Setari Cookie-uri

sifilis

10 ani inainte am avut contact sexual cu un baiat iar el era deja bolnav ,din fericire am descoperit aceasta in urma unor analize de rutina si am facut tratament,acum sunt inca urmarita de aceasta cicatrice oriunde ma angajez
kudika056552
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:13
De la: valy28, la data 2008-10-11 11:13:5510 ani inainte am avut contact sexual cu un baiat iar el era deja bolnav ,din fericire am descoperit aceasta in urma unor analize de rutina si am facut tratament,acum sunt inca urmarita de aceasta cicatrice oriunde ma angajez


Salut...sa inteleg k in urma tratamentului ai mai ramas cu cruciulita? esti alergica la penicilina? ce tratament ai urmat?ai incercat alte tratamente?
cris_25
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:26
cum ar fi ??
royan
Postat pe 24 Noiembrie 2008 09:46
am facut moldamin,nu sunt alergica la penicilina
kudika056552
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:29
tu ai zis k ai probleme la angajare, dc? k ai facut tratament si esti ok,nu?
cris_25
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:58
cand te duci la angajare nu trebuie sa spui ca ai avut sifilis.daca ai urmat tratament,virusul iti ramane in corp,dar la analize nu mai apare.dac vrei analize mai amanuntite dute la spitalul de dermo+venerice si fa+ti RBW.nu sunt scumpe este pana in 30 de ron.sanatate
tutuvicky
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:59
cum sa nu apara ?? daca cer doar VDRL-ul ii apare negativ, daca cer si TPHA cum am inteles ca au inceput sa faca ii apare ca a avut boala ! si mie asta mi-au confirmat-o cativa medici, acuma nu stiu, daca stiti voi... eu stiu vreun tratament sau altceva, dar nu din auzite sau "am citit intr-o revista" ci de la o persoana de specialitate nu aveti decat sa spuneti ! asa ca pana una alta fata are dreptate, nu spune ca a fost bolnava, ii cer analizele si dupa care se face analiza aia... non-verbala, sau nu o angajeaza, de parca asta nu se poate intampla oricui si parca vrea cineva sa se imbolnaveasca !
royan
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:53
pentru valy28 problema ta poate fi rezolvata cu remedii naturiste-aloe vera detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:50
da sunt ok dar la fıecare analıza apare ca am avut e o rusıne pentru mıne ca eı nu pot sa ınteleaga prın ce am trcut
kudika056552
Postat pe 24 Ianuarie 2009 21:35
la angajare nu se face decat vdrl,unde nu se vede.tpha va ramane intotdeauna pozitiv,aceea este sechela.faptul ca ai avut.nu va trece cu nici un tratament naturist
HANDREINA
Postat pe 13 Februarie 2009 08:41
De la: ANDREINA, la data 2009-02-13 08:41:36la angajare nu se face decat vdrl,unde nu se vede.tpha va ramane intotdeauna pozitiv,aceea este sechela.faptul ca ai avut.nu va trece cu nici un tratament naturist
tocmai asta e problema ca si eu stiam ca se face doar vdrl dar la firma unde lucrez acum are contract cu o clinica particulara care au facut toate analizele printre care si TPHAsi a iesit cruciulita.a trebuit sa aduc dovada ca am facut tratamentul acum 10 ani credeti-ma ca a fost ceva destul de stanjenitor ptr mine dar ideea e ca de cate ori o sa trec prin asa ceva.de fiecare data cand o sa ma angajez?
kudika056552
Postat pe 13 Februarie 2009 22:09
Dar de ce intereseaza pe cineva faptul ca ai avut o boala, cata vreme acum nu o mai ai si nu poti infecta pe nimeni? Nici nu cred ca au dreptul sa iti ceara analiza asta, iar daca cineva te respinge pe criteriul asta se numeste discriminare. Se poate intampla oricui!
