Setari Cookie-uri

laparoscopie

cine poate sa-mi dea detalii despre laparoscopie
mirela_elisabeta
Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:17
laparoscopie este o analiza care se realizeaza prin introducerea unuifurtun cu o camera de luat vederi in interiorul laringelui pentru depistarea diferitelor leziuni.Nu sint medic dar am o fetita care a avut un semn din nastere la baza limbii. in momentul in care racea se facea mare ca o gogoasa. Medicul i-a facut o laparoscopie ca sa vada dimensiunea si forma acelui negulet.Ca asa arata in timpul cind copilul nu era racit.Ca sa te lamuresti mai bine cauta la www.sfatulmedicului. in dictionarul medical
].
MITRACHEIONICA
Postat pe 9 Noiembrie 2008 22:04
si eu am facut doua laparascopii pentru tratamente de sterilitate, este o metodã eficienta de a descoperi multe cauze si de a stabili diagnostic sau chiar a rezolva problema de sanatate fara a face o operaþie clasica. Avantajul este ca pentru pacient este mai puþin traumatizatã. Se face o incizie de obicei de 1-2 fire prin care se introduce o camerã minusculã prin care pe un ecran se poate vedea totul ºi se mai fac 3-4 gauri care nici nu necesita sa fie cusute la final prin care se introduce instrumentarul cu care lucreazã medicii. Operatia se face sub anestezie totalã, iar dupã 3-4 zile este totul ok!
crinam_healthy
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:45
te tine mai multe zile internata?
mirela_elisabeta
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:18
depinde de ce interventii face doctorul. Având în vedere cã e anestezie generalã, având în vedere cã foarte rar se întâmplã ca medicii sã intre in operaþii la prima ora a diminetii foarte rar se întâmplã ca externarea sã se facã în aceiaºi zi.
crinam_healthy
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:20
si eu am avut o laparoscopie .Nu e o metoda la fel de invaziva ca operatiile clasice dar am inteles ca nu e la fel de eficienta ca acestea.Daca o luam logic e clar ca se lucreaza mult mai usor in interior si totul se vede mult mai bine la clasica ,se pot descoperi chiar boli si probleme de care nu aveai habar ,pe cind la cele laparo se lucreaza doar unde e problema fara a se vedea ce e in jur .Eo operatie usoara ,stai 3-4 zile nu ai dureri f mari te recuperezi mult mai repede .Eu am avut de ambele ,e clar ca laparo e mai usoara si ptr noi si ptr medic ,dar parerea mea e ca depinde de ce problema ai ,si nu e prea sigura
nico_healthy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:27
eu m-am operat in vara laparoscop
mi-am scos fierea sisunt f multumita.in primul rand ca am evitat taietura aia groaznica de bisturiu care se vindeca si destul de greu.am doar 3 gaurele care deja nu prea se mai vad. si ma simt si f bine.eu una nu am stare asa ca m-am operat la 12 si seara p la 6 m-am ridicat deja din pat.poate si varsa ma ajuta dar oricum majoritatea a doua zi sunt pe picioare.spun asta pt k odata cu mine au mai fost operate alte persoane si si-au revenit repede.nu in aceeasi zi ca mine, dar persoana la care eu fac referire avea in jur de 50 de ani si km 100 de kg deci normal k nu s vindeca organismul asa usor. oricum e o alternativa mult mai buna si mi se pare mai putin invaziva decat orice altceva. eu nu am plecat acasa in prima zi deoarece aveam probleme cu somnul. eu dorm pe burta exact pe parte unde aveam taieturile si nu reuseam sa ma rasucesc. de cate ori incercam simteam o durere in umar si am preferat sa mai stau sa evit complicatiile. bine-nteles k a 3-a zi eram frumos aksa, faceam baie desi nu e indicat sa uzi oansamentul si atele dar cu grija... si aksa e mai bine si mi-am rezolvat si problema somnului, doar eram in patul meu. acum sunt bucuroasa ca am facut operatia asa. am tot amanat ani de zile desi imi era din ce in ce mai rau dar nu imi doream sa am ditamai taietura pe abdomen. acum parca nici nu ar fi existat acea operatie. o singura taietura de un cm jumate deasupra stomacului imi aduce aminte ca am avut odata probleme.
oricum medicul chirurg este singurul in masura sa explice mai bine in ce consta investigatia/operatia laparoscop. eu prea multe detalii n-am cerut, am vazut doar niste tuburi knd intram in sala de operatii dar am adormit mult prea repede ca sa-mi dau seama si cum se folosesc http://www.healthy.ro/comunitate/forum/post_reply/2719.html#
aura_m
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:51
LAPAROSCOPÍE, laparoscopii, s.f. (Med.) Metodã de investigare a cavitãþii abdominale ºi a organelor abdominale cu un instrument optic.
yyoana_62
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:43
Laparoscopia este o cale de abord chirurgical miniinvaziva: adica, pe intelesul tuturor: nu se mai face o taietura mare pe burta, ci 3-4 "brese" de 0,5-1cm, prin care se introduc in abdomen instrumente si un optic (o camera video). disectia organelor nu se mai face cu bisturiul, ci cu un bisturiu electric.Imaginea preluata de camera video este proiectata pe un monitor; astfel, chirurgul opereaza fara a "privi" organul, ci ceea ce vede pe monitor. Ca tanar chirurg va pot spune ca este o tehnica chirurgicala de mare viitor; scade durerea pacientului si riscurile de complicatii ale plagii, mobilizarea pacientului este precoce, spitalizarea este mai mica si reintegrarea sociala este mai rapida. Noi o folosim nu numai pentru operatiile pe colecist(fiere popular), ci si pentru hernii, apendice, chiste ovariene, chiar si cancer de colon sau chirurgia obezitatii

Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:36
De la: aura_m, la data 2009-01-13 08:51:38eu m-am operat in vara laparoscop
mi-am scos fierea sisunt f multumita.in primul rand ca am evitat taietura aia groaznica de bisturiu care se vindeca si destul de greu.am doar 3 gaurele care deja nu prea se mai vad. si ma simt si f bine.eu una nu am stare asa ca m-am operat la 12 si seara p la 6 m-am ridicat deja din pat.poate si varsa ma ajuta dar oricum majoritatea a doua zi sunt pe picioare.spun asta pt k odata cu mine au mai fost operate alte persoane si si-au revenit repede.nu in aceeasi zi ca mine, dar persoana la care eu fac referire avea in jur de 50 de ani si km 100 de kg deci normal k nu s vindeca organismul asa usor. oricum e o alternativa mult mai buna si mi se pare mai putin invaziva decat orice altceva. eu nu am plecat acasa in prima zi deoarece aveam probleme cu somnul. eu dorm pe burta exact pe parte unde aveam taieturile si nu reuseam sa ma rasucesc. de cate ori incercam simteam o durere in umar si am preferat sa mai stau sa evit complicatiile. bine-nteles k a 3-a zi eram frumos aksa, faceam baie desi nu e indicat sa uzi oansamentul si atele dar cu grija... si aksa e mai bine si mi-am rezolvat si problema somnului, doar eram in patul meu. acum sunt bucuroasa ca am facut operatia asa. am tot amanat ani de zile desi imi era din ce in ce mai rau dar nu imi doream sa am ditamai taietura pe abdomen. acum parca nici nu ar fi existat acea operatie. o singura taietura de un cm jumate deasupra stomacului imi aduce aminte ca am avut odata probleme.
oricum medicul chirurg este singurul in masura sa explice mai bine in ce consta investigatia/operatia laparoscop. eu prea multe detalii n-am cerut, am vazut doar niste tuburi knd intram in sala de operatii dar am adormit mult prea repede ca sa-mi dau seama si cum se folosesc http://www.healthy.ro/comunitate/forum/post_reply/2719.html#
sylvynet
Postat pe 2 Octombrie 2009 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virginitatea 37 De la: lizi1977 19 Decembrie 2009 11:53
Clinica pentru intrerupere de sarcina! 28 De la: blacklilly 6 Iunie 2014 21:50
help meee 10 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 08:53
contraceptia pentru barbati 36 De la: amalia79_healthy 19 Aprilie 2012 15:08
HPV 63 De la: alcmena 6 Iulie 2013 14:31