Setari Cookie-uri

Te-ar tenta sa devii vegetariana, sau esti deja?

Ti se pare un stil de viata sanatos?
Care ar fi motivele pentru care ai deveni (sau esti deja) vegetariana?
Sarah_healthy
Postat pe 14 Februarie 2009 18:38
eu am fost 4 ani. nu mi se pare un stil de viata mai sanatos decat cel obisnuit, trebuie sa urmaresti sa nu-ti lipseasca nimic, sa faci analize de sange mai des. dupa aceea am reluat dieta obisnuita, dar de cativa ani nu mai mananc porc, vita si alte mamifere. mananc peste, fructe de mare si pui. nu beau lapte proaspat, doar iaurt, oua-foarte rar si baranzeturi de doua ori pe saptamana maximum. in rest, normal, fructe, legume, orez, paste, cereale.
Tu, Sarah?
eleain
Postat pe 14 Februarie 2009 20:12
Sunt vegetariana de 6 ani si sunt multumita ca m-am decis sa trec la acest tip de alimentatie.De ce am facut-o? Pentru sanatate am facut-o si pot sa afirm ca ma simt mult mai bine, nu m-as mai intoarce niciodata inapoi. Intre timp am citit despre vegetarianism m-am convins ca este pentru mine unica sansa de a fi sanatoasa. Mi-ar place sa schimb idei despre alimentatia vegetariana, sa cunosc alte persoane cu aceleasi inclinatii ca si mine.
3mamarute_
Postat pe 31 Martie 2009 16:39
hello!

sotul meu este lacto-vegetarian de 2 ani. la inceput m-a enervat la culme, ma si vedeam gatind mereu doua feluri: cu carne si fara carne!
noua lui idee reprezenta un factor de stres. zilnic.

desi nu mi-a impus niciodata sa-l "urmez", in ultimul timp se intampla ceva neobisnuit: nu mai mananc carne

ramona_eliza
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:33
ciao!
sunt pasionat de natura,imi place natura,mananc natural,beau apa(nu sucurile artificiale pline de chimicale)si uneori sucuri prospete facute la storcator.
Ma simt exeptional,am un somn f.linistit si adanc,nu ma simt stresat deloc,viata e foarte frumoasa
magelan_corsar e id meu de mess
v-a astept acolo sa schimbam mai multe pareri
magelan
Postat pe 5 Mai 2009 15:21
felicitari pentru modul de viata sanatoasa pe care o duci.si mie imi place natura dar nu pot sa stau in soare ,simt ca nu mai am aer,ma sufoc.anul trecut ne trezeam cu sotul meu la ora 5 si jumatate si plecam in padure la cules la ciuperci si la ascultat pasarelele cantand,ne intorceam pe la ora 9 ca sa nu ne prinda caldura si ne simteam excelent si am dat jos cate 5 kg fiecare .anul acesata inca nu am inceput dar trebuie ca iarna asta am acumulat kg in plus.
sumelectronic_yahoo_es
Postat pe 6 Mai 2009 15:51
De la: 3mamarute_, la data 2009-03-31 16:39:08Sunt vegetariana de 6 ani si sunt multumita ca m-am decis sa trec la acest tip de alimentatie.De ce am facut-o? Pentru sanatate am facut-o si pot sa afirm ca ma simt mult mai bine, nu m-as mai intoarce niciodata inapoi. Intre timp am citit despre vegetarianism m-am convins ca este pentru mine unica sansa de a fi sanatoasa. Mi-ar place sa schimb idei despre alimentatia vegetariana, sa cunosc alte persoane cu aceleasi inclinatii ca si mine.

