Setari Cookie-uri

Concurs: Cea mai penibila experienta la doctor!

Healthy si Pharma Nord te invita la concurs!

Tot ce trebuie sa faci este sa ne povestesti aici, pe forum, cea mai penibila experienta pe care ai trait-o in cadrul unui consult medical sau intr-un spital. La sfarsit, cele mai jenante 6 experiente vor fi premiate cu cate o cutie de suplimente Bio-Multi de la Pharma Nord!

Perioada de desfasurare a concursului: 15 dec 2008 - 5 ian 2009

Premiu: 6 premii constand in cate o cutie de suplimente Bio-Multi oferite de Pharma Nord

Nu vor fi luate in considerare decat mesajele postate in acest topic de forum.

Castigatorii isi pot ridica premiile de la sediul Healthy in termen de o sapatamana de la momentul anuntarii acestora pe mail si in cadrul acestui topic.

kudika059921
Postat pe 14 Decembrie 2008 20:06
cea mai jenanta intamplare a fost cand am mers la ginecoloc si mi era atat de rusine ca era un doctor si de emotie mi am uitat bikinii in cabinet.cand am iesit pe holul spitalului mi am dat seama ca nu am chilotii pe mine.cred ca au cazut dupa calorifer de nu i am vazut;;;;))))
bruneta
Postat pe 15 Decembrie 2008 02:17
de mult tımp am probleme cu vezıca urınara-cıstıta.am umblat dın doctor ın doctor.dar vızıtele la ultımul doctor chıar pot spune ca am avut parte de o experıenta neplacuta.prıma data cand am ıntrat ın cabınet,doctorul era foarte amabıl ºi cu zambetul pe buze.am uıtat sa va spun eram ın straınatate ºi bınenteles ınaıntea consltuluı m a ıntrebat de unde sunt.ın fıne mı a recomandat nıste medıcamente ºi peste o sapt.iar la control.dar tratamentul nu avea nıcı un efect ºi pe parcurs de o luna doua eram saptamanal la el la cabınet.ıncepuse sa vorbeasca cu mıne de parca ne cunoºteam de o vıata ºi cred ca ı facea mare placere cand ma vedea.dar de fıecare data ıncercam sa nu lungesc prea mult vorba cu el.ıl sımteam ca este atras de mıne mai alens ca avea ºi verıgeta.dar cea maı penıbıla faza -ı am spus ca durerıle contınua mai ales ca eu aveam problema la uretra mi a spus sa ma consulte dın nou.m am ıntıns pe pat gandındu ma ca ma apasa iar pe vezıca.dar el ımı spune- da- tı un pıc pantalonii mai jos de abdomen.i am cobarat pına n coapse.cand el ımı spune mai jos.acum ma chınuıam sa mi dau pantalonıı mai jos eram ımbracata gros ºi blugıı erau cam stramtı.ın fıne .cand doctorul se apropıe de mıne ºi tragea chıar el de pantaloni.ºi mı desface pıcıoarele ºi ma apuca chıar de clıtorıs desfacandu l ºi ma ıntreba aıcı te doare? eu vreau sa zıc nu mai vedeam de ruºine.nici prın cap nu mı trecea de un asemenea consult.dupa ce s a uıtat el atent acolo a plecat spre bırou dar tot cu ochıı spre mıne ın tımp ce ma ımbracam.ma sımteam penıbıl.ºi bınenteles ºi ultıma vızıta la el.apoi ımı luase numarul de telefon care era ınregıstrat la spıtal ºi ıncepuse sa ma sune.ma terorıza
ozlem
Postat pe 15 Decembrie 2008 04:46
intamplarea este si penibila si neplacuta...
in urma cu 19 ani la spitalul judetean din Timisoara m-am internat pentru apendicita,probabil datorita faptului ca eram o tanara frumusica toti doctorii s-au perindat sa ma consulte, in total 12, nu stiu daca erau in domeniu sau veneau de la alte departamente,probabil se dusese vestea ca s-a internat o tanra frumoasa pe acolo, asa ca la fiecare vizita ma pipaiau toti pe abdomen si chiar mai jos, imi era asa rusine....in fine unul mai indraznet imi spune ca trebuia sa imi faca un control mai amanuntit si sa merg la el in cabinet..m-am dus ca doar era doctor si el stia mai bine,
imi cere sa ma dezbrac si sa ma urc pe un pat,isi pune o manusa si ma contoleaza vaginal si anal...si ma tot privea (probabil sa vada ca ma simt bine) m-a simtit asa prost caci nu mai umblase nimeni pe ''acolo''
cel mai penibl asa fost ca dupa ce am plecat de acolo rosie de rusine mi-am dat seama ca nu intrebasem macar daca acest tip era medic in domeniu sau in alt domeniu (poate era dermatolog cine stie) oricum pe acest medic nu l-am mai vazut...experienta s-a repetat cand intr-0 noapte o asistenta m-a trezit spunandu-mi ca ma chiama un alt medic in cabinetul lui..m-am dus buimaca de somn si m-a intrebat cum ma simt daca mai am dureri,am confirmat si mi-a cerut sa ma dezbrac sa ma consulte, insa observand ca a incuiat usa de la cabinet am intrat in panica si am refuzat sa ma dezbrac de data asta am avut curajul necesar sa-i spun ca nu-l cunosc si accept acest control de la medicul care raspunde de mine si am intrebat de ce nu este nici o asistenta in preajma si consider asta un abuz..asa ca imediat mi-a deschis usa lasandu-ma sa plec...
psihoterapeut
Postat pe 15 Decembrie 2008 07:06
intr-un timp unde nu ma intorceam se vorbea de varicela cat de grava e, cum au suferit unii, imi spuneau ca chear au fost si decese...deci eram speriata rau mai ales ca baietelul meu nu avuse inca...asa ca va dati seama cat de speriata am fost cand intr-o seara copilul meu era plin de bubute care se mareau pentru ca se scarpina intruna....asa ca mana pe telefon si sun medicul de familie desi era tarziu imi spune ce sa fac, a doua zi imi zice sa vin la cabinet mai devreme,desi lucrase pana tarziu la cabinet seara(stiti bebelusi la vaccin analizele lui nicolaescu, preluase pacientii unui coleg care era in concediu e.t.c.) deci ma duc la cabinet pe la 7 medicul deja ma astepta ca sa constate ca de fapt copilul meu era piscat de purici si avea o reactie alergica la aceste piscaturi. muream de rusine, in ziua aia se jucase cu niste caini vagabonzi si nu mi-a zis
viorica04
Postat pe 15 Decembrie 2008 07:43
Ramasesem insarcinata si trebuia sa fac primul cosult medical ,adica ecogrfafia intravaginala.Pe atunci mergeam la spitalul Polizu din capitala ,unde conditiile sunt groaznice ,adica masa aceea pe care" cu drag te urci" este indreptata exact spre usa ; si cum eram eu acolo expusa in toata splendoarea mea ,intra un medic foarte tanar (cred ca era stagiar ) si nu-si mai putea dezlipi ochii de la mine, pt ca d-na doctor tocmai facea controlul .Credeti-ma m-am simtit groaznic, nici n-am mai stiut pe unde merg cand am plecat de acolo.N-as vrea sa mai trec prin asa ceva. !
statica
Postat pe 15 Decembrie 2008 08:14
Eperienta mea ar fi putut fi penibila ... traumatizanta.
M-au salvat, insa, emotia intensa si bucuria sublima de a fi mama.

