Setari Cookie-uri

Incompetenta cervicala si contractiile in timpul sarcinii

Sunt insarcinata (23 saptamani) si am aceasta conditie de incompetenta a cervixului; in plus simt contractii care pun si ele presiune pe un col care ameninta oricum sa se deschida cu mult inainte de termen. Cerclajul a fost facut deja dar medicii spera sa pot duce sarcina macar pana la 28 de saptamani. Eu imi doresc sa pot duce sarcina cat mai departe evident.Ce sfaturi imi puteti da pentru "calmarea" uterului, pentru reducerea contractiilor ? Ce stiti ca ajuta in asemenea situatii (dincolo de odihna la pat, progesteron si evident, asa cum am spus cerclaj)?
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Sanatate multa tuturor!
ellenatte
Postat pe 21 Noiembrie 2008 02:39
Si eu am fost diagnosticata cu ceva asemanator in luna a 5-a de sarcina (ca sa incep intr-un ton optimist, trebuie sa iti spun ca sunt de 2 luni si jumatate fericita mama a unui baietel). Pe tot parcursul sarcinii, deci dinainte de a fi diagnosticata, am avut contractii (nedureroase) si doctorul mi-a spus ca e posibil sa am un uter bicorn si totodata am colul scurt si exista, ca si in cazul tau, riscul de a naste prematur. Mie nu mi-a recomandat cerclajul (poate era vorba de o forma mai usoara a problemei tale), ci doar tratament medicamentos (NoSpa si Gynipral), precum si sa evit efortul si vibratiile de orice fel (mers cu masina pe teren accidentat etc.), precum si pozitiile defectuoase ( de exemplu, stat prea mult la calculator, aplecata spre tastatura, pentru ca asa exerciti presiune asupra uterului, mai ales in stadiile avansate ale sarcinii). De asemenea, din luna a 8 -a am stat acasa si am evitat orice efort. Am nascut la 38 de saptamani, prin cezariana, un baietel sanatos, de 3,4kg.Trebuie sa mentionez ca cezariana a fost alegerea mea. Asa ca, fii optimista si sper ca totul se va rezolva cu bine si in cazul tau.
mihaelacamelia
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:56
Buna sunt Carmen si locuiesc in Iasi.Acu trei luni si jumatate am pierdut o sarcina de 5 luni si o saptamna la care doctorii au mentionat ca este din colului fiind prea slabi peretii colului.Acum sunt insarcinata din nou si am 4 sptamani si imi doresc acest copil din tot sufletul, dar imi este frica sa nu am aceiasi problema ca data trecuta. Stiu ca trebuie sa-mi faca serclaj la 13 saptamini, dar mie frica dupa aceea fiindca nu stiu cum voi suporta.Astept un raspuns din partea voastra.
e_auto_expert
Postat pe 11 Decembrie 2008 14:11

