Setari Cookie-uri

indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani

ma poate lamuri cineva,de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani beneficiaza persoanele care au lucrat anterior nasterii 12 luni .Aceste luni se considera consecutive ?
mereanu
Postat pe 11 Martie 2009 13:27
Buna.Eu stiu ca poti beneficia de indemnizatia de crestere a copilului daca anterior nasterii copilului ai lucrat 12 luni neintrerupt, asta insemnand in anul dinaintea nasterii copilului.Lucrez in acest sistem si de aceea am considerat ca sunt o persoana care corespunde cerintelor tale, si te poate lamuri concret.
elenya83
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:30
Multumesc Elenya83, ghinionul meu a fost ca mi-am dat demisia fara sa stiu ca sunt gravida asa ca am intrerupere 3 luni in ultimelle 12 luni inainte de nastere.
Te rog ,daca lucrezi in domeniu poti sa ma ajuti cu un sfat?
Put platI retroactiv print-un contract impozitul pe cele 3 luni (decembrie,ianuarie,februarie )la Casa de pensii?
Daca da ,ce fel de contract pot solicita

mereanu
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:29
Din pacate nu se poate plati retroactiv nimic, iar legea spune clar ca tb sa fie 12 luni consecutive anterior nasterii.
krystynan
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:35
Retroactiv nu se poate plati nici macar o zi din pacate...
elenya83
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:24
buna ziua,
as dori si eu un raspuns sigur in urmatoarea situatie.
Lucrez cu carte de munca la stat, am vechime 12 luni,am facut un contract de colaborare pe o perioada determinata de 3 luni cu o firma si voi realiza un venit net sa zicem de 10.000ron.Intrebarea mea este, mi se adauga la acea indemnizatie de crestere a copilului si acest venit net? si care este formula de calcul. Din ceea ce am citit in lege spune asa ca si formula: suma totala a veniturilor realizate in ultimele 10 luni anterioare nasterii si impartita la 10. deci, ar trebui sa am sa zicem 900 ron salariul de la firma de unde am si cartea de munca, + 10000 ron venitul din contractul de coalborare impartit la 10?
in cazul contractului de colaborare, firma cu care il inchei imi plateste toate "darile" in cele 3 luni de colaborare sau in momentul in care realizeaza plata spre mine, adica la sfarsitul celor 3 luni asa cum e specificat in contract, si care ar fi procentul care ar trebui sa-l plateasca ei, cei 16% impozitul?
Va multumesc
anamarya10
Postat pe 15 Iunie 2009 13:02
vreau si eu o lamurire......
sunt insarcinata si nasc pe 20 septembrie ....am contract cu perioada determinata in invatamant de pe 15 septembrie pana pe 15 august 2009 . pot beneficia de indemnizatie? sau ce as putea face ca sa beneficeiez?
healthy003930
Postat pe 30 Iunie 2009 18:55
ITI FACI CONTRACT DE ASIGURARE PT PERIOADA AIA :) SI GATA S-A REZOLVAT.
elenya83
Postat pe 1 Iulie 2009 15:09
De la: elenya83, la data 2009-07-01 15:09:32ITI FACI CONTRACT DE ASIGURARE PT PERIOADA AIA :) SI GATA S-A REZOLVAT.
Si banii care ii primesti ii dai la asigurari,sunt satul asigurari si de modalitatea lor de a pacalii oamenii.este clar un sistempiramidal ilegal dar cu forme legale.
enemgabriel
Postat pe 1 Iulie 2009 15:13
De la: enemgabriel, la data 2009-07-01 15:13:07
De la: elenya83, la data 2009-07-01 15:09:32ITI FACI CONTRACT DE ASIGURARE PT PERIOADA AIA :) SI GATA S-A REZOLVAT.
Si banii care ii primesti ii dai la asigurari,sunt satul asigurari si de modalitatea lor de a pacalii oamenii.este clar un sistempiramidal ilegal dar cu forme legale.
pe toate le stii tu precum un om mare !!! mare prost...este vorba de contract de asigurari sociale...sunt bani care se platesc catre ministerul muncii si solidaritatii sociale,exact de unde vin apoi si banii alocati nounascutului,acei 85% din salariu...dar asa esti tu,trebuie sa te bagi in seama aiurea sa vada lumea ca ai activitate pe forum...
4Life
Postat pe 1 Iulie 2009 15:20
si unde ma duc sa fac asta? id meu e ioanaracasanu te rog mult daca vrei sa intri sa te mai intreb cate cava.....multumesc mult...
