Setari Cookie-uri

fumatul

cum pot renunta la tutun
healthy010861
Postat pe 6 Ianuarie 2010 20:49
Buna...eu am renuntzta la fumat f simplu....amcititi cartea lui Allen Carr-Metoda usoara de a te lasa de fumat si asta a fost,pare incredibil dar am citit-o intr-o seara,inainte de culcare am fumat o tigara spunandu-mi"e ultima" si asa a fost,de a doua zi nu am mai fumat.Nu am avut sevraj,nimic....Ceea ce iti trebuie este nu vointza ci motivatia,eu am vrut sa am dintii mai albi,respiratia altfle...ma apropiam de 40 de ani,toata lumea imi spunea ca arat la corp ca la 20 de ani....dar fatza imbatranea,era palida...Nu exista beneficiu mai amre pe care sa ni-l aducem decat acela de a deveni NEFUMATORI..
Cauta acrtea pe net de downloadat,se gaseste...Allen Carr e autorul,orice search vei da vei gasi mai multe site-uri...succes!
danamursa
Postat pe 9 Ianuarie 2010 08:26
Scuze de greseli....am o mana in gips...oricum vroiam sa mai zic ceva ff important,eu nu m-am ingrasat din cauza asta ca nu am mai fumat,deci sa nu-ti fie frica ca te ingrasi,e un mit.Si daca ai reusit 3 zile sa nu fumezi nu mai baga tigara in gura,dupa aprerea mea dupa 3 zile nu numai ca iti scade drastic nevoia de tigara dar apare sentimentul de culpabilitate daca fumezi...sa nu zici"doar una" ca nu va fi asa,am colege care dupa 3 luni au fumat "doar una",apoi inca una,2...au reincercat sa se lase a doua oara si le-a fost fffff greu...deci,sa nu te lasi!
danamursa
Postat pe 9 Ianuarie 2010 08:29
Este foarte dificil sa renunti la fumat, mai-cu-seama daca ai o experienta de peste 40 de ani in cazul meu; si totusi am facut-o in urma cu circa 11 luni de zile. Am mai avut perioade in care m-am lipsit de aceasta placere, cea mai lunga fiind intre 2.02.1992- 25.05.2005.
In momentul de fata castigul este incomensurabil: a renuntat la fumat si sotia mea, fumatoare de 37 de ani ! Acuma sunt "tentati" "sa se lase" si niste amici ai nostri, care au facut un calcul si au constatat ca in 2009 "au ars" 7500 Lei-noi, cu care ar fi putut sa mai cumpere ceva gresie, faianta etc. pentru casa aflata in constructie ...; nu mai discutam de aspectul starii de sanatate ! Uite, numai daca ne referim la culoare tenului, a danturii ...
Nu exista nici un secret pentru renuntarea la fumat ! Trebuie sa avem in vedere principiul ca nimic nu este intamplator. Nu este intamplare sa deprinzi, in speta, fumatul si nici "sa te lasi"; cand da Domnul, atunci "ii vine randul" sa-l abandonezi.
Este foarte adevarat, depinde enorm si de efortul nostru de vointa, pentru ca, potrivit altui principiu, Dumnezeu da, dar nu-ti baga in traista !
Nu am citit nici un fel de literatura pentru a afla cum si cand pot renunta la fumat, dar cand i-a venit vremea s-a infaptuit; nu este o atitudine, o mentalitate fatalista, ci, dimpotriva, una realista de a aborda acest subiect si de a ajuta pe cei interesati sa nu dispere ...
DOAMNE, AJUTA !
healthy008402
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:36
ma apuca rasul cand va citesc! Chestia asta cu "nu ma pot lasa de fumat" e belicoasa rau. Cum adica nu te poti lasa de fumat? Pai nu-ti mai cumperi tigari si gata...te-ai lasat! Vine cineva de pe strada si iti baga tigara in gura?
Am fumat si eu, cu ff. multi ani in urma si cand am constientizat ca imi sunt nocive, am zis; gata, de maine nu mai pun tigara in gura si asa a ramas. Pot sa merg la o petrecere sa am in jurul meu 100 de fumatori, nu ma tenteaza sa pun mana pe ele. Merge si orice beutura fara tigara, chiar si cafeaua!

