Setari Cookie-uri

Inotul

dap si eu am observat ca in apa iti scade burta...si mie mi-e dor de bazin n-am mai mers de mult, n-am prea avut timp si da...orice sport ai practica...dupa antrenamente ai o stare de euforie...dormi bine...pacat ca vor astia sa scoata /sau sa reduca orele de educatie fizica la scoala si asa erau putine...
lara007_healthy
Postat pe 6 Mai 2009 18:05
Inotul este intr-adevar cel mai bun sport. O spun din proprie experienta. Merg regulat de 3 luni la bazin,chiar si de 4-5 ori pe saptamana, pt.ca am probleme cu coloana, dar si in loc de fitness, aerobic, si altele si am slabit 6 kg., am abdomen, fese,coapse si gambe ferme si tonifiate si cu muuult mai putina celulita. De spate latit, nici nu se pune problema.
Intr-adevar ce ma ajuta mult e faptul ca am un antrenor care imi da program si-mi spune ce si cat sa inot. (inainte sa incep cu inotul am vb.despre zonele care trebuiesc lucrate mai intens, iar in functie de asta programul a fost personalizat si facut cu cap,nu haotic). Am slabit sanatos, fara sa ma infometez, pot spune ca mi-am satisfacut tot timpul micile pofte, dar in general am incercat sa-mi induc un mod mai sanatos de a manca. E adevarat, ceea ce e neplacut e faza cu clorul, cu uscatul parului, etc, dar cand stau in fata oglinzii ma simt super bine, pt.ca vad ca eforturile mele au dat roade!

Concluzia: GO FOR IT!
georgia0607
Postat pe 23 Mai 2009 16:04
buna!ma numesc ingrid si sunt din turnu severin..va rog sa-mi recomandati un profesor de inot de la bazinul olimpic din orasul sus-amintit.mi s-a spus ca e un anumit domn George..si cam atat!
healthy005588
Postat pe 19 August 2009 19:42
Buna,am facut inot de performanta timp de 16 ani. Sunt dezvoltata armonios si ma simt foarte bine,chiar si acum,dupa atatia ani desi corpul isi cere dreptul la miscare. Fa-l ca e benefic:platfus,coloana,greutate...totul se armonizeaza in apa.
carmen_healthy
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:53
si eu l-am dat pe fiu'miu la inot si nu regret e intradevar ceva extraordinar.
acum a intrerupt dar in primavara abia astept sa reinceapa.o zi placuta!
little_star
Postat pe 23 Octombrie 2009 08:21
Salutare :)! Am si eu o intrebare ..Nu fac inot de performanta, insa daca o sa merg in fiecare zi, timp de 2 ore sa dau ture de bazin (100 m/L), se dezvolta vreo masa musculara, sau doar se imbunatateste conditia fizica ?? :-?

Astept raspuns :D ..Multumesc !
Stevie_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2010 00:46
De la: lara007, la data 2009-05-04 18:58:07Aveti dreptate, miscarea in apa in general pune in miscare toti muschii, spate si ceafa faceti daca inotati pe bune...daca faci pluta normal ca nu o sa lucrezi atat de mult muschii spatelui...sa nu ma intelegeti gresit..inotul este sportul ideal , doar ca cea care a deschis subiectul intreba despre cat e de bun inotul, cum te dezvolta daca iti lucreaza toti muschii si trebuia sa-i raspund ca in cazul in care merge frecvent, des si inoata cateva ture de bazin-metoda fluturelui( etc nu stiu cum se numesc) atunci tot ce-i posibil sa i se dezvolte spatele...eu stiu persoane la care 1 an de polo le-a latit spatele vizibil. Acuma sa nu intelegeti ca daca mergeti si va balaciti , va mai faceti ca inotati putin cam o data de 2 ori pe spatmana , gata o sa aveti un spate cat china! pentru persoane care au probleme cu coloana si eu am auzit ca ar fi bun...oricum medicul stie mai bine...daca vreti sa slabiti va mai recomand ceai negru si ceai verde...



