Setari Cookie-uri

la Papanicolau a iesit HPV

salut!
sora mea a facut un papanicolau. este foarte speriata de ceea ce ia zis medicul.
vã rog mult,dacã vedeþi ce am postat, sa mi interpretati analizele.

-istoric si dg. clinic: Exocol discret lezionat Vaginita cr.

-calitatea frotiului: celule din zona de jonctiune *prezente

-fondul frotiului: *inflamator x(bifat)
*celule inflamatorii xxx(bifat cu trei de "x")

celulele epiteliale normale: *celule superficiale x
*celule intermediare x
*celule endocervicale x

1. Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna -

-flora: *bacili

2. celulele epiteliale anormale x(bifat)

-celule scuamoase atipice: *modificari HPV x
*LSIL-CIN1 x

Va rog mult sa mi raspunde ti!

Va multumesc anticipat!
elena_elena_healthy
Postat pe 9 Martie 2009 15:54
buna,
de ce nu vb sora ta cu un doctor?..e cel mai corect..
eu una pot sa zis ca are o parte din ce am avut si eu, doar ca..cel mai bine e sa citeasca analiza dr?
ea cand a luat analiza , nu a intrebat ce e acolo?..ce apare?...are ceva, nu are..ii da un tratament?..nu i da..
disimulateangel
Postat pe 31 Martie 2009 19:19
Sora ta a nascut?? A luat anticoceptionale??a facut intrerupri de sarcina?? Nu specifici nimic!! In mare este vorba de o leziune inflamatorie si inf.cu Hpv (papiloma virus),dar nimic nu este de netratat!! Nu e chiar atit de grav!!!Poate sa mai repete analiza dupa tratament!
xerica
Postat pe 6 Aprilie 2009 06:58
buna
pot sa-ti raspund deoarece in urma cu o luna m-am confruntat cu asa ceva doar ca la mine a fost mai grav.Diagnosticul meu a fost displazie severa de Cin3.Sa mearga la ginecolog si o sa-i spuna exact ce e de facut.Eu am facut in 13 februarie operatie si acum e ok.Nu este o forma f grava si poate sa-i multumeasca lui D-zeu ca a descoperit-o.Sa stea linistita si eu am fost f agitata dar e ok acum Te pup si astept vesti.Daca m-ai ai intrebari cu mare drag iti voi raspunde.Sanatate
cristinasires
Postat pe 6 Aprilie 2009 07:37
sora mea nu a nascut, nu a avut avorturi, are 22 de ani.

anticonceptionale a luat...dyane 35 pentru reglare ciclu, echilibru hormonal dar cu un an in urma.

elena_elena_healthy
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:04
da a vorbit cu un doctor...cel care a recoltat

ia dat tratament (pentru imunitate) pastilute si ovule cu propolis pentru "pusi"...nu mai stiu cum se numesc...dar pot sa zic ca au costat 150 lei.

a spus ca e grav, a bagat o in toti sperietii! de asta am apelat si la voi , poate stiti, ma lamuriti, ma linistiti!......nu mai stiu ce sa zic....

de o saptamana sunt si eu diagnosticata cu "posibil virus HPV" si rana pe col usoara....nu mi a dat tratament , m a chemat dupa 4 luni sa refac papanicolau.

of! Doamne!...cate mai sunt ca nici nu mi pot aseza capul linistita pe perna!
elena_elena_healthy
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:12
daca i-a iesit la papabicolau ceva in neregula inseamna ca mai trebuie sa faca niste investigatii. Exista o analiza pe care trebuie sa o faca. Este de tipizare HPV, din aceasta analiza poate afla daca are o tulpina a HPV-ului "periculoasa", pt ca exista o suta si ceva de tulpini, dar nu toate sunt cancerigene, exista tulpini pe care organismul le elimina singur, si asa mai departe. Analiza costa cam mult, cam 500 roni, dar macar sta linistita daca vede ca nu are o tulpina care provoaca cancer. Sanatate multa
florina_toma22
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:16
Sa mai consulte si alti medici.
MIRELA1959
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:17
salut

si eu m-am confruntant cu asa ceva,tare am fost speriata.vai,vai ,daca imi aduc aminte.m-au descoperit cu o tulpina hpv de tip 13 ,care zic ca e cangerigena.am facut cinII.sunt trecuti 2 ani de atunci si e tt bine.important e sa fie descoperit la timp.ce va fi vom mai vedea.trebuie mers la mediccat mai repede ,zic eu ,ca e cel mai bine.

