Setari Cookie-uri

sunt periculoase rigevidon?

iau regividon de 2 luni,sh ma simt bine,dar mau speriat fetele ca sunt periculoase ca poti face cancer.ce pot face iau in continuare?ast un rasp urgent.multumesc
monyk_healthy
Postat pe 20 Martie 2009 21:25
Si fetele care te-au speriat de unde stiau ele...sau practicau avortul?
jaqueline29
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:47
Stai linistita, nu sunt periculoase. eu iau rigevidon de 3 ani, cu aproximatie si ma simt f bine de la ele si nu am luat nici in greutate.
Dar cel mai bine este sa mergi la un cabinet de planning familial sa iti faci niste analize si dupa sa iti recomande ei pastilele adecvate corpului tau.
PS. nu uita sa le iei la aceeasi ora in fiecare zi, si totul va fi ok.
kidzuite
Postat pe 6 Mai 2009 17:07
Astazi de la orice teoretic poti face cancer.

Eu iau de 15 ani si nu am patit nimic.

Am si fumat pana acum un timp acum m-am lasat .
Din pacate trebuie sa le las di cauza varstei am 44 de ani si de regula medicul iti recomanda pana la 35,dar am amanat tocmai ca nu au avut nici un efect secundarsi mi s-a parut cea mai buna metoda de contraceptie.

oricum te sfatuiesc sa consulti medicul pentru ca nu suntem toti la fel si nu stiu cum reactionaza corpul tau.
andradit
Postat pe 21 Mai 2009 16:10
salutare Folosesc Rigevidon de 5 ani .Am fost multumita la inceput,insa de cam un an de zile mi-au aparut niste pete maronii pe fata.Tot timpul la intrebarea celorlalti "de ce ?"am raspuns "probabil de la soare"(caci locuiesc la mare).insa de curand am descoperit ca in prospectul rigevidonului la efecte secundare sta scris si "PIGMENTAREA PIELII"Asadar nu-mi ramane de facut decat sa schimb anticonceptionalul si sa caut solutii pentru tratarea petelor,de fapt alte solutii caci pana acum tratament am facut ,dar era normal sa nu imi dispara petele atata timp cat eu continuam cu RIGEVIDONUL
Asadar cititi cu atentie prospectul pt ca mereu zicem ca nu mi se poate intampla chiar mie...............dar de data asta chiar asa a si fost...........PUPICI
fran
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:09
Si eu am luat ani la rand Rigevidon, nu am avut nimic, dimpotriva, ma dandesc sa le reiau desi...Intr-adevar, m-am pricopsit cu niste pete maronii, insa dermatologul mi-a spus ca nu de la anticonceptionale, ci de la soare si, evident, varsta (36). Am scapat si de pete cu Clairial 30 dela Sensiblu, dr. le-a recomandat. Cam scump 100 lei, dar in doua luni s-au estompat. Din martie trebuie sa folosesc si crema cu factor de protectie SPF50- Bioderma,50 lei 30 ml. Am folosit ca fond de ten L*Oreal Whitening, aplicat peste crema si sunt multumita de aspectul pielii.
auroraenciu@yahoo.com
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:30
buna fetelor!numele meu este madalina si as vrea sa va cer ajutorl!am 20 de ani si nu am luat niciodata anticonceptionale....sunt putin speriata doar cand ma ganmdesc sa le iau!imi este frica ca o sa ma ingras sau in cel mai rau caz sa fac cancer la san sau cancer de col uterin!cel putn asa scrie in prospect.asa vrea sami raspunda si mie careva care are totusi putin experienta...cum se ia si dak sunt sigure!cateva prietene miau zis ca ele au luat anticonceptionale doar pentru a se putea termina iubitul in ea!dar nu stiu nu este riscant dak se termina in ele?va rog ajutatima careva....sunt ff socata1nu cred ca am curajul sa le iau pana nu ma convinge cineva!va multumesc pt intelegere
healthy011166
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:08
ce aveti toate cu luat anticonceptionale??? si pentru ce? ca nu se poate cumpara baxuri de prezervative de la farmacie? preferati sa faceti sex fara prezervativ ca e placerea mai mare? in primul rand cea mai importanta sunteti voi si trebuie sa va respectati. prezervativul s-a inventat pentru a ne proteja de boli( ca in ziua de azi nu mai poti avea incredere in nimeni ) si de o sarcina nedorita..de exemplu daca prezervativul se rupe in timpul actului sexual se poate lua pastila de a doua zi...dar sa iei atatia ani la rand anticonceptionale numai ca sa se simta el bine??? sa isi dea drumul in voi? hai cand iti doresti un copil e altceva dar oricat de mult iti iubesti sotul, iubitul sau prietenul nu trebuie sa ii permiti sa devii hai sa o zic pe sleau WC-UL lui.eu nu sunt de acord cu anticonceptionalele sau cu ejaculatul in ...OPTEZ PENTRU PREZERVATIV, e mult mai sanatos, curat, igienic. Si daca nu stiati PRINCIPALUL EFECT SECUNDAR ESTE CA NU MAI POTI SA FACI ,COPII.UN AL DOILEA EFECT SECUNDAR ESTE APARITIA NODULILOR LA SANI.... am 2 prietene care au facut prostia sa ia de multi ani anticonceptionale si s-au casatorit,acum vor si ele un copil nu se mai poate cu toate tratamentele din lume...au fost la o groaza de doctori care le-au zis acelasi lucru si nu sunt sterile ci au luat prea multi ani la rand anticonceptionale...daca voi va simtiti bine sa fiti .....atunci bravo va aplaud pentru lipsa de gandire pe care o aveti!
E10
Postat pe 16 Februarie 2010 19:50
buna sunt alexandra eu de 11 luni rigevidon in februarie fac un an cu ele mi-a inceput sa imi fie greata de la ele imi spui te rog ca poate u ei tot rigevidon de mai multa vreme
kudika353593
Postat pe 16 Ianuarie 2011 02:19
scuze am crezut ca ei
kudika353593
Postat pe 16 Ianuarie 2011 02:20
De la: kudika353593, la data 2011-01-16 02:19:23buna sunt alexandra eu de 11 luni rigevidon in februarie fac un an cu ele mi-a inceput sa imi fie greata de la ele imi spui te rog ca poate u ei tot rigevidon de mai multa vreme