Primul meu copilas s-a grabit sa vina pe lume intr-o seara de vara. Eu, primipara, imi asteptam cu stoicism (sperand ca cineva sa raspunda chemarilor mele asidue) randul, in sala de travaliu.

Norocul a venit de la ... ingrijitoare, care, aruncand o ocheada in coltul usii salonului, a inceput sa strige "Veniti, ca fata asta naste!!!"... Mobilizarea generala a fost tardiva, iar puiul meu drag s-a nascut, de voie, de nevoie, in pat. La sfarsitul iuresului creat, eu am primit in mana (drept premiu?) o clema ... care strangea in ea cordonul ombilical ... Si-asa, tinand c-o mana clema, cu alta camasuta de spital, m-am indreptat victorioasa spre mult ravnita sala de nasteri.

burunducel
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:04
wow...ce tare...nu e nimic penibil in asta, dar ffff curajos este....nemaipomenit! felicitari!

Postat pe 15 Decembrie 2008 09:25
Mie nu pot sa zic k mi s-a intamplat ceva ffff penibil dar pt mine a fost! Cand am fost prima oara la un consult ginecologic, am fost la un barbat, mi-l recomandase cineva(intr-adevar un doctor f bun, destept cu bun simt, de nota 10, cand e nevoie numai la el ma duc)....
Fie, ideea e k fiind prima oara si la inceput eu eram f stramta, imi era frik k o sa ma doara, rusine nu-mi era....Si desi nu ma intreba, tot o dadeam "stiti k eu doar de o luna mi-am inceput viata sexuala", el nimic nu zicea, nu schita, apoi "stiti k e prima oara cand vin la un consult", el nimic...vorbeam singura, el stia e ale lui, nu-i pasa de ce ziceam eu....m-am simtit k un copil mic fara minte...desi aveam 20 de ani
Oricum in gandul lui cred k tinut cont k nu am simtit nimic, chiar stie sa se poarte:D