A face polo si a inota doar nu e acelasi lucru
petaloudita
Postat pe 20 Ianuarie 2010 20:32
pentru cei interesati se face inot si la rin grand hotel sunt si cursuri de hidokinetoterapie pentru copii tineri si adulti...conditiile sunt f bune..
floryadry
Postat pe 23 Februarie 2010 16:18
dragii mei, am citit pe aici multe pareri despre "latirea spatelui". eu am facut inot de performanta 11 ani si trebuie sa va spun ca performanta inseamna 2 antrenemante pe zi, adik cca. 10-12 km inotati pe zi. in aceste conditii, timp de multi ani, se modifica intr adevar corpul in mod vizibil. eu chiar am spatele ceva mai lat, dar nu atat incat sa fie inestetic. intr-adevar este un sport f complex si solicitant, iar pt cei care vor sa faca asta de cateva ori pe saptamana, e perfect
sportiva88anamaria
Postat pe 22 Mai 2010 21:20
singurul sport care iti pune in miscare totzi muschii este tenisul de masa...nu mai aberatzi cu inotul.
salut
kudika340234
Postat pe 13 Decembrie 2010 23:16
De la: lara007_healthy, la data 2009-01-15 15:37:57De la mult inot faci spate...e frumos si pentru o fata sa aiba un spate dezvoltat, cu putin musculatura , dar de la prea mult inot s-ar putea sa te alegi cu un spate prea mare...cred ca e mai indicat pt baieti.

cica faci spate cumva nu il aveai si inainte?
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 21:59
De la: mcornelia19, la data 2009-02-14 10:09:25fiul meu a facut polo de performanta si s-a oprit la timp deoarece intr-adevar facuse o ceafa de taur si un spate impresionant.acum arata super OK .eu in vara am incercat sa inot si am folosit mai mult bratele iar dupa o saptamana ma latisem !!!iti recomand inotul facut profesionist si bineinteles de placere si dozat corect efortul .dar ..incearca aquagym ,e fantastic. daca vrei mai mult,incearca www.dermavital-med.ro

ai utilizat bratele si te-ai latit? vai de capul tau, vorbesti ca sa nu taci. ce masa musculara pui tu ma ca femeie intr o saptamana? intr o sapt indiferent de sport si de alimentatie nu pui nici 500gr de muschi.
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 22:01
De la: Oacki, la data 2009-02-14 22:51:18:)) te latesti in spate .....este psihica toata treaba; innot de placere de la 6 ani in fiecare vara,in fiecare lac,bazin,piscina,mare,apa...innot in toate stilurile,de placere si consider ca am un corp armonios,demn de sportiv... atata timp cat nu vrei sa urci sa faci cat`walk peun podium si asemeni crengutelor unde este un lucru standardizat nu vad de ce vati fura de vanzarea asta masiva comerciala... este un lucru admirativ sa ai un corp de sportiv (decat de butoias in beciul bohotin)... plus o relaxare mentala si emotionala inimaginabila,mie personal, cand innot numi permite sa ma gandesc la nimic altceva decat la armonia corpului meu cu apa... sail away

se scrie inot si nu innot!
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 22:02
De la: belami, la data 2009-05-04 07:53:05faci spate cand faci sport de performanta, inotul este bun pentru mobilitatea coloanei vertrebrale,miscarea e buna in general orice ce sport faci.cine gaseste defecte sunt cei care nu mananca pe paine sportul si nici nu stiu ce este ,isi dau cu presupusu.si a merge pe jos e sport,si organismul are nevoie de miscare ,aer,dieta pentru a preveni unele boli care au luat amploare.

e grav daca la tine mersul pe jos = sport
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 22:54
De la: ramonat15, la data 2009-05-04 11:19:50Pt lara007 , eu am vreo cateva (multe) kg in plus...crezi ca daca merg la piscina unde inot si fac sauna de 3 ori pe saptamana efectele sunt aceleasi??
ma refer la latitul spatelui ...astept un raspuns pe forum, mentionez ca am o problema la coloana si nu pot face alt sport

