Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre rinoplastie?

ce parere aveti despre rinoplastie? merita, efectele sunt cele dorite? si... daca cineva a trecut prin aceasta, ar vrea recomandari, indiferent ca sunt de bine sau de rau (macar sa stiu ce sa evit). Multumesc mult!

Postat pe 31 Octombrie 2008 15:43
Eu am facut o operatie la nas, am avut deviere de sept. Operatia a fost grea in sine, cam 4 ore a durat, dar recuperarea post operatorie e f grea. Devii f sensibila la nas, il simti amortit, te lovesti cu orice, chiar cu breteaua de la poseta, parca nu iti mai poti controla miscarile, nu te mai poti imbraca cu bluze trase peste cap, doar cu nasturi, fermoar in fata, nu poti manca, pt ca te lovesti, de exemplu mar nu am putut musca deloc.Nu poti bea decat cu paiul, din sticla sau pahar, exclus!! Si unii acuza si dupa ani dureri si sensibilitati. De ex si eu simt uneori ca e amortit, se roseste usor la frig. Daca ai probleme mari( de ex un nas mare) fa operatia, dar daca e doar un moft marunt, gandeste-te de 2 ori inainte. Vei avea o fata tumefiata vreo luna, pe sub ochi vanatai, vei fi bandajata vreo 2 saptamani sau poate mai mult, noi ne dadeam cu ulei de brad in nas ca se usca mucoasa si nu mai puteam respira de cojile care se faceau... nu puteam respira decat pe gura si se usca gatul si ne puneam comprese pe buze toata noaptea, ca erau uscate... nu e placut deloc...poate operatia ta va fi mai complicata si vei ave stari mai grele si recuperare mai lunga. Deci eu atat stiu: cam un an m-am recuperat cat de cat. au trecut vreo 10 ani de cand m-am operat, dar intr-un fel regret...deci daca ar trebui sa ma operez iar, nu as mai face-o! Te pup si succes! Ai grija sa te informezi la ce doctor mergi, ca nu toti stiu meserie! Eu nu am facut o operatie estetica, ci functionala... Si cred ca cea estetica e mai grea, nu sunt sigura...dar cauta pe cineva care a facut-o si vezi cum se simte...e important. Eu m-am operat la Panduri la Dr Zainea. Directorul care era pe atunci la sectia asta a operat mai multe persoane si acuzau dureri dupa 2-3 ani!!! Ceva nu stia !
floare_de_crin
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:22
si prietenul mweu si-a facut operatie asta vara(pe atunci nu avea impliniti 18 ani) pt ca avea deviatie de sept si si-a si micsorat putin nasul..dupa operatie 3 saptamani a stat la pat bandajat,nu avea voie sa se aplece,sa faca efort,d-abia putea sa faca baie si pansamentu era foarte incomod mai ales k a fost in august anu asta si desi era racoare in casa,disconfortul produs de pansament era destul de mare....desi au trecut 4 luni de atunci inca il mai doare la lovituri si tot nu respira cum trebuie..a fost la doctor si i-a zis k i se lipeste o nara de sept si ca ar trebui sa repete operatia k sa poata sa respire cum trebuie..da nu prea mai are curaj si incearca sa gaseasca alte solutii ..asa k ai grija ..
cretzulina06
Postat pe 2 Decembrie 2008 22:46
si eu as vrea sa fac operatie chiar daca am 41 de ani, spuneti-mi si mie cat mai costa?
