Setari Cookie-uri

Concurs: Cea mai penibila experienta la doctor!

fac pietre la rinichi de cativa ani si astfel ajung intr-un spital din buc ptr analize. Doctora care se ocupa de mine mi-a recomandat si un control ginecologic (ma vazuse mai tanara, aveam 20 impliniti de curand si s-a gandit ca sigur nu am fost la ginecolog de buna voie, pana atunci, asa ca un control de runtina nu strica).Numai ca in graba ei nu m-a lasat sa-i explic ca eu inca eram virgina deci controlul nu-si avea rostul. Ajung in cabinet, slava Domnului era o doctora: "oooo avem o domnisoara!" (toate colegele mele de salon erau trecute de 60 de ani, asa ca eu eram o raritate) "hai sus pe masa!" imi zice ea. incerc sa-i zic ca nu e nevoie dar probabil intimidata de situtaia in sine, cu ochii cat cepele in momentul acela, atinti pe masa "de tortura", ii raspund "stiti...eu sunt cam virgina....." Evident,femeia nu m-a crezut, ridica din spranceana si zice: "cam???? am mai vazut eu fete care se cred virgine numai ca sa scape de consultatie. treci pe masa!" ma urc, ma consulta, se lamureste femeia ca sunt (acum eu eram cea cu spranceana ridicata, ba chiar i-am batut un pic obrazul ca nu m-a crezut) si ....imi recapatasem zambetul crezand ca s-a incheiat consultatia, cand....HOP ....ma trezesc cu un deget in partea.... dorsala, un moment foarte neplacut, adik totusi, ce sa caute un deget in acel loc, plus ca nu ma asteptam, nici prin cap nu-mi trecuse ca la vrigine controlul se face anal...... m-am dat jos de pe masa, nici pana am ajuns in salon nu imi trecuse.ochii tot cat cepele ramasesera, poate chiar mai mari decat atunci cand intrasem. Nu se punea problema de vr'o durere, pudica nu eram,asa ca fara acel mic "degetel problema" varat in locuri nepermise, prima vizita la ginecolog ar fii fost ok.
freemind
Postat pe 29 Decembrie 2008 20:51
Ei, au fost mai multe, dar doua mi-au ramas in minte, si iata-le

Dentistii, dintii, cand spui aceste cuvinte, deja te dor dintii.
Abia terminasem facultatea, si ajung printr=o pila la un doctor dentist mare, ma mai tratasem la maseaua, molarul respectiv, dar parca mergea incet tratamentul, am citit postarile si este perfect adevarat, toti medicii incearca sa profite de tineretea pacientelor, de nestiinta lor, de puritatea lor, de jena lor...
Ei, incep sedintele, si, dupa vreo trei sedinte, asta insemnand cel putin o saptamana, umbla dl dr dentist la molar si scoate un pansament specific, si incepe sa urle "Cine a pus pansamentul acesta?!" Ei, va puteti inchipui ca la dinti, si mai ales, la masele, ca sa zic asa, nu poti pune singur/a un pansament.
Am asteptat sa rezolve intr-un fel caria respectiva si l-am parasit pe marele doctor care se inrosea numai cand ma vedea.
Dar cu un medic internist am patit-o si mai rau, adica
am ajuns pentru asa-numitele palpitatii, eu m-am nascut cu un suflu sistolic apical, multi copii se nasc cu acest suflu, in fine, ajung la control, el ma culca pe un fel de pat si, dupa ce ma ascutla cu stetoscopul, inceoe sa ma pipaie furibund si sa-mi murmure ca asa feminitate n-a mai intalnit. La care i-am raspuns sa mai caute, ca er unde, si sa fie mai atent, ca lucrez la Radio Romania si nu se stie...
Bine ca nu am patit-o mai rau, dar tot penibil e...Din moment ce n-am uitat.
lilienuta
Postat pe 29 Decembrie 2008 21:26
Din pacate si eu am avut experiente nepalcute la medici.
Dar cea ma jenanta a fost acum 8 ani.
Dupa tratamente facute sa am un copil,in anul 2001 in ianuarie am ramas insarcinata.Pt a evita eventuale probleme,m-am internat la sfatul medicului meu in spital pt tratament.
Medic sef era un medic la care eu am fost,dar care mi-a zis ca n-o sa fac copii niciodata
Pe vremea respectiva,ca sa beneficiezi de tratament in spital iti trebuia avizul medicului sef.Si ma cheama la el in cabinet.Doctora mea mi-a spus ca ma cheama doar asa ,sa nu-mi fac probleme.
Deci intru in cabinet si cand ma vede ma intreaba ce caut acolo.Eu ii spun de ce sunt internata.Si el zice;"hai sa vad si eu"Am ramas paf.In fine ma consulta si-mi spune:
"cine ti-a spus dumnitale ca esti gravida?Ca nu esti"
Eu era sa pic de pe masa ginecologica.Va spun ca era sa pic.Mi s-a facut rau,abia am ajuns in salon.
Imediat Doctora mea m-a dus la ecograf si acolo a confirmat medicul ca eram insarcinata.
A doaua zi ,la vizita,imi ia Medicul sef fisa,se uita in ea si il intreaba pe medicul care facuse ecograful:"Cum e asat gravida?"la care tipul raspunde sec:"nu stiu sefu"
E de ras acum ,dar eu am trecut prin clipe de groaza
UNIKA_
Postat pe 29 Decembrie 2008 22:16
Experienta asta n-am sa o pot uita niciodata!!!

