i le pot scoate din cap.
ai perfecta dreptate cand spui sa ma gandesc cum ar fi daca as fi avut un sot care sa nu ma ajute,care sa bea etc.....dar crede-ma draga mea ca intr-un asemenea caz nu as mai fi avut nici un fel de indoiala.....nici nu m-as fi maritat.....

acum ma aflu efectiv in situatia in care ma-ntreb daca-l mai iubesc sau nu....
la capitolul amor...ce sa-ti spun....cam lasa de dorit.....(din cauza mea)
mi-e si mila de el uneori.....
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 18:14
Intrebare........ai intalnit pe cineva?
andreea1976
Postat pe 1 Martie 2009 18:48
as putea spune ca am un model....apreciez pe cineva f. mult.....,dar nu avem nimic unul cu altul
kudika000546
Postat pe 1 Martie 2009 20:02
Atunci aici e problema
De ce oare am eu impresia ca iti fug ochii dupa alt barbat si din cauza asta nu merge totul acasa asa cum ar trebui?
Eu cred ca o iei pe o panta gresita si iti vei distruge casnicia.
In fine....e viata ta,faci ce doresti.
andreea1976
Postat pe 1 Martie 2009 20:07
buna.si eu ma aflu intr o situatie asemanatoare doar ca nu a intervenit nici un barbat in viata mea daca ar fi dispusa cineva sa ma ajute cu niste sfaturi ..m as simti mult mai bine deoarece ma simt intr o situatie din care nu reusesc sa mai ies.in primul rand am 24 de ani si am un copil de 2 ani iar sotul are 26....in acest moment simt ca nu pot sa mai stau langa el ca as vrea sa divortez si am sa va sun si de ce;nu ma inselat nu ma batut si nici nu er alcolist;)....problema sta in felul urmator.eu provin dintr o familie cu o situatie financiara destul de buna ntot timpulo mi am dorit un barbat care sa ma aprecieze ptr ceia ce sunt si sa fiu iubita in rest nu ma interesat nici daca are bani sau etc...ba din contra cand l am cunoscut pe sot era un barman care incerca sa castige niste bani tr a putea sa se tina in facultate etc..am apreciat asta la el ca era un om simplu ca isi dorea mai mult de la viata in ciuda situatie financiare de acasa de la el....si m amgandit eu ca unul cu o situatie mai precara m ar pretui mai mult.....iar eu eram inca fetita lui tata care nu prea stia prea multe de viata si nici nu faceam prea multe(obisnuita prost)...la 6 luni dupa ce ne am cunoscut ma cerut de sotie (am luat o ca pe o joaca...dar la 3 luni dupa ce ma cerut in casatorie am ramas insarcinata,am vrut sa fac avort dar sotul ma sprijinit moral in acel moment si mi a zis ca isi dorea acel copil ca va fi bine ca etc apoi au intervenit parintii ca daca tot vroiam sa ne casatorim de ce sa nu oprim acest copil si uite asa am ajuns sa ma marit la un an de cand l am cunoscut si cu o burtica d 5 luni ,nici sa nu mai spun ca vre o 2 luni am plans incontinuu ca nu vreau maitat si copil ca ma trezisem oarecum un pic la viata....ca nu eram in stare sa am grija de mine dar mai ales de un copil sau de o casatorie in acea perioada mai ales ca mai aveam si facultate pe care abia anul acesta reusesc sa o termin si eu.cu putin inainte de nunta au aparut unele lucruri dar poate nu am vrut sa le vad dar dupa ce ne am casatorit lucruriile au inceput sa mearga mai prost si nu mai zic ca de cand am nascut au inceput sa mearga ffff rau.
si acum o sa va spun problemele care au aparut,cu putin timp inainte de nunta parintii mi au cumparat un apartament in acele zile el ma tot intreba ca de ce se grabescv ai mei sa mi l ia inainte de nunta,,,,ba ca el se simte prost ca doar numele meu va aparea pe usa nusi allui....era fff ff suparat avea o ciuda asa in el incat se purta si cu mine diferit in acele zile.....a trecut roblema asta au aparut si altele ii am dat niste euro sa i schimbe si ma mintit ca ia schimbat la un cusr valutar dar el ia schimbat la alt curs sa si poata lua aceea mica suma de diferenta.,apoi eu inca mai sunt la facultate si nu am lucrat niciodata el renuntase la munca de cum ne am casatorit si abia acum se reangajeaza ca sa intelegeti unde vreau sa ajung iar noi ne intretinem cu o anumita chirie de e un spatiu pe care il am de inaintea casatyoriei si am ajuns ca la un moment sa i dau lui