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 16:24
Buna ! Daca ti-ai dorit angajarea in industria alimentara , refuzul este corect.Incearca sa te angajezi intr-un alt loc de munca unde analizele medicale cerute sunt mai simple. Sa nu uiti ca in fisa ta medicala de la medicul de familie, boala ta va fi evidentiata toata viata si nimeni sub orice pretest nu o va putea neglija. Acest lucru nu inseamna ca nu ai dreptul la munca si la toate celelante drepturi ale omului. Tratamentul este de lunga durata iar controalele periodice sunt importante si de aceea trebuiesc facute la timp.Un tratament insuficient duce la manifestarea altor boli pintre care amintesc cele ale sistemului nervos central cu final trist.Iti doresc sanatate si numai bine...
nicusor
Postat pe 13 Martie 2009 18:27
lucrez in alt domeniu nu in cel alimentar,stiu ca tratamentul este de lunga durata ,dar am si facut foarte multe controale cred ca vreo 4 ani la rand
kudika056552
Postat pe 14 Martie 2009 15:41
Buna ! Este greu sa gasesti intelegere la oameni care nu sunt interesati decat de propriea lor persoana si care din principiu nu au de unde sti pana unde merge trasmiterea acestei boli, altfel de o mare gravitate, Dar sunt convins ca in urma unui dialog intre medicul curant sau cel de familie si personalul de cadre de la socetatea unde vrei sa te angajezi , ar putea fi benefica, daca tu ii vei ruga sa faca acest lucru pentru tine, cu mentiunea ca si tu trebuie sa traiesti. In cazul unui refuz permanent va trebuii sa te adresezi avocatului poporului care este obligat sa se implice pentru sansa vietii tale. In alta ordine de idei , daca esti vindecata, ar trebuii sa te mariti cu un barbat care te accepta asa cum esti, pentru ati usura viata si implicit pentru a se putea trece in decursul anilor, cu mai multa usurinta peste aceasta situatie
nicusor
Postat pe 15 Martie 2009 16:36
momentan,lucrez la aceasi firma de patru ani,aceasi firma care mi-a si cerut sa fac aceste analize,din fericire clinica cu care au ei contract a pastrat discretia pana acum si sper sa o faca mai departe,cat despre viata mea personala nu sunt maritata legitim dar am o relatie de 5 ani iar partenerul meu nu stie si nu as vrea sa stie ,nu acum,pentru ca eu consider ca tine de trecutul meu,inaintea lui am mai avut o singura relatie,poate ca incerc in zadar sa-i conving pe ceilalti ca eu doar am fost o victima a acelui barbat si ca nu sunt o femeie usoara,ceea ce cred majoritatea cand aud cuvantul sifilis.
kudika056552
Postat pe 16 Martie 2009 17:45
scuzatima ca intreb dar daca am avut un act cu o fata care a avut sifilis jsi acum nu ii mai apare la testul vdrl as putea sa ma infectez astept raspuns
healthy000724
Postat pe 16 Martie 2009 18:55
nu te infectezi cu nimic!
dar ca sa fii mai linistit, fa-ti si tu niste analize.
royan
Postat pe 17 Martie 2009 15:59
draga valy, teama ta este perfect justificata, te inteleg, dar mai ales nu trebuie sa dai explicatie nimanui. ceea ce-i ascunzi acum prietenului tau pana la urma tot va afla, indiferent ca vei ramane insarcinata sau ca te vei casatori cu el. cel mai important este nu numai sa afle, dar mai ales sa se informeze despre boala respectiva si daca este intr-adevar un om cu capul pe umeri nu te va judeca si nu va lua decizii pripite. nu esti singura in aceasta situatie! sunt o gramada de persoane care nu stiu nici cum s-au imbolnavit-citeam pe un forum, eu am descoperit intamplator,nu am avut contact cu nimeni care sa ma anunte, fostul partener nu a avut, actualul-sot nu are si n-a avut niciodata. crede-ma stiu foarte bine prin ce treci. sotul meu cand a aflat, s-a documentat si oricum mi-a spus niste lucruri foarte.. linistitoare care mi-au ridicat moralul.trebuie sa vorbesti despre aceasta problema doar cu persoane in care ai incredere, iar respectivul cu care te vei casatori sa ai grija sa fie in aceasta categorie. firma este obligata sa pastreze discretia, altfel ii poti da in judecata. faptul ca ti-au cerut sa aduci dovada ca ai facut tratamentul acum 10 ani din moment ce tie vdrl-ul iti apare negativ, mi se pare ciudat, dar probabil sa nu te puna sa repeti tratamentul. curaj si capul sus!