Eram si eu o tanara indragostita la prima vedere de un baiat despre care aflasem ca este un baiat dorit de multe fete din oras: frumos, distractiv, masina- masinä, haine- haine.... tot ce-si putea dori o recenta majora ... Si se vede treaba ca si el se indragostise de mine ... am iesit de vre-o cateva ori in oras...eu imbracata la 4 ace cu ce aveam mai frumos, parfumata cu cel mai bun parfum, parul aranjat... ce mai..o adevarata ¨gagica¨ demna de el... Dupa 4-5 zile de cad ieseam mergem sa-mi faca cunostinta cu cel mai bun prieten al sau care e dentist... Treaba buna stam noi asteptam sa iasa ultimul client... acesta se bucura ca am venit, facem cunostinta si-i face o consultatie ¨iubitului¨ meu.... dupa ce termina cu el, medicul ma intreba si pe mine daca nu vreau sa arunce o privire si la dantura mea ... vazand ca insista amandoi m-am pus pe scaun cu toata increderea...spalata pe dinti eram, in oglinda nu am vazut niciodata nici o carie... si incepe el: - Da, aici avem o cariuta, dintisorul asta incepe sa faca o carie mica, aici va trebui sa curatim putin, 4 carii, 5, 6, 7 cu asta de aici, si cu aia de la maseaua din spate 8..... Ai 8 carii!!!.....
Vreau sa spun ca m-am facut visinie la fata mai, mai ca-mi dadeau lacrimile Eu care incercasem sa fiu perfecta pentru baiatul vietii mele ...nu-mi statea nici un fir de par nelalocul lui vine prietenul lui cel mai bun si-mi spune ca sunt o cariata .... am intrat in pamant de rusine si ma inrosesc si acum cand imi aduce aminte sotul meu de acea intamplare .... da, da intre timp ne-am casatorit mi-am facut si micile carii nevazute de mine .... dar tot mi-e putin jena cand iesim cu prietenul nostru in oras chiar daca acum m-a aranjat si stie ca am o dantura curata ...
jessica23_healthy
Postat pe 30 Decembrie 2008 01:54
se intampla cu vreo 3 ani in urma,cand eram o tanara adolescenta indragostita pana peste cap...aveam dureri groaznice in partea dreapta si am ajuns pe masa unei "doctorite" pt un ecograf.nimic suspect pana aici,numai ca tanti experta in ecografii,a gasit o "sarcina" in abdomenul meu...in conditiile in care eu nu mai intretinusem relatii sexuale de vreo cateva luni.partea interesanta e ca mama ma tinea de mana,iar in momentul in care "s-a descoperit sarcina" am vazut cum s-a ingalbenit la fata si de asemenea cum se clatina(pt ea eram un copil cuminte)bun...dupa cateva minute tensionate si dupa un schimb de replici destul de acide intre mine,o mucoasa de 17 ani si D'na doctor...mi-a venit minunata idee sa ma ridic de pe masa si sa-i spun doamnei ca am sa-i dovedesc contrariul printr-un test de sarcina.zis si facut...i-am aratat rezultatul,si-a cerut scuze(a fost o eroare bla bla) dupa care a trebuit sa duc munca de lamurire cu mama...a fost destul de jenanat,mai ales ca am iesit val vartej din cabinet,la usa caruia astepta tatal meu,caruia i-am cerut niste bani...pt un test de sarcina...!
anndra2
Postat pe 30 Decembrie 2008 02:25
La ginecolog
de A. Teodora

Aveam in jur de 17 ani si primul iubit, cu care imi si incepusem viata sexuala. De la epilatul in zona genitala, mi-a aparut un cos, care in cateva zile s-a transformat intr-un fel de furuncul. Drept pentru care am mers la medic. Mama, grijulie ca de obicei, a mers cu mine. Nu mi-am inchipuit ca va si intra si va si asista la consult. Fiind prima oara cand mergeam la ginecolog, nu stiam ce urma sa fiu intrebata.

Medicul ma intreaba :"Ca sa stiu cum sa te consult trebuie sa imi spui daca esti virgina sau nu". Am crezut ca si mor. M-am uitat la mama, care statea la capataiul meu cu o privire asa....de copil cuminte. Ea mi-a spus :"Nu te uita la mine, raspunde medicului". Cu o voce aproape stinsa am spus NU. Nici nu m-am mai uitat la maica mea, care probabil era ca semaforul la fata.
Drumul pana acasa a fost chinuitor. Morala, sfaturi etc.
Acum cand ne aducem aminte ne amuzam copios, dar nu as fi dorit nimanui sa fi fost in locul meu.
teos
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:54
Una din multele experinte penibile in care m-am aflat,a fost atunci cand fiind la ginecolog pentru o consultatie,s-au mai gasit doi medici stagiari care au venit in cabinet si s-au uitat minunati la mine.Nu spun in ce loc,dar va puteti inchipui.Dupa ce m-am dat jos de pe patul ala au venit dupa mine si se uitau cum ma imbrac.Da'm-am razbunat:am inceput sa-mi trag ciorapii foarte incet(erau negri)pe picior de s-au facut stacojii la fata si au plecat.