Postat pe 15 Decembrie 2008 09:26
Mie mi s-a intamplat ceva ffffff penibil si de altfel amuzant. Eram in vacanta in India si am vrut sa-mi fac un consult medical la un ginecolog, sa verfic daca imi confirma ce mi-au spus si ceilalti medici din Romania. In fine, am ales cel mai modern si fitzos spital, ce sa zic era impecabil cu personal bine pregatit, foloseau tehnologie de ultima ora, chiar am fost impresionata. Ajunsa in cabinetul medicului (doamna), dupa cum eram deja obisnuita, si trecuta pe la mai multi medici, m-am dezbracat fara nici o jena si am luat loc pe "bancutza fermecata". Culmea, la un moment dat pana sa fiu consultata apar vreo 3 asistente medicale, care a inceput sa ma tina de maini, care de picioare, care de cap, nu prea intelegeam ce se intampla.... Era doar un simplu consult medical + niste analize. Deodata m-a bufnit rasul...va dati seama? Ma credeau aia o salbatica pe acolo. Problema e ca imi pareau cat de cat civilizati, dar nu ma asteptam de asa o atitudine in consultarea unui pacient :-), mai lipsea sa imi puna niste catuse. Ma gandesc totusi ca poate femeile din India se duc la un control ginecologic pline de spaima, ca vai Doamne ce-o sa le faca...Deci, a fost o experienta pe cat de penibila, pe atat de amuzanta.
vicutzel
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:49
Buna, pentru mine cea mai jenanta faza a fost in urma cu multi ani, aveam cam 17-18 ani si ma durea ingrozitor urechea, facusem otita. Ma duc la medic asa cum se face si in cabinet un dr. destul de in varsta, putea sa-mi fie tata spre bunic,dupa ce se uita in ureche se uita si in gat cand deodata ma trezesc cu mana lui pe sanul meu, in conditiile in care era iarna aveam un palton cu un guler rotund mai larg.In acelasi timp imi spunea sa ma duc si la dentist ca am un punct mic de carie pe o masea mai in spate si soc ma trezesc cu mana lui pe san. Ma-am simtit ca dracu, m-am ridicat de pe scaun si am iesit plangand din cabinet, nimeni nu mai facuse asta pana la acel magar.Din pacate atunci eram mai timida, astazi daca se intampla ii aplicam magarului doua palme sa se racaroeasca.
nvivi
Postat pe 15 Decembrie 2008 10:49
se pare ca cele mai penibile experiente vin de la ginecolog ... eu imi amintesc de vreo doua, din care doar una la ginecolog.

candva am facut o peritonita dar nu de la apendice, ala era extirpat cu cel putin un an in urma - si in prima faza s-au gandit la spital sa nu ma taie ci sa faca o punctie prin camera douglas (parca asa am retinut); deci sus pe masa, rahianestezie si doi chirurgi isi faceau de lucru intre picioarele mele... penibile erau discutiile in care luau in bascalie tot ce faceau de parca vulcanizau o femeie gonflabila si culmea a fost ca a mai intrat un chirurg sa ii intrebe ce mai fac si daca au nevoie de ajutor si unul din cei doi a spus ca ar putea sa vina ca mai incape o mana ...

la vremea respectiva mergeam la ginecologie la policlinica dorobanti, la o d-na doctor extrem de cautata, asa ca faceam anticamera cateva ceasuri saptamanal - si asta cateva luni bune deoarece aveam o "mica rana pe col" si saptamanal imi prescria alte ovule si alte ceaiuri pt tratament.
ajunsesem in pragul sarbatorilor si eu tot la ginecologie, cu mica mea rana care nu se mai vindeca odata! intru in cabinet, ma urc pe masa si vine o doamna in cabinet, moment in care doctorita se scuza ca are putina treaba jumatate de minut si sa astept acolo ca vine imediat. trec peste faptul ca intre timp a intrat in cabinet un barbat care tinea s-o astepte acolo pe d-na doctor ca sa ia medicalul nevestei, din fericire paravanul era oarecum tras si probabil nu mi se vedeau decat degetele de la picioare!
oricum d-na doctor a aparut dupa un sfert de ora, timp in care eu intepenisem de frig, si imi explica de ce a intarziat atat: d-na aceea era croitoreasa, venise sa-i ia noul palton sa il scurteze si daca nu statea sa ii faca lungimea atunci n-o mai prindea decat dupa sarbatori!!!