royan
Postat pe 17 Martie 2009 16:10
multumesc blis pentru sfat este incurajator dar cum ai spus si tu acea teama tot este cu toate ca eu mereu imi spun ca trebuie sa merg cu capul sus ca doar asa infreunti rautatile altora
kudika056552
Postat pe 17 Martie 2009 17:31
dar tu te simteai normal nu era nimic cidat cand te ai imbolnavit....pupacesc

Postat pe 21 Martie 2009 01:10
De la: healthy000837, la data 2009-03-21 01:10:36dar tu te simteai normal nu era nimic cidat cand te ai imbolnavit....pupacesc
eu am descoperit aceasta boala facandu-mi niste analize pentru angajare,spre norocul meu era la inceput sau cel putin asa mi s-a zis,am facut tratament in doua etape cu pauza inte ele asa cum mi-au spus iar apoi am facut vreo 4 ani controale,la 3 luni timp de un an apoi la 6 luni si dupa aia la un an.Si ca sa iti raspund la intrebare.....ma simteam bine nu am banuit nici o clipa ca as fi bolnava,dar era in prima faza,am inteles ca daca e mai avansat apar si semne ingrijoratoare,de aceea recomand acum tuturor sexul protejat,dar si analize de rutina
kudika056552
Postat pe 21 Martie 2009 07:31
Buna !Pentru cei interesati voi incerca pe scurt sa va fac cunostinta cu aceasta boala numita luies sau Sifilis Este boala venerica trasmisa prin actul sexual de orice fel, sange, lapte mamar, si viata intrauterina.Boala se poate trasmite imediat la alta persoana dupa primul contact sexual cu o persoana bolnava. Este o formatiune care apare la 15-25 zile, numita sancrul dur sifilitic prin aspectul sau, nedureros cu o eroziune circulara si un lichid clar ca apa de stanca, la care se adauga umflarea ganglionilor zonali. Apare la nivelul organelor genitale inghinal sau pe preput, la femei la vulve sau intravaginal si pe col, la nivelul cavitatii bucale , mamare, etc.La femei se poate observa mai greu datorita localizarii in interior.Serologic apare dupa 15-20 zile, iar aspectele exterioare dispar dupa 2-3 luni. Nu se vindeca de la sine.Netratat la timp apare a doua faza numita sifilisul secundar cu diferite forme de eruptii, pe corp, fata , frunte, palme, gat etc.si caderea parului. Daca nu este tratat nici in aceasta faza dupa un timp apare sifilisul tertiar cu afectarea grava a sistemului nervos. Tratamentul particular nu dau siguranta vindecarii din lipsa posibilitatii probelor de laborator, Uneori spirocheta palida dispare din sange dar aceasta nu indseamna vindecarea.In zilele de azi orice relatie cu persoane necunoscute sau cu cele ce practica prostitutia este nesigura din punct de vedere al sanatatii.Pentru evitarea aparitiei pe scara larga se practica din totdeauna evidentierea cazurilor pe viata si depistarea contactilor dar sunt inca multe cazuri care scapa de sub control.Sfatul meu este sa va paziti , tinicheaua este legata de coada pe viata.