Raspuns pentru bamboi!
te pot ajuta , am mai ajutat si alte persoane, scrie-mi pe adresa de email!!!!!
ivanescu
Postat pe 29 Decembrie 2008 21:11
Buna ziua!Am doar 10 saptamani de sarcina si nu ma confrunt cu probleme de genul mentionat mai sus insa am stari vomitive foarte mari si ca sa nu ma interneze in spital mi-i s-a dat sa fac acasa perfuzii.Am inceput de sapt.trecuta si m-am simtit bine doar 2 zile in care,de mincat tot nu am mincat insa nici nu am mai vomat.Tot ceea ce maninc sau beau,dau afara iar apa,sincer,beau pt ca sunt constienta ca trebuie sa ma hidratez cumva,insa imi provoaca stari de greata si o dau afara la interval foarte scurt dupa ce am consumat-o.Sunt deja disperata pt ca acum 2 ani am avut o sarcina toxica si slabisem foarte mult si incepusem sa am singerari foarte mari...M-au chiuretat iar acum mi-i s-a spus ca uterul este foarte bine inchis si copilul pare sa se dezvolte foarte bine.Nu stiu ce sa fac sa ma pot hrani.Orice miros imi provoaca senzatii de voma si am devenit foarte irascibila.Are cineva idee ce pot face pt a scapa de aceste stari?Mi s-a spus ca in principiu,din luna a-4-a ar trebui sa scap...dar la fel de posibil este sa o duc asa pana nasc!
Va doresc sanatate deplina!
emma_healthy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:29
Carmen, scuze pentru intarzierea cu care iti raspund.Abia acum am vazut ca am raspunsuri la intrebarea mea.Pentru mine cerclajul a fost un ajutor real. Sunt insarcinata inca si ma rog zilnic sa pot duce sarcina pana in luna a noua. Procedura in sine nu este dureroasa, nu trebuie sa te temi. Am avut si eu foarte multe intrebari si temeri, inclusiv indoiala ca poate este nenecesar. Sarcina a dovedit insa ca intradevar problema era incompetenta cervixului. Iar firul pus a fost .. salvator. Sa ai incredere ca te va ajuta, cu conditia sa fie pus bine, adica sa nu fie slab si sa nu fie amplasat prea jos. E important sa ai un medic bun.
Dupa calculele mele, mai este putin pana faci cerclajul. Daca ai orice intrebare nu ezita sa ma cauti : ellenate@gmail.com.
Mai vreau sa iti spun ca in noiembrie situatia mea nu arata prea bine, am avut un moment de rascruce in sarcina. A trecut prin credinta, prin renuntarea la orice altceva- cu adevarat nu mi-am mai dorit si nu a mai contat decat bebe. Dupa a 28a sapt incet incet am castigat putina liniste.
Iti doresc succes si curaj. La noi a fost chiar o situatie complicata si totusi am ajuns pana aici.Sa ne auzim cu bine.
Elena
ellenatte
Postat pe 1 Februarie 2009 17:07
Pentru Emma,

Una dintre colegele mele de serviciu a avut la inceputul sarcinii (pana in a treia luna)ceea ce descrii tu. La ea a durat doar 3-4 saptamani; naste in saptamana care urmeaza un baietel maricel si sanatos. Dupa acele saptamani extrem de dificile cand a stat cu IV acasa si a trecut prin ce treci si tu, si a revenit treptat. In luna a 5a manca ff bine. Daca ai starea necesara citeste Acatistul Sfantului Stelian iar daca nu pur si simplu cere-i ajutorul. Este protectorul pruncilor si al mamelor si iti va da putere si incredere.

Dc nu te deranjeaza sa citesti in limba engleza iti dau 2 link-uri, desi sunt sigura ca ai citit tot ce ai putut gasi pe net:

http://my.clevelandclinic.org/healthy_living/pregnancy/hic_hyperemesis_gravidarum_severe_nausea_and_vomiting_during_pregnancy.aspx

http://yourtotalhealth.ivillage.com/severe-vomiting-during-pregnancy.html

ellenatte
Postat pe 1 Februarie 2009 17:56
Multumesc mult,Ellena dar uite ca la acatistde data asta nu m-am gandit.La primul copil l-am citit si mult timp dupa aceea,ori de cate ori aveam nevoie.Nu merg des la biserica dar am credinta mea...Ce sa-ti s[un ca ieri mi-au scos branura din mana...Nu mai am vene pentru alte perfuzii,sunt si foarte proaste ce-i drept dar imi este si foarte teama de ce av urma...sper sa-mi revin cat pot de repede si de 2 zile sunt mai bine pt ca n-am mai vomat dar cu alimentele si lichidele inca am ramas"certata"...Nu pot crede ca nu pot bea nici macar apa...Nu de alta dar sunt geul care indiferent de anotimp consum cel putin 2 L de apa/zi..iar in luna ianuarie...nici macar adunat n-am 2 L...si doar intr-o singura luna!Pielea deja mi-i s-a uscat foarte tare si mi-i sedeshuameaza sa nu spun ca am probleme si cu pielea de pe scalp...Apare ca un fel de matreata...Doane,sper sa scap de problemele astea si de gustul asta din gura,gust de metal care ma irita cel mai tare!
Multumesc inca o data pentru tot!
emma_healthy
Postat pe 2 Februarie 2009 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NONI-originalul suc-miracol al naturii 1 De la: TahitianNoniRomania 3 Octombrie 2009 20:33
Medic bun 3 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 12:36
HIPERTROFIE DE ENDOMETRU 1 De la: oana_0606 4 Mai 2010 09:20
dureri de sini 3 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 17:49
Dr.Ciontea Bogdan 5 De la: smefi 19 Mai 2014 22:46