cardul sa scoata banii cand intrau era o suma x virgula 40 de euro pe care eu m am facut uitata deci timp de cateva luni isi bafa acei 40 de euro in buzunar dar el credea ca eu am uitat ca eu socoteam doar acea suma x acum o luna chiria sa marit nu cu mult cu vre o 80 de euro mai mult iar el a venit acasa cu suma x plus acei 40 de euro si nu stiam de ce acum e cinstit si imi aduce totii bani si cand m am uitat pe contract se marise chiria si el nu mai avea nevoie de cei 40 de euro ca isi luase diferenta care a crescut adica 80.....nu vreau sa intelegetui gresit nu ma fac 80 de euro ci sa pus problema ca sunt mintita si ca nu pot avea incredere in cel de langa mine ...iar apoi mai exista un lucru de un an de zile el a incercat sa faca o mica afacere sa zicem de unde am primit o groaza de presiuni de ai da bani si etc la mai ajutat si tata si eu dar la un moment nu am mai avut ca abia ne ajungea ptr noi bani cat sa traim modest si el nu putea intelege lucrul asta vroia sa ma puna sa fac gaj la o proprietate etc.... si de aici au degenerat ff multe discutii si certuri intre noi si acum eu gandindu ma la aceste lucruri care sunt legate de bani mai pun cap la cap si faptul ca nici de comportat cu mine nu se comporta ok....adica tot timpul se leaga de mine e fff cicalitor din orice,nu mai zic de strans in brate pupat si etc f rar,ma us in situatii penibile de f multe ori etc.....nu stiu ce sa fac.....ma gandesc la copil ....daca ma puteti ajuta cu un sfat...am motive intemeiate ptr a face acest lucru sau doar e o perioada pe care ar trebui sa o depaesc nu stiu ce sa cred......va rog tare mult sa ma ajutati.
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:16
De la: AIRBAG, la data 2009-09-23 09:16:19buna.si eu ma aflu intr o situatie asemanatoare doar ca nu a intervenit nici un barbat in viata mea daca ar fi dispusa cineva sa ma ajute cu niste sfaturi ..m as simti mult mai bine deoarece ma simt intr o situatie din care nu reusesc sa mai ies.in primul rand am 24 de ani si am un copil de 2 ani iar sotul are 26....in acest moment simt ca nu pot sa mai stau langa el ca as vrea sa divortez si am sa va sun si de ce;nu ma inselat nu ma batut si nici nu er alcolist;)....problema sta in felul urmator.eu provin dintr o familie cu o situatie financiara destul de buna ntot timpulo mi am dorit un barbat care sa ma aprecieze ptr ceia ce sunt si sa fiu iubita in rest nu ma interesat nici daca are bani sau etc...ba din contra cand l am cunoscut pe sot era un barman care incerca sa castige niste bani tr a putea sa se tina in facultate etc..am apreciat asta la el ca era un om simplu ca isi dorea mai mult de la viata in ciuda situatie financiare de acasa de la el....si m amgandit eu ca unul cu o situatie mai precara m ar pretui mai mult.....iar eu eram inca fetita lui tata care nu prea stia prea multe de viata si nici nu faceam prea multe(obisnuita prost)...la 6 luni dupa ce ne am cunoscut ma cerut de sotie (am luat o ca pe o joaca...dar la 3 luni dupa ce ma cerut in casatorie am ramas insarcinata,am vrut sa fac avort dar sotul ma sprijinit moral in acel moment si mi a zis ca isi dorea acel copil ca va fi bine ca etc apoi au intervenit parintii ca daca tot vroiam sa ne casatorim de ce sa nu oprim acest copil si uite asa am ajuns sa ma marit la un an de cand l am cunoscut si cu o burtica d 5 luni ,nici sa nu mai spun ca vre o 2 luni am plans incontinuu ca nu vreau maitat si copil ca ma trezisem oarecum un pic la viata....ca nu eram in stare sa am grija de mine dar mai ales de un copil sau de o casatorie in acea perioada mai ales ca mai aveam si facultate pe care abia anul acesta reusesc sa o termin si eu.cu putin inainte de nunta au aparut unele lucruri dar poate nu am vrut sa le vad dar dupa ce ne am casatorit lucruriile au inceput sa mearga mai prost si nu mai zic ca de cand am nascut au inceput sa mearga ffff rau.
