Setari Cookie-uri

Dieta cu lamai

Nu inteleg de ce mereu se apeleaza la diete extreme. Se spune clar ca daca renunti la o serie de alimente si faci sport cum trebuie, rezultatele vor fi garantate.
Incearca sa bei suc de grapefruit zilnic, iti va usura digestia, fa spor, du-te la o sala de aerobic, daca nu ai timp atunci fa exercitii acasa 30 minute/zilnic, renunta la sucuri, dulciuri, carne de porc, paine, etc si vei vedea ca vei slabi.
Succes!
celticsun
Postat pe 25 Octombrie 2009 08:57
De la: danutzy_25_eyes, la data 2009-05-28 13:03:32ce postie nu am mai auzit asa ceva, binenteles ca nu numai lamai, in primul rand se bea zeama de la lamai si ca sa fie mai usor o bei cu paiul, poti sa mananci ce vreidoar ca la orice cura incearca sa renunti la prajeli, dulciuri, fainoase.


ce este asa de greu sa bei un suc de lamaie fara pai??????????
fiorelo
Postat pe 25 Octombrie 2009 14:49
La fel ca una dintre cele care au mai scris pe aici, dieta cu lamai nu ajuta la slabit, ci la reglarea tensiunii, la intarirea imunitatii. Lamaia se consuma intreaga, si neaparat cu miere, este energizant. Cel mult poti slabi pt ca , energizandu-te, poti face mai multa miscare pt arderea caloriilor. Are efect detoxifiant. Nu trebuie exagerat cu nr de lamai, lichidele inghitite se elimina usor, cu conditia sa nu faci exces de sare si condimente.
camiflorea
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:42
Dieta cu lamai cred ca este o prostie.Se consuma lamai dar cu prudenta,in ceaiuri in anotimpul rece,sub forma de limonada vara etc.......Lamaia poate scade tensiunea,sora mea a patit-o intr-o dimineata,band apa plata in care a stors lamaie.Cineva pe forum spunea despre cura cu grepfruit,este mult mai buna si ajuta digestia sa se faca intr-un timp mai rapid.Si totodata este buna la ficat.Parerea mea grepfruitul este mult mai bun.Pt.slabit poti face ceai de soc si pui in cana cu ceai o felie de lamaie,sau tinctura de fructe de soc ,se gaseste la farmacie si in plus intareste sistemul imunitar.
PRIMAVARA_A
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:58
De la: healthy006649, la data 2009-10-25 15:58:28Dieta cu lamai cred ca este o prostie.Se consuma lamai dar cu prudenta,in ceaiuri in anotimpul rece,sub forma de limonada vara etc.......Lamaia poate scade tensiunea,sora mea a patit-o intr-o dimineata,band apa plata in care a stors lamaie.Cineva pe forum spunea despre cura cu grepfruit,este mult mai buna si ajuta digestia sa se faca intr-un timp mai rapid.Si totodata este buna la ficat.Parerea mea grepfruitul este mult mai bun.Pt.slabit poti face ceai de soc si pui in cana cu ceai o felie de lamaie,sau tinctura de fructe de soc ,se gaseste la farmacie si in plus intareste sistemul imunitar.
mare grija cu socul,consumat in cantitate mai mare dauneaza organismului....si pe langa asta poate avea si un puternic efect laxativ
4Life
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:08
eu am tinut dieta cu 9 lamai deci 1,2,3,.....9 apoi 8,7,6...pana la 1, puneam seara lamaile taiate in 4, cateva flori de musetel presaret deasupra, acopeream si dimineata puneam apa peste (incercam cat mai putina apa, ca sa pot face cca.o cana, sa pot bea dimineata). la 8 lamai am lesinat... m-am straduit sa continui, am scazut f.f.putin. nu s-a meritat.
Adevarul este ca pana pe la 13-14 chiar nu puteam sa mananc nimic, dar... nu, cel putin la mine (care-s un 'soi bun') NU.
Si eu nu am probleme, nu lesin, nu vomit...am un organism tare sanatos, doar ca-s cam....multa.
healthy999888
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:07
sa va spun si eu o reteta cu lamai....intr-o sticla de 2litri jumate se pun zeama de la 4 lamai, 4 linguri de miere de albine, si o cana de bors de putina si o bei pe parcursul unei zile,se slabeste sigur ,asta daca suportati b orsul .... spor la slabit
dusacarmenmihaela
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:10
PAREREA MEA ESTE SA NU TE APUCI DE ASEMENEA REGIM. L-AM TINUT IN URMA CU VREO 8 ANI. SA ZIC CA AM SLABIT VREO 4 KG, DAR DUPA VREO 14 ZILE NU STIAM DE CE MA INTEAPA INIMA. ASA CA, PERICOOOOOOOOOOOL PENTRU HARD. DACA VREI SA SIMTI PE PROPRIA-TI PIELE RISCA-TE!!!!!!!!!
NUMAI BINE
crissanta
Postat pe 25 Octombrie 2009 23:45
Cautati la Plafar cartea "Sanatate din farmacia Domnului" de Maria Treben. Veti gasi acolo o multime de informatii extrem de interesante si de un real folos in lupta pentru restabilirea sanatatii si chiar si pentru perderea kg-lor in plus. Va recomand sa incercati acele leacuri, nu doar din auzite u pentru ca doar am citit cate ceva din continutul respectivei carti, ci, intrucat si eu le-am incercat si am constatat personal ca sunt valabile si eficiente in mod real, fara a provoca reactii adverse sau complicatii.
Terra_Mater
Postat pe 26 Octombrie 2009 00:37
http://calitateavietii.wordpress.com/2009/10/26/dieta-cu-lamai/
camiflorea
Postat pe 26 Octombrie 2009 08:03
Eu am incercat aceasta dieta si rezultatele sunt sub asteptari , 2 kg dupa o cura.
Ce stiti despre ceaiul ZEIN???
iuliapal
Postat pe 26 Octombrie 2009 10:07
6 lamai pe zi - in 3 litri de apa plata, stoarse bine bine bine!.. prietenul meu a slabit 23 de kilograme in 7 luni!!!

