blefarita

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

iulia_14 Avatarul lui iulia_14

20 mesaje

am descoperit k am aceasta boala de putin timp.am fost la multi medici oftalmologi,dar nu mi au spus nimic pana aqm.aceasta se manifesta prin ochi foarte rosii,puroi la ochi si multe ulcioare.este o senzatie neplacuta deoarece toata lumea ma intreaba de ce am ochii rosii.aqm urmez un tratament,dar ochii sunt tot rosii.am inteles k se va vindeca foarte greu.
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
fi foarte atenta cu aceasta maladie,eu am facut-o in urma cu cca.15 ani la inceput nu i-am acordat importanta,m-am tratat superficial,ea de fapt s-a retras si a izbucnit in forma cronica.Am incercat mai multe produse din farmacie fara rezultate evidente,in final am contactat un mdc. oftalmolog batran,pensionar,care mi-a facut o reteta preparata (proprie) si abia cu aceasta m-am vindecat dupa vreo 16-18 luni de tratament(cu pauze).Dar si acuma trebuie sa fiu atent la frig,soare puternic si praf,deoarece ochii au ramas sensibili la alergeni.Sa nu-mi ceri reteta ca nu-o mai am,am cautat-o pentru cineva,dar n-am mai gasit-o iar respectivul dr. din pacate nu mai este printre noi.Vezi cand se retrage,ochiul revine la normal,dar nu este inca vindecata si trebuie sa aplici tratamentul in continuare,aici am gresit eu prima data!
Doamne fereste-ne de ispite. Iar daca tot am cazut in ele, macar nu ne deranja!

20 mesaje

da,eu am facut tratament si aqm vad k este mai bn,dar normal k nu l intrerup.il voi continua.dar nu am ce face impotriva vantului si a soarelui.sunt prea puternici pt ochii mei.
Fosta membra Kudika.ro
ochelari cu sticla (nu plastic) normala ,fumurie.Ii porti si pe soare si pe vant.

20 mesaje

ai acest tip de ochelari?eu nu prea as vrea cu sticla fumurie deoarece mi se par putin putin inestetici,iar sticla de ce este mai buna dekt plasticul?imi poti da id tau?

Fosta membra Kudika.ro
ti-am raspuns pe privat.
magnoli Avatarul lui magnoli

1 mesaj

si eu am fost diagnosticata cu blefarita acum vreo 2 ani...am fost la oftalmolog si mi-a recomandat tobradex (unguent oflamic, se gaseste in orice farmacie)...am urmat instructiiunile si acum sunt bine...si nici nu am probleme...

20 mesaje

si eu am folosit tobradex ungunent. dar in urma cu un an am folosit pikturi mult timp, si nu si mai facea efectul, si de aceea nu mai am voie sa-l folosesc nici sub forma de pikturi, nici unguent.
irinab Avatarul lui irinab

4 mesaje

Eu am scapat, dupa multi ani cu probleme si tratamente inutile, cu ulei de ricin. Am vazut rezultatele dupa cateva zile, insa si acum il folosesc, o data la cateva saptamani. Pe langa faptul ca am scapat de probleme, genele se indesesc de la uleiul de ricin si devin mult mai rezistente.
healthy010802 Avatarul lui healthy010802

11 mesaje

Buna !

ce tratament ai urmat? si eu am aceasta blefarita de 3 ani. Tot timpul am tratat-o cu mare atentie si tot reaparea, pana anul trecut in septembrie cand a aparut in cea mai agravanta forma si desi am tratat-o cu toate unguientele din farmacii, tot nu disparea. La mine se manifesta prin incretirea pielii pe ploapele superioare si inferioare la ambii ochi, desi a debuata doar la unul. De vreo trei sapt folosesc spersalerg si spersadex, dar efectul este efemer. Daca nu imi pun picaturi o zi arat ingorozitor. te rog, spune-mi ce ai folosit si daca a mai reaparut?!

mersi.