PS
aceste tratamente pt reglarea ciclului ,cred ca au facut rau si la mine.am facut tratament 8 ani de zile cu anticonceptionale si tot deloc ,m-au imbolnavit mai rau.

multa sanatate
gabriy
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:10
Sunt medic si daca s-a deschis acest subiect, pot spune urmatoarele:
HPV este virus, la fel ca si herpesul, daca doriti. Caracteristic pentru virusuri de acest tip este ca, in general, raman cantonate in organism pe toata perioada vietii.
HPV-ul se transmite sexual, chiar si numai prin contact cu zona genitala, fara a fi necesar actul fizic propriu-zis. De aceea prezervativul nu ofera protectie 100% in acest caz, intrucat nu poate acoperi intreaga zona genitala.
HPV-ul are peste 37 de tulpini identificate la ora actuala, care au fost impartite in 2 mari categorii:
1. low-risk - sunt tulpini care nu au risc de malignizare (de a se transofrma in cancer). De obicei dau veruci (asa numitii negi) atat la nivel de extremitati (palme, talpi, genunchi) dar si genital. Recomand cu caldura ca in cazul in care exista un istoric repetat de negi (pe degetele de la maini, de exemplu) sa se faca si un examen ginecologic.
2. high-risk - sunt tulpini cu potential crescut de malignizare. Intre acestea, tulpinile 16 si 18 sunt responsabile de peste 70% din cancerele de col uterin.
Acum, pentru dezvoltarea unui cancer de col uterin sunt mai multe tipuri de stadii.
1. stadiul inflamator: cand colul uterin detecteaza celule straine si se declanseaza automat o reactie inflamatorie ce incearca rezolvarea si eliminarea acestui virus
2. displazie gradul 1, sau CIN 1: o treime din celule sunt afectate, nu e grav, se poate rezolva chiar de la sine, dupa cum citeaza literatura de specialitate, in mai mult de 50% din cazuri, dar se recomanda control o data la 6 luni
3. displazie gradul 2, sau CIN 2: doua treimi din celule sunt afectate. Inclusiv in acest stadiu organismul are capacitatea de a se vindeca singur, dar de obicei se intervine neinvaziv, cu geluri aplicate pe col sau vaporizatii.
4. displazie graul 3, sau CIN 3. De abia acest stadiu este denumit precanceros. De obicei in acesta etapa se fac conizatie de col si biopsii.
5. cancerul propriu-zis.
Din pacate, la ora actuala testarea Papnicolau nu mai e atat de fidela. Recomand cu caldura, indiferent de rezultatele testarii papanicolau, o colposcopie. Este printre putinele examene ce detecteaza un stadiu inflamator, chiar inainte de a-l detecta prin papanicolau. Ulterior recomand si tipare virala HPV, pentru a se vedea ce tip de virus este.
Tratament pentru HPV nu exista. Exista pentru simptomatologia data de acesta si numai in anumite etape. Recomand insa control periodic o data la 6 luni pentur a surprinde aceste modificari in faza incipienta.

Literatura de specialitate a demonstrat si faptul ca acest virus se elimina de la sine in organism, cu anumite conditii:
1. alimentatie sanatoasa, odihna, lipsa stresului
2. renuntarea pe cat posibil la fumat si consumat bauturi alcoolice
3. cure de acid folic.
4. eliminarea tuturor infectiilor existente in zona genitala. DIntre acestea, infectia cu Chlamydia este cel mai favorizant factor pentru ca infectia cu HPV sa duca la cancer. Cereti medicului ginecolog sa se faca testare specifica pentru Chlamydia si Mycoplasma, nu toata lumea face acest lucru.
5. MONITORIZARE la 6 luni.

