Setari Cookie-uri

va rog sa ma ajutati...

Am o problema care a devenit chiar foarte enervanta pentru mine

ma inrosesc la fatza mai tot timpul...
si din cele mai mici motive...
iar cand sunt mai multi de fata si eu ma fac rosie ca racul...
e groaznic

stie cineva o modalitate cu care sa scap?
sa fac cumva sa nu ma mai tot inrosesc...

intr-un timp foloseam fondul de ten ca sa nu se mai vada dar n-am nici chef nici timp sa ma fac in fiecare zi...

deci alta modalitate?
i_larisa
Postat pe 10 Martie 2009 23:23
De la: larisa, la data 2009-03-10 23:23:02Am o problema care a devenit chiar foarte enervanta pentru mine

ma inrosesc la fatza mai tot timpul...
si din cele mai mici motive...
iar cand sunt mai multi de fata si eu ma fac rosie ca racul...
e groaznic

stie cineva o modalitate cu care sa scap?
sa fac cumva sa nu ma mai tot inrosesc...

intr-un timp foloseam fondul de ten ca sa nu se mai vada dar n-am nici chef nici timp sa ma fac in fiecare zi...

deci alta modalitate?
3mamarute_
Postat pe 10 Martie 2009 23:37
chiar nimeni nu vrea sa-mi raspunda?
i_larisa
Postat pe 21 Martie 2009 18:22
din ce cauza te inrosesti?
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 21 Martie 2009 18:24
care sunt aceste motive pt care te inrosesti
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 21 Martie 2009 18:24
cred k timiditatea e de vina...
de ex daca imi este rusine
i_larisa
Postat pe 21 Martie 2009 18:26
incearca sa nu mai fii asa de timida ,ai mai mult curaj, fii mai sigura pe tine, si totulva fi ok
bafta
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 21 Martie 2009 18:28
mersi
am inceput sa am mai multa incredere in mine in ultima vreme...dar tot ma inrosesc
chiar ma gandesc sa-mi iau o pudra sa nu se mai vada..alta solutie nu vad
i_larisa
Postat pe 21 Martie 2009 18:32
Buna Larisa!ai incredere in tine,trebui sa iti spui singura ca,esti inteligenta,esti frumoasa,stii sa vb si sa te porti,stii sa porti o conversatie placuta,esti interesanta,nu iti este rusine cu tine....invata sa te vezi la adevarata ta valoare.Probabil ca cineva din preajma ta are o parere nu prea stralucita despre tine si te-a facut sa fii timida,sau cei din familie,motivele sant multe,trebui sa te autoconvingi ca esti ok din toate punctele de vedere.Cel mai bine te asezi in fata oglinzi si iti spui aceste lucruri,dar in fiecare zi de cate 20-30 de ori,incet,incet iti vei recapata increderea in tine,la inceput iti va fi mai greu,nu renunta,persevereaza si in mod sigur vei reusi.Mult succes si ai incredere in tine,chiar esti inteligenta si poti purta cu brio o discutie.
51160
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:53
De ce sa-ti fie teama sa rosesti? Timiditatea incepe sa fie un lucru extrem de rar in ziua de azi...
Eu ma inrosesc cand spun cate o minciunica (cred ca ma simt cu musca pe caciula) si toti prietenii rad pe chestia asta (inclusiv sotul meu) dar nu m-a criticat nimeni si nici nu m-am gandit sa-mi stric tenul cu pudra.
Asa ca nu ma pricep sa mint si se poate trai foarte bine si cu asta. La fel ma inrosesc si cand ma enervez. Ei, si ce? Abia stiu cei din jur cand sa ma lase in pace :))
Alapopescu
Postat pe 24 Aprilie 2009 06:33
mersi mult pt sfaturi
i_larisa
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:50
Si eu cred ca e bine sa nu te mai pui tu singura pe pozitia a 2 a , ci cu un spirit de gluma binenteles bune in sit. in care te afli cu ce dragi sau chear cu prieteni, indiferemt cum se conpoarta, discutii de serviciu, de fam.,tu gasesti sa ai o dispozitie placuta .Te rog nu te condamna singuea ,dezaprecia si de a te inhiba caci acestea de vor face sa inrosesti si chiar sa te inchizi in tine rosind pe obraji tai FRUMOSI ,cred ca sint inteles. DORESC SA NE SCRI NUMAI DE BINE CA AI FACUT ,ASCULTAT SI TE SIMTI IN APELE TALE. SUCCES MULT.
gligorvichi
Postat pe 29 Mai 2009 10:06
De la: larisa, la data 2009-03-10 23:23:02Am o problema care a devenit chiar foarte enervanta pentru mine

ma inrosesc la fatza mai tot timpul...
si din cele mai mici motive...
iar cand sunt mai multi de fata si eu ma fac rosie ca racul...
e groaznic

stie cineva o modalitate cu care sa scap?
sa fac cumva sa nu ma mai tot inrosesc...

intr-un timp foloseam fondul de ten ca sa nu se mai vada dar n-am nici chef nici timp sa ma fac in fiecare zi...

