Setari Cookie-uri

spondilozã

de mai multe sãptãmâni sufãr de dureri de spate medicul mi-a scris fizioterapie ºi un medicament pe nume arcoxia,dupã ce am citit prospectul la ea am vãzut cât de periculoasã este acest medicament ºi câte reacþi adverse are acum nu mai ºtiu ce sã fac sã am curajul sã le iau sau sã merg sã cer altceva
szepimanyi
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:05
Buna!
Poti incerca sa vorbesti cu medicul tau din nou si sa-i ceri explicatii in legatura cu medicamentul prescris , sa-i spui ce temeri ai si sa-l rogi sa-ti explice riscurile... in mod normal asa ar trebui... oricum fiecare medicament are contraindicatii,reactii adverse..etc
Bafta si sanatate!

Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:09
tataia, de 80 de ani serveste arcoxia si fastum gel, masaj pe coloana si articulatii...ii merge din plin
niro
Postat pe 10 Februarie 2009 09:01
Am fost la radiografie si mi s-a spus ca am spondilita ,am inceout un tratament cu calciu si totusi nu credeti ca e cam devreme la 48 de ani .Este oare ingrijorator?
tuca_lila
Postat pe 10 Februarie 2009 15:07
Eu am 32 ani si am capatat spondiloza in urma pozitiei incorecte a coloanei din cauza unei discopatii lombare.
Tratamentul e foarte simplu in cazurile astea (de atata timp am devenit experta cred).
Pastilele sunt bune doar sa te scoata din criza dar mai trebuie facuta si fizioterapie. Eu am luat Movalis (orice antiinflamator are efecte secundare multiple asa ca nu se ia pe o perioada lunga si fara pansament gastric). Dar la spondiloza face foarte bine banalul paracetamol sau nurofenul. Eu am luat Movalis pentru ca mai am si alte afectiuni ale coloanei.
O data la 6 luni merg si fac 12 sedinte de fizioterapie care includ ultrasunete (sunt singurele pe care le-am suportat si mi-au facut bine din tot ce am incercat in domeniu), gimnastica medicala si masaj).
Gimnastica acum o fac acasa pentru ca e foarte simpla.
Pentru spondiloza daca faci aplecari de cap fata-spate, stanga dreapta si rotiri, cateva minute dimineata, ajuta enorm. Si daca mai gasesti pe cineva sa-ti faca si un pic de masaj pe spate si in zona gatului, ai sa te simti foarte bine si n-o sa mai ai probleme.
Multa sanatate!
Alapopescu
Postat pe 11 Februarie 2009 08:05
La mine, boala a survenit in urma frigului indurat pe vremea...Ca tratament am incercat de toate, de la fizioterapie cu ultrasonice si diadinamice, la infiltratii in coloana cu diprofos si gimnastica medicala adecvata (elongatii cervicale). Poate am simtit pe moment o ameliorare, dar nu m-am vindecat, asa ca o "trag" din '92. De atunci singurul remediu, care ma ajuta in fazele de criza, este FASCONALUL luat cu protectie gastrica. Si binenteles, gimnastica si masajul pomenite intr-un raspuns anterior.
amelis
Postat pe 11 Februarie 2009 09:30
Buna.Parerea mea e sa incerci cu produse naturale mai intai caci medicamentele astea au foarte multe contraindicatii
adina220
Postat pe 16 Februarie 2009 19:32
Calciu la spondiloza nu prea cred.Mai bine i-a ceva de circulatie caci te va ajuta.Ti-ai facut analizele sa vezi daca ai lipsa de calciu?