20 mesaje

eu ma gandesc dak de fapt exista vreun tratament pt acesta boala sau dak sunt medici atat de buni inkt sa dea ceva biun pt a ne trata. aqm este o per destul de urata deoarece frigul afecteaza f tare ochii si le ofera acest aspect neplacut. dak vrei iti dau id meu
si mai vb

11 mesaje

da... te rog !

mersi..vorbim....
paunlaura Avatarul lui paunlaura

1 mesaj

Am folosit la copilul meu de 4 ani ulei de ricin pe zona cu cojite la ochiul drept trei zile la rand si de trei saptamani nu au mai aparut cojitele. A fost tratat de un an de blefarita si nu a mers nimic. Multumesc pentru sfatul de a folosi uleiul de ricin. Multumesc in general celor care isi spun problemele si mai ales rezolvarile lor pe forumuri. Asta ii ajuta pe multi, chiar daca unii nu mai scriu ce s-a rezolvat, pentru ca daca nu mai doare de obicei si uitam ca s-a intamplat... Sanatate multa!

20 mesaje

eu am fost iar la control, la un alt medic si am mi s-a spus k am blefarita alergica.inainte stiam k am blefarita bacteriana.am urmat un trat,dar nu sunt foarte inkntata.sa ved ce mi va spune knd ma duc la control.

11 mesaje

De la: iulia_14, la data 2010-02-12 22:23:05eu am fost iar la control, la un alt medic si am mi s-a spus k am blefarita alergica.inainte stiam k am blefarita bacteriana.am urmat un trat,dar nu sunt foarte inkntata.sa ved ce mi va spune knd ma duc la control.

ti-ai facut un examen bacteriologic si ai fost diagnosticata cu blefarita bacteriana?
eu cum ti-am zis urmez tratamentul homeopat si sunt un pic mai bine, iar in jurul ochilor imi dau cu crema de galbenele de la dr. Baciu(o gasesti la "apicola"), iar in ochi imi pun picaturi oftalimice de la farmacia homeopata.
Fosta membra Kudika.ro
aoleooo iulia...a trecut un an de cand ai deschis topicul, n-ai rezolvat problema?
Fosta membra Kudika.ro
La ce medici buni avem ... Prefer sa ma uit in continuare la Dr House si sa evit sa ma imbolnavesc,ca sa nu am ce cauta pe la usile lor.

20 mesaje

nuuuuuuuu. tot ma chinui

20 mesaje

cred k de aqm nu ma mai duc la niciun medic.dau bani aiurea. cred k voi incepe sa ma tratez numai cu produse naturiste.
Fosta membra Kudika.ro
prietenul meu a avut blefarita, oftalmologul i-a prescris "BLEFAROSHAMPOO", o lotiune de curatare a regiunii pleoapelor si regiunii perioculare si care mentine pielea fara grasimi si impuritati pe parcursul zilei. il gasesti la farmacie.

sa ai grija si la creme si produse de machiaj, daca folosesti, sa fie potrivite tipului tau de ten si cat mai putine machiaje, pana trece.

crysis Avatarul lui crysis

228 mesaje
Oras: ploiesti

Blefarita este o "RANA CAREIA II IEI MEREU COAJA ,NELASAND-O SA SE VINDECE" ! NU mai scarmana ochii de cojite,indeparteaza cojitele de pe pleoape numai cu betisoare imbibate in apa calduta si seara inainte de culcare pune-ti cate 2 picaturi de VISINE in fiecare ochi ! In timpul zilei,pana ti-o pica toate cojile de la ochi,umbla cu ochelari de soare protectori . NO-I MURI 7-10 zile pana cand ochii iti vor fi curati ! Nu mai te duce la toti felcerii si tamaduitorii ca eu toata tineretea m-am chinuit cu asa ceva si pana n-am urmat" RETETA ASTA A...NESIMTIRII" nu m-am vindecat !!! PS...LASA-TI OCHII FARA SA-I SCARMENI ,CA SE VOR VINDECA SINGURI ! UMBLII LA COJITE SE FAC LA LOC !!!