tot ce pot sa spun e ca a fost ultima oara cand am calcat pe acolo, mi s-a parut o bataie de joc crunta! am mers la alt medic si "mica mea rana" se facuse ditamai rana, asa ca d-l doctor n-a mai stat pe ganduri si intr-o saptamana (atat a durat pana am facut niste analize, inclusiv papanicolau, pe care nu il mai facusem pana atunci!) mi-a cauterizat rana si de atunci nu mai am nici o problema, si merg in continuare tot la dansul, este un om extraordinar.
deci se poate!
ladya_healthy
Postat pe 15 Decembrie 2008 10:54
Pentru mine a fost o experienta urata cand am fost obligata sa-mi schimb medicul stomatolog dupa cca 14 ani si am optat pentru o persoana de sex feminin gandindu-ma ca se va purta mai "bland".
Cugetarea mea a fost total eronata..S-a comportat atat de brutal incat rezultatul nu a fost cel scontat de mine si in loc sa imi tratez o masea am facut primul meu atac de panica .Concluzia comunicata de stomatolog(a) a fost concisa :du-te si te trateaza si m-a dat afara din cabinet, o deranjasem pentru ca i-am comunicat ca nu am aer(nu pot sa respir)si am rugat-o pe asistenta ei sa lase putin geamul deschis.Am uitat sa mentionez ca era un cabinet particular si platisem . In loc sa imi castige increderea a procedat astfel incat am plecat speriata si umilita de tonul folosit. Bineanteles am mers la medic sa vad ce "boala"am. Acum sunt linistita , am aflat cauza si........merg la un alt medic stomatolog . Am ramas cu teama ca nu cumva sa fac un alt atac de panica , dar dupa cum se comporta actuala,sper sa nu se mai intample niciodata. Mi-a ajuns!!Consider ca asemenea persoane si-au gresit profesia puteau foarte bine sa se ocupe de orice altceva, unde nu e nevoie de tact ,dar nu de medicina
cornelia_leia
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:26
sunt operata de hernie de disc de doi ani si jumatate si tot rau ma simt,am dureri de spate orice as face ,si m-am dus la consult la neurolog dar si la neurochirurg.Raspunsul a fost(in urma investigatiei RMN )de la primul ca trebuie neaparat sa ma operez iar celalalt sa stau neaparat la pat. Trec zilele si eu ma simt tot mai rau , nu-mi pot permite o alta operatie ca nu ma tine buzunarul ,mai ales ca de la operatie nu am mai avut un loc de munca,dar nici nu m-am pensionatca vreau sa lucrez,dar unde?cine ma tine stiind ca sunt cu spatele asa.....Am fost la tratament recuperator si medicul de-acolo ,cand i-am spus ca nu suport procedurile si ca ma doare spatele in continuare,mi-a zis ca nu ma crede.........cica e doctor(e femeie)....pai ea nu a muncit niciodata cu adevarat sa vada cum e sa depui efort fizic sustinut......doar se uita dupa plicul de bani sa vada cat ai pus in el,asa cum sunt majoritatea lor Pe care sa-l ascult ,imi e teama ca s-ar putea intampla ceva rau,dar sper ca dumnezeu ma va ajuta sa fac cum e mai bine pentru mine,nici nu vreau sa ma gandesc ca voi ajunge la o alta operatie,la felul cum se poarta medicii romani cu pacientii...
kim_healthy
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:43
penibila?...e mai mult decat atat....groaznica, traumatizanta ...nici nu pot sa spun ...
simtindu-ma nu tocmai bine m-am dus la o doamna doctor ginecolog cu experienta se zice, care mai este si sef de sectie intr-un spital judetean, dupa control efectiv ,basca ecografie imi spune ca sunt in perioada de premenopauza....cam devreme insa ....asta e
parca nu imi venea sa cred dar, daca spune medicul....
dupa cateva zile de tratament care-mi facea mai rau , am apelat la o a doua parere avizata iar "diagnosticul " a fost....SARCINA...
nu pot sa va descriu in cuvinte ce am simtit atunci ,mai ales ca a trebuit sa fac intrerupere de sarcina (terapeutica)intrucat tratamentul pe care-l facusem putea lasa urmari grave asupra copilului
ce poate fi mai penibil decat ASTA?
padureata
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:44
Pai recomanda-ni-l si noua! Nr de telefon, nume, adresa, preturi, tot! Un ginecolog bun e greu de gasit!