Luz
luzady
Postat pe 30 Decembrie 2008 13:15
Acum vreo 5 ani eram practic un copil.Aveam o masea cariata si mama a zis sa ma duc singura la dentist,era una la parterul unui bloc din apropiere,nerecomandata de nimeni dar,ce conta? Ma durea ingrozitor de multe nopti la rand si trebuia scoasa.Ajunsa acolo am ramas tremurand ,singura in holu ala de 3/3 fiind stresata de neonul care tot palpaia ,dar nu ma mai durea nimic,asteptam doar ca medicul cu asistenta sa-si termine cafeaua si povestile(se auzeau rasete inauntru) si sa intru.
Am fost asigurata ca n-o sa doara si ca in 2 ore nici n-o sa-mi mai amintesc incidentul.Asezata pe tronul acela ajustabil,ma plimba spre tavan si spre podea pana l-a reglat.Era o experienta noua: WOW,vreau si eu acasa asa ceva.Mi-a pus apoi apa minerala intr-un pahar.Pentru ce? Imi era sete si am baut-o toata;s-a uitat urat si mi-a turnat iara.
A urmat apoi spray-ul si injectia.Ce?injectie,eu?! am scos un Au si mi-a trecut.Dupa alte 5 minute in care ea si-a continuat povestile si-a readus aminte de mine si ma intreba daca si-a facut efectul anestezicul.Nestiind la ce se refera am zis ca nu,asa ca mi-a mai dat o injectie in partea opusa,sus.Alte 10 min au trecut si deja si-a pierut rabdarea iar pe mine ma durea iar maseaua.Mi-a mai dat o injectie in fata,jos .Domnisoara aceea in alb s-a transformat apoi intr-un monstru in fata mea care tinea in mana un cleste cu care se juca prin gura mea.Dupa 20 secunde de dute-vino cu maseaua mea,am auzit un sunet si am simtit o durere care nici nu o pot descrie,am simtit-o pana la creier si am zbierat,imi dadeau lacrimile.Cred ca aveam puroi. Mi-a crapat maseaua in doua si mi-a scos afara doar jumatate din ea."Aaa-ul meu" a continuat pana cand s-a enervat tanti si ma scos afara din cabinet."Mie nu-mi plac copiii plangaciosi!"
Dupa vre-o 2 saptamani mi s-a infectat locul acela si am fost la urgente .Desi era duminica si 12 noaptea,medicii de acolo s-au purtat mult mai frumos cu mine,chiar m-au facut sa rad in timpul operatiei.
Doctorita careia i-am pus porecla "macelarita" nu mai este dentista in prezent,din motive de sanatate.
callista
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:03
Majoritatea experientelor penibile au fost la medicul ginecoloc ....eee...uite ca si la mine tot acolo s-a intamplat.
Treceam prindr-o perioada oarecum dificila,aveam dureri abdominale.Cumnata mea era insarcinata,urma sa mearga la medicul ginecoloc pt inca o consultatie asa ca mi-a recomandat sa mergem impreuna urmand sa ma palpeze putin medicul ei(poate aflam cauza durerilor mele).Ajunse acolo cumnata mea intra in cabinet iar eu o astept in sala nerabdatoare.Stand pe bancuta doamna asistenta imi cere buletinul pentru a completa fisa de consultatie.I-am spus ca nu vreau decat sa ma palpeze si ca nu am nevoie de o fisa completata dar a fost in zadar...din acel moment spaima ma cuprinsese.Mi-am spus:"ce sa caut eu la un ginecolog!? este clar ca au alt gand cu mine".
Intr-un final iese si cumnata mea din cabinet,doctora ma invita inautru.Ma asez pe scaun si imi pune diverse intrebari.ok.Apoi imi spune.."asezativa pe masa".."cine?eu? ".Stiind ca nu am fost niciodata la un ginecolog si nici nu aveam de gand sa merg prea curand am ramas stupefiata.In zadar incercam eu sa explic defapt motivul pentru care am ajuns acolo.Ma blocasem,pur si simplu nu stiam "cu ce se mananca".Mi-a spus sa ma dezbrac...eram inspaimantata...mi-am dat pantalonii jos,apoi chilotii.Stiam ce urma dar incercam sa lungesc momentul ...tragand f tare de bluzita am pus o intrebare doctorei cat se poate de penibila...:"trebuie sa imi dau si sosetele jos?" . Restul va imaginati cum s-a intamplat.N-am sa uit acea zi.Cum printr-o simpla palpare se ajunge la un consult genecologic nedorit si mai ales neasteptat.
Va doresc toate cele bune....
crystyana
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:11
cea mai penibila experienta eu am avut-o acum vreo doau luni de zile cand m am operat de fiere asteptam pe hol randul sa intru la dr sa ma programez si sa ii explix situatia mea eu nu stiam cum arat dr ca nu l mai vazusem si am intrat in cabinetul lui si il asteptam .A intrat un tip la 30de ani(dupa operatie am aflat ceva date despre el)si am crezut ca el este dr dar el era doar politicos si ma intrbat pt ce am venit si eu ca o moara hodorogita am inceput a ii spun si sa ma dezbrac ca asa stiam ca se face pana la brau si el cred ca si el avea o problema de nu mi a spus cine era a inceput sa ma palpeze peste tot iar eu o ca proasta stateam acolo si nu spuneam nimic parca imi pierdusem mintile dupa ce si afacut treaba baiatul imi spune da bine stati sa chem dr sa va examineze si el vreua sa va spun ca asa penibil ce ma am simtit ca am cazut direct in fotoliu si nici nu m am mai dezbracat cand a venit adevaratul dr i am spus ca nu ma pot dezbraca ca am dureri f mari iar dupa operatie vreau sa ma laud daca pot sa ma laud cu asa ceva a venit acel baiat care de fapt era asistentsi si a cerut scuze si mi a adus o floare cica sa l iert ca i sa parut amuzant sa examineze si el pe cineva mai tanar
mari_luk2003
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:29
ce sa mai spun eram la ginecolog si inaintea mea fusese o batrana de 69 ani,careia doctorita ii prescrisese o reteta. Asistenta distrata, nu stiu ce i-a dat batranei cert este ca eu m-am ales cu reteta doamnei de 70 ani si am observat la farmacie cand farmacistul mi-a atras atentia ca nu prea aratam de 70 ani. Altfel cred ca as fi si urmat un tratament pemtru o afectiune de care nu sufeream.
Si cand te gandesti cu ce atentii trebuie sa margem la medic...