Sper ca e de folos ce am scris mai sus. Multa sanatate.
roxanatimosiu
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:53
De la: roxanatimosiu, la data 2009-04-06 09:53:24Sunt medic si daca s-a deschis acest subiect, pot spune urmatoarele:
HPV este virus, la fel ca si herpesul, daca doriti. Caracteristic pentru virusuri de acest tip este ca, in general, raman cantonate in organism pe toata perioada vietii.
HPV-ul se transmite sexual, chiar si numai prin contact cu zona genitala, fara a fi necesar actul fizic propriu-zis. De aceea prezervativul nu ofera protectie 100% in acest caz, intrucat nu poate acoperi intreaga zona genitala.
HPV-ul are peste 37 de tulpini identificate la ora actuala, care au fost impartite in 2 mari categorii:
1. low-risk - sunt tulpini care nu au risc de malignizare (de a se transofrma in cancer). De obicei dau veruci (asa numitii negi) atat la nivel de extremitati (palme, talpi, genunchi) dar si genital. Recomand cu caldura ca in cazul in care exista un istoric repetat de negi (pe degetele de la maini, de exemplu) sa se faca si un examen ginecologic.
2. high-risk - sunt tulpini cu potential crescut de malignizare. Intre acestea, tulpinile 16 si 18 sunt responsabile de peste 70% din cancerele de col uterin.
Acum, pentru dezvoltarea unui cancer de col uterin sunt mai multe tipuri de stadii.
1. stadiul inflamator: cand colul uterin detecteaza celule straine si se declanseaza automat o reactie inflamatorie ce incearca rezolvarea si eliminarea acestui virus
2. displazie gradul 1, sau CIN 1: o treime din celule sunt afectate, nu e grav, se poate rezolva chiar de la sine, dupa cum citeaza literatura de specialitate, in mai mult de 50% din cazuri, dar se recomanda control o data la 6 luni
3. displazie gradul 2, sau CIN 2: doua treimi din celule sunt afectate. Inclusiv in acest stadiu organismul are capacitatea de a se vindeca singur, dar de obicei se intervine neinvaziv, cu geluri aplicate pe col sau vaporizatii.
4. displazie graul 3, sau CIN 3. De abia acest stadiu este denumit precanceros. De obicei in acesta etapa se fac conizatie de col si biopsii.
5. cancerul propriu-zis.
Din pacate, la ora actuala testarea Papnicolau nu mai e atat de fidela. Recomand cu caldura, indiferent de rezultatele testarii papanicolau, o colposcopie. Este printre putinele examene ce detecteaza un stadiu inflamator, chiar inainte de a-l detecta prin papanicolau. Ulterior recomand si tipare virala HPV, pentru a se vedea ce tip de virus este.
Tratament pentru HPV nu exista. Exista pentru simptomatologia data de acesta si numai in anumite etape. Recomand insa control periodic o data la 6 luni pentur a surprinde aceste modificari in faza incipienta.

Literatura de specialitate a demonstrat si faptul ca acest virus se elimina de la sine in organism, cu anumite conditii:
1. alimentatie sanatoasa, odihna, lipsa stresului
2. renuntarea pe cat posibil la fumat si consumat bauturi alcoolice
3. cure de acid folic.
4. eliminarea tuturor infectiilor existente in zona genitala. DIntre acestea, infectia cu Chlamydia este cel mai favorizant factor pentru ca infectia cu HPV sa duca la cancer. Cereti medicului ginecolog sa se faca testare specifica pentru Chlamydia si Mycoplasma, nu toata lumea face acest lucru.
5. MONITORIZARE la 6 luni.

Sper ca e de folos ce am scris mai sus. Multa sanatate.
healthy000667
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:37
vreau sa stiu si eu parerea unor persoane care au trecut prin aceiasi faza ca si mine si ce au facut. la papanicolau mi-a iesit CIN 1,la tipizare hpv 56,la bopsie CIN 1-CIN 2. A FACUT CINEVA CONIZATIE IN ACEASTA FAZA?
healthy000667
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:44
Buna! Ma numesc Iulia si vreau sa ti spun sa nu intrati in panica tu si sora ta pentru rezultatul papanicolau.
Acelasi lucru mi s a intamplat si mie iar sfatul pe care vi l dau este sa mergeti la o clinica particulara sa faceti un test ADN HPV iar in functie de rezultatul pe care il veti obtine acolo abea atunci va puteti alarma dar pana atunci nu cred ca este cazul.