nicusor
Postat pe 21 Martie 2009 17:38
as vrea sa adaug ceva la comentariul de mai despre sifilis,
Aceasta boala se poate transmita si prin saliva, obiecte falosite de o persoana bolnava si ne spalate, cum ar fi pahare, furculite, etc, obiecte de suflat trompete, muzicute, nu numai prin contact sexual
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 21 Martie 2009 17:58
De la: budurea_mihaelaliliana, la data 2009-03-21 17:58:12as vrea sa adaug ceva la comentariul de mai despre sifilis,
Aceasta boala se poate transmita si prin saliva, obiecte falosite de o persoana bolnava si ne spalate, cum ar fi pahare, furculite, etc, obiecte de suflat trompete, muzicute, nu numai prin contact sexual
: sml-confused0067:
Eu am trait cu familia mea in aceeasi casa si am folosit orice lucru impreuna inclusiv baia ,vesela si restul si refuz sa cred ca aceasta boala se transmite si prin aceste metode pe care le-ai enumerat tu
kudika056552
Postat pe 22 Martie 2009 15:11
Buna !Sunt bucuros ca randurile mele au creat si alte puncte de vedere, dar pentru informarea voastra am sa mai spun ca Spirocheta Palida traieste doar cateva minute in aer si deci pentru a se infecta cineva prin obiecte trebuie ca persoana sa aiba o leziune chiar si superficiala iar contactul cu sangele bonavului sa se produca imediat .Va doresc o duminica placuta
nicusor
Postat pe 22 Martie 2009 15:44
Salut!
Decurand am avut un contact sexual neprotejat cu un barbat, care ma sunat peste 2 saptamani sa ma anunte ca are sifilis. In afara de faptul ca sunt speriata groaznic ca probabil si eu am luat boala, nu stiu cui sa ma adresez unde pot sa-mi fac test si unde pot sa urmez tratamentul.
Poate cineva sa ma ajute cu informatii in acest sens? Si poate cineva sa-mi spuna in ce consta tratamentul pentru sifilis si care sunt sansele de vindecare?
rhea_healthy
Postat pe 29 Mai 2009 19:51
te duci la o policlinica de unde esti si ceri sa ti se faca analiza la sange pentru a vedea daca ai aceasta boala,de vindecat se vindeca prin tratament tot acolo pentru ca ei te vor monitoriza mult timp de acum incolo,dar dupa vindecare aceasta cicatrice va ramane toata viata in corp cum a ramas si la mine,mie mi s-a intamplat acum 10 ani daca ai citit mesajul meu de mai sus si la ora aceasta eu daca imi fac analize mie imi apare ca am avut aceasta boala,este vb de o anumita analiza care iti arata acest rezultat,tot ce pot sa te sfatuiesc este sa te duci neaparat sa iti faci analizele,eu am facut tratament injectabil cu moldamin in doua transe cu pauza si controale regulate cum mi s-a recomandat de la policinica,multa bafta si astept raspuns de la tine sper sa nu ai nimic,pupici
kudika056552
Postat pe 30 Mai 2009 15:16
Multumesc pentru raspuns, luni ma duc la policlinica, sper sa se rezolve totul. Singura problema este ca eu am domiciliul si medicul de familie in alta localitate dacat unde stau. Si din cauza serviciului nu pot merge acasa pentru aceste analize. Pot sa rezolv oare si asa daca nu apartin de policlinica respectiva?
rhea_healthy
Postat pe 30 Mai 2009 19:51
buna...din cate stiu eu chiar daca esti din alta localitate iti poti face analizele, insa le platesti, ar fi bine sa te duci cat mai repede! multa sanatate!!!
cris_25
Postat pe 30 Mai 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROLUTON DEPOT 500MG/2ML-INLOCUIESTE GRAVIBINONUL 1 De la: healthy014445 27 Martie 2010 19:57
ce influenta are zodia intr o relatie? 4 De la: fericire 22 Iunie 2010 23:10
Dureri menstruale 6 De la: roxanabass 29 Noiembrie 2013 17:52
vezica ititata? 2 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:43
buna 19 De la: _Cryssa_ 4 Februarie 2011 15:31