Doina -Moreni
diamondcriss18
Postat pe 31 Decembrie 2008 11:24

Cea mai penibila experienta la un consult medical a avut loc anul trecut in noiembrie cand am fost la un control dermatologic deoarece aveam un chist pe fata .... cand am ajuns la cabinet (unde profesa un doctor cu vreo 2 -3 ani mai mare decat mine ) mi-am dat jos pansamentul pe care il aveam pe fata in acel moment , pentru ca nu ma puteam duce in fata copiilor cu o "buba" atat de mare ... sa se sperie.. asa , in fine... medicul imi spune ca trebuie sa ma opereze pe fata ...
Cand am auzit eu acest lucru (nu suport operatiile, injectiile si medicii , in general) bineinteles ca m-am ridicat de pe masa de operatii si in timp ce el (doctorul) se tinea dupa mine cu anestezicul ... eu ocoleam de zor masa de operatii, sustinand ca te mine nu ma va opera pe fata ca nu vreau sa imi ramana vreun semn.
Atunci m-a intrebat ce profesie am si cati ani am. I-am raspuns ca am 27 de ani si sunt invatatoare. Cel mai penibil moment a fost , pe langa inconjuratul mesei de operatii, replica medicului: "Ce exemplu le dai tu copiilor daca tie iti este frica de o operatie?". Avea dreptate ... dar tot nu am facut nici o operatie si am suportat totul "pe viu" , medicul ramanand "socat" de puterea mea de a suporta durerea...
Tot ceea ce v-am povestit este adevarat...

