Setari Cookie-uri

Pauza la anticonceptionale????

Va rog, daca cineva are cunostinte mai temeinice si stie sa ma lamureasca si pe mine: e indicat sa se faca pauza la anticonceptionale si daca da la cat timp? Eu nu am primit de la nici un medic indicatii precise cum ca ar trebui intrerupte sau nu. Unii spun ca ar fi bine, altii ca nu...pe prospect nu scrie nimic in acest sens!!!
Se pot lua fara pauza?
Daca iei prea multi ani si nu faci pauza risti sa nu mai poti face copii?
Eu iau de vreo 8 ani, la recomandarea medicului evident. Pauze am facut, si mai lungi si mai scurte insa in prezent iau de cca. un an si nu am mai facut pauza. Ar trebui?
Gaby211081
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:50
Eu din cate stiu, se face o pauza de o luna la un an
lumysilver
Postat pe 19 Septembrie 2008 16:48
salut. si eu iau anticonceptionale de 4 ani si tot de atunci nu am facut nici o pauza. ma simt bine dar sunt si eu un pic speriata pentru ca aud si citesc fel si fel de chestii pro si contra despre ele. unii spun ca ar ataca lent ficatul dar daca o data la sase luni iei un protector hepatic este ok.
gambrel
Postat pe 6 Octombrie 2008 21:09
Salutare. SSi eu am luat multi ani(5 ani si ceva) anticonceptionale si nu am avut deloc probleme in acveasta perioada. Intrebam medicii daca e bine/rau sa folosesti o perioada asa mare anticonceptionale si nu-mi daddeau un raspuns concret. La ultimul medic la care am mers mi-a zis ca ar mai bien pentru mine sa renunt pentru a putea avea ciopii mai tarziu(eu am 26 ani). Din cauza anticonceptionalelor uterul se marise(arata ca al unei femei insarcinate) si ovulelle erau acoperite de pelicula care la fel a fost provocata de anticonceptionale. Dupa ce am renuntat am avut probleme mari: dureri abdominale dese si sangererei - hormonii mei o luasera razna :). Aceste probleme au durat vreo 3 luni(in care am luat tratamente pentru ai aduce la normal). Oricum ,daca era dupa mine nu renuntam la pastilute- m-am impacat grozav cu ele si nu era nicun stres cu privire la vreo posibila sarcina. Bafta .
mary_00ro
Postat pe 7 Octombrie 2008 19:39
Eu am citit pe site-ul www.csid.ro raspunsul unui dr ginecolog care spunea ca daca nu ai nici o problema de la pastile, iar menstruatia e regulata nu este necesara nici o pauza. Mentionez ca si eu iau de 3 ani jumatate fara intrerupere.
dorina84
Postat pe 9 Octombrie 2008 23:01
eu iau anticonceptionale de 11 ani , si la fiecare 6 luni, iau o pauza de o luna.am avut 3 medici pina acum si toti au fost de aceeasi parere:pauza la 6 luni;si totul a fost ok.
intr-un an am uitat , pur si simplu de pauza, si sa lasat cu dureri in sini , si altele.
urmarea:am fost atenta si nu sa mai repetat
gigivik
Postat pe 9 Octombrie 2008 23:22
De 8 ani iau Marvelon si ma simt ca nascuta din nou, nu am facut pauza niciodata si nu intentionez sa fac. Nu am avut si nu am nici un fel de durere sau disconfort si orice analiza imi iese perfect. D epinde de fiecare organism in parte.
darksukkubus69
Postat pe 10 Octombrie 2008 22:50