p.s. Si daca maine cazi dintr-un avion in desert, unde nu mai gasesti tigari, poti supravietui fara ele? sau te sinucizi ca nu le mai ai?
100101
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:50
De la: danamursa, la data 2010-01-09 08:26:14Buna...eu am renuntzta la fumat f simplu....amcititi cartea lui Allen Carr-Metoda usoara de a te lasa de fumat si asta a fost,pare incredibil dar am citit-o intr-o seara,inainte de culcare am fumat o tigara spunandu-mi"e ultima" si asa a fost,de a doua zi nu am mai fumat.Nu am avut sevraj,nimic....Ceea ce iti trebuie este nu vointza ci motivatia,eu am vrut sa am dintii mai albi,respiratia altfle...ma apropiam de 40 de ani,toata lumea imi spunea ca arat la corp ca la 20 de ani....dar fatza imbatranea,era palida...Nu exista beneficiu mai amre pe care sa ni-l aducem decat acela de a deveni NEFUMATORI..
Cauta acrtea pe net de downloadat,se gaseste...Allen Carr e autorul,orice search vei da vei gasi mai multe site-uri...succes!

hai ca tu esti mai de "comedie"!
fara carte nu se poate?!
100101
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:58
Citeste ce scrie pe pachetul de tigari si mesajul repeta l de 10 ori pe zi cand ai pofta sa aprinzi o tigara .
healthy010635
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:50
Are dreptate cu cartea asta..eu o am in format electronic, cartea asta spune niste chestii reale si ajuta foarte mult, toti fumatorii se pt regasi la un moment dat in mai multe ipostaze prezentate acolo si te ajuta cu putina vointa sa te lasi...pentru unii nu e chiar atat de usor, asa cum se pare vad ca unii dintre cei care au postat aici, au reusit mai usor...tigarile tin de vointa si de psihic daca o parte au anumite probleme, sunt stresati si asociaza faptul ca tigara ii ajuta sa treaca mai usor peste asta, acestor persoane le este intr-adevar, mai greu. Totul tine de vointa si eu incerc acum cu sport. Duca ce alerg 10 Km, incerc sa fumez si nu pot. Abia am inceput, cert este ca le-am rarit mult.
miki2009
Postat pe 10 Ianuarie 2010 13:47
imi doresc sa fie pachetul de tigari la 50 de lei iar urmatoarea prostire in asa precum gripa porcina sa fie virusul nicotinic.Asa scapam de draci.
ene_m_gabriel
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:07
m-am mai gandit! Nu cred ca-i bine sa renunte toata lumea la fumat. De unde se mai colecteaza accizele?! In cazul asta, se vor introduce impozite noi.
100101
Postat pe 10 Ianuarie 2010 17:37
Afla cum poti castiga 1.000 E/luna dintr-un job part-time

Daca vrei sa castigi minim 1.000 E/luna dintr-un job part-time ,noi iti oferim toate conditiile .Sediul este in zona UNIVERSITATII.
Daca te-ai hotarat suna te rog la 021.312.41.17 sau 021.312.41.80
COD 1332 .
NOI TE ASTEPTAM !
IOANA1947
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:12
va rog sa ma ajutati si pe mine
dati-mi cateva arguente cu care sa il conving pe sotu meu,ca si el imi "baga placa aia cu nu ma pot lasa de fumat iubita,stii ca am mai incercat,dar nu reusesc"

kudika113622
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:22
Citeste cartea: Allen Carr: In sfirsit nefumator.
eu , dupa cca. 25 de ani de fumat, am reusit sa renunt la tigara.
De fapt nu e renuntare ci doar o schimbare de mentalitate!
Iti trimit cartea , scriemi la adresa : fazakas.zoltan@yahoo.com
colnago
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:46
DRAGA MEA EU AM GASIT TOT PE FORUMUL ASTA O RETETA CARE MI SE PARE OK.DUREAZA DAR SUNT CONVINSA CA VA DA REZULTATE .IN PRIMA SAPTAMANA 20 TIGARI PE ZI A DOUA SAPTAMANA 19 TIG ATREIA SAPT 18 SI TOT ASA .EA SPUNE CA IN SAPT CAND A AJUNS LA 5 TIG NU A MAI PUTUT FUMA.NU STIU DE CE DAR AM O PRESIMTIRE CA VOI REUSI .AM AJUNS IN SAPTAMANA CELOR 19 IN CONDITIILE IN CARE DEPASEAM CU MULT PACHETUL PE ZI APROAPE DOUA.ESTE ADEVARAT CA ESTE DE LUNGA DURATA DAR MERITA.IN PERIOADA DE CRIZA CU ATAT STRS PE CAPUL NOSTRU ESTE DIFICIL SA TE LASI DE FUMAT DAR RETETA ASTA CRED CA O SA PRINDA CEL PUTIN LA MINE..AM SA VA TIN LA CURENT CU REZULTATUL SINCER NU AM SA VA PACALESC.SA AUZIM DE BINE SI DE CATI MAI MULTI CARE SE LASA DE FUMAT .MULT SUCCES TUTUROR SI MAI ALES MIE. MESAJUL ESTE IN SPECIAL PENTRU IOANA.
valenti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 19:11
De la: vali_coca, la data 2010-01-21 19:11:20DRAGA MEA EU AM GASIT TOT PE FORUMUL ASTA O RETETA CARE MI SE PARE OK.DUREAZA DAR SUNT CONVINSA CA VA DA REZULTATE .IN PRIMA SAPTAMANA 20 TIGARI PE ZI A DOUA SAPTAMANA 19 TIG ATREIA SAPT 18 SI TOT ASA .EA SPUNE CA IN SAPT CAND A AJUNS LA 5 TIG NU A MAI PUTUT FUMA.NU STIU DE CE DAR AM O PRESIMTIRE CA VOI REUSI .AM AJUNS IN SAPTAMANA CELOR 19 IN CONDITIILE IN CARE DEPASEAM CU MULT PACHETUL PE ZI APROAPE DOUA.ESTE ADEVARAT CA ESTE DE LUNGA DURATA DAR MERITA.IN PERIOADA DE CRIZA CU ATAT STRS PE CAPUL NOSTRU ESTE DIFICIL SA TE LASI DE FUMAT DAR RETETA ASTA CRED CA O SA PRINDA CEL PUTIN LA MINE..AM SA VA TIN LA CURENT CU REZULTATUL SINCER NU AM SA VA PACALESC.SA AUZIM DE BINE SI DE CATI MAI MULTI CARE SE LASA DE FUMAT .MULT SUCCES TUTUROR SI MAI ALES MIE. MESAJUL ESTE IN SPECIAL PENTRU IOANA.