lidia_paidola
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:37
In urma unui acc rutier am avut fract de piramida nazala bineinteles ca nu am dat importanta prea mare la nas nici eu nici medicii deoarece aveam alte traumatisme mai grave .In fine am rams cu nasul putin stramb adica osul sa sudat in forma de ,,S,,la 18 ani m-am dus la sp Panteliomon sa ma operez la dr. Anghel Elena care o trata pe sora mea de otita mi sa parut ff de treab mi-a explicat cum se face ce trebuie sa indurrrrrr okk Am ajuns la op am facut-o ff greu primele 2 zileee nu puteam sa respir de baut sau de mancat nici atat pur si simplu nu poti ptr ca in nas ai bagate niste mese si e practic astupat ai un pansament mare la nas care e legat dupa urechi in fineeeee dupa 3 zile mi-a scos alea din nas am zis ca mor acolo ptr ca sunt ff lungii si a 4-a zi de dim ma duce as in blocul operator credeam ca imi face anestezie sa imi scoata firele ei nuuuu pur si simplu nu mi-au zis nimik si m-am trezit daca pot sa zic asa ca nici macar nu am atipit in niste dureri cumpliteeeee cineva se juca in capul meu adica in nasul meu simteam dalta cum dadea cu ea cum scobea tipammmmmm eram ff agitata am simtitsi auzit totul ,deodata cineva a inceput sa tipe ca d-na doctor a lesinat ma simteam bine eliberata ca nu mai ma chinuia nimeni dar o voce de barbat mi-a zis ca chiar daca mor nu ma lasa pana nu ma termina Revret si in ziua de azi ca am apelat la sp Panduri la aceea doctora care ma facut nebuna pentru ca pur si simplu nu puteam sa stau cuminte sa ma opereze ea.Deci in concluzie daca nu va este pusa viata in pericol nu faceti fetelor operatiii am ramas fara nas doctora mi-a tretezat pur si simplu nasul de la jumate din cauza asta a lesinat acum am ceva un inlocuitor de os sau naiba stie ca nimeni nu mi-a zis asta am aflat-o dupa multi ani cand pur si simplu nasul neu a inceput sa se lase si sa scartaie
cristina_blondyy
Postat pe 10 Februarie 2009 18:32
De la: cristina-blondyy, la data 2009-02-10 18:32:56In urma unui acc rutier am avut fract de piramida nazala bineinteles ca nu am dat importanta prea mare la nas nici eu nici medicii deoarece aveam alte traumatisme mai grave .In fine am rams cu nasul putin stramb adica osul sa sudat in forma de ,,S,,la 18 ani m-am dus la sp Panteliomon sa ma operez la dr. Anghel Elena care o trata pe sora mea de otita mi sa parut ff de treab mi-a explicat cum se face ce trebuie sa indurrrrrr okk Am ajuns la op am facut-o ff greu primele 2 zileee nu puteam sa respir de baut sau de mancat nici atat pur si simplu nu poti ptr ca in nas ai bagate niste mese si e practic astupat ai un pansament mare la nas care e legat dupa urechi in fineeeee dupa 3 zile mi-a scos alea din nas am zis ca mor acolo ptr ca sunt ff lungii si a 4-a zi de dim ma duce as in blocul operator credeam ca imi face anestezie sa imi scoata firele ei nuuuu pur si simplu nu mi-au zis nimik si m-am trezit daca pot sa zic asa ca nici macar nu am atipit in niste dureri cumpliteeeee cineva se juca in capul meu adica in nasul meu simteam dalta cum dadea cu ea cum scobea tipammmmmm eram ff agitata am simtitsi auzit totul ,deodata cineva a inceput sa tipe ca d-na doctor a lesinat ma simteam bine eliberata ca nu mai ma chinuia nimeni dar o voce de barbat mi-a zis ca chiar daca mor nu ma lasa pana nu ma termina Revret si in ziua de azi ca am apelat la sp Panduri la aceea doctora care ma facut nebuna pentru ca pur si simplu nu puteam sa stau cuminte sa ma opereze ea.Deci in concluzie daca nu va este pusa viata in pericol nu faceti fetelor operatiii am ramas fara nas doctora mi-a tretezat pur si simplu nasul de la jumate din cauza asta a lesinat acum am ceva un inlocuitor de os sau naiba stie ca nimeni nu mi-a zis asta am aflat-o dupa multi ani cand pur si simplu nasul neu a inceput sa se lase si sa scartaie
cristina_blondyy
Postat pe 10 Februarie 2009 18:33
cam in jur de 500 de euro costa operatia ..depinde de medic si de clinica..