si acum o sa va spun problemele care au aparut,cu putin timp inainte de nunta parintii mi au cumparat un apartament in acele zile el ma tot intreba ca de ce se grabescv ai mei sa mi l ia inainte de nunta,,,,ba ca el se simte prost ca doar numele meu va aparea pe usa nusi allui....era fff ff suparat avea o ciuda asa in el incat se purta si cu mine diferit in acele zile.....a trecut roblema asta au aparut si altele ii am dat niste euro sa i schimbe si ma mintit ca ia schimbat la un cusr valutar dar el ia schimbat la alt curs sa si poata lua aceea mica suma de diferenta.,apoi eu inca mai sunt la facultate si nu am lucrat niciodata el renuntase la munca de cum ne am casatorit si abia acum se reangajeaza ca sa intelegeti unde vreau sa ajung iar noi ne intretinem cu o anumita chirie de e un spatiu pe care il am de inaintea casatyoriei si am ajuns ca la un moment sa i dau lui cardul sa scoata banii cand intrau era o suma x virgula 40 de euro pe care eu m am facut uitata deci timp de cateva luni isi bafa acei 40 de euro in buzunar dar el credea ca eu am uitat ca eu socoteam doar acea suma x acum o luna chiria sa marit nu cu mult cu vre o 80 de euro mai mult iar el a venit acasa cu suma x plus acei 40 de euro si nu stiam de ce acum e cinstit si imi aduce totii bani si cand m am uitat pe contract se marise chiria si el nu mai avea nevoie de cei 40 de euro ca isi luase diferenta care a crescut adica 80.....nu vreau sa intelegetui gresit nu ma fac 80 de euro ci sa pus problema ca sunt mintita si ca nu pot avea incredere in cel de langa mine ...iar apoi mai exista un lucru de un an de zile el a incercat sa faca o mica afacere sa zicem de unde am primit o groaza de presiuni de ai da bani si etc la mai ajutat si tata si eu dar la un moment nu am mai avut ca abia ne ajungea ptr noi bani cat sa traim modest si el nu putea intelege lucrul asta vroia sa ma puna sa fac gaj la o proprietate etc.... si de aici au degenerat ff multe discutii si certuri intre noi si acum eu gandindu ma la aceste lucruri care sunt legate de bani mai pun cap la cap si faptul ca nici de comportat cu mine nu se comporta ok....adica tot timpul se leaga de mine e fff cicalitor din orice,nu mai zic de strans in brate pupat si etc f rar,ma us in situatii penibile de f multe ori etc.....nu stiu ce sa fac.....ma gandesc la copil ....daca ma puteti ajuta cu un sfat...am motive intemeiate ptr a face acest lucru sau doar e o perioada pe care ar trebui sa o depaesc nu stiu ce sa cred......va rog tare mult sa ma ajutati.
Draga mea, in primul rind sa va traiasca copilasul si sa fie sanatos.........in al dolilea rind sa stii ca este foarte complicat sa dai sfaturi cind nu esti in miezul problemei! probabil sotul tau a fost atit de sarac incit acu se vede imparat.........probabil se ascunde de tine cu banii de rusine sa nu-ti ceara...........probabil tu il iei la bani marunti si il intrebi ce face cu ei.......In legatura cu marea suparare cu privire la casa faza cu numele este puerila deoarece poti fi trecut in cartea de imobil si fara sa fi proprietar si iti poti scrie si numele pe usa! el dorea ca ai tai sa cumpere casa in timpul casatoriei ca el sa aiva drept legal in caz de divort etc! sa puna osul la munca si sa cumparati impreuna .............nu sa astepte pomana de la ai tai! daca vinzi apartamentul vreodata ca sa cumparati unul mai MARE (asta e placa) celalalt bun va fi si proprietatea lui! ai mare grija sa nu fie vreun parvenit care sa iti vrea banutii si casa! discuta cu tatal tau si spune-i temerile tale.........el cu experienta lui de viata te va ajuta sa iei o decizie buna! regret ca nu am timp sa iti scriu mai multe acum dar voi reveni! mult succes!
FRANNNCE
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:55
De la: kudika000546, la data 2009-03-01 20:02:24as putea spune ca am un model....apreciez pe cineva f. mult.....,dar nu avem nimic unul cu altul
tie ti sa urit cu binele! pune mina si revigoreaza relatia cu sotul tau si lasa dreaq modelul ca ala ti-o trage si te lasa! vrei sa distrugi copilul ca nu stii pe ce lume traiesti? aprinde flacara care era cindva si nu mai visa la cai verzi ca o sa plingi cu lacrimi amare!
FRANNNCE
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:59

