Setari Cookie-uri

Cine mai e pro-ana/pro-mia?

De la: ANDREEA_8_11, la data 2009-07-29 12:55:47
De la: enemgabriel, la data 2009-05-13 21:24:03Eu le-as numi PRO-STIA.


vai de capul vostru, oare ce o fi p-acolo? neted, neted, neted!


hm se pare ca ideea mea e una buna cu SOS-ul la moderatori.
Una din fete si anume ana_ana mi-a trimis un mesaj privat in care ma trage la raspundere:
"nu cred ca ai dreptul sa te bagi in viata cuiva. totul are o limita. nu inteleg cine te crezi. nu le stii tu pe toate, crede-ma! asa ca nu-ti mai pierde timpul degeaba criticand persoane care sufera, care sunt bolnave. nu o sa vindeci pe nimeni! in plus, ai si idei foarte proaste, ba chiar penibile as spune (ma refer la mesajul acela cu SOS MODERATORI). hai sa fim seriosi! "

asa ca SOS MODERATORI poate reusim sa le aducem la cunostinta parintilor ce se intampla cu copiii lor ca tare rau mi-ar parea sa vad si aici un mesaj de la o mama indurerata ca si-a pierdut fiica asa cum s-a intamplat pe alt forum ( din cauza anorexiei). Acum 2 ani s-a intamplat asta si mama respectiva chiar a tras la raspundere forumul pt incurajarea lor spre a tine o dieta.

Lucrurile astea se intampla si la noi nu doar in america sau doar in filme! M-am saturat sa vad fete de 14-15 ani pur si simplu schelete ambulante care se cred superbe, perfecte si mai mult perfect sanatoase, MARE GRESEALA!!!!

SOS MODERATORI
SOS MODERATORI
SOS MODERATORI
SOS MODERATORI
SOS MODERATORI
agny
Postat pe 29 Iulie 2009 23:19
eu cred ca nu ar trebui sa mai judecati persoanele care se declara pro-ana sau pro-mia...poate unele chiar sunt, poate unele nu.....dar posibil cele care se cred facand parte dintr-o anumita categorie din asta, habar nu au ce inseamna sa suferi de o dereglare de alimentatie, ca sa ii zic asa, si cu atat mai putin voi, care le judecati si le spuneti ca sunt bolnave la cap....
nu ar trebui sa mai tratati problemele cu atata superficialitate si sa vedeti doar in patratica voastra...multe dintre ele vorbesc probabil aiurea si nu le doresc sa aiba vreodata probleme adevarate cu alimentatia.... dar adevaratele anorexice sau bulimice nu si-au dorit sa ajunga in punctul in care nu se mai pot controla....
in fine..... vroiam doar sa subliniez ca aceste probleme nu ar trebui tratate asa.....acesti oameni, care chiar sufera de aceste boli, chiar nu trebuie tratati ca niste ciudati sau ca si cum ar fi niste fitze si nimic altceva....
xsAna
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:49
ai dreptate. anorexia/bulimia este ca orice alta boala psihica. e o BOALA, ne e o fita, NU E O ALEGERE. si se trateaza cu seriozitate. anorexicele/bulimicele nu se pot trata/vindeca singure, credeti-ma!
ana_ana_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:08
as putea sa fiu eu aceea....si eu sunt adepta acestui curent..asa ca daca inca mai estetam reciproc valabila oferta ta ...putem sa ne aju
kudika079195
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:03
Ce usor este sa judeci pe cineva pentru un comportament fara sa stii cum este la propriu sa treci prin astfel de lucruri! Fiti mai intelegatori!! Credeti ca persoanele cu dereglari de alimentatie sunt fericite ca sunt asa?????? Se lupta cu obsesia lor in fiecare secunda din viata lor!!
Daca isi cauta grupuri de suport este pentru ca se simt singure si anormale, avand nevoie de cineva care trece prin aceleasi lucruri.........in nici un caz de oameni care le fac proaste, dereglate sau "asta e tot ce verti de la viata"!
prier12
Postat pe 4 Noiembrie 2009 07:54
"vreti"..scuze
prier12
Postat pe 4 Noiembrie 2009 07:55
De la: LaLa, la data 2009-11-02 11:49:22eu cred ca nu ar trebui sa mai judecati persoanele care se declara pro-ana sau pro-mia...poate unele chiar sunt, poate unele nu.....dar posibil cele care se cred facand parte dintr-o anumita categorie din asta, habar nu au ce inseamna sa suferi de o dereglare de alimentatie, ca sa ii zic asa, si cu atat mai putin voi, care le judecati si le spuneti ca sunt bolnave la cap....
nu ar trebui sa mai tratati problemele cu atata superficialitate si sa vedeti doar in patratica voastra...multe dintre ele vorbesc probabil aiurea si nu le doresc sa aiba vreodata probleme adevarate cu alimentatia.... dar adevaratele anorexice sau bulimice nu si-au dorit sa ajunga in punctul in care nu se mai pot controla....
in fine..... vroiam doar sa subliniez ca aceste probleme nu ar trebui tratate asa.....acesti oameni, care chiar sufera de aceste boli, chiar nu trebuie tratati ca niste ciudati sau ca si cum ar fi niste fitze si nimic altceva....



Bine punctat!!
prier12
Postat pe 4 Noiembrie 2009 07:59
ideea cu ana e urmatoarea: (si va rog; inainte sa ma luati cu "te spunem lu` mamica"...sunt majora) fetele care ajung sa aia cu adevarat aceasta boala (si evident prin asta nu ma refer la fetele care o considera o moda cum a fost moda emo, etc) nu o fac din placere! nu stiu exact daca am aceasta boala, iar daca o am sper sa nu se manifeste. oamenii spun ca sunt slaba, dar eu nu reusesc sa ma vad astfel...daca as slabi 3-4 kg as arata mult mai bine
si da, se moare destul de mult din cauza acestor boli, statistica spune ca 10% din persoanele cu aceasta boala mor, doar 8% fiind barbati
mockingbird
Postat pe 4 Noiembrie 2009 23:09
As vrea sa vorbesc si eu cu cineva pro ana!
mitarro@yahoo.com
kudika050614
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:15
ok...daca e cineva care chiar are probleme cu ana sa-mi dea si mie un mesaj
mockingbird
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Slim & Fit 209 De la: kudika_1022686 25 Ianuarie 2017 16:36
Aparat manichiura-pedicura 2 De la: Luciana_T 17 Decembrie 2009 23:35
“Bucatarasul cel dibaci” ne dezvaluie secretele sale 1 De la: Veenman 24 Martie 2011 22:45
un nou stil de viata 11 De la: enemgabriel 16 Septembrie 2013 21:39
Inscriu Reprezentanti Oriflame in toata tara 1 De la: sweet_mihaela 4 Februarie 2011 22:06