De la: padureata, la data 2008-12-15 11:44:27penibila?...e mai mult decat atat....groaznica, traumatizanta ...nici nu pot sa spun ...
simtindu-ma nu tocmai bine m-am dus la o doamna doctor ginecolog cu experienta se zice, care mai este si sef de sectie intr-un spital judetean, dupa control efectiv ,basca ecografie imi spune ca sunt in perioada de premenopauza....cam devreme insa ....asta e
parca nu imi venea sa cred dar, daca spune medicul....
dupa cateva zile de tratament care-mi facea mai rau , am apelat la o a doua parere avizata iar "diagnosticul " a fost....SARCINA...
nu pot sa va descriu in cuvinte ce am simtit atunci ,mai ales ca a trebuit sa fac intrerupere de sarcina (terapeutica)intrucat tratamentul pe care-l facusem putea lasa urmari grave asupra copilului
ce poate fi mai penibil decat ASTA?
OanaTrifu
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:53
wooooow....toata lumea numai la dr au patit asa ceva?unu din lucrurile penibile patite de mine a fost ca vara trecuta abia nascusem si bucuroasa nevoie mare ca imi scot puiul de cateva saptamani afara,mandra ca deh ,neatenta si in graba am luat bluza pe dos ....nu mi s-a zis nimic dar am observat ca toata lumea se uita la mine si nu stiam de ce pana am realizat ce am facut asa ca nu stia cum sa ma ascund si sa ajung mai repede acasa....sanatate si pupici
izab33lla
Postat pe 15 Decembrie 2008 12:30
O faza penibila am patit-o si eu tot la ginecologie. Pe la inceputul vietii mele sexuale am inceput sa fac niste tratamente pt. o rana pe col. Doctorita imi fusese recomandata, dar fiind cabinet de spital stateam cu orele pt. o consultatie. La una din consultatii, in timp ce ma aflam pe masa respectiva in plina "afisare", au intrat in cabinet 2 tinerei stagiari care, cot la cot cu doctorita, au inceput un control amanuntit pe subsemnata... efectiv faceau practica pe mine, fara sa ma fi anuntat sau intrebat in prealabil. Unul din ei s-a retras la un moment dat, pt. ca i se facuse si lui jena sa ma vada trecand prin toate culorile curcubeului. Am fugit mancand pamantul dupa aceasta experienta si de atunci nu vreau sa aud de nici un medic-barbat, desi stiu ca sunt buni.
benji
Postat pe 15 Decembrie 2008 13:34
scz...dar eu acum am realizat ca de la dr ter sa fie faza cea mai penibila...pai am patit-o la endocrinologie ....cand am fost prima data mi-a controlat sanii si mi-a zis sa dau pantalonii jos sa vada picioarele daca am varice si fara sa imi dau seama am dat si chilotii in acelasi timp asa ca doctora ma atentionat amuzata ca nu sunt la ginecologie si atunci am realizat ce facusem si am tras repede chilotii dar ma inrosisem toata.....
izab33lla
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:07
hmmm..avand in vedere ca penibil este cel de-al doilea meu nume, o sa va povstesc o intamplare din lungur sir de intamplari penibile din viata mea.
acum vreo 6 ani..noapte calduroasa de vara..strand..iubitul meu taximetrist..
frumoasa si adorabila de mine cu fluturasii mei din stomac..
vine timpul sa plecam acasa...costumul de baie ud nu concorda intocmai cu c erintele iubitului meu si scumpei si profitabilei lui masini..ascultatoarea si docila de mine il dau jos (pe el. costumul, firste) ramanad ca o fustita si un maieuash sa-mi acopere cele mai obraznice parti ale corpului si plecam.
bum accident..nino nino politia..nino nino salvarea..
camera de urgenta a spitalului judetean..nenea doctor de garda si 2 neni politisti care desigur isi faceau meseria..nea doctor destul de somnoros ma roaga sa-mi dau fustitza jos..hmm..pt a-mi investiga stiu eu ce..nasol..penibil..incerc sa-i explic ca vin de la strand..nopateaaa!!???intreaba..noaptea zic...pfff ce sa mai...nici acum nu stiu daca in virtutea juramantului lui hipocrate sau in virtutea a ce dar nea doctor nici nu a vrut sa auda de un consult cu hainele pe mine..mai ales dupa ce auzise ca "n-am nimic pe sub tricou"..hm..ce sa mai zic de cei 2 neni politisti care zambeau pe sub mustati in timp ce-si faceau treaba cu te miri ce dandu-se ocupati trageau cu ochiul la ce nici in visul lor nu visau sa vada in nopatea aia..streaptease..inchipuiti-va ca dupa ce m-au incercat toate culorile semaforului sub privirile lacome alor celor 3 masculi in uniforma..intra cel de-al 3lea nenea politist care voia evident sa-si faca meseria..avea un zambet cinic pe fata, zambet ce abia mai tarziu aveam sa-l inteleg..ma intreaba daca eu sunt cea cu care era domnul taximetrist in masina. da, raspund. la care nenea se apropie si-mi zice vadit ingrijorat:"a zis dl taximetrist ca va roaga sa spuneti in declaratie ca sunteti clienta deoarece a venit sotia dansului la spital"..FUNNY LIFE HA?..
anamariacizler
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:11
Am avut si eu parte de mai multe momente neplacute la doctor dar cel mai penibil a avut loc acum 2 ani la un consult la clinica Medsana. Aveam o problema foarte ciudata: mi se marisera sanii, se intarisere, ma dureau si incepuse sa iasa efectiv lapte din ei. Asa ca m-am dus la o doamna doctor endocrinolog de acolo, care din cate aflasem lucra si la Institutul de Endocrinologie Parhon, ceea ce ma facea sa cred ca e un doctor bun. Aveam 18 ani jumate si am mers la consult insotita de mama, ea a stat tot timpul langa mine. Inainte sa imi faca o ecografie la sani m-a intrebat daca sufar sau am suferit recent de oricare boala si daca iau sau am luat vreun tratament recent. I-am spus ca da, iau un tratatemtn pentru o esofagita de reflux, ce consta in Omez si inca un medicament de care acum nu-mi mai amintesc dar care nu e relevant. Aceste lucruri se pare ca nu i-au sugerat nimic, astfel incat dupa ecografie m-a intrebat daca nu cumva am fost insarcinata fara sa stiu si am pierdut copilul. Am ramas masca, dar inchipuiti-va cum se uita mama la mine.... Eu imi incepusem viata sexuala de aprox un an dar nu vorbisem nimic serios cu mama despre asta pana atunci. In orice caz, m-am protejat de fiecare data si nu aveam cum sa raman insarcinata si nici nu ramasesem, de asta eram sigura. Asa ca i-am raspuns doamnei doctor ca nu, ca sunt sigura ca acest lucru nu s-a intamplat, ca nu avea cum, dar ea tot insista, a fost ingrozitor. Mama de cealalta parte la fel, ma intreba "esti sigura?", "mama tu ai fost insarcinata si mie nu mi-ai spus?" Ma simteam ingrozitor, nu-mi venea sa cred ce mi se intampla... Apoi, siguranta cu care acea doamna doctor spunea ca numai din acest motiv as fi avut problema pe care o aveam, ca numai cand ramai insarcinata se mareste prolactina asa de tare in organism, m-a speriat, m-a facut sa ma intreb daca nu cumva am fost sau poate sunt insarcinata... Si cand am plecat de acolo a trebuit sa vorbesc cu mama despre asta si sa o conving ca nu aveam cum sa raman insarcinata pentru ca m-am protejat, si asta a fost si momentul in care practic am pus cartile pe masa fata de mama si mi-a fost putin rusine. Curand dupa aceea mi-am facut un test de sarcina si i-am spus mamei ca a iesit negativ deci doamna doctor n-a avut dreptate. Intr-un final mi-a spus sa am grija si am incheiat subiectul.