Si mai am o groaza de astfel de experiente penibile ... Si la medicul ginecolog cand am fost prima si ultima data pana in prezent , unde m-am urcat pe acea masa ... cu chilotii pe mine , si doamna doctor si asistenta se uitau foarte mirate la mine si eu nu pricepeam de ce (aveam 22 de ani)...
Iar la medicul stomatolog ... nu mai spun... eu nu suport medicii stomatologi ... imi este foarte frica... asa ca in final , la 18 ani nu mai suportam o durere de masea si am fost la dentist sa o extrag . Ajung acolo, aveam in mana seringa si anestezicul ca la noi in judet asa se preoceda pe acea vreme..., in fine, am uitat sa i le dau doctorului ..., ma anesteziaza , si la un moment dat vrea sa se asigure ca nu simt nimic si introduce in gura pe langa instrumentul acela de a vedea caria si vreo 2-3 degete... la care eu fiind anesteziata strang din dinti fara sa imi dau seama ca in gura mea se afla si cateva degete ale medicului ...
El imi spunea sa deschid gura... eu strangeam mai tare din dinti ... si nu pricepeam ce are de tipa asa la mine... pana nu a rostit cuvintele urmatoare nu i-am dat drumul ... "Ce ai , doar nu esti catel sa ma musti de mana?!"
Si mai am si altele ...
Dar o sa vi le povestesc dupa anul nou...
La multi ani!!!!
anaydamaria
Postat pe 31 Decembrie 2008 14:05
Intr-o buna zi, pe cind ma intorceam de la Herculane, am simtit ca imi amortesc picioarele. Eram in tren, asa ca nu m-am impacientat. Insa cind am ajuns acasa, mai mult intepenita decit vie, am vazut caimi iesisera niste bubite, pe sub brate, se continuau pe sub sini, apoi de pe fese treceau pe picioare pina spre genunchi. Perfect simetrice. No, acum ce sa fac, m-am dus la medicul meu de familie. Nu prea imi placea de el, statea mereu in "civil", fuma in cabinet si juca solitaire in timp ce "consulta". Practic, statea cu spatele la pacient si numai intorcea, asa, capul, din cind in cind, spre el/ea.
Asa a facut si cu mine, doar ca iritat de faptul ca mi-am permis sa tusesc sugestiv cind am intrat in norul de fum din cabinet (clinica
Iorovi a d-rului Vicol nu avea lumina naturala in cabinetul lui - sau erau storurile trase?! ). Ce mai, arata ca intr-un bar. Acum, e inutil sa spun ca el e de fapt un expert in ultrasonografie (echograf), si re-specializat in medicina de familie. Care cred ca nu il pasioneaza cine stie ce. Ei, si cind ii spun doctorului de bubite, binevoieste si se ridica, ma pune sa-mi ridic si eu hainele, se uita si zice, expert: Da, aveti scabie!
Mie mi-a picat fata. Evident, erau sanse sa am scabie (riie, pentru necunoscatori) cam la fel de mari ca sansele sa am "prostata", ca femeie. Semnele mi-erau, si mie, aproape evidente. Ma rog, incerc eu sa-mi revin, sa-i spun ca nu prea se poate. El, nu si nu, ca scabie, imi scrie si in fisa, frumos, suspiciune de scabie, bla bla. I-am cerut, totusi, o trimitere la dermatolog, pe care mi-a dat-o in sila. Am incercat sa nu ii ating nici pe unul, nici pe celalalt (el si asistenta), apoi, cind sa ies, le-am spus sa-mi deschida usa, sa nu ii infestez. N-au vrut, cica n-ar fi asa de infectioasa. Eu voiam doar sa-i vad cum imi deschid usa...
Bineinteles ca nu aveam riie - aveam o combinatie rara de zona Zoster (fusesem expusa la varicela, la Herculane, de fapt, multi oameni au plecat in anul ala cu varicela de acolo) si pitiriazis Rose-Gilbert sau ceva asemanator. Pe baza imunitara si de stres, si nu de lipsa de igiena sau promiscuitate.
I-am purtat mult timp pica doctorului nesimtit, care imi mai facuse o data o figura de-asta - dar anul trecut m-am razbunat cum am putut si eu: mi-am furat propria fisa si am distrus-o. Va dati seama ca de "scabie" nu vrea nimeni sa fie banuit, mai ales pe nedrept, de un ageamiu de doctor care ar trebui sa renunte la medicina sau sa fie obligat sa o faca...
artdoart
Postat pe 31 Decembrie 2008 17:52
Intamplarea pe care urmeaza sa v-o povestesc i s-a intamplat unei colege de ale mele. Noi lucram la o banca si facem vizite la clenti cand vor un credit sa vedem daca chiar exista cabinetul si ce dotari au etc.
Si a trebuit sa vizitam un medic ginecolog, am fost la el la cabinet si ce credeti? A inceput sa se ia de colega mea ca are sot navigator, si ca nu-i ok sa aiba asa o abstinenta si ii recomanda sa foloseasca un vibrator. Ca de fapt el e distribuitor si are si un catalog, daca vrea sa se uite acuma ca il si aduce in 2 zile. Fata mai ca nu intrase in pamant de rusine. Si el ii tot dadea inainte cu explicatiile, ca daca nu ai contact regulat ai nu stiu ce probleme...ceea ce probabil e adevarat, dar modul in care o spunea, era de toata jena.
Ce sa mai zic ca este clientul nostru fidel si de Craciun ne-a adus un cd cu colinde si obstretica- ginecologie pe carcasa ;)
cescutza
Postat pe 1 Ianuarie 2009 11:48
Cea mai penibila experienta la doctor a fost urmatoarea....imi incepusem viata sexuala si doream sa fac un control ginecologic.Am mers la un barbat.Cea mai mare gresala!
M-a examinat,i-am explicat ce simptome am,ce as dori,ce cred eu,cum imi inchipuiam ca ar trebui sa fie discutiile la medicul ginecolog la care el imi spune:"Auzi,te-ai f***t de te-ai rupt si acum ai venit la mine?"
Am incremenit...si de atunci,merg doar la femei ginecolog.
ancasobo
Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:27
Buna!
Am si eu o intamplare, nu stiu daca penibila, dar in mod sigur dramatica.
Nu mi s-a intamplat mie, ci prietenului meu, cu cativa ani in urma. Avea 20 de ani, student, departe de casa, petreceri, nebunii...Intr-o dimineata se trezeste cu o jumatate de fata intepenita, nu putea sa inchida ochiul, sa miste obrazul, nimic. Merge la medicul de familie, care ii da o trimitere la policlinica, la neurolog. Ajunge el la doctorita respectiva, intra in cabinet, isi spune problema... Iar doctorita, foarte serioasa, foarte respectabila (in aparenta), il intreaba direct "Esti student?" El: "Da". "Uite ce e, eu iti recomand sa renunti la facultate. Eu stiu ce boala ai, nu ai nevoie de analize, si e incurabila. Mai ai doar trei luni de trait. Asa ca du-te acasa si distreaza-te acum cat mai poti, eu nu am ce tratament sa iti dau." Si gata, l-a trimis acasa.
El saracul, va dati seama. La 20 de ani, sa iti spuna ca in 3 luni mori, 3 zile n-a dormit, si nici n-a avut curaj sa povesteasca nimanui. Abia dupa ce si-a revenit putin din soc, s-a gandit ca poate ar trebui sa ceara parerea altui doctor. Si s-a dus la spital, sa isi faca programare. La fisier, asistenta se uita in registru si ii zice: " Imi pare rau, cel mai devreme te pot programa peste 3 luni". "Si mie imi pare rau, zice el, dar e cam tarziu, ca atunci o sa fiu deja mort." Asistenta, femeie serioasa, se uita la el: "Mai baiete, ai venit pana aici singur, pe picioarele tale? Pai daca e asa, sunt putine sanse sa mori peste 3 luni. Dar mergi tu la rand la cabinet, si daca are timp dupa ce termina cu toate programarile, poate te primeste doamna doctor si pe tine azi."
Asa ca a mers el la rand, si li s-a facut mila de el ca l-au vazut asa necajit, si in cele din urma dupa cateva ore a intrat si el la consult. Era tot o doctorita, care l-a intrebat ce a patit, ii spune el povestea cu vizita la medic si diagnosticul care i s-a pus, moment in care doctorita incepe sa rada in hohote. El, normal, s-a suparat, cum isi permitea sa rada cand el era mort de frica? Si dupa ce i-a trecut rasul, tipa ii spune: "Du-te mai baiete acasa si baga-ti niste vata cu spirt in ureche, ca te-a tras curentul. Si doctorita aia care ti-a pus tie diagnosticul, este bolnava de schizofrenie. Ea le spune tuturor pacientilor care intra la ea in cabinet ca vor muri in 3 luni. Nu esti primul care vine aici morcovit."
Si asa a plecat el acasa, si-a bagat vata cu spirt in ureche, si 5 ani mai tarziu inca e in viata. Dar eu ma intreb daca doctorita care i-a pus primul diagnostic inca profeseaza, si daca da, de ce?
dylbutterfly
Postat pe 2 Ianuarie 2009 16:22
Cea mai penubila experienta la doctor!
In 2008 in luna iulie, am facut un consult la sanul drept, deoarece aveam trei noduli;unul mai mare si doi mai mici, dar care ma suparau ingrozitor.Eu sunt de la tara, acolo muncesc toata ziua, prestez orice fel de munca; incepand de la menajul in casa pana la sapat santuri sau ridicat greutati.Cred ca hormonii mei afuriti au reactionat revolutionar si din cauza tuturor muncilor pe care le desfasor, i-am inebunit si au luat-o razna.Putere de munca am simtit tot timpul ca am si de aceia la 40 de ani pot ridica muntii din loc, sau mai precis puteam sa-i ridic anul trecut.
Dupa cum va spuneam, in urma consultului medical de catre un medic oncolog de la Cluj mi s-a spus ca este cazul sa ma oprez la sanul drept sa mi se extirpeze nodulul cel mare deoarece are foarte multe radacini si va cuprinde cu timpul tot sanul avand o crestere galopanta.Ei bine, m-am prezentat la internare si in ziua urmatoare au inceput pregatirile pentru operatie.Am primit ceva pastile sa beau si atat.Eu in ultimul timp, aveam mari probleme cu constipatia si am luat de acasa un pliculet cu sare amara pe care l-am dizolvat intr-un pahar cu apa si l-am baut.Noaptea care a urmat am dormit, desi am fost foarte stresata.La ora 6 dimineata, m-am trezit si am mers la wc
dar am eliberat foarte putin din stomac materii fecale.Cei drept din cauza supararii nici nu am prea mancat si de aceia am crezut ca asta a fost tot.La ora 8 am fost dusa in sala de operatie.Mi-am dat jos bluza de pijamaua, si m-am urcat pe masa de operatie.Am simtit deodata ca parca ar veni un vant, m-am abtinut.In clipa urmatoare, am simtit ceva umed in pantaloni,am bagat mana in pantaloni sa vad ce este? am dat de udeala, am dus la nas si mirosea ingrozitor; acel vant a fost rezultatul ultimelor picaturi de fecale intestinale.Domnul doctor a venit sa-mi faca injectia de "adormire", dar i-am spus ca-mi miroase ceva foarte urat si dansul foarte crispat a tipat:doar n-ai facut pe tine? cred ca da... da-te jos, taranco.M-am dus in salon, am schimbat pijamaua; nu eranu decat doi stropi imputiti care m-au facut de ras.A fost o intamplare foarte rusinoasa pentru mine, dar orice poate fi dat uitarii daca starea ta de sanatate este buna.A mea este precara.
cris2sweet
Postat pe 2 Ianuarie 2009 17:26
Buna! La multi ani! Ce-l mai penibil; mi sa intamplat acum 12 ani aproape ca atat are fata.imi venise sorocu sa onasc.a venit salvarea am plecat, am ajuns la spital, am intrat in sala de nasteri am nascut destul de repede pot sa spun ca fara dureri mi-au aratat fata si peurma au luat-o iau dat nota 9 plus ca am nascut prematur l-a 32.de sapt.dar nu-i asta cand m-am sculat dupa 2 ore nu era fata langa mine si m-am panicat,am luat toate usile la rand unde erau bebelusi si intrebam de fata nimic,am zis ca inebunesc nu alta.Pana la urma am gasit-o la incubator dar ce ma deranjat pe mine acolo candva era w.c si au uitat sa ia placuta si sa puna cu incubator si trecusem pe langa acea sala ca sa zic asa de nu ma si ma rezemasem ca nu mai puteam pana sa deschis usa,si am zarit fata si moasa de-a colo imi zice pe cine caut imi venea sa-o iau la bataie ,pe cine puteam sa caut?! si cand am gasit-o si am vazut la atatea aparate am crezut ca mor fiind prematura nu am inteles atunci ce inseamna,acum este mare sanatoasa si frumoasa si am si-un baietel care l-am nascut normal pe acesta! sa fim sanatoase.
micsa
Postat pe 4 Ianuarie 2009 18:12
castigatorii concursului nostru sunt utilizatoarele:
1. bruneta
2. ladya
3. angelyka
4. marcheesa
5. joe
6. corinacostea36

