Setari Cookie-uri

menopauza

e normal ca mama mea a ajuns la menopauza(asa a spus doctorul)dar are menstruatii de 1 luna e palida fara sange abia se tine pe picioare.doctorul a spus ca asa e la menopauza si ia dat medicamente pt oprirea sangerarii si au efect,dar doar pt putin timp.dupa un timp sangerarile se intorc si mama mea nu mai vrea sa mearga la dr.nu mai are incredere.nu mai stiu ce sa fac....
laraariss
Postat pe 2 Mai 2010 20:04
Mai bine sa mearga si la alti doctori.
Nu doar unul, 2-3 pentru ca e mai bine sa dai banii pe o vizita la doctor decit pe medicamente care poate nici nu sunt ceea ce-i trebuie.
Menopauza se manifesta totalmente diferit de la o persoana la alta.
Sunt persoane care nici macar nu stiu ce sunt "crizele" de menopauza si altele care trec prin transformari majore.
micabis
Postat pe 2 Mai 2010 20:10
buna,e bine ca mama ta,sa-si faca niste analize hormonale ptr tiroida si sa vada daca nu are probleme tiroidiene;nu asa se da tratament cu ochii inchisi,cum fac multi medici;si sa nu aiba un polip sau un fibrom,care sa-i dea sangerarile astea mari;si eu am av probleme asa,dar au f de la tiroida,care afecteaza si organul genital,il da peste cap si nu stii ce se intampla!Multa sanatate si multa iubire!Mihaela
42mihaela
Postat pe 13 Mai 2010 12:50
buna.mama mea a fost bolnava toata viata ei,mereu a avut probl cu ..tot.e hipertensiva,are dureri la un picior a fost obeza din cauza unei boli numita cushing(sper ca am scris bine)acum a reusit sa slabeasca dar are probleme asta cu sangerarile,medicul a spus chiar ca trebuie sa-i faca transfuzii.e f incapatinata,nu vrea sa mearga la alti doctori e frica sa nu aiba cancer,desi acum un an a fost internata in spital i-au facut analize si nu avea nimic de genul asta(dar inca nu avea chestia cu sangerarile).cand se opreste menstruatia,e vanata la fata,nu se tine bine pe picioare.e rece etc.nu stiu cum sa o fac sa se interneze in spital pt alte analize,invoca tot felul de motive.are doar 49 ani....
laraariss
Postat pe 13 Mai 2010 19:17
De la: laraariss, la data 2010-05-02 20:04:47e normal ca mama mea a ajuns la menopauza(asa a spus doctorul)dar are menstruatii de 1 luna e palida fara sange abia se tine pe picioare.doctorul a spus ca asa e la menopauza si ia dat medicamente pt oprirea sangerarii si au efect,dar doar pt putin timp.dupa un timp sangerarile se intorc si mama mea nu mai vrea sa mearga la dr.nu mai are incredere.nu mai stiu ce sa fac....


Draga mea,
mama trebuie sa mearga neaparat la un alt medic, de preferat unul de spital. Ca sa opreasca sangerarea care tine de atat de mult timp se face un chiuretaj, dupa care nu va mai avea nici un fel de problema. Prin aceasta pierdere de sange se poate anemia. Exista si tratamente dar cel mai bine este prin chiuretaj.
kudika028076
Postat pe 14 Mai 2010 16:53
De la: laraariss, la data 2010-05-13 19:17:01buna.mama mea a fost bolnava toata viata ei,mereu a avut probl cu ..tot.e hipertensiva,are dureri la un picior a fost obeza din cauza unei boli numita cushing(sper ca am scris bine)acum a reusit sa slabeasca dar are probleme asta cu sangerarile,medicul a spus chiar ca trebuie sa-i faca transfuzii.e f incapatinata,nu vrea sa mearga la alti doctori e frica sa nu aiba cancer,desi acum un an a fost internata in spital i-au facut analize si nu avea nimic de genul asta(dar inca nu avea chestia cu sangerarile).cand se opreste menstruatia,e vanata la fata,nu se tine bine pe picioare.e rece etc.nu stiu cum sa o fac sa se interneze in spital pt alte analize,invoca tot felul de motive.are doar 49 ani....