Toate bune si multa sanatate.
iulia1501
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:51
draga mea, intai se face cauterizare, doar daca nu se rezolva problema atunci se trece la conizatie.Nu te speria, cauterizarea nu doare deloc, am trecut si eu peste asta acu 2 saptamani.Sanatate multa!!!
martonfi
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:15
Mama mea a avut ceva mult mai grav si a fost ok. Din pacate majoritatea doctorilor din Romania se gandesc la pacienti doar ca la niste bucati de carne din care pot sa faca bani. Stresul creeat de ei are rolul de a speria pacientul pentru ca ulterior tot sistemul medical sa poata profita. Mergi si la alt medic. In caz ca nu gasesti o solutie trimite-mi un mail la malex32@yahoo.com si o sa te ajut. Cancerul de col uterin e mortal doar in cazurile in care a fost depistat in faza finala ( nu e cazul la voi ) ; chiar si in faza finala sunt sanse de vindecare completa. Succes :)
malex32
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:18
Draga mea,nu e cazul sa nu mai dormi...situatia nu este chiar atat de neagra...si eu am trecut prin acelasi lucru ,cu rana pe col si hpv cu doua radacini periculoase.Ai mare grija la tratament,fereste-te de Aldara,este o crema destul de des recomandata de doctori dar care in Europa de Vest nu se mai foloseste pentru tratament de col de cam 3 ani....stiu asta pentru ca am prieteni la Paris doctori care mi-au interzis sa o folosesc.Mai trebuie sa stii ca nu exista un tratament fix pentru HPV,acest virus nu va iesi definitiv din corpul tau niciodata.Din pacate il vei avea tot restul vietii.Fi atenta la alimentatie,intareste-ti imuniatea si nu dispera.Fa-ti coloscopie odata la un an si un babes la 6 luni.Atata timp cat nu apar condiloame se trateaza din interior.Cu alimentatie si grija.Trebuie tinuta sub control,nu afecteaza o viitoare sarcina si nu se va transmite copilului...insa trebuie tinuta asa cum am spus sub control pentru ca poate genera pe viitor un cancer de col.Asta numai daca nu esti extrem de atenta.
Ai grija de tine~
pentru_daria
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:29
Si daca se formeaza condiloame ce este de facut??
Intreb pentru ca si mie la un babes mi-a iesit semnul intrebarii la HPV, la colposcopie nu mi-a iesit nimic, decat ca am un polip pe col, apoi am ramas gravida si nu am avut cum sa mai intervin, insa in timpul sarcinii mi-au aparut asa numitele vegetatii veneriene in afara (doctora m-a examinat mereu si mi-a spus ca nu sunt iesite si pe col), le-am cauterizat mereu, am nascut si acum mi-au aparut din nou......
Sunt putin speriata, dar astept sa merg din nou la control sa vedem ce o mai fi.
Multa sanatate va doresc.
Papusica28
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:27
ma bucur ca ne incurajeaza malex32, semn ca sunt unii barbati carora le pasa de noi,barbati care sunt sensibili,au suflet!! Felicitari malex32,esti un barbat adevarat!!!
martonfi
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:00
Nu te supara draga mea, dar eu nu-l pot numi medic .......pe handicapatul asta de om...care nu stie sa explice clar diagnosticarea.Cu asa ceva nu e de joaca ...sa mai consulte si alt ginecolog.

