Setari Cookie-uri

De ce tremur????

Buna ziua,
Ma adresez dvs prin intermediul acestui forum in speranta ca o sa gasesc rezolvarea problemei mele.
Nu inteleg de ce tremur daca nu mananc si nu numai, tremur si dimineata dupa ce ma trezesc si mai tremur si in momentele in care am emotii si dupa ce depun un pic de efort.
Mentionez ca am suflu sistolic de cand eram mica dar nu ma deranjeaza cu nimic,o lipsa mica de calciu iar tensiunea are tendinta de hipotensiune dar asta nu tot timpul.
Acum 2 luni de zile la servici m-a luat cu foame, tremurat si transpiratii iar dupa ce am mancat ceva repede ca sa-mi treaca am incercat sa ma ridic de la birou si in momentul ala ma luat mai tare cu tremurat , transpiratii ,ameteala mi s-au infundat urechile si m-am asezat jos in speranta ca o sa-mi treaca dar am lesinat.Dupa patania asta am mai ametit vro luna si in prezent sunt Ok,dar nu imi explic ce mi s-a intamplat de fapt,pentru ca medicul neurolog mi-a pus diagnosticul de sindrom vertiginos,dar eu sincer nu cred ca are nici o legatura...
Voi ce ziceti?a mai patit cineva asa ceva?

Sanatate multa!astept raspunsurile voastre!

mimi_gras
Postat pe 13 Noiembrie 2009 09:13
Du-te la un endocrinolog.E posibil sã fie de vinã glanda tiroidã.Îþi va spune cauza doar dupã o examinare sau dupã efectuarea unor analize( m-au costat în Bucureºti 120 lei ).
Eu m-am plimbat o lunã pe la medici (aveam multe dintre simptomele tale) ºi în final de vinã era tiroida.Tratamentul este de duratã ,dar te simþi din nou stãpânã pe corpul tãu...
Pânã la control ,sfãtuieºte-te cu un farmacist ºi poþi lua spirulinã (regleazã funcþiile tiroidiene,printre altele ).
Sã auzim numai de bine !
kudika056305
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:59
Daca te-a diagnosticat cu sindrom vertiginos nu ti-a recomandat sa iei Betaserc?
stefania2005
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:14
Scuze ca intervin dar denumirea corecta este de sindrom vestibular iar daca este vorba despre acest diagnostic intr-adevar Betasercul face parte din medicatie.Mai pe Romaneste insa este vorba de o afectiune a urechii interioare.
healthy003660
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:18
Sindromul vestibular se manifesta si prin ameteli (in limba franceza: vertige=ameteala, citesti "vertij").
Faptul ca aceste simptome au legatura si cu nevoia acuta de hrana si sunt asociate transpiratiei, ar sugera ca unicul sfat ce sa-l astepti de la oameni neavizati in domeniul medical -ca mine, de exemplu-, sa fie acela (sfatul, deci) de a te supune unei investigatii mai complexe, dirijate de un MEDIC INTERNIST bun.
Punctul de plecare: o anamneza amanuntita: antecedente de familie, asadar, rude de sange purtatoare ale unor simptome asemanatoare; cauzele "presupuse" de tine aparitiei lor; forma de manifestare in toate amanuntele -chiar si cele care-ti par a fi nesemnificative. Puse cap la cap toate astea, inlantuite cu rezultatele unor analize tintite -cum ar fi cele endocrinologice (deja amintite) sau, de ce nu, hepatice ... Intuitiv, m-as gandi la debutul unui diabet, chiar daca, precum spuneam, n-am nici o calificare strict medicala.
Traseul acestei investigatii complexe poate fi stabilit doar de catre medic.
Nu in ultimul rand, leaga totul, cautand si posibila determinare psihica a acestor simptome ...
Ajuta mult, sa-ti faci un asa-zis "jurmal" al acestor manifestari, cuprinzand date precum: ce stare ai avut inainte de declansarea lor; modul de instalare a lor:brusc sau treptat; forma de manifestare; durata; starea ta de spirit inainte/in timpul/dupa epuizarea simptomului. Scrie toate astea, noteaza momentul zilei (ora); intensitatea; mediul in care se manifesta de regula (acasa, la serviciu, pe strada). Crede-ma, te rog,ca ajuta mult aceasta abordare meticuloasa. Si pe tine si pe medic ... sau ... psiholog. Poate doar nevoia ta nestiuta si nerecunoscuta de a fi luata in seama, "a ales" aceasta cale de a te trage de maneca, pentru a da alte intelesuri pozitiei tale in Lume, in relatiile cu cei care-ti sunt importanti, in fata carora insa, ti-ai dori sa fii de asemenea la fel de pretioasa. Sunt pline salile de asteptare ale cabinetelor medicale, de pacienti ale caror analize obiective se dovedesc a fi perfecte ... Atunci, devine fireasc sa ne-ntrebam intrebarea: Inima doare sau sufletul?! Din pacate insa, intrebarea asta, ne-o punem, mai rar decat s-ar cuveni ... spre binele nostru.

Asadar:
- lamurirea nu ti-o poti cauta in acest spatiu, oricata dorinta de a te ajuta, am avea cu totii.
- simptomele sunt semnale de alarma ale organismului, ale sufletului pe care e bine sa le luam in seama, chiar daca si-au incetat pentru o vreme aparitia.

Iti doresc multa sanatate si Sarbatori senine!
noravi75
Postat pe 16 Decembrie 2009 17:12
Acum abia, am vazut ca "subiectul" este stins de o luna ... asa ca m-am trezit cam tarziu.
noravi75
Postat pe 16 Decembrie 2009 17:15
buna ziua
ce ai mai facut cu starile pe care le aveai, respectiv tremuratul ?
ai fost la doctor , la endocrinolog ?
ma intereseaza pentru ca si eu am aceleasi stari de vreo 2 ani si incerc sa evit tremuratul luand un extraveral dimineata, dar nu ajuta de fiecare data.
daca poti raspunde-mi pe leognt@yahoo.com
leo2010
Postat pe 1 Martie 2010 15:50
am un trmur si mi sa pus diag sindrom parkinsonian,dar mi au gasit si las glanda e poibil de acolo
healthy016730
Postat pe 30 Mai 2010 06:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am ovare polichistice ,iar ciclul mi-a intarziat 3 saptamani... 5 De la: kudika_959142 28 Martie 2014 03:15
adevarat 1 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 10:45
Marvelon...pro sau contra? 8 De la: mikydutza 26 Februarie 2010 12:37
menstruatie neagra 26 De la: kudika_938528 12 Decembrie 2013 16:20
Tratament cu ovule 6 luni? 3 De la: size_back 29 Noiembrie 2010 13:25