Setari Cookie-uri

Glaucom

Mama mea are glaucom. Tratamentul cel mai eficient in cazul ei consta in Timolol 0,5% si Pilocarpin 2% (ambele sunt solutii oftalmice picaturi). Din pacate nu mai gasesc in farmacii Pilocarpin (sau orice echivalent, de exemplu Dropil a mers foarte bine). Are cineva idee unde as putea gasi Pilocarpin 2% (sau echivalente?)
Petru_healthy
Postat pe 9 Noiembrie 2008 22:10
La policlinica de ochi din Bucuresti - Str.Lahovari - acolo gasesti pilocarpin 2%.
adidum35
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:23
cauta o farmacie care sa prepare pilocarpina ...mama mea are glaucom si acum pe linga timolol mai pune si xalatan si azopt care sunt f bune ,dar au fost recomandate de doctor...mi e greu si mie ..mie mila si de ea..
ptr mama mea e o suferinta teribila..
kudika087652
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:17
Am citit in Formula AS de saptamana trecuta un tratament la indemana oricui pentru Glaucom si nu numai: urinoterapia, ce parere aveti?, a urmat cineva acest tratament? As fi curioasa sa stiu daca a dat rezultate bune
marialazar
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:03
Buna ziua! mama mea are glaucom si nu-i merge nimic altceva decat Dropil 2% dar din pacate nu il mai gaseste. stie cineva unde se mai poate gasi? mama este din Bucuresti dar poate stie cineva din tara daca se mai gaseste in vreun oras. face comanda, nu-i problema , numai sa fie!!!!!!! multumesc anticipat
ileanacristina79
Postat pe 18 Martie 2009 09:40
Buna!Incearca sa faci comanda la farmaciile on-line,acolo precis gasesti.Bafta
51160
Postat pe 18 Martie 2009 09:44
Eu am gasit Pilocarpina 2% in Germania. E cam scump - 1 flacon costa in jur de 12 EUR. Foarte important: Iti trebuie reteta - nemtii nu prea dau medicamente fara reteta! Este buna orice reteta care are aplicata o parafa de medic!
Petru_healthy
Postat pe 30 Martie 2009 21:35
Aloe vera ºi afecþiunile oculare

Efectul benefic în tratamentul ºi prevenirea afecþiunilor oculare este cunoscut din antichitate. Dioscorides în lucrarea “De Materia Medica” aminteºte pentru prima datã efectul terapeutic al plantei în afecþiunile oculare. Acest lucru a fost confirmat de Francois Respail în lucrarea “Le manuel de la Sante”, în sec. XIX.
“Aloe vera va fi picãtura de ochi a secolului XXI”.
Profesorul oftalmolog rus V.P. Filatov a obþinut rezultate deosebite în afecþiunile kerato-conjunctivale prin utilizarea gelului de Aloe vera.
Dr. Jerry Lawrence scria în prestigiosul “New England Journal of Medicine”: “Gelul de Aloe vera transparent (filtrat ºi purificat) obþinut din frunza de aloe are efect dezinfectant ºi calmant. Câteva picãturi de gel scad aproape instantaneu simptomatologia ºi în scurt timp duc la vindecarea anumitor afecþiuni oculare”.
Dr. Neville Baron, oftalmolog la New Jersey Secaucus Hospital afirmã cã “Aloe vera va fi picãtura de ochi a secolului XXI”. S-a demonstrat cã gelul de Aloe vera este deosebit de eficace împotriva microbilor ce afecteazã ochii. Dr. Baron afirmã cã Aloe vera absoarbe radiaþiile ultraviolete nocive realizând protecþia ochiului, pentru cã aceste radiaþii au un rol important în formarea cataractei ºi în degenerescenþa retinei. Utilizarea gelului de Aloe vera în formã foarte concentratã previne acþiunea nocivã a acestor radiaþii.

PENTRU INFORMATII ADRESA MEA ESTE RODILANTOS@YAHOO.COM.SANATATE TUTUROR!!
rodilantos
Postat pe 3 Aprilie 2009 09:31
De la: Petru, la data 2008-11-09 22:10:23Mama mea are glaucom. Tratamentul cel mai eficient in cazul ei consta in Timolol 0,5% si Pilocarpin 2% (ambele sunt solutii oftalmice picaturi). Din pacate nu mai gasesc in farmacii Pilocarpin (sau orice echivalent, de exemplu Dropil a mers foarte bine). Are cineva idee unde as putea gasi Pilocarpin 2% (sau echivalente?)

vand solutie oftalmica pilocarpin 2% , adresa aurica_b68@yahoo.com
healthy012906
Postat pe 18 Februarie 2010 18:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Expunerea la prea multe radiatii (radiografii, tomografii) 9 De la: mimy75 10 Iunie 2016 08:47
depresie din... dragoste 91 De la: amalia79_healthy 29 Mai 2012 09:10
stargardt 2 De la: healthy001254 2 Aprilie 2009 07:26
Junghi intercostal 3 De la: healthy017339 15 Martie 2011 03:19
incarcatura faringiana 6 De la: danutdraghici 18 August 2009 07:15