SANATATE MULTA!
emoke_grindeanu
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:42
De la: dr_juci, la data 2009-04-06 11:15:25draga mea, intai se face cauterizare, doar daca nu se rezolva problema atunci se trece la conizatie.Nu te speria, cauterizarea nu doare deloc, am trecut si eu peste asta acu 2 saptamani.Sanatate multa!!!
si dupa cauterizare ce urmeaza???ca virusul tot in organismul tau se afla si poate recidiva oricand pe fondul unui sistem imunitar slabit....ai sa faci iarasi cauterizare???de ce nimeni nu pune problema altfel....in loc sa tratam efectele(acele condiloame) de ce sa nu tratam si sursa lor???pe cine auzim ca vb despre asta numai de tratamentul efectelor ne povesteste si ne dau sfaturi....chiar niciun medic nu este atat de capabil sa inteleaga ca oricum ai elimina acele condiloame,virusul care le provoaca inca se afla in organismul respectiv si poate decidiva oricand???
4Life
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:02

Buna,

Dupa cum spunea si dna doctor, virusul e virus....si nu poate fi eliminat, deci cauza ramane...iar despre cauterizari,normal k nu trebuie sa iti faci mereu...secretul este sa ai grija de sistemul tau imunitar...cu vitamine, imunostim, alimentatie sanatoasa, somn, fara tigari...etc.

Eu am ce are sora ta, m am cauterizat acum 2 saptamani..pentru k aveam o zona "defecta", foarte mica...dar a fost decizia mea. Cauterizarea nu m a fortat medicul sa o fac, doar k mi a prezentat variantele. Practic, am vrut sa imi inlocuiesc zona cu probleme cu un tesut "nou". Acum 1 an am contactat virusul si dupa nenumarate controale, bani aruncati, tristete, diverse cabinete...am reusit sa imi gasesc un medic minunat, care mi a ridicat moralul, mi a explikat de fiecare data fiecare pas...si la niste preturi rezonabile.

Astazi am fost la control, dupa 2 sapt de la cauterizare si mi a spus k pasarik mea e foarte bine. Sunt foarte fericita si vroiam sa va impartasesc si voua asta. Multa sanatate!

"Un cersetor sanatos e mai fericit decat un rege bolnav!"
Dragneaalina
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:24
buna si eu am facut 6 texte de papanicolau si 4 mi a iesit bune si 2 proaste de hsil,am facut ce trebuie facut colposcopie,biopsie si textul hpv eu am dat 550 roni si mi a iesil de risc scazut 61,acum astept sa vina dr din concediu sa vad ce trebuie facut,dar intre timp el mi a dat un tratament de facut sa iau pastile isoprinosine 6 pe zii timp de 4 luni 6 pastile pe zii timp de o saptamana una fac pauza si cervugid ovule timp de 2 luni seara de seara nu m ai in timpul ciclului sa nu mi bag.imi este frica si mie sa nu fie grav dar exista o speranta operatia ,daca nu continui cu pastile si ovule iar fac papanicolau si daca imi iese bine inseamna ca l am invins,spunei sorei tale ca intodeauna exista un remediu sa nu si piarda speranta multe s au vindecat daca l au descoperit din timp.DACA A M AI TRECUT CINEVA PRIN CE TREC EU SA MI SCRIE LA ADRESA DE EMAIL alina.mariana77@yahoo.com MULTUMESC SI SANATATE MULTA LA TOATA LUMEA
alina1977_healthy
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:54
De la: dragneaallya, la data 2009-04-06 20:24:54
Buna,

Dupa cum spunea si dna doctor, virusul e virus....si nu poate fi eliminat, deci cauza ramane...iar despre cauterizari,normal k nu trebuie sa iti faci mereu...secretul este sa ai grija de sistemul tau imunitar...cu vitamine, imunostim, alimentatie sanatoasa, somn, fara tigari...etc.

Eu am ce are sora ta, m am cauterizat acum 2 saptamani..pentru k aveam o zona "defecta", foarte mica...dar a fost decizia mea. Cauterizarea nu m a fortat medicul sa o fac, doar k mi a prezentat variantele. Practic, am vrut sa imi inlocuiesc zona cu probleme cu un tesut "nou". Acum 1 an am contactat virusul si dupa nenumarate controale, bani aruncati, tristete, diverse cabinete...am reusit sa imi gasesc un medic minunat, care mi a ridicat moralul, mi a explikat de fiecare data fiecare pas...si la niste preturi rezonabile.