Nu e bine sa iei daca organismul nu are nevoie
adina220
Postat pe 16 Februarie 2009 19:35
De ce nu incercati cu masaj? Si eu am avut spondeloza si sa rezolvat facand masaj. Medicamentele nu fac decat sa amelioreze efectele nu cauza. Si dupa ce ati terminat tratamentul va treziti ca aveti probleme cu ficatul sau stomacul si nici problema cu spondeloza nu sa rezolvat. Duceti-va la un kinetoterapeut sau la un maseur bun si o sa va rezolve problema.
kudika010565
Postat pe 18 Februarie 2009 21:50
eu te sfatuiesc sa cumperi bandajul pt spate magnetic ceea ce iti va fi util tot timpul iar alte detalii daca mai vrei imi lasi un mesaj si te contactez ok?
numelemeu_mary
Postat pe 21 Februarie 2009 21:14
ar fi bine sa incerci si reflexoterapia. Te vei simti excelent. Pt mai multe detalli scrie la ella_mitrut@yahoo.com
Ella - tehnician maseur, reflexoterapeut
solutia
Postat pe 5 Martie 2009 16:21
MED-AS PROFESIONAL REGINA ELISABETA NR57 ...3130921....KINETOTERAPIE FIZIOTERAPIE SI MASAJ
floryadry
Postat pe 6 Martie 2009 09:43
buna fetelor sunt de aceiasi parere cu ella cu reflexoterapie si masajul localsi in combinatie si cu ceva produse naturiste pentru duereri ex extras de furnica si calciu gai bao sunt produse de la tianshi
kudika162441
Postat pe 6 Martie 2009 09:49
da produse naturale, de pilda magnetoterapie sunt bandaje de spate pt spondiloza, se bea apa magnetizata etc daca doriti informatii va dau cu placere...
numelemeu_mary
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:42
da produse naturale, de pilda magnetoterapie sunt bandaje de spate pt spondiloza, se bea apa magnetizata etc daca doriti informatii va dau cu placere...
numelemeu_mary
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:42
Hmm...daca se rezolvau problemele cu ajutorul plantelor saua reflexoterapiei sau a nu-stiu-caror benzi magnetice sau ape cu tot soiul de chestii in ele, nimeni n-ar mai suferi de spondiloza.
Din pacate, numai masajul si gimnastica (cea din urma facuta pe perioada mai lunga) si fara stat in curent au putut ameliora foarte bine durerile.
Vorbesc atat din experienta mea cat si a zecilor de persoane cu care m-am intalnit prin sali de kineto.
parerea mea e ca mai bine investiti banii cu cap decat in niste chestii care pot fi folosite doar ca adjuvante, fara a solutiona problema.
Alapopescu
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:58
"BOALA DOMNEASCA"..Te-ai blagoscovit cu ea pe viata!
carmen_healthy
Postat pe 17 Iulie 2009 08:08
....buna.medicatia nu rezolva cauza,doaramelioreaza durerile si imflamatia...dacaesti rezistenta la durere e ok,nu lua nimic incearca sa gasesti pozitii facilitatoare(in care sa te simti comfortabil)aplica caldura locala(saculeti cu sare incalzita,ori fa bai cu sare grunjoasa,sarea este un anti8imflamator si decontracturant natural,pe urma dacaai posibilitatea in faza acuta,subacuta mergi si fa 12 sedinte de fisioterapie,dupa care dacadurerea a cedat si nu ai fenomene vegetative(greata,varsaturi,ameteli,tziuit in urechi) apuca-te si mergi la un cabinet de kinetoterapie pt tonizarea musculaturii paravertebrale,spondiloza este o boala degenerativa lent progresiva nu se trateaza ci doar se amelioreaza,deci incearca sa iti mentii sanatatea fizica normala a spatelui toata viata facand exercitii,evitand rasucirile si caratul exagerat al greutatilor,insa,trebuie sa inveti sa adopti pozitiile corecte ale coloanei vertebrale iar daca stai la birou multe ore incearca sa faci exercitii pe scaun din ora in ora...am sa ti le redau pe mail daca vrei,am nevoie de mai multe detalii despre diagnosticul tau ca sa iti pot recomanda,insa cel mai sigur e sa mergi la un cabinet de kineto.pt ca sa fii corectata si sa insusesti corect exercitiile,asa la distanta degeaba iti dau sfaturi...eventual ia leg. cu mine poate vii la cabinet la mine. sa-ti fac o evaluare morfofunctionala..a_medeea@yahoo.com.Sanatate!