cretzulina06
Postat pe 11 Februarie 2009 16:20
nu mai costa de mult 500 de euro...este in jur de 1000-1500 de euro. si eu as avea nevoie de o rinoplastie si mi-e putin frica, dar acum m-ati speriat si mai rau!!! si cred ca cel mai bine e sa va duceti la o clinica particulara decat la un spital, chiar daca te costa mai mult, dar macar stii ca n-o sa suferi atat! cunosc persoane care si-au facut rinoplastie pt ca aveau si deviatie si vroiau si un aspect fizic mai frumos si nu s-au simtit asa de rau, depinde de persoana si de medic.
Papuuu
Postat pe 12 Februarie 2009 10:11
buna
eu am facut rino dupa revolutie, a costat putin pe atunci si la mine a fost mai mult un moft, m-a operat un medic ORL-ist, cel mai mai bun de la spitalul nostru.am suferit ceva atunci, dar...baba sufera la frumusete, eram cam complexata de nasul meu si de aceea am recurs la aceasta interventie.Sa stii ca merita sacrificiul, iar la mine a decurs normal operatia, dupa aceea a fost mai greu am avut aceleasi manifestari ca cele descrise de persoanele de mai sus.Dar scapi de complexe...merita!!!
pisi007
Postat pe 12 Februarie 2009 11:00
Buna,

am facut si eu o operatie de rinoplastie acum 3 ani la spitalul de ORL din Bucuresti, la un medic ce mi-a fost recomandat. sufeream de deviatie de sept dar si de o forma inestetica a nasului, deci operatia nu a fost un moft.
cred ca fiecare pacient raspunde in felul lui la efectele pe care le poate avea o operatie de acest gen. eu pot sa spun ca nu m-am lovit de problemele cu care s-au confruntat alte persoane. nu am fost umflata, nu m-am invinetit sub ochi absolut deloc iar cu bandajul am stat doar 5 zile, pana in mommentul in care m-am externat. este adevarat ca trebuie sa fii foarte atenta sa nu te lovesti, sa nu racesti, sa nu stai in frig si altele, dar nu este un efort asa mare si iti intra in reflex. duererea dispare definitiv in 2-3 luni.
rezultatele asupra psihicului sunt uimitoare si merita efortul. insa ai mare grija doctorul pe care il alegi, documenteaza-te foarte bine inainte.
iti doresc mult succes
theobubu
Postat pe 12 Februarie 2009 12:30
poi eu va spun k prietenu meu se opereaza sapt viitoare din nou pt k nu i-am corectat bine deviatia si tot are probleme la respiratie ..acum a schimbat doctorul pt k la cel care s-a operat nu mai prea are curaju sa apeleze,mai ales k i-a spus k de data asta nu mai trebuie sa plateasca nik,,,deci ii clar k o facut cv gresit knd o facut....asta vara o platit 300 de euro ,si nici acum nu plateste mai mult de 500 ..
cretzulina06
Postat pe 12 Februarie 2009 16:12
eu mi-am facut si la mine chiar a fost un moft si nu regret deloc :)
nu am prezentat dureri majore, imediat dupa ce-a trecut efectul anesteziei locale, mergeam pe picioarele mele, a 2a zi am si parasit spitalul unde am revenit peste o sapt pt scoaterea bandajelor. sensibilitatea a persistat vreme de cateva luni doar. acum, dupa 4 ani pot spune ca as face n operatii daca asa avea de ce,in primul rand, si cu ce :D
Al3xis
Postat pe 16 Februarie 2009 10:36
Eu mi-am facut operatia acum mai bine de trei ani, am avut probleme cu nasul, un accident mai vechi si era si inestetic. M-am operat la Clinica ORL din Timisoara si in afara de vanataile caracteristice si disconfort nu a fost chiar asa de nasol. Sensibilitatea dureaza intradevar cateva luni bune dar daca ai rabdare si atentie sa nu te lovesti totul e okF faza cea mai nasoala a fost cand mi-a scos firele, avea o lama care nu taia ca lumea si m-a chinui de am crezut ca ma urc pe pereti, era un rezident.Daca te-ai hotarat, nu da innapoi, merita dar ai foarte mare grija cine te face. Dumnezeu sa iti ajute.
