prietenii

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

florineta Avatarul lui florineta

11 mesaje

Buna! Va scriu aceste randuri intr-un moment de nelamurire in ceea ce priveste relatia mea cu prietenul meu.
Sunt divortata, am 34 de ani, sunt asistenta medicala.
Prietenul meu e de aceeasi varsta si el e divortat si are doi copii.
Locuim in orase diferite.
Ne cunoastem de un an, iar eu am inceput sa fac,asa, un bilant al relatiei.
Imi reprosez de multe ori ca eu l-am abordat prima.
Ceea ce ma nemultumeste acum este faptul ca nu ma include si pe mine in cercul lui de prieteni, ca nu m-a prezentat rudelor si imi lasa senzatia ca vrea sa ma tina departe de cunostintele lui.
Imi doresc o relatie completa , cu plimbari, cu concedii petrecute impreuna, cu timp comun mai mult. I-am spus ce imi doresc dar raspunsul lui a fost tacerea. Din punct de vedere intim ne intelegem bine ( e primul barbat din viata mea care m-a facut sa ma simt femeie fara sa-mi fie rusine de asta).
Uneori imi spun ca trebuie sa tratez relatia ca pe momente de satisfacere intima, dar nu pot. Implicarea mea e mult mai mare .imi doresc o prietenie serioasa si nu doar intalniri sporadice de noapte!
De multe ori am vrut sa renunt la aceasta relatie, dar cand il vad nu pot sa-i rezist. As vrea sa fiu ferma si sa ma detasez complet de el. Ma deranjeaza slabiciunea mea!
Si stiti ce e frumos?
Ca sunt absolventa a facultatii de psihologie!
M-ar ajuta opiniile voastre fara sa insemne asta transferarea responsabilitatii! Daca doriti va pot da si alte amanunte! Va multumesc!
Raporteaza abuz de limbaj
gily Avatarul lui gily

2 mesaje
Oras: bucuresti

Da, si copilul cismarului e descult.
Cred ca nu prea ai ce face daca situatia dureaza deja de un an.Ii este comod si apoi este o persoana divortata si ar putea sa nu-si doreasca prea curand o relatie serioasa.
Cred ca ai putea totusi incerca sa nu mai fi disponibila tot timpul pt el.Asa vei vedea daca tine cu adevarat la tine sau ai putea sa iei totul asa cum vine si sa te multumesti cu partea fizica a relatiei.Dar atentie!Timpul trece intr-un singur sens!
Mult succes in orice ai intreprinde.
Fosta membra Kudika.ro
buna flori.
nu prea conteaza cine pe cine abordeaza. si femeile care-si "scapa batista" abordeaza pe barbati, dar ii lasa sa creada ca ei au facut-o.

in privinta relatiei tale... cred ca daca nu reusesti s-o traiesti asa cum e si te face sa suferi ar fi bine sa-i pui punct ca sa-ti dai sansa s-o intalnesti pe cea reala, asa cum ti-o doresti.
dupa mine comportamentul lui poate avea mai multe explicatii: ori prefera lucrurile asa cum sunt fara prea multe implicatii si probabil ca are si alta/alte relatii. sau ii este rusine/nu este mandru de anumite situatii din viata lui si atunci prefera sa ti le ascunda sau sa te tina departe de ele. cred ca tu poti sa-l simti cel mai bine, daca am inteles mesajul tau, esti o persoana singura si te-ai atasat/indragostit desi nu este cum ti-ai dori sa fie.
incearca sa nu te gandesti ca sexul merge, cred ca stii si tu ca nu e suficient. desigur este o componenta foarte importanta, dar nu suficienta care sa faca sa functioneze o relatie.
ai incercat sa te vezi/sa iesi si cu alte persoane in acest timp?