Buna iubita,

imi pare rau ca treci prin asemenea situatie.

Apreciez foarte mult sfatul dat de FRANNNCE, dar eu nu pot vedea lucrurile mai roz. Inteleg ca tu provi dintro familie instarita si ai anumite avantaje. Din cate ai spus aici, se pare ca sotul tau are un comportament de om frustrat. De ce l-a deranjat ideea ca ai tai sa iti cumpere apartamenul inainte de casatorie?!...si eu as fi procedat la fel, daca aveam o fata in asemenea situatie... niciodata nu stii ce iti aduce viata si daca intr-adevar vedeam ca e om de casa, il treceam si pe el mai tarziu in acte...totul se poate rezolva in viata. dar din comportamentul parintilor tai, reiese clar ca nu au avut incredere il el.... motive or fi aici... si stii in general lucrurile facute in graba ....

Faptul ca a renuntat la job dupa ce voi ati avut un copil... e destul de suspect.... interesul sau ca parinte, respectiv sot, este sa aiba grija de copilul sau si de sotia sa. Faptul ca el te mine si nu aduce toate veniturile "in casa" si nu discuta cu tine.... iar nu e bine. Draga mea, se pare ca pe primul loc nu esti tu cu copilul...sotul tau are alte ganduri si alte idei de care tu nu stii....

faptul ca iti fug ochii dupa alti barbati ... pot spune ca iar e OK in cazul tau...ai avut parte de dezamagiri si acum incepi sa l cunosti ca om... si nu iti place ce vezi..

doar tu stii ce e bine pentru tine si orice ai alege stii ca o sa treci peste tot...

stii multi spun ca tre sa te gandesti la copil, dar ce o sa vada acel copil in familie: mama si tata se cearta, se jignesc reciproc, etc.... nu este un mediu bun pentru a creste un copil.... din punctul meu de vedere, mai bine singura...

Multa bafta!

