Setari Cookie-uri

despre operatia de apendicita

care sunt riscurile acestei operatii?
amalia79_healthy
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:10
Buna
Si eu am trecut prin aceasta experienta,aveam 16 ani, acum am 27.Mi s-a facut o injectie in coloana vertebrala, pe care nici nu am simtit-o si apoi a urmat operatia, am fost constienta tot timpul, doctorul a vorbit cu mine in timpul operatiei, o asistenta a stat la capul meu tot timpul sa fie totul in ordine.Cand mi-a scos apendicele, chiar m-a intrebat daca vreau sa il vad si am fost de acord, nu e cine stie ce.Toata interventia a durat o jumatate de ora.Cred ca e cea mai simpla operatie.Dupa operatie o zi am baut doar supa strecurata,ceaiuri apoi iaurturi.nu are de ce sa iti fie frica; totul e sa gasesti un medic bun care sa stie cum sa se comporte cu tine in sensul sa nu iti creeze o stare de frica, sa te faca sa uiti ca esti intr-o operatie.La o saptamana jumatate mi-au scos firele.Acum am si uitat k e acolo.A ramas o cicatrice destul de frumoasa in comparatie cu ce am mai vazut eu la alte persoane.
Sper ca ti-am fost de folos.
Multa bafta
SKY81
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:22
Cand aveam vreo 27 de ani, am facut o criza de apendicita intr-o Dumineca dupa amiaza pana a doua zi! N-am dormit toata noaptea si a fost groaznic! Norocul meu a fost ca in familie am avut un doctor care,m-a dus imediat la doctor.
Mi-au facut leucograma care avea valoarea de 18 000, ceea ce i-a ingrozit pe doctori si m-au urcat imediat pe masa de operati. Interventia in sine este simpla si scurta, daca medicul este profesionost si ati dat suficienti bani. Cand mi-a aratat apendicita aceasta era ca doi crevusti vineti. Mi s-a spus ca daca nu se facea interventia peste 24 de ore eram...ingeras!Atentie la bani!
Altfel, din...plictiseala poate uita un tampon de vata sau o mesa,asa cum a patit un coleg de-al meu,care a suferit enorm si pentru ca a avut noroc, a...scapat. Dar altii au facut septicemie si au dat coltul! Problema care vreau sa o ridic este aceea ca mie,doctorul care a facut interventia mi-a facut
inciderea plagii intestinului dupa o metoda "noua" care i s-a parul lui interesanta intr-un articol, dar despre care ulterior am aflat ca nu este chiar ata de...interesanta si ca ar putea creia probleme! Si chiar asa a si fost. Desi am o constitutie atletica si fac sport si acum la 65 de ani, in cei peste 35 de ani care s-au scurs de la operatie am simtit periodic intepaturi si junghiuri prelungite apoi totul se linistea. Sigur, in general se suspecteaza aderentele ulterioare dar la mine pare a fi modul acela de coasere a ceea ce a ramas. Inflamarea apendicelui este o reactie limfatica care nu are totdeauna legatura cu procesul acela de strangere si fermentare a alimentelor in zona, ci mai degraba o reactie a ficatului si a sistemului limfatic la alergeni sau alte agresiuni subtile asupra organismului.Din pacate medicii care au facut operatia nu mai sunt si nu stiu ce este in realitate. Va doresc bafta si atentie la...bani!.
stolerulucian
Postat pe 7 Octombrie 2008 12:23
Am un frate de 19 ani cu tetrapareza spastica,l-am operat in iulie de peritonita,am avut cu totii noroc,murea sub ochii nostri,ptr ca el nu vb,arata ca il doare,statea ghemuit,la medicul de familie ni s-a spus ca are enterocolita acuta,i-a dat trimitere la contagioase,dupa 5 zile de crize am fost la urgenta cu el,suspectind de la inceput cum ca ar avea apendicita,l-a operat atunci pe loc,am dat bani destiu,asa este,i-a salvat viata d-l dr,numai ca la asa un copil trb sa aiba mila si sa nu se bucure de banii de la el,in fine,a fost anesteziat total,s-a trezit dupa o zi si o noapte,a fost groaznic,avea plosca,furtunase in nas,pina in git sa iasa secretiile alea din organism,a fost supravegheat in permanenta de noi,i-am scos acele fusrtunase,nu le suporta,numai ca exista riscul sa se sufosce,a vomat f mult era ceva verde,are o taietura f urita de la buric in jos,cu vreo 6 copci,parca a fost operat de stomac,acum e f bine,maninca, e vioi,in final vreau sa spun,ca asa este e o operatie usoara,trb dati bani,cu regim si fara efort fizic te recuperezi f repede si trb mers cit mai urgent la dr,nu trb lasat de la o zi la alta sa nu se ajunga la complicatii,ptr ca e mai greu de gasit apendicul,sau e infectia care se poate raspindi in organism si atunci nici medicii nu mai au ce face,va doresc multa sanatate
justcora
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:04
buna,
aveam 14 ani cand am trecut si eu prin asa ceva, intr-o sambata dimineata avem dureri persistente in zona abdomenului, asemanatoare cu durerile menstruale, in prima faza am crezut ca aceasta ar fi cauza, doar ca orice mancam vomam, prin urmare spre seara am mers la urgente unde mi s-a facut de urgenta o injectie in bratul drept, dupa care am fost condusa in sala de operatie si de acolo nu mai stiu m-am trezit duminica dimineata la reanimare, singura intr-un salon cu parinti langa mine, am stat treaza cam 5 minute dupa care am adormit din nou si nu m-am mai trezit numai luni pe la amiaz in acest timp am fost mutata intr-un alt salon tot la reanimare am mai stat inca doua zile acolo, timp in care nu putem nici sa-mi fac nevoile fara ajutorul asistentei, dupa care am fost mutata in salon normal, atunci a inceput chinul dimineata si seara imi faceau injectii,in urma complicatiilor mi-au introdus doua tuburi pentru drenaj si in fiecare dimineata cand ma pansau imi taiau cate o bucata de 1 cm din aceste tuburi. a fost oribil imi aduc aminte cu groaza am petrecut o luna in spital dar in acelas timp ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a salvat viata am fost chiar la limita........ imi pare rau daca v-am intristat cu experienta mea

Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:50
.
tarot_healthy
Postat pe 1 Iulie 2009 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maladie 5 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 14:26
par gras 1 De la: memeitza 28 Aprilie 2010 13:02
asistent radiolog 2 De la: bel60 4 August 2009 10:05
pancreas 1 De la: healthy013619 7 Martie 2010 10:10
oftalmolog bun 10 De la: BIANCABIA 27 Februarie 2019 13:53