Desi mi-e teama ca ma lungesc nu pot sa nu va spun ce am patit dup-aceea. Am inceput sa iau tratamentul prescris de acea doamna doctor pentru a-mi scadea nivelul prolactinei, dar acesta incepuse sa imi provoace stari ingrozitoare de greata si de voma. Imi era foarte rau, nu ma mai puteam da jos din pat. Cu prima ocazie in care m-am simtit mai bine m-am dus la o doamna doctor endocrinolog de la un spital de stat si i-am spus ca ma simt f rau de la tratamentul respectiv. Mi-a spus ca acest lucru se intampla pt ca iau o doza prea mare si de asemenea m-a lamurit cu motivul pentru care am avut problema cu prolactina, aceasta s-a marit din cauza tratamentului cu Omez pentru stomac! Va dati seama ca eu si mama am injurat-o in cor pe acea doamna doctor de la Medsana care ne-a provocat atatea neplaceri, care ar fi trebuit sa isi dea seama, ar fi trebuit sa stie ca Omez-ul are asemenea reactii adverse.....
Joe
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:26
ah, am uitat-o pe aia cu pipaitul!
o colega de serviciu ii facea nu's ce servicii administrative unui domn doctor ginecolog, profesor universitar etc etc, ca daca dau un search pe google dupa numele lui gasesc o multime de articole, premiat de academia nu-stiu-care si tot asa
eu, in cautare de medic ginecolog la vremea aceea, o rog sa puna o vorba buna si pentru mine; ea pune si ma programeaza sambata dimineata la el la cabinet.
ii spun istoricul, ma masoara, ma cantareste, discutii-discutii si intr-un final hop pe masa.
a trimis-o pe asistenta din cabinet cand m-a consultat, si in timp ce vorbea cu mine ma mai si pipaia!
si sa va spun ce vorbea: sunt o femeie foarte curata si ingrijita, ar trebui sa mai slabesc pentru ca am forme foarte frumoase si daca mai dau jos cateva kg or sa faca barbatii coada la usa mea si de ce am piercing in zona genitala, ma simt altfel sau care este motivul???
asta a ramas si diagnosticul: sa slabesc cateva kg! aaa, pentru durerile menstruale crunte de care sufeream ce sa iau? diazepam! si mi-a scris si reteta!
si la plecare nu a vrut sa imi ia banii pe consultatie, cica sa-i multumesc colegei mele ca a pus o vorba buna pentru mine!
mi-a fost si jena de colega mea sa ii spun ceva, ditamai profesorul, om la 60 si ceva de ani!
ladya_healthy
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:30
Frate-miu, micut, la dentist. Numele dentistului : Domnul Boieru. Dupa consultatie, dentistul catre fratele meu: Tu ce vrei sa fi cind ai sa cresti? Raspunsul fratelui meu : Boier de dinti!
Dupa ani buni, fratele meu a terminat medicina umana, a terminat rezidentiatul de 3 ani si este Medic generalist...hm, asta e, boier de dinti n-a reusit sa ajunga. E foarte reala, dentistul inca traieste! Fratele meu practica; Eu inca ma amuz cind imi amintesc, deci martori exista!