Pentru a intra in posesia premiului, va rog sa imi trimiteti un mesaj privat cu numele si adresa completa.
kudika059921
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:12
Felicitari castigatoarelor
micsa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 20:14
Salve,va spun si eu ce am patit.Fiind grasa m am dus la o doctorita la Spitalul Parhon la Bucuresti .Aveam un sutien si peste mi am luat o bluza color fuxia roz de mohair.Doctorita m a pus sa ma dezbrac.Nici nu m a pipait la sini...mamele si a dat diagnosticul.Draga ai un cancer. CE SIMTI IN ACEL MOMENT ? SFIRSITUL LUMII SI SUICIDEREA E LA UN PAS DACA EMOTIVAMENTE NU ESTI PREGATIT.Ajunsa acasa am plins si aici.Am observat insa ca sub brat eram plina de scame fuxia roz....o scirbosenie si iesisera si pe sutienul alb....Poate doctorita a avut si ea scirba( eu luasem totul curat parfumat ca fiecare )Viata mea s a schimbat pina cind am fost la Bacau la o Maicuta prietena , sfinta in viata , declarata si dupa moartea dinsei in 2005 de Sfintul Sinod ....si mi a spus.: esti naiva , nu ai nici un cancer ......dar ai auzit de teatru? Doctorita vroia sa te goleasca de bani pt ca tu ai spus ca lucrezi in Italia.PENIBIL .....aLTADATA M AU CONSULTAT MEDICUL CU 13 STUDENTI CARE FIIND COPILA DE 12 ANI M AU DEZBRACAT SI ATINS CU TOTII PESTE TOT....GROAZNIC SI MARCANT PE VIATA
bucarestaaa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:40
Chiar cea mai funny de pana acum !!!
georgiko
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:35
De la: ladya, la data 2008-12-15 10:54:56se pare ca cele mai penibile experiente vin de la ginecolog ... eu imi amintesc de vreo doua, din care doar una la ginecolog.