chiar daca mesajul este postat de acum 1 an, totusi poate mai sunt pers in situatia ta. Daca ai kg in plus cu atat mai mult te va ajuta inotul (ca de altfel orice sport aerob). apoi mai este o chestie: latirea in spate (asa cum spuneti voi) este datorat tonusului muscular si/sau dezvoltarii masei musc. Masa musc se dezv cu o alimentatie hiperproteica si hipercalorica si cu un antr la o intensitate de peste 80%. Deci masa musc doar prin inot nu dezv aproape deloc. Ca un exemplu pt cei care inteleg mai greu sau nu sunt in domeniu: un incepator in culturism pe parcursul unui an, la varsta de 15-16 ani poate dezvolta o forta mult mai mare decat cea a unui antrenor de inot care toata viata lui a facut doar inot si ATAT. legat de prob la coloana, miscarea in apa este f indicata. depinde totusi d ce prob vb tu. daca este vorba de deviatii ale CV atunci trebuie sa adopti anumite stiluri de inot nu doar ca sa nu agravezi situatia dar chiar si ca sa o ameliorezi. daca este vorba despre hernii, protruzii, atunci iti zic eu ca inotul pe spate nu iti va face nimic rau in privinta asta.
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:04
De la: kudika340234, la data 2010-12-13 23:16:47singurul sport care iti pune in miscare totzi muschii este tenisul de masa...nu mai aberatzi cu inotul.
salut

pleaca ma de aici cu ping=pongul tau ca esti rupt de realitate !
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:11
inotul e singurul sport care nu transpiri
utad
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:23
De la: utad, la data 2010-12-15 23:23:24inotul e singurul sport care nu transpiri

esti ud din alta cauza
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:32
da
inotul e un sport fumos curat ca sa zic asa
eu am facut inot 7 ani am avut probleme cu ochii din cauza clorului
si da este adevarat lateste spatele da nu atat cat sa arata urat


crifeli
Postat pe 3 Ianuarie 2011 07:49
Buna! Am 17 ani, si as vrea sa ma apuc de inot, insa imi e frica sa nu mi se lateasca spatele:-s.Oare la varsta asta m-ar mai afecta?oRICUM , nu vreau sa fac decat cateva sedinte, pana cat invat si dupaia gata. :d Ce ziceti:D?
kudika410211
Postat pe 27 Iunie 2011 00:18
De la: kudika410211, la data 2011-06-27 00:18:16Buna! Am 17 ani, si as vrea sa ma apuc de inot, insa imi e frica sa nu mi se lateasca spatele:-s.Oare la varsta asta m-ar mai afecta?oRICUM , nu vreau sa fac decat cateva sedinte, pana cat invat si dupaia gata. :d Ce ziceti:D?


probabil n-ai somn.
uliu
Postat pe 27 Iunie 2011 00:20
De la: kudika410211, la data 2011-06-27 00:18:16Buna! Am 17 ani, si as vrea sa ma apuc de inot, insa imi e frica sa nu mi se lateasca spatele:-s.Oare la varsta asta m-ar mai afecta?oRICUM , nu vreau sa fac decat cateva sedinte, pana cat invat si dupaia gata. :d Ce ziceti:D?







... da ... dar daca nu faci ... ti se lateshte ... altceva ...
marco918
Postat pe 27 Iunie 2011 00:20
Spatele nu se va lati de la cateva sedinte. Aceea este o modificare ce se produce la cei care practica inotul ca si sport de performanta. Eu am fost timp de 6 luni, cate 2 sedinte pe saptamana si pot sa-ti spun ca am avut placuta surpriza sa constat ca aratam si ma simteam excelent din punct de vedere al formei fizice. Imi pare nespus de rau ca acum nu mai am timp sa merg la bazin nici vara nici iarna.
Succes!!
Elenam13
Postat pe 27 Iunie 2011 15:01
Eu sufar de cifoza si inotul intotdeauna m-a ajutat, atat pentru afectiunea mea cat si ca sa slabesc. Am fost la mare anul asta pentru 4 zile si am slabit 2 kilograme jumatate cu inot, jogging pe plaja seara, slim&fit(ala oricum il luam si inainte) si o cura de pepene.
GeorgianaBB
Postat pe 28 Iulie 2011 21:32
Nu am practicat înotul decât când eram mititel în vãnițã ș-acuma-s tot numa' mușchi
Gelico
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lovitura coccis (noada) 23 De la: vrijaya 5 August 2014 22:16
Sali aerobic Bucuresti 5 De la: healthy016702 29 Mai 2010 10:02
Posibilitate de afacere 1 De la: danielatontsch 11 Martie 2009 12:35
leg magic 6 De la: valentina_v 18 August 2010 12:39
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:49