11 mesaje

multumesc! Sarbatorile de Paste sunt un fel de test pentru noi.!
Sunt decisa sa iau o hotarare chiar daca asta va durea un timp!
4Life Avatarul lui 4Life

1991 mesaje

De la: florineta, la data 2009-03-18 14:44:32Buna! Va scriu aceste randuri intr-un moment de nelamurire in ceea ce priveste relatia mea cu prietenul meu.
Sunt divortata, am 34 de ani, sunt asistenta medicala.
Prietenul meu e de aceeasi varsta si el e divortat si are doi copii.
Locuim in orase diferite.
Ne cunoastem de un an, iar eu am inceput sa fac,asa, un bilant al relatiei.
Imi reprosez de multe ori ca eu l-am abordat prima.
Ceea ce ma nemultumeste acum este faptul ca nu ma include si pe mine in cercul lui de prieteni, ca nu m-a prezentat rudelor si imi lasa senzatia ca vrea sa ma tina departe de cunostintele lui.
Imi doresc o relatie completa , cu plimbari, cu concedii petrecute impreuna, cu timp comun mai mult. I-am spus ce imi doresc dar raspunsul lui a fost tacerea. Din punct de vedere intim ne intelegem bine ( e primul barbat din viata mea care m-a facut sa ma simt femeie fara sa-mi fie rusine de asta).
Uneori imi spun ca trebuie sa tratez relatia ca pe momente de satisfacere intima, dar nu pot. Implicarea mea e mult mai mare .imi doresc o prietenie serioasa si nu doar intalniri sporadice de noapte!
De multe ori am vrut sa renunt la aceasta relatie, dar cand il vad nu pot sa-i rezist. As vrea sa fiu ferma si sa ma detasez complet de el. Ma deranjeaza slabiciunea mea!
Si stiti ce e frumos?
Ca sunt absolventa a facultatii de psihologie!
M-ar ajuta opiniile voastre fara sa insemne asta transferarea responsabilitatii! Daca doriti va pot da si alte amanunte! Va multumesc!
uite cum ar gandi un barbat caruia o femeie din alt oras,deci cu care se vede rar,nu ai rezista: daca tipa asta tot e moarta dupa mine,de ce sa nu mai imi diversific si eu viata din cand in cand cu ea??? ca in rest am pe alta aici langa mine,una pe care o cunoaste si cercul meu de prieteni si parintii mei !!! de aceea nu te poate prezenta si pe tine acestor oameni...nu se poate afisa cu 2 femei care ar avea acelasi statut...poate ai sa intelegi ceva din ceea ce ti-am scris eu si ai sa te mai gandesti inainte de a continua aceasta relatie care duce nicaieri...
www.4life-romania.ro
anddabi Avatarul lui anddabi

19 mesaje

draga mea inceraca sa te gandesti ce vrei de fapt de la viata, sa ii spuioti la stanga ori la dreapta, viata trece pe langa tine. spunei sentimentele tale, spunei ce gandesti, spunei ca toate astea duc la sf relatiei. si apoi vezi cu reactioneaza. nu merita sa ti irosesti timpul, vei regreta ti-o spun din propria experienta.numai bine

11 mesaje

multumesc. I-am spus si cred ca se simte ususrat ca am luat decizia sa ma retrag.
nu inteleg lipsa asumarii unei relatii. Nu mai inteleg nimic! Simt durere dar si usurare odata cu iesirea din aceasta relatie!
Fosta membra Kudika.ro
parerea mea este ca o rel la distanta nu dureaza

11 mesaje

inca mai dureaza, sunt aproape doi ani si dureaza!! uneori imi spun ca e mai bine asa . ca nu intervine plictiseala, ca , in felul acesta am libertatea de a face ce vreau (nu ma refer la infidelitate). Dar sunt si momente cand mi-l doresc langa mine.
am vrut sa pun punct, dar , de data asta m-a cautat el.
Momentan e bine! sa vad ce se mai intampla!
Fosta membra Kudika.ro
important e sa fii tu multumita.
dar sa stii ca poti sa faci ce vrei si daca locuiti impreuna, nu barbatul e impedimentul in a face ce vrei, ci jobul si stresul si lipsa timpului.

11 mesaje

iti multumesc ca ai avut timp sa te " opresti " la mine! As dori sa putem vorbi mai multe si sa ne cunoastem mai bine! Florina
Fosta membra Kudika.ro
ti-am trimis invitatie.