ralucanitoi
Postat pe 3 Aprilie 2009 00:02
Am facut-o acum 5 ani, m-a costat 1000 $ si a fost pur estetica, neavand nicio problema. Nu regret, numai ca simt anumite efecte care, din cate am inteles sunt inevitabile: nu respir chiar la fel de bine ca inainte, cand racesc mi se infunda f. usor nasul, cand si cand fornai usor sau chiar (o sa radeti) imi fluiera usor nasul, f. rar si numai seara cand ma bag in pat...mi se inroreste la frig..etc.
Daca la mine operatia a fost o reusita, ma intreb cum o fi una nereusita?
Repet: daca ar fi sa dau timpul inapoi, as face-o inca o data, pt. ca acum am nasul pe care mi l-am dorit. Multi mi-au spus ca nu au observat ca fiind ceva in neregula cu nasul meu "vechi", dar dupa aceasta operatie mi s-a schimbat totusi fizionomia si arat mult mai bine.
Curaj! E mai usor de suportat psihic, deoarece nu esti bolnav, ci o faci din placere...e ca la coafor
Nu vei auzi niciodata de la cineva operat de deviatie de sept ca a fost o operatie usoara, dar intotdeauna operatiile estetice sunt mult mai usor de suportat.
EmaM
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:16
Ba da. Rinoplastia m-a costat 400euro si asta a fost acum o luna de zile~ depinde unde vreti sa o faceti, in spital sau intr-o clinica particulara.

Postat pe 19 Aprilie 2009 19:42
healthy0016 spune-mi te rog, unde ai facut operatia si cum a fost perioada de dupa operatie? cat mai multe detalii, daca se poate! ms!
Papuuu
Postat pe 21 Aprilie 2009 19:41
am o intrebare...daca nu ai implinit 18 ani..se poate face operatia de rinoplastie...sau?
kikix
Postat pe 2 Mai 2009 23:46
ma scuzati..imi poate raso si mie cnv la intrb anterioara?daca nu ai 18 ani impliniti nu-ti face nimeni operatie de rinoplastie?
kikix
Postat pe 2 Mai 2009 23:51
nu stiu daca sunt pregatita sa-mi fac operatia la nas..dar ma macina chestia asta..ma deranjeaza..dar mi-e frik aja sa nu am parte de un rezultat nasol..sa nu-mi placa..si poate ca ar trebui sa astept sa implinesc 18 ani..si porma sa vad cum mi se mai modifica fata si cred k o sa o fac..bineinteles parintii mei nu sunt de acord ..prietenele mele la fel..dar chiar ma deranjeaza ..e uratt..rauuu...e un mom de deprimare asta..simt nevoia sa am descarc sa-mi zic problema..
kikix
Postat pe 3 Mai 2009 00:08
De la: kikix, la data 2009-05-02 23:46:15am o intrebare...daca nu ai implinit 18 ani..se poate face operatia de rinoplastie...sau?


Din cate stiu, aceste operatii se fac dupa 18-20 de ani.Mai exact dupa perioada de crestere, cand oasele nu se mai dezvolta si medicul stie exact cu ce are de-a face..
