Setari Cookie-uri

foliculita

ce stiti despre foliculita? care sunt cauzele aparitiei? cum se poate trata?
kudika099282
Postat pe 19 Februarie 2009 11:06
Eu stiu ca foliculina eeste substanta din sange care incheaga sangele in contact cui aerul. M-am informat deoarece eu am exces de foliculina in sange si de aici am si chisturi mamare.Eu fac tratament pentru asta de la medicul homeopat in ziua a 7,14,21,26 de ciclu., pentru ca mi se sparg venele subtiri de pe piept. sper sa te ajute, pa
protopa
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:17
De la: elenatot, la data 2009-04-08 13:17:51Eu stiu ca foliculina eeste substanta din sange care incheaga sangele in contact cui aerul. M-am informat deoarece eu am exces de foliculina in sange si de aici am si chisturi mamare.Eu fac tratament pentru asta de la medicul homeopat in ziua a 7,14,21,26 de ciclu., pentru ca mi se sparg venele subtiri de pe piept. sper sa te ajute, pa




Eu stiu ca "foliculita" este o infectie a radacinii firului de par, deci este cu totul altceva decat "foliculina".

Ce tratament urmezi in zilele 7,14,21,26 ?
Si eu am vase sparte pe sani si foarte multe pe picioare.
Eu mi-am facut analizele hormonale inclusiv FSH (foliculina) dar toate sunt in valori normale, cu toate astea am foarte multe chisturi mamare cu dureri foarte mari.
As dori sa aflu mai multe despre aceasta afectiune, orice informatie este binevenita.

Multumesc,
el_
Postat pe 10 Aprilie 2009 11:46
MERGI LA UN CONTROL ENDOCRINOLOG S-AU CONTACTEAZAMA PE E-MEIL DORABRATU@YAHOO.COM SA IMI EXP MAI BINE CE AI

Postat pe 3 Mai 2009 12:52
Foliculina
Hormon steroid (derivat din steroli, alcooli policiclici complecsi) secretat, in principal, la femeie de catre ovare, avand un rol metabolic in calitatea lui de estrogen si a carui existenta dupa menopauza dovedeste conversia androgenilor.

Foliculita este o infectie a foliculului pilos. Fiecare fir de par din organism creste dintr-un mic buzunaras numit folicul. Foliculita poate aparea in orice parte a organismului acoperita de par.
Foliculita este de obicei produsa de bacterii, in special de tip stafilococic (Staphylococcus). Poate fi de asemenea produsa de drojdie sau alte tipuri de fungi. Foliculita cauzata de fungi este adesea intalnita la persoanele care se apara cu greu impotriva infectiilor datorita sistemului imun deficitar.
Barbieritul sau hainele care irita pielea pot produce leziuni la nivelul foliculilor pilosi. Ei pot fi de asemenea obstructionati sau iritati de substante precum transpiratia, uleiurile de masina sau machiajul.
Tratament: unguent sau o crema cu antibiotic cum ar fi bacitracina, polimixina B sulfat (Polysporin), clindamicina
deiutza_20
Postat pe 14 Iunie 2009 18:44
Mladite de zmeur de la Hofigal
Compoziþie: o dozã de 1,5 ml conþine extract glicerohidroalcoolic diluat 1 DH din mlãdiþe proaspete de zmeur.
Acþiune: organotropism pentru aparatul genital feminin; echilibreazã secreþia hormonalã ovarianã; echilibreazã funcþiile axei hipotalamo-hipofizo-gonadice; regleazã metabolismul proteic ºi reechilibreazã valorile proteinelor serice; acþiune antispasticã uterinã.
Indicaþii: remediu al tulburãrilor endocrine feminine (pubertate, dismenoree ºi menopauzã), chisturi ovariene, fibrom uterin, sterilitate femininã, sindrom de hiperfoliculinemie premenstrualã, mastopatie fibrochisticã, metrite ºi vaginite, senescenþã femininã.
Tulburãri neurovegetative premenstruale, tulburãri ale libidoului.
Arteriosclerozã. Oligurie ºi litiazã urinarã. Retenþie hidricã. Acnee.
Contraindicaþii: nu au fost semnalate pânã acum.
Precauþii: în sarcinã ºi perioada de alãptare (la indicaþiile medicului). Mod de administrare: 1dozã de 1,5 ml de 2-3 ori pe zi cu 15 minute înainte de mesele principale.
Preparatul diluat se soarbe lent ºi se þine cât mai mult în gurã pentru favorizarea absorbþiei prin mucoasa bucalã.
Se poate asocia cu alte extracte glicerohidroalcoolice în funcþie de boalã, durata bolii, vârstã etc.
La indicaþiile medicului se pot schimba asocierile.
Formã de prezentare: cutie din carton conþinând 30 bucãþi doze de 1,5 ml extract glicerohidroalcoolic ºi recomandãri de utilizare.
Condiþii de pãstrare: A se pãstra la temperatura camerei (15 - 25°C), ferit de umiditate ºi luminã, în ambalajul original !
A nu se depãºi doza zilnicã recomandatã!
A se citi recomandãrile înainte de utilizare!
A nu se utiliza dupã data de expirare înscrisã pe ambalaj !
A nu se lãsa la îndemâna copiilor!
Termen de valabilitate: 5 ani.
http://www.naturamag.ro/viata-sexuala-mldie-zmeur-rubus-idaeus-p-1017.html
naturamag_ro
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs de miss,premiu cel mare un scuter Peda 2 De la: battleofwits 30 Noiembrie 2010 16:03
Mese profesionale de masaj 1 De la: kudika_13547 3 August 2012 19:40
viitoare riduri? 2 De la: kudika_14042 17 August 2012 15:55
Remedii pt tratarea celulitei 26 De la: kudika356809 8 Februarie 2013 02:09
Peeling chimic sau micro-dermabraziune ?? 14 De la: kudika_1012859 18 Iulie 2016 11:56