am luat si eu aproape 8 ani si faceam pauza anual cate o luna(asa mi-au spus cei doi medici pe care ii frecventez) Dar dupa vreo 4 ani -dupa ce am trecut de varsta de 26- mi-au schimbat tipul de pastile caci si structura hormonala a organismului se schimba. Ma simt tare bine cu ele, ten de invidiat, nu am luat in greutate si niciodata nu am fost stresata de o eventuala sarcina cat le-am luat corespunzator.Acum sunt in ,,pauza,, a doua luna ca fac niste investigatii si tratamente, dar de luna viitoare sper sa mi se dea voie sa ma intorc la aceasta metoda de contraceptie Mi se pare foarte buna cata vreme esti intr-o relatie stabila
euLaura
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:34
buna,,se ia pauza la fiecare an de folosire a anticonceptionalelor timp de 2 luni..eu acum sunt in pauza doua luni..si asta la recomandarea medicului...eu iau logest
dalyandra
Postat pe 11 Octombrie 2008 19:22
asa e!depinde de structura hormonala a fiecarui organism si de tipul de pastile luate.cind am uitat de pauza,luam triregol;de un an iau yasmin,dar pauza o respect
gigivik
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:17
BUNA, AM LUAT 3 ANI PASTILE(YASMINE) SI NU AM FACUT PAUZA, MAI MULT PT SOGURANTA PE CARE MI-O OFEREAU SI PT CA-MI REGLASE F BINE CM, DAR ACUM AM FACUT PAUZA SI INCA NU MI-A VENIT. IN MOD NORMAL, CAND, LUAM PASTILELE AR FI TREBUIT SA-MI VINA DE ACU O SAPTAMANA. INTREBAREA MEAE DACA DU PA CE FACI PAUZA CM ARE INTARZIERI? DACA A MAI PATIT CAREVA ASA CEVA SA-MI SPUNA CA SUNT CAM STRESATA(MENTIONEZ CA SUNT ACTIVA SEXUAL, DAR AM FOLOSIT PROTECTIE)...
oyyyela
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:46
Am fost de curand la ginecolog si mi s-a spus ca anticonceptionalele diminueaza libidoul, ceea ce te predispune la infectii si diverse ciuperci localizate in vagin. Si eu am tot avut probleme cu infectii si mi s-a explicat ca trebuie facuta macar la 2 ani,o pauza de 3 luni. Acum voi intra si eu in pauza de 3 luni. Prietenul meu nu este foarte incantat, dar asta este, trebuie sa se supuna. Mentionez ca iau anticonceptionale de cam 5 ani fara intrerupere. In principiu totul a fost bine, mai putin problema cu infectiile.
Numai bine
monicaantal
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:48
eu a luat anticonceptionale timp de aprox 3 anifara sa fac pauza deloc.toate bune si frumoase:ciclu la fix 28 zile,fara cosuri,nu m-am ingrasat deloc.insa....am asteptat alti 3 ani pana am ramas insarcinata.tot e bn ca am ramas(intrasem in panica)
yrynaR
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:46
Eu nu inteleg de ce in prospect nu e specificat si acest lucru, daca trebuie facuta pauza si la cat timp pentru ca vad ca fiecare are o alta opinie. La fel si medicii ginecologi: ba ca e bine sa faci pauza, ba ca nu trebuie, ba o luna, ba doua, ba trei...Oare chiar nimeni nu stie exact? Oare nu s-a ajuns la nici o concluzie oficiala? Eu iau pilule cam de 9 ani. Am facut si pauze, mai mari, mai mici, insa eu as vrea sa stiu daca pilulele afecteaza fertilitatea?
Gaby211081
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:21
De la: oyyyela, la data 2008-10-13 12:46:11 BUNA, AM LUAT 3 ANI PASTILE(YASMINE) SI NU AM FACUT PAUZA, MAI MULT PT SOGURANTA PE CARE MI-O OFEREAU SI PT CA-MI REGLASE F BINE CM, DAR ACUM AM FACUT PAUZA SI INCA NU MI-A VENIT. IN MOD NORMAL, CAND, LUAM PASTILELE AR FI TREBUIT SA-MI VINA DE ACU O SAPTAMANA. INTREBAREA MEAE DACA DU PA CE FACI PAUZA CM ARE INTARZIERI? DACA A MAI PATIT CAREVA ASA CEVA SA-MI SPUNA CA SUNT CAM STRESATA(MENTIONEZ CA SUNT ACTIVA SEXUAL, DAR AM FOLOSIT PROTECTIE)...