NU A PATIT NIK LA STOMAC.. Medicul i-a zis ca decat 3,4 litri de cola sau fanta pe zi ca altii mai bine 4 l e apa cu lamaie! e perfect!
si a avut dreptate!
PS: manca orice insa in cantitati f mici(injumatatiti portiile) IAR SEARA NU MANCA decat Salata ..SIMPLA, BULGAREASCAETC..DE ORICARE, NIMIC DUPA ORA 20.

SUCCES!
cristinne83
Postat pe 26 Octombrie 2009 10:09
CUNOSC O DOAMNA CARE TREBUIA SA SLABEASCA..SI A APELAT LA ACEASTA CURA CU LAMAI.VREAU SA SPUN CA A SLABIT CONSIDERABIL DAR DACA NU MERGEA LA MEDIC LA TIMP ,ACUM NU MAI ERA PRINTRE NOI.SI-A SLABIT SI INIMA FOARTE MULT.ASA CA MERITA SA MORI PENTRU A ARATA BINE?
NU STIU CATI ANI AVETI ,DAR VA SFATUIESC SA MANCATI SANATOS SI SA FACETI SPORT.
vidya
Postat pe 26 Octombrie 2009 10:54
dieta cu lamai este pentru reumatism nu pentru slabit! Aveti grija!eu mi-am activat gastrita,am facut o colita si n-am slabit deloc.Dar o perioada buna n-am mai avut nici o durere reumatica.Unde dai si unde crapa!!!
stela_healthy
Postat pe 26 Octombrie 2009 20:41
Lamaile au Ph neutru=5,5 (lucru verificat de mine cu hartie de turnesol, in laborator)
Deci, lamaile nu sunt nici acide si nici baze, motiv pentru care, chiar daca la gust sunt acre, nu maresc aciditatea gastrica.
mateilucia
Postat pe 26 Octombrie 2009 22:16
buna ziua healthy004733
nu stiu cat de buna este cura cu lamii, pot insa sa-ti dauo cura de slabire si de detoxifiere a organismului care la mine a fost eficienta; de altfel au mai tinut-o si alte persoane si au fost multumite; eu am slabit in 2 saptamani 9 kg dar in acea perioada faceam si acupunctura pentru ca aveam niste probleme de sanatate; o prietena a tinut aceasta cura fara sa faca acupunctura si a slabit in 2 saptamani 7 kg;
eu acum mananc orice vreau dar eu de felul meu nu mananc prajeli, nu fac mancare cu rantas, mananc foarte putine grasimi cu exceptia untului (cam 2 felii de piine dimineata cu ceai de fructe si uneori cu lapte) poti sa stii ca am mai pus la loc cateva kg dar nu e problema caci la 1.62m 58kg zic eu e ok si mai ales ca am si o oarecare varsta; nu ti-o pot trimite acum ca e cam multicel de scris dar daca vrei incearca sa ma contactezi cumva;
o zi buna
healthy002030
Postat pe 28 Octombrie 2009 12:03
daca vreti am eu o cura usoara si se slabeste sigur
este garantata si incercata
lorennamanagement
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:42
De la: mateilucia, la data 2009-10-26 22:16:09Lamaile au Ph neutru=5,5 (lucru verificat de mine cu hartie de turnesol, in laborator)
Deci, lamaile nu sunt nici acide si nici baze, motiv pentru care, chiar daca la gust sunt acre, nu maresc aciditatea gastrica.