deci alta modalitate?
healthy003132
Postat pe 12 Iunie 2009 03:02
SA INTELEG CA ESTI FOARTE TIMIDA ? DACA DA, ATUNCI POTI SCAPA DE ASTA INCLUSIV DE ROSEATA DOAR INTR-UN SINGUR MOD; LA PRIMA PETRECERE TE DEZBRACI INSTANT IN PIELEA GOALA ! ACUM CAND CITESTI ESTI SINGURA, PRIVESTE-TE REPEDE IN OGLINDASA VEZI DACA ESTI ROSIE !... ESTI ? DACA DA, INSEAMNA CA ITI POTI INVINGE TIMIDITATEA DEZBRACANDU-TE ASA CUM SPUNEAM !
healthy003132
Postat pe 12 Iunie 2009 03:13
nu m-am inrosit:))
i_larisa
Postat pe 12 Iunie 2009 15:20
felicitri! puþini mai sant cei cari mai pot rosi pe lumea asta! dar dak te deranjeaza ar fi bine sa consulti un psihiatru sau un psiholog cit despre mine intotdeauna mi-au placut fetele care roseau ...uneori. dak esti tanara si virgina este ceva normal.nu oricine poate fi nesimtit si sa nu roseasca niciodata dar fruntea sus si cu curaj inainte!
healthy001803
Postat pe 13 Iunie 2009 17:33
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:31
AM TRATAMENT PT TINE, ITI TREBUIE NISTE SEDINTE DE PSIHOLOGIE , DISCUTII PE TEMA TIMIDITATII SI ELIMINARII EI. ITI MAI RECOMAND NISTE SUCURI NATURISTE CARE TE AJUTA SI ALTE. DACA VREI AJUTORUL MEU SCRIE PE MAIL : PRICRODICA@YAHOO.COM
healthy002409
Postat pe 15 Iulie 2009 11:33
daca rosesti dintotdeauna si nu te-a batut nimeni pt asta car-i problema !? bucura-te, nu toate femeile au acest privilegiu !
healthy003132
Postat pe 15 Septembrie 2009 08:28
mergi la un dermatolog sau la un neurolog sau vezi un episod din "anatomia lui Gray",nu mai stiu care...este vb de o problema cu simptomul tau,pe care au rezolvat-o...poate parea penibil dar ce ai de pierdut in afara de timp?...Intr-o lume oribila ca cea de astazi,inrosindu-te e ca si cum ai ramane in dosul gol.
fanamorariu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:13
tragi aer in piept si iti pui pe fata mainile reci ,banuiesc ca sant reci pt ca asa sant sanrt si eu ,oricum sant mai reci ca obrazu ,nu ai ce sa faci ,asa esti formata si trebuie sa se obisnuiasca lumea cu tine ,eu asa sant de 40 si ceva de ani toti cuniscutii ma stiu daca gust 100 ml de bere ma inrosesc daca virbesc intr-un grup si toti sant atenti la ce spun de teama sa nu gresesc ma inrosesc ,chiar daca sant apropiati si mai rau ,eu nu pot spune niciodata o minciuna ,ma fac grena la fata ,te obisnuiesti si gata .
kudika051850
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:06
Buna. Eu cred ca ai putea sa identifici acele situatii care te fac sa rosesti si sa incerci sa le discuti in detaliu cu prietenii apropiati, cu familia, sau cu oricine te face sa te simti confortabil, cu persoane a caror prezenta nu te intimideaza. Cu cat vei dezbate mai mult acele probleme, cu atat te vei obisnui mai mult cu prezenta lor intr-o discutie, iar in timp e posibil sa scapi de acest inconvenient.De asemenea ar trebui ca in momentele in care simti ca te-ai inrosit sa-ti acorzi cateva clipe tie in care sa-ti "explici" faptul ca acele lucruri sunt normale si ca sunt chestiuni care se intampla in jurul tau si ca nu ai de ce sa te rusinezi sa vorbesti despre ele. Dupa ce vei intelege ca este ok si normal sa discuti despre absolut orice te intereseaza, probabil ca vei putea depasi momentele penibile pentru tine.Mult succes!
badea_adelina19
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:14
incearca sa faci un consult la dr codrut tutu (intra pe dr.codrut tutu.ro sai te programeaza) - iti va spune cum poti rezolva problema si dac este nevoie vei face un tratament si va fi ok
sanatate
healthy002030
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:30
buna, sa stii ca si eu rosesc cam din orice situatie asa mai iesita din comun, dar m-am obisnuit cu asta, inclusiv prietenii mei si sa stii un secret chiar daca te dai cu fond de ten nu ti se duce roseata cand rosesti asa ca fondul de ten si alte prostii de genul n-au niciun rost, cum spunea si altcineva ia-o ca pe felul tau de a fi si ai incredere in tine, pt ca daca ceilalti vad ca tu nu ai nicio problema cu asta, nici ei nu vor avea.nu vorbesc din teorie ci din propria experienta personala.pupici
kudika_bibi
Postat pe 4 Noiembrie 2009 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am doar 18 ani si simt ca viata nu are nici un sens 9 De la: lucianmbv 29 Noiembrie 2009 02:12
Masa expansiva intra si extrapalvina stanga cu etiologie incerta infectioasa versus tumorala 2 De la: alia13 19 Noiembrie 2009 12:03
Daca aveti nevoie de \hepseera in tratamentul HVB cronic 2 De la: healthy003194 7 Iunie 2009 18:45
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:46
Test Papanicolau?!? 4 De la: cristi_nna 23 Aprilie 2012 01:03