Eu am patit-o chiar acum 2 luni si nu mi-a venit 2 sapt.Am fost la ginecolog si mi-a dat tratament dupa care au venit normal.E doar o dereglare hormonala
euLaura
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:02
Mersi, pt raspuns. Mai astept un pic si daca tot nu-mi vine, merg la doctor...
oyyyela
Postat pe 15 Octombrie 2008 09:20
De la: oyyyela, la data 2008-10-15 09:20:15Mersi, pt raspuns. Mai astept un pic si daca tot nu-mi vine, merg la doctor...

nu ai pt ce...cel mai bine e sa mergi la medic!te lamureste, iti da tratament... daca e cazul schimba tipul de pastile...si apoi trebuie sa invatam sa trecem o data peste jena asta inutila de a merge la dr.
euLaura
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:13

Buna Fetelor...

Si eu stiam ca trebuie f cuta pauza o data pe an!! Cu gandul la pauza....am oprit pastilele( luam Logest), acum e deja a 3 a luna fara menstruatie!!!
A mai patit cineva asa ceva???
Sper sa fie doar o dereglare, am mers si la medic, mi-a zis ca nu era nevoie sa fac pauza!!!
Mi-a dat niste pastilutze dar nimic pana acum........

O zi buna!
Napa
Postat pe 26 Octombrie 2008 17:05
Salut! Eu am intrebat pana acum 2 medici legat de acest mit al pauzei de anticonceptionale. Mi s-a spus ca de vreme ce organismul meu a ajuns la un echilibru hormonal, iar pilulele nu au un efect negativ asuora sanatatii, nu este niciun motiv pt a intrerupe contraceptia. Iau de 4 ani pastile. Depinde de fiecare organism in parte, pana la urma. Parerea mea este ca mai important ar fi sa mergem regulat la control si an de an sa facem un set de analize complete (hemoleucograma si investigatii hepatice). Ale mele intotdeauna au iesit bune.De ce sa ascultam de un mit, atata timp cat efectele benefice sunt evidente si nu exista semne de afectiuni generate de contraceptie? Votez pentru controale regulate/analize decat pt o pauza care, in definitiv, cu ce ma ajuta?
gandacel
Postat pe 29 Octombrie 2008 07:55
Si eu iau de 4 ani Desorelle(in urma unei consultatii la ginecolog)si am tot cautat info pe net daca trebuie pauza sau nu. Am citit ca la pilulele de ultima generatie nu e nevoie de pauza. Dar ale mele intra in categoria asta? Pe mine ma intereseaza doar din punct de vedere al sanatatii, nu al fertilitatii ulterioare, deoarece eu si sotul nu vrem copii. Vreau sa iau pastile tot restul vietii, dar nici macar nu stiu pe ce criteriu mi le-a recomandat medicul pe astea si nu altele. Am 31 ani si nu fumez. Am auzit ca au aparut unele mai bune (dar in ce sens mai bune?), trifazice, Miligest Si as vrea sa inlocuiesc Desorelle cu Miligest, dar nu stiu daca le inlocuiesc pur si simplu, sau e nevoie de o noua consultatie.
angelina28gia
Postat pe 29 Octombrie 2008 08:33
Daca medicul tau vine cu o dovada gen cauza-efect intre pilule si scaderea libidoului, eu il felicit. Dar intre scaderea libidoului si infecti/ciuperci, asta chiar imi da de gandit cat de pregatiti sunt medicii din Romania. In primul rand ca micozele si infectiile sunt lucruri diametral opuse, nu apar in aceleasi conditii. Te-ai gandit sa consulti si un alt doctor?
gandacel
Postat pe 29 Octombrie 2008 20:29
Si eu am problema asta cu anticonceptionalele,iau de 2 ani fara intrerupere,am fost la 2 cabinete si la ambele mi-a zis k nu treb sa fac pauza,am fost de curand la cintrol pt k am niste probleme si doctora respectiva a inceput sa-mi faca morala k nu fac pauza si k antic.nu sunt indicate k e posibil sa nu mai poti face copii./nu stiu ce sa mai cred,dar cand mi s-a dat anticon. nu mi sa facut analiza,pur si simplu doctora respectiva mi-a prescris Yasmin...mi se pare totusi k mi-au aparut cateva firisoare de par pe obraz,alte efecte..parca nu am avut..Voua cum vi s-a prescis antic.?
kudika193441
Postat pe 2 Noiembrie 2008 02:02
La fel! Pe baza unor intrebari legate de bolile pe care le-am avut si care exista in famili, daca esti sau nu fumatoare si in functie de cate kg ai. Oricum dupa parerea mea ar trebui niste analize mai detaliate (de sange!) insa NIMENI nu mi-a cerut pana acum asa ceva!!!! Ar trebui sa ma ingrijorez oare? Am din ce in ce mai putina incredere in doctori!
Gaby211081
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:06
Raspuns pentru gandacel,

Legatura intre lipsa libidoului si infectiile, asa cum mi-a explicat si mie ginecologul: din cauza anticonceptionalelor, ce contin hormoni se diminueaza libidoul, acesta din urma ajutand la lubrifierea naturala a vaginului in timpul contactului sexual; din moement ce acest libidou este diminuat, lubrifierea este in cantitate redusa fata de normal, ceea ce duce lo o frecare deranjanta in timpul actului sexual, unele femei pot simtii o mica arsura, usturime (eu cel putin am simtit); in momentul respectiv au loc microfisuri in care se pot strecura tot felul de microbi ce ii mai avem noi inauntru, din moment ce nu mai este "scutul" respectiv, ceea ce duce la aparitia infectiilor;
Eu am inteles legatura. Acum sunt curioasa daca va fii totul in regula pentru ca am inceput pauza si momentan totul este bine, sa vedem si mai departe daca vor reveni infectiile.
monicaantal
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:14
De la: Gaby211081, la data 2008-11-03 10:06:30La fel! Pe baza unor intrebari legate de bolile pe care le-am avut si care exista in famili, daca esti sau nu fumatoare si in functie de cate kg ai. Oricum dupa parerea mea ar trebui niste analize mai detaliate (de sange!) insa NIMENI nu mi-a cerut pana acum asa ceva!!!! Ar trebui sa ma ingrijorez oare? Am din ce in ce mai putina incredere in doctori!




