Setari Cookie-uri

Revenirea menstruatiei dupa nastere

Buna,

la ce perioada dupa nastere e normal sa revina menstruatia? Fetita mea are 10 luni, e adevarat ca inca o alaptez...dar as vrea sa stiu daca e normal faptul ca nu mi-a revenit menstruatia
xemonia
Postat pe 1 August 2008 13:28
Normal se spune ca dupa oprirea alptarii,dar nu este o regula.Mie mi-a venit fix la 2 luni dupa natere si am alaptqat pana la 1an si o luna.
danabaicu75@yahoo.com
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:35
salut!
...fetita mea are 9 luni jumate si o alaptez....ciclul menstrual s-a reinstalat la 4 luni de la nastere si este ok,regulat.....
....apariatia primei menstruatii dupa nastere ,tine de activitatea hormonala a fiecaruia in parte...nu exista o regula stricta...
renik
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:20
Buna,vreau sa va spun ca eu am trei copii bine dar acum sunt mari,eu i-am alaptat pe toti si in perioada de alaptare nu am avut ;minunea;si la toti le-am dat sa suga pana la 1an si 4-5 luni,acum depinde de fiecare organism in parte,nu e o regula ,dupa cum am citit aici am vazut ca variaza ,cred ca nici medici nu poate sa-ti dea un raspuns corect,dar sa sti ca pentru mine a fost bine ca in perioada in care alaptam nu ramaneam gravida,pentru ca eu eram in perioada lui ;raposatul;cand nu aveai voie sa faci chiuretaj,si eram linistita din punctul asta de vedere,dar mai e o chestie pe care eu o faceam dupa ce copii implineau 1an ,ma verificam la lapte sa vad daca mai e bun,pentru ca se zicea ca puteai sa ramai si daca nu aveai;minunea;si atunci puneam intr-o lingura lapte de la san si puneam lingura pe flacara de la aragaz sa vad cum e laptele,daca se imbranzea insemna ca nu e bun si ca sunt,dar daca nu, era bun si ma linisteam,nu stiu acum cum mai este,stiu ca pare ceva banal ce v-am zis ,dar asa ziceau batranele si sa stiti ca aveau dreptate,dar acum cu mentalitatea celor tineri li se pare ceva ;prostesc;.Va doresc sa aveti copii sanatosi si sa va bucurati de ei cum ma bucur si eu
healthyoo3274
Postat pe 25 Iunie 2009 12:12
Mie mi-a venit la 7 luni dupa prima sarcina si la 7 dupa a doua....si alaptam de fiecare data....
rameena
Postat pe 26 Iunie 2009 22:34
am un baietel de 10 luni si dupa nastere am facut 2 injectii cu progesteron pentru contraceptie.Am facut pana la aproape 8 luni.Nu mi-a venit deloc pana acum.Ce credeti e normal?
lucyca_healthy
Postat pe 16 Aprilie 2010 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 33 De la: SERPICO 20 Februarie 2012 09:14
operatie de marire a sanilor 5 De la: Gianna 11 Ianuarie 2010 10:10
scurgere albicioasa 7 De la: CAMY____ 18 Iulie 2012 20:21
ENDOMETRIOZA- boala care te omoara cu zile , boala care iti ia dreptul la o viata... 41 De la: healthy002083 28 Aprilie 2016 12:17
Test de toleranta la glucoza 1 De la: kudika_20779 7 Aprilie 2014 22:14