5,5 este ph-ul unui acid, 7,5 e neutru. lamaia are efect alcalin din alte motive.
camiflorea
Postat pe 13 Aprilie 2010 07:40
De la: violetzica, la data 2009-07-27 21:05:53buna,multe au ajuns la spital dupa cura...cel mai bine gimnastica=miscare incearca chestia asta arunca bete de chibrituri pe jos de la o cutie si le aduni ridicandu-te dupa fiecare chibrit si asta e miscare ..succes ai grija la stomac ca e de pret


foarte tare asta cu betele de chibrit pe jos! buna poanta!
miki2009
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:35
Pentru a elimina confuzia din mintea celor care din nestiinta vorbesc, intrati pe www.terapiinaturiste.ro si vedeti ce spune acolo despre lamiie si grapefruit.

Ambele sunt bogate in vit. C, ambele sunt bune si pentru slabit, si ambele (ca orice fruct dealtfel) au influenta pozitiva asupra organismului si nu au nimic de a face cu gastrita/ulcer etc.
micabis
Postat pe 13 Aprilie 2010 20:06
Completare:
100g lamiie are 22 calorii
100 g grapefruit are 42 de calorii
micabis
Postat pe 13 Aprilie 2010 20:25
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:49
Buna,
dieta cu lamai scade nivelul de calciu din organism si genereaza reactii daunatoare asupra corpului. Daca vrei sa slabesti, poti incerca sa mergi la medic.Insa trebuie sa alegi un nutritionist bun pentru asta. pe doctorating.ro, puteti gasi nutritionistii din toata tara, iar ratingurile de acolo au scop orientativ... asa ca renunta la ideea de dieta cu lamai, pentru ca nu are efect benefice asupra organismului.
Monicamm85
Postat pe 30 Aprilie 2010 11:02
Monica gresesti.
Lamiia in nici un caz nu scade nivelul calciului in organism.
Asa cum nu slabeste nici inima.
Fratilor parca ati trai in sec. XIX.
Mai cititi o carte, o revista stiintifica, mai vizionati un documentar ca numai din birfa de la coltul blocului nu stringeti informatii decit de mahala.
micabis
Postat pe 30 Aprilie 2010 18:29





---------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 9 Mai 2010 10:04
Buna:)Dieta cu lamai e ft buna...Eu una am deja o saptamina si am observat ca am mai dat ceva din kg jos =))
pe zi consum 2 lamii la 2 l de apa...uneori kiar mai mult de 2 l consum.Am observat ca maninc cu mult mai putin si ma simt cu mult mai bn.Stiu ca e ft buna si pentru sanatate:)de aceia o consum cu mare placere.. .Bafta si voua fetelor.
kudika515129
Postat pe 15 Martie 2012 02:02
De la: donadeea, la data 2009-04-01 11:50:59doar lamai si nimic altceva?

Buna fetelor, va recomand sa beti si sucuri naturale, in special de portocale sunt foarte bune si pline de vitamine.
Sucul pregatit cu storcatoarele zummo sunt extraordinar de gustoase, intrati pe www.storcatoare-fructe.ro Aici o sa gasiti storcatoarele pofesionale la preturi bune dupa parerea mea, eu mi-am cumparat unul acum 3 ani si sunt foarte multumita de el.Sucul este preparat in fata dumneavoastra, doar apasand pe butonul pe care selectati numarul de portocale de care doriti sa il stoarca aparatul. Sucul nu este ca la alte aparate, aici pulpa nu intra in suc iar sucul este preparat prin presarea jumatatilor de potocale nu prin centrifugare ca la alte aparate, fructul nu tb curatat sau spalat deoarece coaja nu intra in contact cu sucul.
kudika515204
Postat pe 15 Martie 2012 15:07
lamiile nu is bune la stomac!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 15 Martie 2012 15:08
Mary_Ionescu_1
Postat pe 19 Aprilie 2013 19:33
buna eu tin cura in fiecare dimineata pe stomacu gol biau un pahar cu apa calduta de 200ml o jumatate de lamaie. si o lingurita de miere.. dupa nu trebuie sa bei nimica vreo jumatate de ora sau o oara la mine in 2 sap am dat 1 kg jos si pot zice ca mananc si dulce si mancare normal.
Lungu_Florentina_Mihaela_1
Postat pe 22 Aprilie 2014 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help! 3 De la: pinguina 2 Februarie 2011 20:04
CIDER VIN FORTE??????????? 13 De la: healthy005502 13 Iunie 2010 15:26
Dependenti de "gustul dulce" 18 De la: 30 Octombrie 2013 12:41
Dieta disociata 333 3 De la: kudika_5229 1 Mai 2012 08:10
De ce femeile din China nu fac cancer la san ?! 4 De la: kudika_pudika 27 August 2011 12:13