Setari Cookie-uri

buna

Ma numesc Mihaela am 39 de ani si am fost diagnosticata cu dereglare hormonala,mi sa recomandat de medic sa fac tratament cu OGAMETRIL incepand di a 13 zi a ciclui menstrual timp de trei luni de zile.
Dar am o intebare, stie cineva sa-mi raspunda daca pot sa fac acest tratament si in timpul menstruatie?Sunt putin nelamurita pt ca nu stiu cate zile pe luna trebuie sa-l fac?

multumesc anticipat.

mihaela
avo36
Postat pe 10 Martie 2009 12:20
Bunã sunt Daria.Am urmat acelaºi tratament ,trebuie sã înumeri 13 zile începând cu prima zi în care îþi vine menstruaþia,apoi sã începi sã ei Orgametril,timp de 13 zile ºi atât.Aceasta este schema.Succes!Eu sincer nu m-am împãcat cu Orgametrilul ºi m-a trecut medicul pe Dufaston, cu care am avut rezultate foarte bune.Ai grijã tratamentul trebuie foarte bine respectat, este vorba despre hormoni ºi cu ei nu te joci, altfel mai rãu îþi faci. Exemplu, eu, am uitat sã-mi iau dufastonul în a 13 zi, am trecut de luna asta, acum nu mai am ce face aºtept luna urmãtoare.Spers sã-þi fiu de folos, pupice ºi multã sãnãtate.
daria74
Postat pe 6 Aprilie 2009 06:47
Buna Daria,

Multumesc de raspuns.Esti foarte amabila.Poti sa-mi spui cum te simti dupa tratamentul hormonal?Cat timp l-ai facut?Cum a debutat boala la inceput ce simtome aveai?sunt cam speriata putin.

te pup
miha
avo36
Postat pe 12 Aprilie 2009 15:30
Bunã!Eu am luat prima datã Dufaston în urmã cu 4 ani,rezultatul a fost spectaculos,sincer am crezut cã l-am apucat pe Dumnezeu de un picior m-am simþit foarte, foarte bine timp de 3 luni,apoi organismul meu s-a obiºnuit cu medicamentul ºi a revenit la vechile obiceiurii.Eu aveam durerii foarte mari înainde de perioada menstrualã, repet timp de 3 luni nu m-a mai durut nimic ,apoi maºinãria ,asta numitã organism ,este foarte deºteaptã a vãzut cã primeºte hormonul din afarã ºi nu a mai produs ea cineºtie ce hormonii,a început iarãºi sã-mi fie rãu înaintea menstrei ºi uite aºa.Acum iau iarãºi dufaston ,încerc sã pãcãlesc organismul.Dupã atâþia ani am înþeles un lucru, cel mai important este sã ai o viaþã echilibratã din toate punctele de vedere în special alimentaþia, ea este secretul.Ai grijã nu face abuzuri din nici un punct de vedere,ºtiu este greu,eu am o slãbiciune dulciurile ºi ºti ºi tu cât de mult dãuneazã excesul de zahãr în organism.Te pup ºi-þi doresc numai bine.
daria74
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:13
Buna Daria -Hristos a Inviat!

Iti doresc multa sanatate fericire si multe bucurii alaturi de familia ta.

Paste Fericit!

Mihaela
avo36
Postat pe 19 Aprilie 2009 16:01
De la: avo36, la data 2009-04-19 16:01:59Buna Daria -Hristos a Inviat!

Iti doresc multa sanatate fericire si multe bucurii alaturi de familia ta.

Paste Fericit!

Mihaela

ADEVÃRAT A ÎNVIAT! Pe salcii verzi si flori de mãr…Iisus sã-þi intre-n casã…Sã-þi lase-n inimã si-n gând…LUMINA PRETIOASA!
daria74
Postat pe 21 Aprilie 2009 08:44
doamnelor! nu va intereseaza sa faceti tratament naturist pt echilibrare hormonala? garantat e mai putin nociv decat cel sintetic!
camiflorea
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:07
Eu sunt interesata, trimite-mi te rog un mesaj cu detalii pe free_13ro@yahoo.com. Multumesc.
healthy001947
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:21
De la: avo36, la data 2009-03-10 12:20:50Ma numesc Mihaela am 39 de ani si am fost diagnosticata cu dereglare hormonala,mi sa recomandat de medic sa fac tratament cu OGAMETRIL incepand di a 13 zi a ciclui menstrual timp de trei luni de zile.
Dar am o intebare, stie cineva sa-mi raspunda daca pot sa fac acest tratament si in timpul menstruatie?Sunt putin nelamurita pt ca nu stiu cate zile pe luna trebuie sa-l fac?

multumesc anticipat.

mihaela


Mergi la endocrinolog, fa-ti dozarile hormonale, nu fa tratament dupa ureche.
Amenoreea primara, este un efect al cauzei. ai un hormon care nu se elimina. Trebuie tratata cauza.
Dufaston sau duphaston se recomanda femeilor trecute de 45 ani, care nu le mai intereseaza reproducerea.Trebuie deasemeni investigata suprarenala probabil nu produce cortizon. Nu lipsa ciclului menstrual trebuie sa te alarmeze. Lipsa unui hormon, poate duce la efecte grave in timp.
Personal am avut astfel de probleme. NU* recomand sub nici o forma tratamente fara investigatii amanuntite. Sunt f. periculoase.La dozari hormonale va fi calculata si doza care tu, trebuie sa o ei. Nu ginecologul poate sa prescrie un tratament exact. Fara dozari hormonale si alte investigatii specifice, poti sa te trezesti cu niste anomalii f. grave.
dorina27
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:24
tarot_healthy
Postat pe 19 Mai 2010 12:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ar putea cineva sa ma ajute cu mai multe informatii 3 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 06:22
test babes papanicolau 3 De la: kudika421339 22 Septembrie 2011 14:40
asistent radiolog caut loc de munca in strainatate 3 De la: maria25 26 Mai 2009 15:05
Caut endocrinolog 2 De la: kudika_992647 23 August 2015 14:46
expusa la Urgente 10 De la: kudika_969452 24 Iunie 2014 20:21