EmaM
Postat pe 3 Mai 2009 16:41
Eu am facut operatia acum o saptamana, mai am doua zile si imi vad noul nasuc. Tin sa spun ca cel mai bine este sa mergeti la mai multe consultatii si sa vedeti opinia fiecarui doctor pentru ca astfel va puteti da seama care anume v-a castigat increderea. Dupa operatie nu m-am simtit extraordinar, dar nu am avut dureri si nici nu mi-a fost rau. Eram doar somnoroasa de la anestezie si mi-a luat ceva timp pana sa ma obisnuiesc sa respir pe gura. Primele doua zile stai cu niste mese in nas, aceasta fiind cea mai "grea" perioada. Nu simti gustul mancarii, ti se usuca gatul, buzele, daca ai dintii mai sensibili poti sa simti chiar o durere usoara. A doua zi vanataile si umflaturile de la ochi ating punctul maxim, desi dupa caz acestea pot sa nici nu apara, iar apoi incep incet, incet sa se retraga. Dupa ce ti se scot mesele (nu stiu cum a fost la alte fete, dar mie parca mi le-a scos din creier), ramai cu o atela pe nas si un pansament si trebuie sa te cureti zilnic cu betisoare cosmetice pentru a nu se forma cheaguri. In functie de caz, ramai cu atela o sapt sau doua, iar apoi dupa ce iti sunt indepartate toate acestea, iti poti vedea nasul. Rezultatul nu este final, 2 sapt o sa fie putin umflat, dar asta o sa stii doar tu si medicul tau. In doua luni de zile se vede rezultatul aproximativ, iar intr`un an rezultatul final, cand tesuturile sunt complet vindecate. Vorbesc aici doar de partea estetica a operatiei. Am doua prietene care au trecut prin asta si le-a schimbat total viata in bine. Daca vrei o schimbare, nu cred ca e prea dificil sa suporti aceste inconveniente pentru cateva zile. Pana la urma, rezultatul este cel care conteaza. Numai sa va documentati bine in legatura cu chirurgul ales si daca e posibil sa vorbiti cu fete care au apelat la ei si sa aflati pareri. Va stau la dispozitie pentru eventuale nelamuriri sau intrebari :D pup fetelor si sa fiti frumoase!
Printzessa
Postat pe 4 Mai 2009 00:35
Printzessa, m-ai facut sa rememorez prin ce am trecut si eu. In plus eu nu m-am putut odihni deloc cat timp am avut "pansamentul" pt. ca nu pot respira pe gura si dormi in acelasi timp...si cand scoate meshele alea interminabile..."din creier"..vorba ta..lol..In sfarsit...important este rezultatul si nu regret o clipa! E minunat sa ai nasucul pe care ti l-ai dorit!

Multumim pentru urare! Si tu sa fii frumoasa!
EmaM
Postat pe 5 Mai 2009 20:50
Am 8 luni de la operatia de rinoplastie.....a fost intradevar greu la inceput prima luna jumate....cu meshele si alte alea....dar merita, chiar iti creste increderea in tine.. ..te schimba total...nu numai estetic ci si psihic...e ciudat ..ca uni spun ca nu era urat si ca totul era in minte mea...dar totusi acum ma aranjez mai mult, e altfel...inainte aveam o suvitza de par vesnic pe fatza care imi ascundea cat de cat nasul acum am renuntat la ea:D....problema e ca mie acum mi se intampla diferite chesti de vreo 2 luni...ma trezesc cu umflaturi pe nas....in lateral asa in partea de jos de sus .....le dau cu crema care am folosit'o imediat dupa operatie si in cateva ore dispar...inca nu am mers la dr ca nu am considerat ca e ceva grav adica apar dispar...dar totusi ce sunt?....a mai patzit cineva ceva de genul?....mi'e cam teama sa merg la dr...desi ar trebui sa o fac ....
innesutz
Postat pe 13 Mai 2009 20:47
In primul an am inteles ca e normal sa se intample tot felul de "transformari" de genul asta. Cred ca depinde si de organism.. Si al meu mai e umflat, dar am doar 3 sapt de la operatie deocamdata. Insa pot sa spun ca si in perioada asta am observat cum se modifica forma..incepe sa semene din ce in ce mai mult cu ce imi doream eu :) Chestia e ca trebuie sa ai rabdare. Tu ii mai faci masaj?
