buna

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent buna: (1 din 1 vot)

avo36 Avatarul lui avo36

8 mesaje

Ma numesc Mihaela am 39 de ani si am fost diagnosticata cu dereglare hormonala,mi sa recomandat de medic sa fac tratament cu OGAMETRIL incepand di a 13 zi a ciclui menstrual timp de trei luni de zile.
Dar am o intebare, stie cineva sa-mi raspunda daca pot sa fac acest tratament si in timpul menstruatie?Sunt putin nelamurita pt ca nu stiu cate zile pe luna trebuie sa-l fac?

multumesc anticipat.

mihaela
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
Bună sunt Daria.Am urmat același tratament ,trebuie să înumeri 13 zile începând cu prima zi în care îți vine menstruația,apoi să începi să ei Orgametril,timp de 13 zile și atât.Aceasta este schema.Succes!Eu sincer nu m-am împăcat cu Orgametrilul și m-a trecut medicul pe Dufaston, cu care am avut rezultate foarte bune.Ai grijă tratamentul trebuie foarte bine respectat, este vorba despre hormoni și cu ei nu te joci, altfel mai rău îți faci. Exemplu, eu, am uitat să-mi iau dufastonul în a 13 zi, am trecut de luna asta, acum nu mai am ce face aștept luna următoare.Spers să-ți fiu de folos, pupice și multă sănătate.
avo36 Avatarul lui avo36

8 mesaje

Buna Daria,

Multumesc de raspuns.Esti foarte amabila.Poti sa-mi spui cum te simti dupa tratamentul hormonal?Cat timp l-ai facut?Cum a debutat boala la inceput ce simtome aveai?sunt cam speriata putin.

te pup
miha
Fosta membra Kudika.ro
Bună!Eu am luat prima dată Dufaston în urmă cu 4 ani,rezultatul a fost spectaculos,sincer am crezut că l-am apucat pe Dumnezeu de un picior m-am simțit foarte, foarte bine timp de 3 luni,apoi organismul meu s-a obișnuit cu medicamentul și a revenit la vechile obiceiurii.Eu aveam durerii foarte mari înainde de perioada menstruală, repet timp de 3 luni nu m-a mai durut nimic ,apoi mașinăria ,asta numită organism ,este foarte deșteaptă a văzut că primește hormonul din afară și nu a mai produs ea cineștie ce hormonii,a început iarăși să-mi fie rău înaintea menstrei și uite așa.Acum iau iarăși dufaston ,încerc să păcălesc organismul.După atâția ani am înțeles un lucru, cel mai important este să ai o viață echilibrată din toate punctele de vedere în special alimentația, ea este secretul.Ai grijă nu face abuzuri din nici un punct de vedere,știu este greu,eu am o slăbiciune dulciurile și ști și tu cât de mult dăunează excesul de zahăr în organism.Te pup și-ți doresc numai bine.
avo36 Avatarul lui avo36

8 mesaje

Buna Daria -Hristos a Inviat!

Iti doresc multa sanatate fericire si multe bucurii alaturi de familia ta.

Paste Fericit!

Mihaela
Fosta membra Kudika.ro
De la: avo36, la data 2009-04-19 16:01:59Buna Daria -Hristos a Inviat!

Iti doresc multa sanatate fericire si multe bucurii alaturi de familia ta.

Paste Fericit!

Mihaela

ADEVĂRAT A ÎNVIAT! Pe salcii verzi si flori de măr…Iisus să-ți intre-n casă…Să-ți lase-n inimă si-n gând…LUMINA PRETIOASA!
Fosta membra Kudika.ro
doamnelor! nu va intereseaza sa faceti tratament naturist pt echilibrare hormonala? garantat e mai putin nociv decat cel sintetic!
healthy001947 Avatarul lui healthy001947

4 mesaje

Eu sunt interesata, trimite-mi te rog un mesaj cu detalii pe free_13ro@yahoo.com. Multumesc.
dorina27 Avatarul lui dorina27

209 mesaje
Oras: suceava

De la: avo36, la data 2009-03-10 12:20:50Ma numesc Mihaela am 39 de ani si am fost diagnosticata cu dereglare hormonala,mi sa recomandat de medic sa fac tratament cu OGAMETRIL incepand di a 13 zi a ciclui menstrual timp de trei luni de zile.
Dar am o intebare, stie cineva sa-mi raspunda daca pot sa fac acest tratament si in timpul menstruatie?Sunt putin nelamurita pt ca nu stiu cate zile pe luna trebuie sa-l fac?

multumesc anticipat.

mihaela

Mergi la endocrinolog, fa-ti dozarile hormonale, nu fa tratament dupa ureche.
Amenoreea primara, este un efect al cauzei. ai un hormon care nu se elimina. Trebuie tratata cauza.
Dufaston sau duphaston se recomanda femeilor trecute de 45 ani, care nu le mai intereseaza reproducerea.Trebuie deasemeni investigata suprarenala probabil nu produce cortizon. Nu lipsa ciclului menstrual trebuie sa te alarmeze. Lipsa unui hormon, poate duce la efecte grave in timp.
Personal am avut astfel de probleme. NU* recomand sub nici o forma tratamente fara investigatii amanuntite. Sunt f. periculoase.La dozari hormonale va fi calculata si doza care tu, trebuie sa o ei. Nu ginecologul poate sa prescrie un tratament exact. Fara dozari hormonale si alte investigatii specifice, poti sa te trezesti cu niste anomalii f. grave.
tarot_healthy Avatarul lui tarot_healthy

754 mesaje

Dacă ați ajuns să citiți aceste rânduri și vă stârnesc interesul, nu este o pură întâmplare; ci este posibil ca tocmai eu să fiu persoana care vă poate ajuta cu anumite răspunsuri referitoare la viața dumneavoastră, fără să îmi dezvăluiți detalii despre viața personală, ca apoi să presupuneți că m-am inspirat. Rămâne doar să vă convingeți! Dacă sunteți interesat/ă, lăsați un E-mail pe: cassey.cassey20@yahoo.com și vă voi contacta în cel mai scurt timp posibil. http://cassey-tarot.weebly.com/ O săptămână frumoasă, vă doresc!