healthy003930
Postat pe 5 Iulie 2009 13:23
ok :) te am adaugat in lista.o sa vb cand o sa fii pe mess sa mi raspunzi la add :)
elenya83
Postat pe 5 Iulie 2009 15:34
Buna!
Am si eu o intrebare. Credeti ca va fi o problema daca pe perioada celor 12 luni lucrez cu contract part-time?
Afrodita_1
Postat pe 2 August 2009 08:06
As vrea sa-mi raspunda cineva care este in tema,daca nu beneficiez de plata indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani deoarece nu am 12 luni consecutive ,pot face cerere la servici de intrerupere activitate pentru crestere copil pana la 2 ani fara sa fac dosarul pentru indemnizatie? Beneficiez de cei 2 ani (neplatiti)
mereanu
Postat pe 3 August 2009 10:06
Chiar daca ai lucrat part-time beneficiezi de imdemnizatie.De exemplu sa spunem ca ai lucrat 4 ore pe luna iar pt aceste 4 ore s-a platit CAS, in concluzie se considera ca fiind luna intreaga in privinta platii CAS ului...deci nicio problema! indemnizatia o vei primi conform legislatiei in vigoare la aceasta data.
elenya83
Postat pe 3 August 2009 15:19
Poti solicita intreruperea contractului de munca dar nu vei lua ca bani decat alocatia celui mic.In schimb ei nu sunt obligati sa-ti pastreze locul de munca acesti doi ani....asta e partea mai proasta a lucrurilor.Depinde ce relatie este intre tine si conducere,...mai depinde si de bunul simt pe care il are conducatorul firmei la care lucrezi.....In principiu nu sunt obligati sa ti pastreze locul de munca pe acesti 2 ani in situatia ta.
elenya83
Postat pe 3 August 2009 15:22
va cer si eu un sfat competent, deoarece doresc sa aflu daca fata mea ar putea beneficia de vre-un ajutor legal deoarece e insarcinata cu al teilea copil si nu a beneficiat niciodata de vre-un ajutot de la stat desi a avut mai multe perioade cand a muncit cu carte de munca, dar la primul copil era studenta deci nu a primit decat la nastere si alocatia , apoi la al doile si la asta s-a nimerit sa fie fara serviciu cu cateva luni mai inainte de a naste....Sotul ei are din nou serviciu , doar de cateva luni .Eu i-am ajutat cu salariul meu , dar....acum nu mai am aceasta posibilitate. Va multumesc.
cornelia_leia
Postat pe 3 August 2009 16:13
Fata dumneavoastra poate beneficia de indemnizatia pentru crestere si ingrijire copil numai daca a lucrat 12 luni din ultimele 12 la data nasterii copilului.Daca nu, poate obtine indemnizatia sotul ei daca indeplineste desigur aceleasi conditii.Daca nu sunt indeplinite aceste conditii pentru obtinerea indemnizatiei, singurul venit este alocatia copilului de 200 ron.
elenya83
Postat pe 4 August 2009 15:04
Multumesc frumos , pentru raspuns.
cornelia_leia
Postat pe 7 August 2009 11:11
Cu multa placere
elenya83
Postat pe 7 August 2009 15:41
daca mi-am schimbat locul de munca in 17 februarie si m-am reangajat pe 19 februarie pot beneficia de indemnizatie ? precizez ca am lucrat mai mult de 12 luni inainte de schimbare si de a afla ca sunt insarcinata
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 8 August 2009 14:08
Buna. Ai reusit sa faci asta? Ma intereseaza si pe mine acelasi lucru. Merge cu contract de colaborare?(16%?)
healthy006139
Postat pe 5 Septembrie 2009 00:04
buna! am si eu o intrebare daca esti student la zi poti beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului? ms mult
healthy007074
Postat pe 4 Octombrie 2009 15:58
Buna, ma ajuta si pe mine cineva? :( povestea mea e asa...am lucrat 2 ani de zile dupa care 1 an am facut pauza. Inca sunt in aceasta pauza caci nu imi gasesc de lucru. S-a ivit ocazia zilele acestea sa ma angajez la o firma part-time insa nu stiu daca in aceste conditii voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilui. Nu sunt insarcinata, insa as vrea sa stiu preventiv cum stau lucrurile. Daca voi lucra part-time care e limita de ore si cea de bani? De exemplu pot lucra 4 ore pe zi cu minim pe economie?(cam care ar fi minimul pe economie daca am terminat facultate de 3 ani?)