andreaV
Postat pe 31 August 2009 10:23
De la: tuca _lila, la data 2009-02-10 15:07:13Am fost la radiografie si mi s-a spus ca am spondilita ,am inceout un tratament cu calciu si totusi nu credeti ca e cam devreme la 48 de ani .Este oare ingrijorator?
pachita04121952
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:34
nu ...nu e ingrijorator ...fata mea are 33 de ani si are spondiloza ...asa ca o sa sufere toata viatza de dureri de spate ...asta e ...nu s-a menajat de la nimic ..mai face acupunctura la chinezi si citeva luni de zile nu mai are probleme ...
pachita04121952
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:39
te rog spune-mi unde face fiica ta acupunctura?
multumesc,
Dana
dbucinschi
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:48
Nu incurcati spondilita cu spondiloza.Intrebati medicul reumatolog daca aveti voie sa faceti anumite terapii,pentruca in proces inflamator acut nu se face nici fizioterapie nici masaj.Sant boli de care nu te vindeci niciodata dar pot fi ameliorate.Cautati reumatologi priceputi care sa va fixeze diagnosticul de exemplu scintigrafia osoasa vede daca aveti spondilita nu radiografia simpla de coloana, chiar si tratamentul este diferit in spondilita fata de spondiloza,va rog sa ma credeti pentruca sufar de artrita si nu e de glumit cu o asa boala...
bote_healthy
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:08
Stimata doamna,/domn,
Doresc, pe acesta cale, sa va fac cunostinta cu un produs deosebit pentru pastrarea tinereti, vigorii si sanatati. Produsul este “100% PUR COLLAGEN Capsule”,obtinut din stern de pui de 6-8 saptamini si este rezultatul cercetarii si productiei firmei ENCORE COLLAGEN Ich. USA. Este legalizat pentru comercializare in ROMANIA si asigura o regenerare a intregului organism. Americanii il numesc “PILULA DE TINERETE”.. . Are efecte benefice asupra circulatiei periferice, asupra inimii (inaintea unei operati de valve, baypas etc . se face o cura de 3 luni cu 100% PUR COLLAGEN), si in special asupra articulatiilor si bolilor acestora (artrite si poliartrite reumatoide, artroze, coxartroze, discopatii, … reface lichidul sinovial ).Nu in ultimul rand , este un produs cu un efect miraculos asupra tenului (inlocuieste cu succes si pe termen lung acidul hialuronic,biotonina si alte descoperiri recente in materie de eliminarea ridurilor si de intinerire), asupra celulitei, dar rolul lui major este de vindecare si regenerare a intregului organism.
Puteti afla mai multe noutati intrind pe www.centrofarm.ro, forum de sanatate, “Produse naturiste” sau contactindu-ma la telefon nr. 0770492583, andreidan51@gmail.com, O.P. 1, C.P. 174, IASI
P.S. Mie , acest produs mi-a facut mult bine si am promis ca voi face la randul meu bine , facindu-l cunoscut .
Cu stima si pretuire,
DAN ANDREI
healthy001487
Postat pe 20 Ianuarie 2010 06:57
De la: healthy001487, la data 2010-01-20 06:57:52Stimata doamna,/domn,
Doresc, pe acesta cale, sa va fac cunostinta cu un produs deosebit pentru pastrarea tinereti, vigorii si sanatati. Produsul este “100% PUR COLLAGEN Capsule”,obtinut din stern de pui de 6-8 saptamini si este rezultatul cercetarii si productiei firmei ENCORE COLLAGEN Ich. USA. Este legalizat pentru comercializare in ROMANIA si asigura o regenerare a intregului organism. Americanii il numesc “PILULA DE TINERETE”.. . Are efecte benefice asupra circulatiei periferice, asupra inimii (inaintea unei operati de valve, baypas etc . se face o cura de 3 luni cu 100% PUR COLLAGEN), si in special asupra articulatiilor si bolilor acestora (artrite si poliartrite reumatoide, artroze, coxartroze, discopatii, … reface lichidul sinovial ).Nu in ultimul rand , este un produs cu un efect miraculos asupra tenului (inlocuieste cu succes si pe termen lung acidul hialuronic,biotonina si alte descoperiri recente in materie de eliminarea ridurilor si de intinerire), asupra celulitei, dar rolul lui major este de vindecare si regenerare a intregului organism.
