Setari Cookie-uri

SIDA

am si eu o intrebare,ptr Sida tre sa faci un test anume sau se depisteaza si la analizele de sange?
danaviciu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:59
trebuie facut un test hiv, pentru ca virusul hiv se depisteaza in sange si nu sida, care este boala
luminitab13
Postat pe 31 Ianuarie 2009 11:34
Trebuie sa te duci la doctorul de familie si la testele obligatorii se face analiza,dar cel mai sigur sa iti faci testul la o clinica de specialitate.
epopescu58
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:29
se face test hiv...gratuit...si confidential..cu rezultatul in 15 min..de ex in constantza se face la spitalul judetzean..daca iese ceva cu semnu` intrebarii..adik sa nu iasa tocmai ok..se trimit mai departe ptr analize amanuntzite la bucureshti care costa...pupici:*
diana_il
Postat pe 1 Februarie 2009 12:54
Se face test HIV care depisteaza anticoprii HIV din organism. Daca rezultatul iese pozitiv sau neconcludent se repeta testarea. Daca iese pozitiv atunci se fac alte investigatii...de regula in centrele universitare, iar acestea sunt gratuite. Se evalueaza imunitatea, incarcatura virala si asa mai departe ca sa se vada care este stadiul bolii. De la Infectia HIV la SIDA e cale lunga, existand diverse stadii de evolutie ale infectiei: A, B1, B2, B3...C. In multe judete din tara exista centre unde se poate face testare gratuita si se face si o consiliere inainte de testare. Acestea sunt: Constanta, Galati, Suceava, Braila, Dambovita, Olt, Craiova, Hunedoara(Petrosani), Cluj, Bacau, Resita, Timisoara si desigur Bucuresti. Cu sigurnata si in alte judete se poate face aceasta testare gratuit.
Sanatate va doresc.
mirelor
Postat pe 6 Februarie 2009 09:47
poti sa iti faci la orice laborator de analize costa aprox. 45 de lei si rezultalul in cca 3 zile
Schatt
Postat pe 21 August 2009 13:25
Din cate stiu eu, se numeste testul "Elisa"
hatice
Postat pe 21 August 2009 17:44
nu ai sida nu-ti face griji, dar nu mai face fara prezervativ ! pupici
sab628
Postat pe 23 August 2009 10:11
exista test pentru a vedea daca exista virusul HIv in organism; este mai scump se se efectueaza doar pentru a vedea cantitatea. De rutina se testeaza prezenta anticorpilor pe care ii secreta organismul atunci cind este infectat cu HIV. Exista 2 teste: Elisa si western Blot. Elisa este primul test care se efectueaza; daca testul este pozitiv sau neconcludent se face western blot. Pentru a se pune diagnostic de infectie hiv , sint necesare 2 testari pozitive prin 2 teste diferite. Este bine sa te testezi la 6 luni de la posibilul moment infectant. In primlele 6 luni cantitatea de anticorpi este prea mica in organism si este posibil ca testul sa iasa negativ. asa cum spuneau persoanele mai sus, testul se poate face in cadrul spitalelor judetene, este gratuit si confidential. Eu am facut testul pentru ca mi s-a cerut la angajare. Chiar daca nu am avut un moment posibil infectant, tot mi s-a facut pielea gaina cind am dat singe si cind am primit rezultatul. Dar trebuie sa treci peste asta si sa faci testul. daca e ceva, e bine sa stii. Exista tratament si boala poate sa fie tinuta sub control multi ani. Stiu caz de fetita care a fost diagnosticata cu hiv la 2 ani (infectata pe vremea raposatului cind nu se foloseau seringi de unica folosinta) si nu i se dadea sanse de a ajunge la adolescenta. Si acum termina facultatea si se gindeste sa se angajeze (deci starea de sanatate este buna).
alckimist
Postat pe 23 August 2009 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciclu mentrual de 2 ori intr-o luna dupa aproape 2 luni de la nastere 3 De la: deutza22_06 9 Februarie 2016 14:31
fibrom uterin 19 De la: kudika226898 25 Mai 2011 00:18
Dureri de solduri 19 De la: kerigan_ro 8 Septembrie 2012 15:15
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA 18-20 Septembrie 2009 2 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:50
dureri menstruale 7 De la: kudika_23363 4 Februarie 2013 14:36