candva am facut o peritonita dar nu de la apendice, ala era extirpat cu cel putin un an in urma - si in prima faza s-au gandit la spital sa nu ma taie ci sa faca o punctie prin camera douglas (parca asa am retinut); deci sus pe masa, rahianestezie si doi chirurgi isi faceau de lucru intre picioarele mele... penibile erau discutiile in care luau in bascalie tot ce faceau de parca vulcanizau o femeie gonflabila si culmea a fost ca a mai intrat un chirurg sa ii intrebe ce mai fac si daca au nevoie de ajutor si unul din cei doi a spus ca ar putea sa vina ca mai incape o mana ...

la vremea respectiva mergeam la ginecologie la policlinica dorobanti, la o d-na doctor extrem de cautata, asa ca faceam anticamera cateva ceasuri saptamanal - si asta cateva luni bune deoarece aveam o "mica rana pe col" si saptamanal imi prescria alte ovule si alte ceaiuri pt tratament.
ajunsesem in pragul sarbatorilor si eu tot la ginecologie, cu mica mea rana care nu se mai vindeca odata! intru in cabinet, ma urc pe masa si vine o doamna in cabinet, moment in care doctorita se scuza ca are putina treaba jumatate de minut si sa astept acolo ca vine imediat. trec peste faptul ca intre timp a intrat in cabinet un barbat care tinea s-o astepte acolo pe d-na doctor ca sa ia medicalul nevestei, din fericire paravanul era oarecum tras si probabil nu mi se vedeau decat degetele de la picioare!
oricum d-na doctor a aparut dupa un sfert de ora, timp in care eu intepenisem de frig, si imi explica de ce a intarziat atat: d-na aceea era croitoreasa, venise sa-i ia noul palton sa il scurteze si daca nu statea sa ii faca lungimea atunci n-o mai prindea decat dupa sarbatori!!!

tot ce pot sa spun e ca a fost ultima oara cand am calcat pe acolo, mi s-a parut o bataie de joc crunta! am mers la alt medic si "mica mea rana" se facuse ditamai rana, asa ca d-l doctor n-a mai stat pe ganduri si intr-o saptamana (atat a durat pana am facut niste analize, inclusiv papanicolau, pe care nu il mai facusem pana atunci!) mi-a cauterizat rana si de atunci nu mai am nici o problema, si merg in continuare tot la dansul, este un om extraordinar.
deci se poate!