La fix ai scris, ultimul mesaj pe topic a fost acum un an.
' neata buna:))
stem_29
Postat pe 16 Ianuarie 2011 02:28
dar de ce crezi ca fetele iau anticonceptionale pt ei, barbatii???
Parerea mea e ca o fac in primul rand pentru ele, pentru ca e ceva ce pot ele controla, si nu ei! Este mult mai usor atunci cand tu detii controlul, si nu stai cu grija ca poate se rupe prezervativul, ca poate nu-l ai la indemana etc. Daca stai in baza barbatului ajungi sa faci avorturi pe banda, k deh... nu sufera ei, asta e, s-a intamplat.
monalizra
Postat pe 27 Decembrie 2013 13:55
spunetimi va rog de la rigevidon ti se pot umfla sinii si te pot durea tare,astept raspuns,ajutatima va rog cu un sfat

kudika_949513
Postat pe 7 Ianuarie 2014 13:26
De la: kudika_949513, la data 2014-01-07 13:26:00spunetimi va rog de la rigevidon ti se pot umfla sinii si te pot durea tare,astept raspuns,ajutatima va rog cu un sfat




Da,este adevarat,tine de toleranta organismului,eu am luat asa ceva ,dar corpul meu a reactionat impulsiv,sub forma amintita de tine,si am fost nevoita sa schimb contraceptivele,la recomandarea medicului ginecolog curant!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2014 13:30
Buna..peste 3-4 zile plec la mare si chiar azi mi-a venit :( si nu cred ca imi trece pana plec... si vroiam sa va intreb daca pot sa mai i-au inca o pastila de rigevidon azi si sa continui cu ele,de dimineata am luat una in speranta ca imi va trece si acum pe seara sa mai i-au una....Ce ziceti? Multumesc!!
kudika_972243
Postat pe 12 August 2014 16:51
De la: kudika_972243, la data 2014-08-12 16:51:21Buna..peste 3-4 zile plec la mare si chiar azi mi-a venit :( si nu cred ca imi trece pana plec... si vroiam sa va intreb daca pot sa mai i-au inca o pastila de rigevidon azi si sa continui cu ele,de dimineata am luat una in speranta ca imi va trece si acum pe seara sa mai i-au una....Ce ziceti? Multumesc!!



CE LEGATURA ARE PRODUSUL "RIGEVIDON" cu dorinta ta de a nu avea menstra in momentul plecarii la mare??Rigevidon-ul este un contraceptiv,are alte indicatii si utilizarea sa este pentru a preveni aparitia unei sarcini nedorite!!!Cine ti-a prescris acest tip de anticonceptional????Ai facut cateva analize inainte de a lua acest contraceptiv???Ma refer la analiza de sange privind dozarea de hormoni!!!Nu lua alta pastila de Rigevidon,este inutila intentia ta,la care se adauga pericolul la care iti expui sanatatea!!!
kudika_15804
Postat pe 12 August 2014 18:34
Buna fetele,a ramas careva însãrcinata dupa rigevidon?la cit timp dupa ce ati oprit administrarea,ati ramas?eu nu mai iau de 1 an(am luat 5 ani cu pauze)si nu reusesc sa rãmân însãrcinata,analizele iesindu-mi ff bune...
Marina_Raly_1
Postat pe 28 Iunie 2015 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inseminari,fiv 2 De la: gherguluminita 23 Februarie 2010 00:09
Anticonceptionale 7 De la: revolution 14 Aprilie 2012 03:49
sex la sala de fitness 22 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:51
candidoza bucala 56 De la: kudika190255 11 Ianuarie 2017 00:40
fertilizare in vitro 63 De la: mirela_elisabeta 31 Martie 2014 23:58