keep_shining
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:25
buna .mersi ptr sfat. si vroiam sa ti spun ca niciodata nu l am luat la bani maruti ba din contra i am dat mana libera banii mei erau si ai lui doar ca el nu a stiu sa aprecieze asta......si a incercat sa bage toata mana si intr un mod destul de urat cel putin eu nu suport sa fiu mintita tinand cont ca in acesti 3 ani eu am oferit totul.... si cred ca asta zice destul .....l am luat cu tot tot cu rate cu datorii pe care i le am platit plus in toti ani astia cheltuielile ce au fost etc...nu vreau sa intru prea mult ca nu mi place mai ales ca eu lui nu i a,m reprosat niciodata ca eu il intretin si etc......si nici nu e un barbat tinut din scurt are chef sa mearga la o cafea cu unul se ducea daca vroia sa se duca la fotbal se ducea isi lua bani adica nu i ceream socoteala asta poate a si fost problema ca amfost prea darnica.....si am facut o doar ptr a nu se simti frustrat fata de mine am vrut sa se simta ca suntem egali.oricum mersi mult
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:08
De la: AIRBAG, la data 2009-09-23 17:08:21buna,frannnce .mersi ptr sfat. si vroiam sa ti spun ca niciodata nu l am luat la bani maruti ba din contra i am dat mana libera banii mei erau si ai lui doar ca el nu a stiu sa aprecieze asta......si a incercat sa bage toata mana si intr un mod destul de urat cel putin eu nu suport sa fiu mintita tinand cont ca in acesti 3 ani eu am oferit totul.... si cred ca asta zice destul .....l am luat cu tot tot cu rate cu datorii pe care i le am platit plus in toti ani astia cheltuielile ce au fost etc...nu vreau sa intru prea mult ca nu mi place mai ales ca eu lui nu i a,m reprosat niciodata ca eu il intretin si etc......si nici nu e un barbat tinut din scurt are chef sa mearga la o cafea cu unul se ducea daca vroia sa se duca la fotbal se ducea isi lua bani adica nu i ceream socoteala asta poate a si fost problema ca amfost prea darnica.....si am facut o doar ptr a nu se simti frustrat fata de mine am vrut sa se simta ca suntem egali.oricum mersi mult
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:10
mersi shining.crede ma ca daca ar fi fost problema ca nu imi aducea banii muncitideel nu era o problema.. dar el avea acordul de la mine sa scoata aceea chirie doar ca eu ma faceam pe a proasta ca tre sa mi intri o anumita suma in cont si nu mai ziceam de cei50 de euro sau cat mai erau ptr ca erau prea multe la mijloc si am vrutsa l testez cateva luni sa vad ce face ......si as fi asteptat sa nu se puna atat de josnic la cei 50 de euro iar mai tarziu la 80 de euro...as fi preferatsa ma contrazica si sa mi spuna ca nu socotesc bine dar nu a facut o ......si asta era problema ca ma mintea cu bani mei nu cu bani lui.......astea sunt iste lucruri poate printre cele multe alte lucruri de genul acesta care s au intamplat.....iar eu am vrut sa l verific sa vad ptr ca mi se parea suspect de acum cu el ca facea ff multe presiuni cu mine legat de firma pe care si a facut o si incare el vroia prin orice forma sa investresc in ea chiar daca era sa pun gaj unei alte proprietati si etc si eu nu am facut decat sa leg cap la cap toate lucruriile legate de presiuniile cu banii pe care le facea si cu toate minciunile astea si plus felul cum se comporta cu mine si am ajuns la o anumita concluzie si am vrut sa l testez si poate as fi vrut sa nu fie asa................in fine....sunt ff zapacita......discutile despre divort au fost intre noi acum o sapt dar mi a mai ceut inca osansa si mi a zis carecunoaste ca am dreptate dar el nu a vrut sa ma faca sa cred asta.....deci inacest moment i am dat o sansa...doar ca nu ma culc pãe o ureche deoarece nu cred ca va maitrece mult timp pana va face iar ceva care va fi cu siguranta sfarsitulcasniciei noastre.......imi pare rau ca am ajuns aici......in situatia in care eram chiar imi doream sa aflu si alte pareri in catsa mi dauseama daca am motive intemeiate ptr a recurge la un divort sau daca nu e atat de grav si ar fi trebuit totusi sa mai lupt ptr casnicia mea....de si noi doi suntem niste caractere total diferite..oricum va multumesc ptr sfaturi
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:26
De la: AIRBAG, la data 2009-09-23 17:26:06mersi shining.crede ma ca daca ar fi fost problema ca nu imi aducea banii muncitideel nu era o problema.. dar el avea acordul de la mine sa scoata aceea chirie doar ca eu ma faceam pe a proasta ca tre sa mi intri o anumita suma in cont si nu mai ziceam de cei50 de euro sau cat mai erau ptr ca erau prea multe la mijloc si am vrutsa l testez cateva luni sa vad ce face ......si as fi asteptat sa nu se puna atat de josnic la cei 50 de euro iar mai tarziu la 80 de euro...as fi preferatsa ma contrazica si sa mi spuna ca nu socotesc bine dar nu a facut o ......si asta era problema ca ma mintea cu bani mei nu cu bani lui.......astea sunt iste lucruri poate printre cele multe alte lucruri de genul acesta care s au intamplat.....iar eu am vrut sa l verific sa vad ptr ca mi se parea suspect de acum cu el ca facea ff multe presiuni cu mine legat de firma pe care si a facut o si incare el vroia prin orice forma sa investresc in ea chiar daca era sa pun gaj unei alte proprietati si etc si eu nu am facut decat sa leg cap la cap toate lucruriile legate de presiuniile cu banii pe care le facea si cu toate minciunile astea si plus felul cum se comporta cu mine si am ajuns la o anumita concluzie si am vrut sa l testez si poate as fi vrut sa nu fie asa................in fine....sunt ff zapacita......discutile despre divort au fost intre noi acum o sapt dar mi a mai ceut inca osansa si mi a zis carecunoaste ca am dreptate dar el nu a vrut sa ma faca sa cred asta.....deci inacest moment i am dat o sansa...doar ca nu ma culc pãe o ureche deoarece nu cred ca va maitrece mult timp pana va face iar ceva care va fi cu siguranta sfarsitulcasniciei noastre.......imi pare rau ca am ajuns aici......in situatia in care eram chiar imi doream sa aflu si alte pareri in catsa mi dauseama daca am motive intemeiate ptr a recurge la un divort sau daca nu e atat de grav si ar fi trebuit totusi sa mai lupt ptr casnicia mea....de si noi doi suntem niste caractere total diferite..ce sa mai zic in acesti trei ani s au ntamplat multe acum ma lasa un pic rece am stiut ca se intampla ceva intre noi pe langa aceste lucrurisi de un an si ceva am tot incercat sa fie bine ii tot ziceam ca tre sa facem ceva cu relatia.....dar nu a facut decat sa o agraveze mai tare....ce sa mai zic?daca mi a dat de inteles ca nu va renunta la o proprietate pe care oavem inpreuna si ca va dori jumate din ea ce sa maizic?de si am primit o de la tata....nu mai am cuvinte......va multumesc oricum ptr sfaturiile date.
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:39

