Setari Cookie-uri

anticoncetionale

Am un prieten cu 3 ani mai mare si dupa un an mam convins ca el este jumatatea mea si cel cu care vreau sami incep viata sexuala.Am hotarat sa incep sa iau de la inceput anticonceptionale si sa nu folosim prezervativ,ne vedem destul de rar si timp de o luna o sa stam impreuna.As vrea sa stiu daca pot lua anticonceptionale timp de o luna fara oprire...sa nu fac pauza in saptamana in care ar trebui...pot pati ceva?Si in saptamana aia dak iau in continuare isi fac efectul anticonceptionalele?Va rog sa-mi raspundeti
aryy_92
Postat pe 18 Martie 2009 18:06
pai de ce sa nu faci pauza de o saptamana?ultimele pilule contin concentratia de care ai nevoie ptr a fi protejata!nu inteleg de ce nu vrei sa faci pauza asta!
deiutza_20
Postat pe 20 Aprilie 2009 09:59
are dreptate andreea23, in per aceea de 7 zile de pauza esti protejata ca urmare a administrarii corecte a celor 21 de pastilute dintr-o folie!Cred ca ar fi chiar o prostie sa iei incontinu contraceptivele fara pauza de 7 zile!!!
lara007_healthy
Postat pe 27 Mai 2009 10:58
Iti e frica... si vrei sa fii sigura ca nu te alegi cu o sarcina ceva, nu-i asa? Ce sa zic...nu stiu cum sta treaba. Inca n-am facut pasul asta:d. Chiar sunt curioasa: "se poate intmapla ceva daca nu faci pauza?"
mel_29
Postat pe 1 Iunie 2009 11:52
protectia este pastrata si in timpul celor 7 zile de pauza cu conditia desigur sa fi luat corect cele 21 de pastilute adica sa nu fi uitat sa iei una sau chiar mai multe.in cazul in care continui neintrerupt cu o noua folie ciclul de privatie va fi amanat cu inca 4 saptamini desi un usor spotting s-ar potea sa ai.este metoda care se aplica de obicei cand doresti sa mergi in concediu undeva la soare si plaja si totul se nimereste in perioada critica adica a ciclului menstrual.nu vad nici o problema in administrarea a doua folii consecutive.iar profesia imi permite sa iti dau acest sfat care iti poate fi util si altadata de exemplu cum spuneam mai inainte cand doresti sa mergi in concediu sau cu alte ocazii.
maria1931
Postat pe 1 Iunie 2009 15:06
Absorbantele igienice LOVE MOON Anion sunt singurele absorbante cu actiune profilactica si terapeutica bazata pe actunea naturala a ionilor negativi ( anioni ).
Daca pana acum absorbantele "igienice" pentru femei acopereau ( ca functionalitate ) o "necesitate" - de acum, prin gama LOVE MOON Anion absorbantele igienice pentru femei capata o noua dimensiune - aceea a ingrijirii sanatatii prin metode profilactice si terapeutice active.
Datorita actiunii lor, absorbantele LOVE MOON sunt indicate pentru o serie larga de infectii si disfunctii : inflamatii si dermatite, infectii cu bacterii de toate tipurile, candidoze, mancarimi, arsuri vaginale, scurgeri excesive, dismenoree, herpes genital, migrene , cancer de col uterin, hemoroizi.
De asemenea materialele din care sunt fabricate sunt pure si de cea mai inalta calitate ( nu sunt folosite materiale reciclate ) - nu contin mercur, plumb, formaldehide sau componente din plastic nonbiodegradabil - care din pacate sunt de gasit in aproape orice alt absorbant. Sunt in conformitate cu standardele Comunitatii Europene.
detalii la loapersonal@yahoo.com 0766685295
kudika028076
Postat pe 12 Iunie 2009 12:01
buna..
ma poate lamuri si pe mine cineva cum este cu anticonceptionalele astea?
cum trebuie sa le iei..ce pauza se fac intre ele..cand treb sa le iei..
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 12:35
Inainte de a lua anticonceptionale cel mai bine este sa mergi la un medic ginecolog sa-ti faci o consultatie, sa fii sigura ca nu ai alte probleme si iti va indica si niste contraceptive. Mai poti merge la planning familial , care de obicei e gratuit, de acolo daca esti eleva/studenta poti lua contraceptive gratis.
Acum din cate stiu eu...in general sunt niste folii cu 21 de pastilute-sunt si cu 28-7 dintre ele sunt doar de forma( ca sa nu uiti cand incepi o noua folie).
- ca sa fii protejata de la inceputul administrarii, e bine sa incepi folia la prima zi a ciclului; poti lua si la sfarsitul menstrei sau in timpul ei, dar mi se pare ca rpima luna trebuie sa folosesti contraceptie suplimentara;
- dupa ce le-ai luat pe cele 21, te opresti, peste 3-4 zile iti vine un fel de ciclu-care dureaza mai putin si e mai ok decat menstruatia normala;
-din prima zi de pauza numeri 7 zile , iar a 8-a zi INCEPI O NOUA FOLIE;( ex: vineri iei a 21 pastiluta, sa, du , lu, ma, mi, jo, vi-faci pauza, sambata-iei prima pastiluta din noua folie)si tot asa.
- in privinta pauzelor de la administrarea contraceptivelor exista diverse opinii: unii zic ca nu trebuie sa faci nici o pauza, altii c ar trebui o data la 2-3 ani;
Alte detalii( contraindicatii, etc) le gasesti in prospectul din cutie.
lara007_healthy
Postat pe 25 August 2009 15:19
De la: lara007, la data 2009-08-25 15:19:21Inainte de a lua anticonceptionale cel mai bine este sa mergi la un medic ginecolog sa-ti faci o consultatie, sa fii sigura ca nu ai alte probleme si iti va indica si niste contraceptive. Mai poti merge la planning familial , care de obicei e gratuit, de acolo daca esti eleva/studenta poti lua contraceptive gratis.
Acum din cate stiu eu...in general sunt niste folii cu 21 de pastilute-sunt si cu 28-7 dintre ele sunt doar de forma( ca sa nu uiti cand incepi o noua folie).
- ca sa fii protejata de la inceputul administrarii, e bine sa incepi folia la prima zi a ciclului; poti lua si la sfarsitul menstrei sau in timpul ei, dar mi se pare ca rpima luna trebuie sa folosesti contraceptie suplimentara;
- dupa ce le-ai luat pe cele 21, te opresti, peste 3-4 zile iti vine un fel de ciclu-care dureaza mai putin si e mai ok decat menstruatia normala;
-din prima zi de pauza numeri 7 zile , iar a 8-a zi INCEPI O NOUA FOLIE;( ex: vineri iei a 21 pastiluta, sa, du , lu, ma, mi, jo, vi-faci pauza, sambata-iei prima pastiluta din noua folie)si tot asa.
- in privinta pauzelor de la administrarea contraceptivelor exista diverse opinii: unii zic ca nu trebuie sa faci nici o pauza, altii c ar trebui o data la 2-3 ani;
Alte detalii( contraindicatii, etc) le gasesti in prospectul din cutie.