Printzessa
Postat pe 24 Mai 2009 00:10
ash vrea sa te intreb daca ai facut operatia la o clinica privata sau intr-un spital....deoarece ma mira pretul....eo am gasit ....la o clinica privata un nr de tel ...am sunat si mi s -a spus ca o operatzie obishnuita d rinoplastie costa cam 18.000 d euro...si ash mai vrea sa te intreb daca eshti multzumita de rezultate....am auzit destul de multe despre o operatie de genul asta....si sincer...mi-e destul de frica....vreau incurajari!!! deoarece imi doresc foarte mult o operatie de corectare o unor imperfectiuni ale nasului , dar nu am o problema d respiratie sau deviatie de sept ...pur si simplu sunt memultumita de forma nasului meu

Postat pe 7 Iunie 2009 10:41
unde ai faqt operatia?...si ejti multzumita d rezultate?....eu as vrea sa-mi fac o astfel d operatie dar mi-e frik d rezultate...mi-e frik d noua forma a nasului ...poate nu o sa fiu multzumita...sau poate o sa fiu dar o sa raman cu anumite probleme de respitatzie....

Postat pe 7 Iunie 2009 20:14
18000 de euro? poate 1800. Eu stiu ca cel mai putin la un estetician costa 1200 euro..si apoi pretul o ia in sus in functie de problema. Dar in romania nu cred ca depaseste 2500 euro o astfel de operatie. In strainatate da..sunt mult mai scumpe. Din curiozitate ce clinica era? :)
Printzessa
Postat pe 8 Iunie 2009 23:26
buna.am facut anul trecut in septembrie, operatie la nas,in afara de faptul k nu sunt multumita de cum a iesit,am ramas si foarte sensibila la nas.adica,in fiecare dimineata,fie cald,fie frig,imi curge nasul timp de o ora de parca as fii extraordinar de racita.plus k in partea stanga am ramas si putin umflat.trebuie sa merg din nou la medicul care m-a operat,dar am asteptat sa treaca un an pt a se vindeca.operatia am facuta la o clinica privata din dorobanti,si a costat 1200euro.
healthy006482
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:44
buna.am facut anul trecut in septembrie, operatie la nas,in afara de faptul k nu sunt multumita de cum a iesit,am ramas si foarte sensibila la nas.adica,in fiecare dimineata,fie cald,fie frig,imi curge nasul timp de o ora de parca as fii extraordinar de racita.plus k in partea stanga am ramas si putin umflat.trebuie sa merg din nou la medicul care m-a operat,dar am asteptat sa treaca un an pt a se vindeca.operatia am facuta la o clinica privata din dorobanti,si a costat 1200euro.asta este ceea ce mi s-a intamplat dar poate am fost mai ghinionista.mai bine nu faceam operatia pt k nu aveam foarte mare nevoie.dar daca vrei sa faci gandeste-te dc intadevar ai nevoie de operatie.
healthy006482
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:47
se face operatia si daca nu ai 18 ani ..prietenul meu si-a facut la 17 ...
cretzulina06
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Shopping de primavara 4 De la: ad__83 20 Aprilie 2011 13:37
Cum scapam de sinuzita? 51 De la: office_salinasusesi_ro 8 Iunie 2010 14:14
Epilare DEFINITIVA IPL. 24 De la: Nomasvello 12 Iulie 2013 12:21
sunt mamica si am nevoie de ajutor 2 De la: valy90 10 Noiembrie 2010 15:38
pantofi platforma din dantela 5 De la: Cristian_Ionita_1 3 Octombrie 2012 12:01