Si inca un lucru. Daca sotul meu este PFA ma poate angaja ca secretara fara sa-si schimbe contabilitatea? As putea sa lucrez la el part-time?
tutzu2u
Postat pe 6 Octombrie 2009 10:55
De la: andreea_munki, la data 2009-10-06 10:55:06Buna, ma ajuta si pe mine cineva? :( povestea mea e asa...am lucrat 2 ani de zile dupa care 1 an am facut pauza. Inca sunt in aceasta pauza caci nu imi gasesc de lucru. S-a ivit ocazia zilele acestea sa ma angajez la o firma part-time insa nu stiu daca in aceste conditii voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilui. Nu sunt insarcinata, insa as vrea sa stiu preventiv cum stau lucrurile. Daca voi lucra part-time care e limita de ore si cea de bani? De exemplu pot lucra 4 ore pe zi cu minim pe economie?(cam care ar fi minimul pe economie daca am terminat facultate de 3 ani?)

Si inca un lucru. Daca sotul meu este PFA ma poate angaja ca secretara fara sa-si schimbe contabilitatea? As putea sa lucrez la el part-time?
mereanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:03
De la: mereanu, la data 2009-10-06 20:03:37
De la: andreea_munki, la data 2009-10-06 10:55:06Buna, ma ajuta si pe mine cineva? :( povestea mea e asa...am lucrat 2 ani de zile dupa care 1 an am facut pauza. Inca sunt in aceasta pauza caci nu imi gasesc de lucru. S-a ivit ocazia zilele acestea sa ma angajez la o firma part-time insa nu stiu daca in aceste conditii voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilui. Nu sunt insarcinata, insa as vrea sa stiu preventiv cum stau lucrurile. Daca voi lucra part-time care e limita de ore si cea de bani? De exemplu pot lucra 4 ore pe zi cu minim pe economie?(cam care ar fi minimul pe economie daca am terminat facultate de 3 ani?)

Si inca un lucru. Daca sotul meu este PFA ma poate angaja ca secretara fara sa-si schimbe contabilitatea? As putea sa lucrez la el part-time?
mereanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:39
De la: mereanu, la data 2009-10-06 20:39:40
De la: mereanu, la data 2009-10-06 20:03:37
De la: andreea_munki, la data 2009-10-06 10:55:06Buna, ma ajuta si pe mine cineva? :( povestea mea e asa...am lucrat 2 ani de zile dupa care 1 an am facut pauza. Inca sunt in aceasta pauza caci nu imi gasesc de lucru. S-a ivit ocazia zilele acestea sa ma angajez la o firma part-time insa nu stiu daca in aceste conditii voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilui. Nu sunt insarcinata, insa as vrea sa stiu preventiv cum stau lucrurile. Daca voi lucra part-time care e limita de ore si cea de bani? De exemplu pot lucra 4 ore pe zi cu minim pe economie?(cam care ar fi minimul pe economie daca am terminat facultate de 3 ani?)

Si inca un lucru. Daca sotul meu este PFA ma poate angaja ca secretara fara sa-si schimbe contabilitatea? As putea sa lucrez la el part-time?
mereanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:40
De la: mereanu, la data 2009-03-11 13:27:16ma poate lamuri cineva,de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani beneficiaza persoanele care au lucrat anterior nasterii 12 luni .Aceste luni se considera consecutive ?
mereanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:41
buna,doresc un raspuns foarte urgent la urmatoarea situatie :
In curand termin concediul post natal si nu voi beneficia de intreruperea activitatii si impliicit deindemnizatie pentru cresterea copilului deoarece nu am 12 luni lucrate consecutiv,ci numai 11.
Deoarece sunt necasatorita si alt venit pentru cresterea bebelusului meu drag nu am,poate mama mea care ma ajuta si indeplineste aceste conditii sa beneficieze in locul meu de aceasta indemnizatie si sa intrerupa activitatea 2 ani iar eu sa ma pot intoarce la munca?
mereanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:57
sincer nu am auzit decat ca sotul poate face acest lucru, nu stiu daca tu ai vre-o sansa......hmmm, bine ar fi sa se poata face astfel!
cornelia_leia
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spermatozoizii.. 4 De la: kudika421339 26 Octombrie 2011 20:17
Stie cineva cum se sterge Kudika din lista de prieteni ? M-am certat cu ea si nu o mai vreau in lista... 65 De la: GODZILA 8 Decembrie 2011 08:53
escapelle si continuarea foliei de COC 1 De la: healthy004061 20 Noiembrie 2009 22:25
enurezis nocturn 16 De la: cristina40 25 Mai 2015 23:47
Ceaiuri din plante pentru zona intima 67 De la: balomir 11 Mai 2010 22:11