hmmm....trebuie neaparat sa faci acea pauza de 7 zile?
si daaca te duci la un spital si iti faci analize si iti recomanda acele ac...te duci la farmacie le cumperi..nu sti cam cat costa o consultatie la ginecolog si cam costa ac?
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 17:21
stiti ce as vrea eu sa intreb- daca prin absurd adica in acea 0,1% sansa de a ramane insarcinata sub tratament cu anticonceptionale orale combinate ramai insarcinata poti pastra sarcina adica bebele nu va avea malformatii sau mai stiu eu ce deficiente fizice sau psihice?
maria1931
Postat pe 26 August 2009 16:08
nu patesti nimic doar ca iti va deregla ciclul daca tot vrei sa iei anticonceptionale ,eu folosesc tri-regol de 3 ani bine dar mai fac si cate o pauza de o luna sunt foarte sigure nu ma simt deloc rau de la ele
healthy013349
Postat pe 2 Martie 2010 16:37
daca ramai insarcinata peste anticonceptionale te sfatuiesc sa nu pastrezi sarcina ca sunt riscuri foarte mari sa faci un copil cu defecte
healthy013349
Postat pe 2 Martie 2010 16:38
Problema mea cea mare este ca ma doare rau capul mai nou de la ac.Le iau la indicatia medicului de 5 ani dar de o vreme mai precis de 5,6 luni ma doare capul in timpul ciclului incat simt ca ma apuca groaza cand se apropiemenstra.Poate ca ar trebui sa le schimb...voi ce ziceti?
maria1931
Postat pe 24 Martie 2010 20:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebari urgente 21 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:31
unghii bolnave 8 De la: otilia_elena_healthy 14 August 2013 09:51
onita_vasile@yahoo.com 1 De la: kudika426049 26 August 2011 14:05
ginecolog bun in constanta 1 De la: dannact 19 Octombrie 2010 11:59
Calcificatii pulverulente la nivelul oaselor!! S.O.S 8 De la: kudika415855 30 Iulie 2011 11:02