Eu la 6 ani, in perioada "ceausista" de mina cu mama care incerca cu disperare sa ma amine de la scoala (cu siguranta va mai amintiti ce greu era sa nu va dati copiii la 6 ani la scoala). Mama imi spune: daca nu spui "sar'mina", nu-ti iau inghetata. Eu intru in dispensar, dau drumul miinii mamei mele, ma duc la coada de oameni si incep sa fac plecaciuni si sa salut cu sar'mina tot ce misca : batrini, oameni maturi, parinti, copii, ciini, pasari, cadre medicale...nu ma interesa nimic altceva in afara acelei inghetate -care apropos, era o vafa, ca doar d-alea erau-, asaaa si deschid usa cabinetului, iar plecaciuni, iar sar'mina la scune, oameni, copii. Rezultatul? Am stat la gradinita pina la 7 ani si jumatate, mama a primit o trimitere la un psiholog pediatru, iar in sala de asteptare toti copiii spuneau :"sar'mina" in incercarea disperata a parintilor lor de a le prelungi copilaria cu inca un an. Marturii la aceasta poveste? inscrierea mea la scoala si repetarea grupei mari la gradinita. Pardon-aprofundarea.
andra13gabriela
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:16
iti multumesc , ca pe aceasta cale am aflat ce si cum de omez,iau si eu acest medicament pt. aceasi boala ,si e bine de stiut.Nu stiu de ce doctorii cand iti prescriu un medicament sa iti spuna efectele acestuia, dar la noi ..........
kim_healthy
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:13
Acum vreo 3 ani ma tot deranja ceva in zona anala.Am crezut ca am hemoroizi si am folosit o crema. Peste cateva zile durerea era si mai mare asa ca m-am dus la medicul de familie.M-a trimis la urgente pt ca aveam un abces perianal.Ce credeti ca mi s-a intamplat acolo? Dupa ce am asteptat pe hol 1 ora in frig, chirurgul de garda m-a consultat in camera de garda de fata cu tota lumea.Mi-a spus sa imi dau pantalonii jos si practic s-au uitat in fundul meu toti asistentii, caci erau cativa baieti acolo...mi-a venit sa intru in pamant de rusine, eram si la menstruatie...
Si acum cand ma gandesc ma infior...Bineinteles ca m-a operat imediat...
smirela73@yahoo.com
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:31
De la: ConcursHealthy, la data 2008-12-14 20:06:30Healthy si Pharma Nord te invita la concurs!

Tot ce trebuie sa faci este sa ne povestesti aici, pe forum, cea mai penibila experienta pe care ai trait-o in cadrul unui consult medical sau intr-un spital. La sfarsit, cele mai jenante 6 experiente vor fi premiate cu cate o cutie de suplimente Bio-Multi de la Pharma Nord!

Perioada de desfasurare a concursului: 15 dec 2008 - 5 ian 2009

Premiu: 6 premii constand in cate o cutie de suplimente Bio-Multi oferite de Pharma Nord

Nu vor fi luate in considerare decat mesajele postate in acest topic de forum.

Castigatorii isi pot ridica premiile de la sediul Healthy in termen de o sapatamana de la momentul anuntarii acestora pe mail si in cadrul acestui topic.

