Setari Cookie-uri

deformarea sanilor

buna...eu am o problema am un san mai mic adica cel drept si unul mai mare cel stang nu stiu din ce cauza... va rog sa ma ajutati k mi e frica sa nu am cancer... va multumesc
lory_lav
Postat pe 31 Iulie 2008 12:33
O ecografie BUNA te poate ajuta in prima etapa. Ai observat de mult acest decalaj intre sani ? Folosesti exclusiv mana dreapta sau ai parte de un stres emotional deosebit ?
dusa
Postat pe 4 August 2008 17:33
din cate stiu foarte multe femei au un san mai mic decat celalalt (mama si prietena mea cea mai buna au aceeasi "problema), au fost la doctor si nu s-a descoperit nimic...li s-a spus ca este normal mai ales daca ai avut si un copil pe care l-ai hranit la san! (prietena mea nu a avut copil insa a fost asigurata ca totul este ok) Totusi pt linistea ta poti merge la un ginecolog care te va indruma!
christine_healthy
Postat pe 4 August 2008 20:20
am acest decalaj de 2-3 ani, eu sunt sangace dar scriu cu mana dreapta, in ultima perioada am avut parte de stres
lory_lav
Postat pe 12 August 2008 11:34
lory lav,daca iti examinezi bine corpul ai sa deduci ca partea stanga este diferita de partea dreapta. nu sunt semne extraordinar de evidente dar poti sa remarci diferentele. majoritatea femeilor au aceasta"problema" sau au un san pozitionat mai sus si unul mai jos. nu e o catastrofa,dar se poate sa nu observi diferenta asta decat atunci cand esti insarcinata si se modifica dimensiunile sanilor sau dupa perioada de alaptare sau dupa o cura drestica dupa care ti se lasa sanii. oricum eu te sfatuiesc sa consulti un medic si sa stai linistita dupa explicatiile medicului.
aly_b
Postat pe 13 August 2008 10:43
Cred ca aceasta mica diferenta pe care si eu o am este cauzata de folosirea diferentiata a muschilor.. sunt dreptace, e normal sa am sanul drept mai ..
crystin
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:02
tu, draga, daca nu stiai, in partea stanga-centru se afla inima, iar cutia toracica este mai proeminenta in acesta parte. De aceea ai sanul drept mai mic, pe cand cel stang este mai mare. daca vrei mai multe informatii, cat si pentru o consultatie, GO TO THE DOCTOR!
secbubi
Postat pe 10 Noiembrie 2008 11:56
Buna fetelor. ce parere aveti despre pastilele care luate intre 3-6 luni promit marirea sanilor? a incercat careva? sunt curioasa daca chiar functioneaza, deoarece la cutit n-as prea vrea sa recurg...
georgia0607
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:11
stii ce se spune de persoanele stangace, ca sunt predispuse la a dezvolta cancer mamar, nu vreau sa te sperii dar trebuie sa mergi cat mai curand la medic,
sa speram ca nu este nimic grav,
succes
simonasss
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:49
Nu e neaparat semn de boala. Plus ca uneori detalii de genul acesta numai tu le observi, daca priveste altcineva nu vede inegalitate. Asa, si eu vad unghia de la degetul mare de la mana dreapta avand alta forma ca aceea de la degetul mare de la mana stanga, inclusiv degetul de la dreapta e mai gros. Altcineva daca se uita la mainile mele zice, nu esti tu normala, ca sunt egale!!
Oricum, si eu aveam la un moment dat sanul stang mai mic, pe urma s-au egalat, desi o data am vazut ca era stangul mai mare... dar eu nu mi-am facut griji... si totul e in regula cu mine...
Sarah_healthy
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:04
Din cate stiu eu,in mod normal fiecare femeie are un san mai mare decat celalalt,chiar si eu am aceasta mica problema,eu am noroc ca la mine e insesizabila diferenta,pentru ca am prietene la care se vede destul de bine si-si pun pernite in cupa cu sanul mai mic,ca sa fie egali,dar la mine e foarte mica diferenta,nu e nevoie de trucuri din astea. Si am aceeasi problema si la grosimea pulpelor de la picioare,se observa cand port ceva mulat,ca pe un picior sta mulat mai bine si pe celalalt e mai largut un pic,dar e insesizabil,doar eu "vad"lucrul asta Asa ca eu zic ca e ceva normal,din cunostintele mele,si ca n-ar trebui sa-ti faci griji,dar pentru linistea ta poti sa mergi sa-ti faci un control.
alinaalboiu
Postat pe 9 Februarie 2009 16:07
din cate imi amintesc a fi invatat la anatomie prin liceu, nu suntem perfecti. corpul uman este plin de asimetrii, asa ca din punctul meu de vedere nu va mai faceti atatea probleme.
clara
Postat pe 11 Februarie 2009 10:12
Asimetrii sunt peste tot degetele mainii stangi sunt mai groase sau mai subtiri decat cele ale mainii drepte laba piciorului la fel deci eu cred ca nu ar trebui sa te ingrijorezi dar pentru linistea ta cere parerea medicului ginecolog.
maria1931
Postat pe 11 Februarie 2009 19:45
este normal sa existe o diferenta !!! depinde cat de mare este . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 20 Februarie 2009 17:08
Daca diferenta dintre sani nu a aparut peste noapte, poti sta foarte linistita.Plus ca ai spus ca esti stangace si sanul stang e mai mare- e perfect normal pt ca iti folosesti preponderent musculatura stanga. La mine e invers pentru ca sunt dreptace. Si toate prietenele mele au asimetria sanilor.
annya_852004
Postat pe 30 Martie 2009 13:33
este ceva normal.fiecare dintre noi cred ca are un san mai mare decat celalalt.dar daca tu crezi ca e mai diferit decat pare,fa-ti un consul.nu pierzi nimic,succes!
nuConteaza
Postat pe 7 Mai 2009 18:52
cum se numesc pastilele?
kudika098645
Postat pe 10 Iulie 2009 18:00
salve!nu te alarma,si eu am la fel, stingul mai mare ,si nu am nimic simptomatic,am ajuns la virsta de 50 de ani ,si este normal sa avem o asimetrie intre partea dreapta si partea stinga ,picior ,mina ,palma etc.pt linistea ta poti sa mergi la doctor succes!
pizzi11
Postat pe 12 Iulie 2009 14:42
buna,lory.poti sa-mi spui cati ani ai si de cand ai observat ca ai aceasta diferenta la sani?o zi buna!
kudika099586
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:31
toate femeile au un san mai mare si unu mai mik
rubya_healthy
Postat pe 3 Aprilie 2010 02:25
buna...si eu am aceeasi problema...sanul stang este mai mic fata de sanul drept...si nu stiu de ce dar imi este putin teama...
dyabadu
Postat pe 21 August 2010 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gardnerella la femei 2 De la: elo 14 Decembrie 2010 15:21
probleme sexuale in cuplu-cam urgent... 25 De la: andrei_10 9 Aprilie 2010 15:51
pilula pt a doua zi 3 De la: healthy010599 18 Ianuarie 2010 12:33
cum sa am sani fermi ? 39 De la: BEL_AMY1 15 Februarie 2011 09:57
chist ovarian 14 De la: rebeca69 26 Ianuarie 2010 16:16