Cu placere, oricand :)

E bine ca ai ales sa mai dai o sansa. Dar asa cum ai spus si tu, trebuie sa discutati foarte bine si bineinteles, draga mea trebuie sa impui niste limite. nu se poate continua asa.

Iubita, si nu mai accepta de la nimeni sa te jigneasca, orice ar fi persoana respectiva, cu atat mai putin, de la sotul tau. El trebuie sa aiba grija de tine ....

Eu cred ca ar trebui sa te concetrezi mai mult asupra ta... stii am impresia... de cand avenit copilul in familie, tu ai uitat de tine... draga mea esti tanara... si ai toata viata in fata. Incearca sa investesti in tine: sa faci un curs de specializare, sa mergi la workshopuri, ceva haine dragute, o sedinta sa salonul de infrumusetare... toate acestea or sa te faca sa te simti mult mai bine. Trebuie sa ai tu un talent al tau... exploateaza l la maxim, oricare ar fi el.... :)

multa bafta si ne mai auzim. Sa auzim numai de bine!
keep_shining
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:51
mersi shining,asa e poate am uitat o erioada de mine am avut grija mai mult de dorintele luisiale copilului dar deo erioada am inceput sa am mai multa grija de mine...iar in ce priveste o specializare sau un curs ceva....deocamdata is cam satula ca abia anul acesta termin facultatea la stomatologie...deci abia astept sa o termin sa ma apuc si eu de facut ceva,ca de invatat nu mi mai trebuie;)
AIRBAG
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:24
De la: FRANNNCE, la data 2009-09-23 09:55:06
De la: AIRBAG, la data 2009-09-23 09:16:19buna.si eu ma aflu intr o situatie asemanatoare doar ca nu a intervenit nici un barbat in viata mea daca ar fi dispusa cineva sa ma ajute cu niste sfaturi ..m as simti mult mai bine deoarece ma simt intr o situatie din care nu reusesc sa mai ies.in primul rand am 24 de ani si am un copil de 2 ani iar sotul are 26....in acest moment simt ca nu pot sa mai stau langa el ca as vrea sa divortez si am sa va sun si de ce;nu ma inselat nu ma batut si nici nu er alcolist;)....problema sta in felul urmator.eu provin dintr o familie cu o situatie financiara destul de buna ntot timpulo mi am dorit un barbat care sa ma aprecieze ptr ceia ce sunt si sa fiu iubita in rest nu ma interesat nici daca are bani sau etc...ba din contra cand l am cunoscut pe sot era un barman care incerca sa castige niste bani tr a putea sa se tina in facultate etc..am apreciat asta la el ca era un om simplu ca isi dorea mai mult de la viata in ciuda situatie financiare de acasa de la el....si m amgandit eu ca unul cu o situatie mai precara m ar pretui mai mult.....iar eu eram inca fetita lui tata care nu prea stia prea multe de viata si nici nu faceam prea multe(obisnuita prost)...la 6 luni dupa ce ne am cunoscut ma cerut de sotie (am luat o ca pe o joaca...dar la 3 luni dupa ce ma cerut in casatorie am ramas insarcinata,am vrut sa fac avort dar sotul ma sprijinit moral in acel moment si mi a zis ca isi dorea acel copil ca va fi bine ca etc apoi au intervenit parintii ca daca tot vroiam sa ne casatorim de ce sa nu oprim acest copil si uite asa am ajuns sa ma marit la un an de cand l am cunoscut si cu o burtica d 5 luni ,nici sa nu mai spun ca vre o 2 luni am plans incontinuu ca nu vreau maitat si copil ca ma trezisem oarecum un pic la viata....ca nu eram in stare sa am grija de mine dar mai ales de un copil sau de o casatorie in acea perioada mai ales ca mai aveam si facultate pe care abia anul acesta reusesc sa o termin si eu.cu putin inainte de nunta au aparut unele lucruri dar poate nu am vrut sa le vad dar dupa ce ne am casatorit lucruriile au inceput sa mearga mai prost si nu mai zic ca de cand am nascut au inceput sa mearga ffff rau.