Astazi am fost la control, dupa 2 sapt de la cauterizare si mi a spus k pasarik mea e foarte bine. Sunt foarte fericita si vroiam sa va impartasesc si voua asta. Multa sanatate!

"Un cersetor sanatos e mai fericit decat un rege bolnav!"
daca esti interesata,as putea sa-ti furnizez niste informatii pe care sa le discuti eventual cu medicul tau,dar numai dupa ce te informezi tu temeinic,pt ca din experienta iti spun ca medicii,in marea lor majoritate sunt ferm convinsi ca virusul nu poate fi indepartat,din cauza ca ei nu cunosc un tratament medical pentru asa ceva.te astept cu o adresa de mail unde iti pot furniza informatiile
4Life
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:41
Draga mea, in primul rand trebuie sa-ti vindeci rana de pe col, si totul poate fi ok. Daca esti hpv pozitiv, nu inseamna ca ai cancer, ci ca ai o sansa in plus sa-l faci. Ca sa nu faci cancer de col, in primul rand el trebuie sa fie in permanenta curat.
cdog
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:07
Salut,

astept cu interes informatiile pe care mi le poti furniza. Ar fi minunat sa imi poti spune, ceea ce nu stiu unii medici. Poate chiar nu sunt bine informata, dar puteai sa spui de prima data k tu stii si altceva...nu e cazul sa fii irascibil si sa invinovatesti toti medicii...si crede ma, ca eu ii urasc, in principiu...

dragneaallya@yahoo.com ...Ideea acestui forum e sa discutam, sa schimbam informatii.

Multumesc
Dragneaalina
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:22
va multumesc mult pentru informatii si ca ...totusi...ma ti mai linist

sper sa fie bine! sanatate multa!
elena_elena_healthy
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:31
bravo dragneaallya, ai raspuns in locul meu lui TF_. si inca ceva stimate domn, nu am condiloame, am avut doar o mica rana pe col si la pap a iesit L-SIL, adica celule epiteliale scuoamoase cu risc scazut.
martonfi
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:34
Buna! Eu imi fac PapaNicolau din 3 in 3 luni.Un buletin de analiza asemanator am avut si eu...Mi-a spus doctorul ca nu este foarte grav...si m-a intrebat daca vreau sa imi faca cauterizare. Inca nu m-am hotarat daca voi face sau nu..o sa vad eu; vreau sa mai cer niste pareri.
Eu zic sa nu se sperie degeaba; sa mearga la un medic care sa ii interpreteze testul.....
Sanatate multa!!!!
madalinaa
Postat pe 9 Aprilie 2009 22:34
sincer cred ca cel mai bine ar fi ca tu si sora ta sa mergeti si la un alt medic....nu se poate asa ceva, ala nu e doctor cum sa te bage in sperieti ca e foarte grav si ce ti-a mai spus...mergi la un altul si vezi si o a doua parere mai ales ca din cate ma pricep si eu nu e chiar asa de speriat ! te pup si sper sa fie totul bine!
christine_healthy
Postat pe 5 Mai 2009 14:20
Pentru elena elena
Draga mea, sora ta rapid la un doctor, unul de spital.. Polizu de exemplu. Sau exista Centrul de depistare a cancerulu genito mamar putin mai jos de postul B1TV mergand spre spre sala palatului. (Vezi cum te descurci cu asistentele de la programare ca sa nu te programeze tocmai de Craciun). Acolo toti sunt buni.. HPV-ul este foarte periculos... si nu se scapa prea usor de el. In alta oridine de idei recomand surorii tale sa foloseasca absorbante terapeutice, excelente pentru cazuri din acestea (le folosesc si eu). Daca vrei detalii deliapetrescu@yahoo.com sau 0766.685.2295.
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 4 Iunie 2009 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
senzatii de greata - anticonceptionale 4 De la: maliuka 28 Iunie 2011 13:59
de ce ma dor sanii? 2 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:18
Memorialul durerii - integral pe net 1 De la: stiricaremerita 22 Ianuarie 2011 11:05
INSARCINATA SI CU STARI DE NELINISTE 15 De la: stem_29 14 Ianuarie 2011 19:59
buna 5 De la: 4Life 10 Februarie 2010 21:40