te rugam chiar sa ne tii la curent cu rezultatele tale. Daca intr-adevar reusesti, jur ca o voi incerca si pe asta!!!
miki2009
Postat pe 22 Ianuarie 2010 10:21
Citesc de ceva vreme subiectele "Cum sa ma las de fumat" pentru ca sunt fumatoare de cativa ani buni si vreau sa renunt. Nu vreau sa fie rautacioasa dar mesajele lui Kyru si ene m gabriel nu isi au locul in acest subiect. Cu povesti din acestea nu ajuta-ti deloc pe nimeni.
Mai am o singura tigare in pachet, am fumat azi 2 sunt la sevici si parca am momente cand intru in panica. Ce ma fac cand o fumez si pe ultima tigare, daca nu reusesc sa stau fara si cumpar iarasi, incerc din rasputeri sa nu ma mai gandesc la tigari le-am pus in geanta sa nu le mai vad, si totusi cum trec orele fara sa fumez simt ca imi lipseste ceva. Daca voi putea renunta???? Nu stiu este greu dar poate......
Laura28
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:35
Sper sa reusesti s arenunti la fumat!
Citeste cartea lui Allen Carr: In sfirsit nefumator. Iti trimit prin email daca doresti: fazakas.zoltan@yahoo.com
Te ajuta sa intelegi ca defapt nu renunti la nimic, dimpotriva ai numai de cistigat. Merita citi!!
colnago
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:49

mda...fara carte n-ai stiut asta.
100101
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:51
Multumesc lui Zoltan, am primit cartea am printat-o si nu-mi ramane decat sa o citesc. Am facut progrese, am fumat ieri doar 3 tigari, mi-a fost foarte greu dar am reusit.Limita propusa pe zi este de 3 tigari. Ieri si azi am reusit!!! Sunt tot mai sigura p zi ce trece ca pana la urma asa voi reusi.
Laura28
Postat pe 29 Ianuarie 2010 00:07
De la: Laura28, la data 2010-01-29 00:07:31Multumesc lui Zoltan, am primit cartea am printat-o si nu-mi ramane decat sa o citesc. Am facut progrese, am fumat ieri doar 3 tigari, mi-a fost foarte greu dar am reusit.Limita propusa pe zi este de 3 tigari. Ieri si azi am reusit!!! Sunt tot mai sigura p zi ce trece ca pana la urma asa voi reusi.


Buna! si eu iti pot trimite cartea, nu e nevoie sa o citesti ci sa o asculti eventual la birou, masina, oriunde...e mult mai ok asa pentru ca astfel o asculti ca pe o poveste, fara sa renunti la treburile e la sreviciu.
Oricum, si eu iti doresc mult succes!!! E greu, ce sa zic dar poate voi reusi si eu sa ma las!!!
miki2009
Postat pe 1 Februarie 2010 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ULEI DE PAPRIKA 25 De la: catty_sweet_girl 30 August 2010 14:12
vergeturi si celulita? 6 De la: clauditza87_healthy 21 Octombrie 2013 21:00
Tigara electronica - informatii 21 De la: nonado 1 Iulie 2013 18:20
Nu sunt multumita de mine 8 De la: pinkkky 13 Iulie 2010 21:40
NU POT SA-MI POTOLESC POFTA DE MANCARE 37 De la: kudika_1044549 17 Ianuarie 2023 16:37