si acum o sa va spun problemele care au aparut,cu putin timp inainte de nunta parintii mi au cumparat un apartament in acele zile el ma tot intreba ca de ce se grabescv ai mei sa mi l ia inainte de nunta,,,,ba ca el se simte prost ca doar numele meu va aparea pe usa nusi allui....era fff ff suparat avea o ciuda asa in el incat se purta si cu mine diferit in acele zile.....a trecut roblema asta au aparut si altele ii am dat niste euro sa i schimbe si ma mintit ca ia schimbat la un cusr valutar dar el ia schimbat la alt curs sa si poata lua aceea mica suma de diferenta.,apoi eu inca mai sunt la facultate si nu am lucrat niciodata el renuntase la munca de cum ne am casatorit si abia acum se reangajeaza ca sa intelegeti unde vreau sa ajung iar noi ne intretinem cu o anumita chirie de e un spatiu pe care il am de inaintea casatyoriei si am ajuns ca la un moment sa i dau lui cardul sa scoata banii cand intrau era o suma x virgula 40 de euro pe care eu m am facut uitata deci timp de cateva luni isi bafa acei 40 de euro in buzunar dar el credea ca eu am uitat ca eu socoteam doar acea suma x acum o luna chiria sa marit nu cu mult cu vre o 80 de euro mai mult iar el a venit acasa cu suma x plus acei 40 de euro si nu stiam de ce acum e cinstit si imi aduce totii bani si cand m am uitat pe contract se marise chiria si el nu mai avea nevoie de cei 40 de euro ca isi luase diferenta care a crescut adica 80.....nu vreau sa intelegetui gresit nu ma fac 80 de euro ci sa pus problema ca sunt mintita si ca nu pot avea incredere in cel de langa mine ...iar apoi mai exista un lucru de un an de zile el a incercat sa faca o mica afacere sa zicem de unde am primit o groaza de presiuni de ai da bani si etc la mai ajutat si tata si eu dar la un moment nu am mai avut ca abia ne ajungea ptr noi bani cat sa traim modest si el nu putea intelege lucrul asta vroia sa ma puna sa fac gaj la o proprietate etc.... si de aici au degenerat ff multe discutii si certuri intre noi si acum eu gandindu ma la aceste lucruri care sunt legate de bani mai pun cap la cap si faptul ca nici de comportat cu mine nu se comporta ok....adica tot timpul se leaga de mine e fff cicalitor din orice,nu mai zic de strans in brate pupat si etc f rar,ma us in situatii penibile de f multe ori etc.....nu stiu ce sa fac.....ma gandesc la copil ....daca ma puteti ajuta cu un sfat...am motive intemeiate ptr a face acest lucru sau doar e o perioada pe care ar trebui sa o depaesc nu stiu ce sa cred......va rog tare mult sa ma ajutati.
Draga mea, in primul rind sa va traiasca copilasul si sa fie sanatos.........in al dolilea rind sa stii ca este foarte complicat sa dai sfaturi cind nu esti in miezul problemei! probabil sotul tau a fost atit de sarac incit acu se vede imparat.........probabil se ascunde de tine cu banii de rusine sa nu-ti ceara...........probabil tu il iei la bani marunti si il intrebi ce face cu ei.......In legatura cu marea suparare cu privire la casa faza cu numele este puerila deoarece poti fi trecut in cartea de imobil si fara sa fi proprietar si iti poti scrie si numele pe usa! el dorea ca ai tai sa cumpere casa in timpul casatoriei ca el sa aiva drept legal in caz de divort etc! sa puna osul la munca si sa cumparati impreuna .............nu sa astepte pomana de la ai tai! daca vinzi apartamentul vreodata ca sa cumparati unul mai MARE (asta e placa) celalalt bun va fi si proprietatea lui! ai mare grija sa nu fie vreun parvenit care sa iti vrea banutii si casa! discuta cu tatal tau si spune-i temerile tale.........el cu experienta lui de viata te va ajuta sa iei o decizie buna! regret ca nu am timp sa iti scriu mai multe acum dar voi reveni! mult succes!