hello! eu sant claudiu si am ceva inclinatii spre lacto vegetarianism dar fiind singur si neavand un deosebit talent la gatit-noroc ca nu sant gurmand-mai scap la frigiderul cu carne,nu de alta dar se gateste foarte repede si fara mari pretentii,binenteles nu carne de porc,dar uneori de iepure si din cate stiu nici asta nu e foarte sanatoasa si mai e si impotriva vointei divinitatii ceea ce pentru mine conteaza .as fi incantat sa aflu o bibliografie despre alimentatia sanatoasa-cei pe care ii cunosc sint in cercuri inchise si nu prea divulga secretele sectei,ma rog cultului-multumesc anticipat!
healthy001803
Postat pe 4 Iulie 2009 16:38
Hehe, clubul vegetarienilor!!
Eu nu mananc carne de jumatate de an, am mai fost vegetariana un an cu ceva ani in urma. Nu mananc nici un fel de carne aici includ si pestele. Lapte doar fermentat si doar de la tara. Din magazin cumpar doar apa plata, leguminoase si cereale restul iau din piata. Incerc sa mentin 70% cruditati in regimul alimentar, tot ce poate fi consumat crud nu fierb. Sucuri proaspete fac de cateva ori de saptamana. Cerealele germinate, nucile, legumele proaspete sunt de baza. Am renuntat de putin timp si la dulciurile cu zahar rafinat, a fost greu dar ma napadise o candida si asta e alimentul ei preferat.
Mi-ar placea sa impartasesc retete daca mai sunt pasionati de gatit. :)
vrijaya
Postat pe 24 Iulie 2009 15:17
eu sunt ovo-lacto-vegetraiana de 1 an si 3 luni. ma simt mult mai bine, mai usoara si nu mai am sentimentul acela de vina. e mult mai bine
aishwa
Postat pe 4 Septembrie 2009 20:06
Salve!
De 20 ani am o modalitate de a ma alimenta lacto-ovo-vegetariana, cu rarissime ocazii de consum de peste. Se poate, cu greu, recunosc, mai ales in primii ani, cand preparam pentru ceilalti din familie fripturi, chiftele, snitele, racituri, rulade cu carne, si cam tot ce este imbietor in bucataria noastra. Este filosofia mea de viata, jertfa mea, modul de a-mi exprima iubirea fata de tot ce inseamna creatie, de animale pe care le-a gandit Creatorul. "Non ut edam vivo, sed ut vivam edo", cum ar spune anticii ganditori. Doamne Ajuta!
kudika080124
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:41
healthy005571, cred ca e destul de greu sa fii vegan in italy la cat de bine se gateste si mananca carnea la ei. nu prea au localuri vegetariene, dar bucatarii sunt foarte disponibili sa pregateasca totul cum vrei si-apoi si alegerile sunt variate. au legumele la gatar si salate de multe feluri. dulciuri consumati? mie mi se pare ca sunt uneori mai periculoase decat carnea. sau cel putin la fel de.

eleain
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:07
eu de exepmlu nu mai concum ciocolata, biscuiti (decat de soia integrali care nu mai e-uri),inghetata, chipsuri si fast food. mananc doar dulciuri facute in casa in care nu pun esente sau diferiti coloranti.si ca tot veni vorba de e-uri mi-am cumparat "Biblia alimentelor" in care scrie despre fiecare colorant si fac analiza alimentelor pe care le consum din comert (lactate, branzeturi etc.). este bine de stiut ca exista mai multe tipuri de e-uri. unele sunt inofensive (gen betacaroten, acid acetic- otetul), unele nu sunt recomandate sa fie folosite fecvent (in laptele de soia de ex.) si cele periculoase (in guma, chipsuri, bomboane). bine ca nu toate dulciurile din comert au e-uri periculoase. de ex. kinder pingui, kinder felie de lapte, unele tipuri de iaurt (dar nu toate).
aishwa
Postat pe 9 Septembrie 2009 19:56
Salve!
Locuiesc in Bucuresti. "Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul", cum ar spune un prieten. Mananc in general acasa, iar de 1 luna destul de putin, urmand o dieta pe care mi-am impus-o singura, pentru 3 luni. Am reusit sa dau jos 6 kg, consumand mai putin. Nu e simplu, cu toata ca sunt vegetariana, datorita disfunctionalitatii tiroidei, am depasit greutatea optima. Merg des in Italia, sunt indragostita de tot ce inseamna Italia. Legumele&fructele oricum nu pot fi la fel de toxice ca si carnea, stim cu totii despre toxicitatea din sangele animalelor, cand acestea simt ca li se apropie moartea, acesta fiind un singur aspect. Fiecare are asteptarile lui.
Toate cele bune, si multumesc pentru raspuns.
Doamne Ajuta!
anna
kudika080124
Postat pe 11 Septembrie 2009 10:52
si eu sunt vegetariana lacto-ovo de 20 ani...e modul meu de a fi in aceasta lume...
kudika007253
Postat pe 22 Martie 2010 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
... 9 De la: RoxyRoxx 12 Iunie 2011 18:54
dieta Montignac 4 De la: healthy008028 1 Februarie 2010 23:34
buna ziua 18 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 7 August 2010 11:04
Michel Montignac 41 De la: cornel_sabin 26 Februarie 2010 23:56
celulita 7 De la: kudika382973 10 Mai 2011 15:43