ella1980
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:37
Eu nu prea am fost bolnava..sa ma duc la doctor,insa am trecut si eu printr-o intamplare penibila, cand am intrat la liceu ne-a chemat doamna doctora sa ne consulte pe toti.
Fetele au intrat cate 2 in cabinet,a inceput sa ne masoare sa ne cantareasca si sa ne puna cateva intrebari.Eu fiind prima..dupa o serie de intrebari a urmat una ceva de genu: Eu nu imi dadeam seama ce inseamna sa ai scaun..iar primul lucru' care mi-a trecut prin cap...am crezut ca este vb de ultima zi a menstruatiei..si am raspuns .Doctora atunci s-a inrosit la fata si a mai intrebat o data,insa cu galme in gat...=))....la care colega mea a inceput sa rada si mi-a spus despre ce este vorba.Atunci venisem si eu de acasa..i-am raspuns doctoritei si ea s-a linistit, a rasuflat usurat, si s-a asezat pe scaun.
irina_georgiana_87
Postat pe 15 Decembrie 2008 18:03
Cea mai penibila experienta pe care am trait-o in cadrul unui spital a fost acum 3 ani de zile cand am ramas gravida si eu nici macar nu am stiut.Am avut o sarcina extrauterina.Imi amintesc cu groaza momentele traite.Tin minte ca era undeva prin vara cand mi s-a facut foarte rau ,tot ce mancam vomitam pana si apa nu o mai suportam.Slabisem foarte mult,ajunsesem piele si os.Am chemat salvarea.M-au dus la Policlinica din Saftica iar cei de aici mi-au facut o ecografie cu poza si se vedea destul de bine sarcina.De aici m-au dus tot cu salvarea la un spital in Bucuresti dar prefer sa nu dau numele.De cand am ajuns si pana am plecat a fost graznic pt mine.Bine inteles m-a preluat medicul de garda.M-a controlat nici macar nu mi-a spus ca este sarcina extrauterina ci pur si simplu o sarcina toxica.Mi-a facut internarea si unde credeti ca m-a internat.La gravide in luna a saptea si a opta.Toate erau cu burtile la gura numai eu eram uscata.La ora 10 cand li se facea analiza la urina ne-a chemat pe toate asistenta sefa.Cand a ajuns la mine a inceput sa rada si sa ma intrebe ce caut eu acolo.Eu bineanteles i-am spus ca sunt gravida iar ea m-a intrebat:Unde?Ma pus sa imi aduc analizele si fisa de internare unde se afla si poza facuta de cei de la Saftica si mare a fost mirarea cand ea a vazut ca intradevar sunt gravida.Mi-a spus ca am sarcina extrauterna si ca eu ar trebui sa merg la etajul trei la chirotaje nu acolo unde eram.Bineanteles ca a dat zvon in tot spitalul ca cine m-a internat.Oricum a fost groaznic pentru ca era pentru prima data cand ramasesem gravida.Nu doresc la nimeni sa treaca printr-o asemenea experienta.
aelia20
Postat pe 15 Decembrie 2008 19:32
Cea mai urita experienta a fost cind doctorul s-a dat la mine in cabinet lui. A incuiat usa ,eu am intrat in panica noroc ca fuma si am luat tigarea din mina lui si l-am ars .A reactionat urit dar am reusit sa descui usa si sa plec. Eram internata cind s-a intimplat toata aceasta poveste penibila .Nu am povestit la nimeni pina acum ,dupa 10 ani mi se pare si penibila si hazlie.
luba
Postat pe 15 Decembrie 2008 19:55
Buna tuturor..mai intai..si LA Multi Ani!..offffff...era in 1994,in urma cu 14 ani...lucram la un post de radio local ..pe atunci..eram reporter..si am facut cateva reportaje in Spitalul Judetean,din Galati,orashul meu,...intre care si la Ginecologie...un dr. f. renumit..mi-a propus sa ma consulte si pe mine..sa vada dak am vreao "problema" medicala..in zona genitala..am acceptat..si ce credeti??dupa ce-mi facuse o multime de complimente ..ca arat SUPER..ca sunt asa de tanara si de frumoasa..etc..desi aveam niste ani..sot,copii marishori..mi-a spus ca am un fibrom uterin cat un cap de copil de mare..si ca va trebui sa ma operez..asa ca mi-a "aranjat" urgent o internare la sotia lui..la Urologie..deoarece"prezentam" si niste probleme ..pe acolo..care trebuia sa ma "investigheze' si sa ma pregateasca pt. operatie..dar eu..mai intai am plecat de la el..la o d-na dr. la ecografie..unde m-a supus unui examen profund..si ? NICI urma de vreun fibrom...daramiote unul cat un cap de copil! aveam un uter f. mis..si ingrijit..s-a luat cu mainile de cap acea d-na dr. cand a auzit asemenea bazaconie...am vrut sa-l dau in judecata..dar m-am multumit sa-i fac o antireclama pe posatul de radio la care lucram..si dupa catva timp..aud ca...dr.-ul cu pricina..a fost" calcat" talhari in propria casa..si a fost f. grav ranit..incercand sa se apere..in urma unei deflagratii cu foc de arme...abia scapase cu viata...cred ca toate feeile carora le-a pus"diagnostice" ca al meu..l-au blestemat!! as putea sa va povestesc multe intamplari autentice din viata mea..de acest gen..dar ma limitez...multumesc ca m-ati "suporta"..prof./jurist,Adriana Manole(Galati).
Andradra
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
arsuri 5 De la: goanga 5 Martie 2010 19:19
CONCURS: LACAFELE.RO cinsteste mamicile cu 50 de invitatii duble la Baby Boom Show 1 De la: LaCafele 13 Martie 2012 13:42
Concurs cu 5 premii pe PretScurtari.ro 1 De la: eley 26 August 2011 17:36
Un vot va rugam daca se poate 0 De la: 2 Martie 2010 14:26
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:41