Eu nu mai am incredere in medici nici 50%.Am o infectie cu un streptococ de care nu resusesc sa scap...iti dau tot felul de creme sau pastile antimicotice si putin le pasa daca te duci la recontrol si le spui ca nu ti-a trecut!!Si eu iau anticonceptionale(Diane35) desi nu a relatii sexuale le iau pt un chist ovarian...Ma intreb daca e vreo problema ca le iau din moment ce nu am contact sexual?!
delia01
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:46
Eu am fost pana la urma la un alt control, am schimbat doctora si SPER ca de data asta sa fi dat peste o doctora mai competenta. Mi s-au descoperit si niste chisturi si am fost si la un control endocrinologic. Mi s-au dat sa fac(in sfarsit!!!) o serie de analize de sange, hormonale etc. si astept rezultatul dupa care ma voi duce sa mi le citeasca. Eu din cate imi aduc aminte am aceste chisturi de mult timp....Cu pilule nu mi-au trecut...Sper ca de data asta, in functie de rezultate sa mi se prescrie un tratament adecvat si sa scap de aceasta problema...
Gaby211081
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:43
ce medicamente ti-a prescris?ms mult
valeee
Postat pe 11 Decembrie 2008 12:23
buna...eu iau de trei ani anticonceptionale, iar la 3 luni pauza o luna pt a putea ramanae usor gravida cand voi vrea...asta la sfaturile medicului!pup
ama_mac01
Postat pe 29 Decembrie 2008 03:04
eu iau anticonceptionale NOVYNETTE de 4 ani si jumatate. In iulie 2008 am avur o sangerare intermenstruala cam de pe la a 18 pastila, luna viitoare sangerarea a inceput de la a 10 pastila. am fost la doctora care mi-a recomandat prima data NOVYNETTE si mi le-a schimbat in YASMIN. prima luna a fost ok, fara sangerari, dar din a doua luna am inceput sa am tensiune in sani, cum nu am avut niciodata. am mers la un alt medic, cunoscut ca foarte bun din constanta, care mi-a recomandat MERCILON, a fiind copia fidela a NOVYNETTE, dar cu procent de hormoni mai mic. insa de la prima folie de MERCILON a revenit sangerarea....nu mai stiu ce sa fac....ma simt ca un cobai...
Violetaki
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:02
Fetelor, pana la urma am gasit raspuns la intrebarea care ma framanta. Din pacate cateva din analizele hormonale pe care le-am facut nu mi-au iesit bine...Au niste valori mult prea mari iar doctora mi-a interzis sa mai iau contraceptive...Mi-a zis ca sunt niste valori de premenopauza! Asa ca s-a terminat cu pilulele! Peste vreo 3 luni va trebui sa repet analizele. Totul este de la pastile si sper ca valorile sa se stabilizeze lunile astea!!! Sper ca nu m-am trezit prea tarziu pentru ca nu am copii!!!
Sfatul meu este ca toate fetele care iau pilule de mult timp, chiar daca au facut pauza sa faca aceste analize hormonale! Daca avem impresia ca doctorilor le pasa de sanatatea noastra, ei bine in 90% din cazuri nu-i asa!!!!
Eu aveam un presentiment ca ceva nu e in regula si din cauza asta am insistat sa le fac! Si cand te gandesti ca am fost la atatea doctorite care mi-au zis ca pot lua linistita contraceptive fara sa-mi ceara nici un fel de analize! Inclusiv doctora endocrinoloaga dupa ce a vazut analizele mi-a zis ca pot sa iau in continuare Yasmine!!! Cata incompetenta!!!!
Gaby211081
Postat pe 9 Februarie 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nasterea 6 De la: didii 14 Decembrie 2009 10:13
vand pregnyl de 1500 de unitati pret avantajos 2 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 13:28
Scutire de la ginecolog 7 De la: Amy_Amelia10 5 Februarie 2012 12:35
Sensibilitate acuta la tampoanele de orice fel 34 De la: healthy013380 1 Martie 2010 14:11
Merita! 5 De la: miss_darine 13 Iulie 2011 20:50