mare dreptate ai......
mkdisk
Postat pe 10 Octombrie 2009 17:46
poate sa fie si vina sotului tau, ca nu mai are grija de tine, nu e atent cu tine, nu e dragastor, nu te face sa te simti cea mai iubita si frumoasa femeie de pe pamant
oana200320
Postat pe 15 Octombrie 2009 04:03
Pentru AIRBAG
De cand am citit faza cu apartamentu, cum ca, era sucarit ca ti-l cumpara ai tai inainte de nunta mi-am dat seama ca ceva pute.
Pai normal ca l-a deranjat pentru ca, daca apartamentu era cumparat dupa nunta devenea si el proprietar de drept al acelui apartament, deoarece bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune.
A doua faza nasoala a fost cea prin care te-a pus sa pui gaj pe proprietatea data in chirie, sa nu faci asa ceva.
Ce sa mai spun despre faptul ca practic te fura cu banii, el mai lucreaza? facultatea o mai face?
Povestea ta imi spuna foarte cunoscuta, si iti spun sa ai grija sa nu te lase in strada.
Bani aduce in casa?
Te intretine pe tine? sau pe copil? sau utilitatile?
Ce face omu asdta pentru tine ai afara de faptu ca-ti cere bani?
Stii care e parerea mea?
Asta sarantoc, cand a pus mana pe tine l-a prins pe D-zeu de picior, si vreau sa-ti pui intrebarea ce iubeste mai mult? pe tine sau ceea ce ai tu?
sa fie ofticat ca apartamentul luat de ai tai, din banii lor, din banii munciti de parintii tai este luat inainte de casatorie.
Mi-ar place sa mai vorbim, si sper ca nu te-am suparat, dar din moment ce ai scris aici inseamna ca, cimti si tu ca ceva nu este bine
oana200320
Postat pe 15 Octombrie 2009 04:14
exact,ce raspunsuri astepti?pina aici povestea ta seamana cu a multora dintre noi
kudika152053
Postat pe 26 Martie 2010 17:26
Ce-ai scris(scuza-ma) dar arata asa... : " Buna! sunt XZ.,sunt asa asa asa..,.....si dragostea intre noi s-a schimbat..."....

Ei...siiii?????? TOTUL SE SCHIMBA IN VIATA!!! TTTTTTOOOOOTTTTUUUUUUUUULL ! N-am prea inteles ce-ai vrut sa stii...Poate intr-o zi aflam! succes!
cleopatra180
Postat pe 22 Aprilie 2010 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor!!! 8 De la: Calin_ 13 Octombrie 2010 14:53
buna 3 De la: i_deiutsa 31 Iulie 2011 18:08
Soțul și parinţii 1 De la: kudika_1042018 15 Aprilie 2021 01:29
Suntem rude? 10 De la: franziska_eu 24 Decembrie 2011 06:33
prietenul meu mia propus sa locuim impreuna, insa cind merge vorba de nunta zice ca nu degraba. care poate fi motivul? 10 De la: eu_olguta 28 Martie 2012 16:08