sigur nu are cancer! sindromul cushing de care sufera i-a dereglat si alte glande. ar fi perfect daca ar reconsulta-o un endocrinolog, pt ca ar sti ce sa-i recomande eficient pt stoparea sangerararii. menopauza implica si anumite modificari hormonale in organism, fiindeja cu o dereglare hormonala, manifestarile la dansa sunt particulare. deci, o vizita urgenta la endocrinolog ar putea fi benefica. sigur s-a anemiat, de aceea nu mai are putere si i s-a midificat culoarea tegumentelor. nu e cancer, dar orice alta boala poate fi la fel de periculoasa.
camiflorea
Postat pe 15 Mai 2010 09:12
este imperios necesara prezentarea la medic ; probabil este un fibrom care intretine sangerarea asociat cu infectie ; se opreste sangerarea prin chiuretaj , se vindeca infectia , se corecteaz anemie , apoi se vede ce mai e de facut . Nu se poate da pur si simplu vina pe menopauza . Eli
healthy011235
Postat pe 16 Mai 2010 16:10
BUNA SI MAMA MEA A AVUT SINGERARI MARI LA MENOPAUZA . DAR CAUZA A FOST UN FIBROM ,CARE SA TRATAT CU MEDICAMENTE ,DUPA UN TIMP SA RETRAS FARA PROBLEME .
healthy015471
Postat pe 17 Mai 2010 02:55
tarot_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 12:36
Buna! Si eu ca si mama ta am trecut prin astfel de necazuri. Luam tratament si stateam fara sangerari 9-10 zile pe luna, iar restul zilelor pierdeam sange cu nemiluita. Am crezut si eu ca si mama ta ca se va opri, dar m-am inselat. Am ajuns intr-o zi sa ma ia salvarea de la serviciu, caci nu se mai oprea. A fost obligata doctorita sa-ni introduca in uter un balon, pe care l-a umplut cu ser , ca sa apese peretii uterului, sa se opreasca hemoragia, timp in care mi-a administrat un tratament care imi provoca contractii uterine, ca la nastere, de am crezut ca mor de durere cateva zile. Foarte greu s-a oprit sangerarea si a fost nevoie sa ma operez. Vina o purta un fibrom nu prea mare, dar neglijat. Asa ca mi s-a facut histerectomie totala, dupa ce in prealabil a trebuit sa primesc 4 flacoane de sange, caci eram cu hemograma la pamant. Te sfatuiesc s-o duci pe mama ta la alt medic, sa nu pateasca ce am patit eu, caci nu se va opri de la sine nimic! Sanatate si curaj!
healthy005427
Postat pe 19 Mai 2010 18:52
Iti recomand daca esti din Bucuresti, pe Doamna doctorSaptefrati Cristina de la clinica privata Biomedica calea Floreasca sector 1. nu vei regreta.Trebue sa-ti faciprogramare
kudika098645
Postat pe 21 Mai 2010 17:49
In multe cazuri aceasta problema se datoreaza dezechilibrului hormonal. Echilibrarea se poate face si hormonal dar cel mai bine e sa incercati cu preparate fitohormonale. Un astfel de preparat de calitate, care nu contine altceva decat extrcate de fructe si plante, are si rolul de protectie pentru a preveni consecintele metabolitilor estrogenului si de a diminua simptomele specifice acestei faze, de altfel naturale. Cautati-ma daca doriti sa va ofer o solutie stiintifica verificata. Acest produs contine izoflavonele din soia si un extract din fructul de rodie cu conținut de fitoestrogeni pentru menținerea unui echilibru hormonal sãnãtos, respectiv praf de broccoli si lignanii din in care induc enzime, pentru protectia organismului împotriva metaboliților estrogenului.
Antioxidanti_NSE
Postat pe 24 Mai 2010 10:38
Buna ziua! As dori sa stiu mai multe despre produsele fitohormonale despre care vorbiti.Astept lamuriri pe adresa mea de e-mail: krystinne_dent@ yahoo.com.Multumesc! Maria
Divina_healthy
Postat pe 24 Mai 2010 20:51
Buna ziua,