Puteti afla mai multe noutati intrind pe www.centrofarm.ro, forum de sanatate, “Produse naturiste” sau contactindu-ma la telefon nr. 0770492583, andreidan51@gmail.com, O.P. 1, C.P. 174, IASI
P.S. Mie , acest produs mi-a facut mult bine si am promis ca voi face la randul meu bine , facindu-l cunoscut .
Cu stima si pretuire,
DAN ANDREI
mosule,iar nu ai bani de intretinere?
ene_m_gabriel
Postat pe 20 Ianuarie 2010 09:13
Stimata doamna,/domn,
Doresc, pe acesta cale, sa va fac cunostinta cu un produs deosebit pentru pastrarea tinereti, vigorii si sanatati. Produsul este “100% PUR COLLAGEN Capsule”,obtinut din stern de pui de 6-8 saptamini si este rezultatul cercetarii si productiei firmei ENCORE COLLAGEN Ich. USA. Este legalizat pentru comercializare in ROMANIA si asigura o regenerare a intregului organism. Americanii il numesc “PILULA DE TINERETE”.. . Are efecte benefice asupra circulatiei periferice, asupra inimii (inaintea unei operati de valve, baypas etc . se face o cura de 3 luni cu 100% PUR COLLAGEN), si in special asupra articulatiilor si bolilor acestora (artrite si poliartrite reumatoide, artroze, coxartroze, discopatii, … reface lichidul sinovial ).Nu in ultimul rand , este un produs cu un efect miraculos asupra tenului (inlocuieste cu succes si pe termen lung acidul hialuronic,biotonina si alte descoperiri recente in materie de eliminarea ridurilor si de intinerire), asupra celulitei, dar rolul lui major este de vindecare si regenerare a intregului organism.
Puteti afla mai multe noutati intrind pe www.centrofarm.ro, forum de sanatate, “Produse naturiste” sau contactindu-ma la telefon nr. 0770492583, andreidan51@gmail.com, O.P. 1, C.P. 174, IASI
P.S. Mie , acest produs mi-a facut mult bine si am promis ca voi face la randul meu bine , facindu-l cunoscut .
Cu stima si pretuire,
DAN ANDREI
healthy001487
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:48
Mai bidonas in loc de capb nu doresti sa stai mai mult in partile intime ale mamicii tale( daca te mai primeste cit de prost ai ajuns) si sa lasi pe ceilalti in pace?
healthy001487
Postat pe 1 Aprilie 2010 21:10
HRISTOS A INVIAT.TE ROG SA+MI SPUI SI MIE DESPRE MASAJUL MAGNETIC.AS DORI MAI MULTE AMANUNTE DCA ESTE POSIBIL SI DE UNDE POATE FI PROCURAT. AM NEVOIE PENTRU SOTUL MEU .ITI MULTUMESC ANTICIPAT.

margacretu@yahoo.com
healthy013545
Postat pe 5 Aprilie 2010 17:43
domnul cu bidonasu cred ca ar trebui sa iasa la plimbare sa isi vinda produsele ca pe net nu are nici o sansa
kudika162441
Postat pe 14 Aprilie 2010 08:49










Bine zis Mariana.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:39
Nu mai faceti atita reclama la diferite produse.
Poate v-au ajutat pe dvs. dar nu inseamna ca o sa faca bine si celorlalti ...
Ati postat mesajul de 2 ori, a treia oara va reclam pentru spam pe site.
tazyx
Postat pe 19 Octombrie 2012 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hidrocortizon Acetat - Tratamente 1 De la: wasymed 23 Februarie 2010 19:17
STARE DE RAU SI VOMA 7 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:52
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:29
HERNIE DE DISC 1 De la: healthy010729 3 Ianuarie 2010 20:48
Foarte urgent!!! 7 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 09:37