Spune-ne si noua numele doctorului si unde profeseaza...rar sa gasesti doctori buni...si cine mai are intamplari fericite de data asta cu doctori de toata lauda povestiti-ne si noua, eventual spuneti-ne nemele si unde are cabinet. multumim.
dedee16dream
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:37
Recuperare ? dupa operatie de hernie de disc? cel care ti-a prescris asta e un cretin. eu sunt operata de 1 an de zile, hernie de disc sbminala voluminoasa, mi-a fost scos discul L4 si am uneori dureri dar trec cu calmante si cu tratament medicamentos dar mi-a spus foarte clar neurochirurgul care m-a operat, NU PROCEDURI INAINTE DE 3 ANI, doar o gimnastica usoara pentru a preveni rigidizarea coloanei. atat. inot , fara bicicleta, fara sport, fara alergat.ce ti-a iesit la al 2-lea RMN?
kukla
Postat pe 30 Ianuarie 2009 22:00
Cea mai penibila experienta la un medic a fost in studentie, cand am mers la un consult ginecologic. Am stat la rand vreo 4 ore pentru ca am ajuns tarziu si se aglomerase , eram ultima nici nu stiam daca doctorita mai vrea sa ma vada, pentru ca se faceu programari .Intr-un final a iesit o asistenta care mi-a zis, ca daca astept o sa ma vada si pe mine ,Bun si facut m-am asezat pe o canapea am astyeptat si cand mi-a venit randul am intrat in cabinet, dupa o mica discutie cu doctorita m-am dezbracat, numai ca a sunat telefonul doctoritei, si m-a rugat sa imi pun un halat asa de forma peste mine si sa astept 10 minute cat iese umnpic , Zis si facut, dar tin sa vad zic ca am stat aproape o ora jumate , mi se facuse si frig , nici nu stiam ce sa fac sa ma imbrac si sa ies sau sa mai astept,Intr-un final intra si doctorita care reactioneaza ciudat pentru ca se speriase de mine si dupa care exclana offffff draguta chiar uitasem de tine , si uite asa am pierdut o zi la medic dar jenant a fost cand stateam dezbracata cu halatul ala stupid pe mine .Asa ca sa mergeti doar cu programari ca altfel riscati sa fiti cantitate neglijabila
ioana2280
Postat pe 11 Februarie 2009 14:40
bunadimineata fetelor cam toate vad ca ati avut experiente penibile la ginecologie dar cu popa ati avut cineva? bine uite eu da , hai sa va spun: dupa cum stiti la 40 de zile dupa ce nasteti se face o slujba la biserica in care parintele iti citeste ceva rugaciuni ca sa nu mai fii pacatoasa.Dimineata cu sotul si cu fetita ajungem la biserica din apropiere pentru acea slujba, parintele ma cheama numai pe mine (sotul nu avea voie cu fetita in biserica ptr ca nu era botezata) si imi spune sa ma asej ca sa imi puna patrahirul in cap si pentru a incepe sa citeasca rugaciunile.In loc sa ascult rugaciunile , marea mea problema era cum sa ai dau banii dupa ce citeste, o fire mai rusinoasa de fel nu puteam sa ai dau in mana imi era frica sa nu imi spuna ceva si ce imi veni mie in minte asta a mea "stralucita" sa ai bag in buzunar.Indreptandu-ma cu mana spre buzunar observ ca e inchis. il deschid si ai bag banii iar parintele se opreste si imi spune ce faci? am zis ca mor de rusine nu mai puteam eram rosie toata si simplu am dat si eu din umeri ca nu mai aveam curaj sa deschid gura de rusine.
ELLA_87
Postat pe 5 Mai 2009 08:13
De la: DeeaPisicutza, la data 2008-12-15 09:25:48wow...ce tare...nu e nimic penibil in asta, dar ffff curajos este....nemaipomenit! felicitari!
anairam_1964_yahoo_com
Postat pe 6 Mai 2009 11:28
De la: Izab33lla, la data 2008-12-15 15:07:05scz...dar eu acum am realizat ca de la dr ter sa fie faza cea mai penibila...pai am patit-o la endocrinologie ....cand am fost prima data mi-a controlat sanii si mi-a zis sa dau pantalonii jos sa vada picioarele daca am varice si fara sa imi dau seama am dat si chilotii in acelasi timp asa ca doctora ma atentionat amuzata ca nu sunt la ginecologie si atunci am realizat ce facusem si am tras repede chilotii dar ma inrosisem toata.....


Hihi..pe asta am patit-o si eu...mi-a zis "da-ti pantalonii in vine" si eu i-am dat...cu totul...apoi zice" doar pantalonii nu si chiloti!" A,da?zic..oky
ramo_darkgirl
Postat pe 20 Mai 2009 16:21
De la: mamica_mea1, la data 2008-12-30 11:54:53La ginecolog
de A. Teodora

Aveam in jur de 17 ani si primul iubit, cu care imi si incepusem viata sexuala. De la epilatul in zona genitala, mi-a aparut un cos, care in cateva zile s-a transformat intr-un fel de furuncul. Drept pentru care am mers la medic. Mama, grijulie ca de obicei, a mers cu mine. Nu mi-am inchipuit ca va si intra si va si asista la consult. Fiind prima oara cand mergeam la ginecolog, nu stiam ce urma sa fiu intrebata.

Medicul ma intreaba :"Ca sa stiu cum sa te consult trebuie sa imi spui daca esti virgina sau nu". Am crezut ca si mor. M-am uitat la mama, care statea la capataiul meu cu o privire asa....de copil cuminte. Ea mi-a spus :"Nu te uita la mine, raspunde medicului". Cu o voce aproape stinsa am spus NU. Nici nu m-am mai uitat la maica mea, care probabil era ca semaforul la fata.
Drumul pana acasa a fost chinuitor. Morala, sfaturi etc.
Acum cand ne aducem aminte ne amuzam copios, dar nu as fi dorit nimanui sa fi fost in locul meu.

ce fel de ginecolog era acela ca nu stia sa faca o consultatie decat daca ii spuneai tu cum sa o faca?...ginecologul meu nu m-a inrebat niciodata de ce am venit ...de fiecare data cand intru imi spune urca pe masa si apoi discutam...nu m-a intrebat daca sunt sau nu virgina nici la prima vizita...
healthy011998
Postat pe 4 Martie 2010 13:24
eram internata in spital ...toata lumea la masa eu nu mancam la ei asa ca am facut baie ...medicul de garda intra tocmai cand eram dezbracata complet...ar fi trebuit sa ceara scuze si sa plece dar el intra se opreste si-mi spune...tu nu mananci?...cati ani ai? si cateva complimente...parca mie imi ardea de complimentele lui si nu a trecut mult pana o tipa intra si ea pe acolo uitandu-se la noi ca si cum.....am simtit ca imi cade cerul pe mine ca de fapt aparentele inselau nici macar nu era medicul meu.
healthy011998
Postat pe 4 Martie 2010 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Servicii medicale la domiciliu 9 De la: tarot 3 Noiembrie 2009 05:27
Concurs: Cea mai penibila experienta la doctor! 94 De la: kudika059921 27 Noiembrie 2013 16:53
irigatorul 2 De la: AdrianaR 2 Noiembrie 2010 13:28
Concurs cu 5 premii pe PretScurtari.ro 1 De la: eley 26 August 2011 17:36
concurs pt bicicliste :) 1 De la: kudika421536 26 August 2011 00:33