eu nu am (inca) probleme de acest gen), dar soacra mea foloseste cu succes un produs de acest gen, numit REMIFEMIN, este un tratament din plante si are aceeasi eficacitate ca preparatele homronale, dar fara efectele secundare ale hormonilor. Se gaseste la farmacie si nu costa mult.

O zi buna
si fara probleme
RalucaRalu
Postat pe 28 Mai 2010 12:05


Puiul meu, cheama ambulanta iubita si atunci crede ma ca nu are ce sa mai faca ...Cand este in situatia respectiva(sangerarea despre carre ai vb) imediat chemi ambulanta fara discutie...Nici nu i spui ei, ii comunici doar medicului de pe salvare ca sa stie cu ce se confrunta. Si odata ajunsa intr un spital , la urgenta sigur se vor rezolva problemele si crede ma ca in bine. Sper sa mi urmezi sfatul pt linistea ta si insanatosirea mamei tale la care vad ca tii tare mult...Iti doresc muult succes!
kudika067454
Postat pe 29 Mai 2010 01:05
De la: laraariss, la data 2010-05-02 20:04:47e normal ca mama mea a ajuns la menopauza(asa a spus doctorul)dar are menstruatii de 1 luna e palida fara sange abia se tine pe picioare.doctorul a spus ca asa e la menopauza si ia dat medicamente pt oprirea sangerarii si au efect,dar doar pt putin timp.dupa un timp sangerarile se intorc si mama mea nu mai vrea sa mearga la dr.nu mai are incredere.nu mai stiu ce sa fac....



Spune-ne ce ai rezolvat cu mama ta?
kudika028076
Postat pe 4 Iunie 2010 16:19
a fost la un alt doctor,la un privat care i-a dat alte medicamente si s-a oprit sangerarea dar i-a spus ca are nevoie de transfuzii de sange.trebuie sa-i faca un chiuretaj daca urmatoarea menstra dureaza mai mult de 9 zile.dar ea e ciudata,se ascunde nu spune daca mai sangereaza,nu se mai plange de nimic uneori am impresia ca ii place sa fie bolnava...oricum o sa i-au in serios sfatul doamnei de mai sus si o sa chem ambulanta data viitoare,sunt f hotarata.sunt convinsa ca toata treaba asta cu mama mea e mai dificila pt ca nu are incredere in doctori,un doctor a desfigurat-o la 16 ani-i-a facut niste injectii ciudate care au facut-o sa devina obeza si de 35 ani lupta cu kilogramele si cu boala cushing pe care a facut-o in urma acelui tratament.acum de cand cu menopauza a slabit si a ajuns la 65 kg si macar din punctul asta de vedere e multumita...va multumesc pt sfaturi la toti,e bine cand ai cu cine vorbi stiti ce se spune unui strain ii faci confidente mai usor...
laraariss
Postat pe 10 Iunie 2010 00:17
Tocmai ca trecut prin ce trecut acum nu mai are incredere in nimeni.De unde si comportamentul dinsei, fata de tine.Orcum ai mare grija.
kudika098645
Postat pe 10 Iunie 2010 00:31




------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Iunie 2010 21:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Umilintele la care sunt supuse cadrele militare 16 De la: TIGRA 18 Octombrie 2010 13:56
nu am menstruatie de doua luni... 28 De la: ANIKSAMAIA 23 Aprilie 2016 02:05
rana pe colul uterin 16 De la: nicole_plotogea 20 August 2011 11:58
raman gravida 7 De la: elisa1987 28 Februarie 2010 11:35
escapelle si continuarea foliei de COC 1 De la: healthy004061 20 Noiembrie 2009 22:25