Setari Cookie-uri

gastrita cronica

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un tratamen naturist pentru gastrita cronica
namisco
Postat pe 30 Martie 2009 15:40
buna daca doresti un tratament pentru gastrita cronica ti-as putea recomanda si sa incerci si cu reflexo terapie
kudika162441
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:26
Buna! Pt.gastrita cronica,regim alimentar,FARA: prajeli,carne de porc,mancare fierbinte sau rece,sucuri acidulate,apa minerala carbogazoasa,pere,struguri,varza,mazare,fasole uscata,mezeluri.Trebui sa MANANCI INCET,sa MESTECI MULT,sa nu te ENERVEZI,aa,sa nu uit,bea dimineata pe stomacul gol,un pahar de lapte nefiert(pasteurizat,nu are nevoie de fierbere)tinut la temperatura camerei,si nu folosi piper sau condimente care irita mucoasa stomacala. Sanatate multa.
51160
Postat pe 23 Aprilie 2009 20:16
idem edorina05 e cel mai bine sa ai o alimentatie sanatoasa,asa ai grija si de stomacul tau..crede'ma,am trecut si eu prin asta.TAke care
BumbleBEE_healthy
Postat pe 14 Iunie 2009 10:35
iti recomand sa nu mananci prajeli si sa nu bei sucuri acidulate....ca produse naturale eu folosesc produsele apicole,iau miere de albine dimineata cate o lingurita sau daca ai ulei de masline foloseste-l ca e foarte bun pentru stomac...si eu am gastroduodenita dar tin regim si acuma ma simt mai bine...eu iau si pastile cand ma doare stomacul cateva zile si imi trece...iau ulcoran si va recomand si voua e ieftin si foarte bun ,,,am incercat si alte pastile recomandate de medic dar fara nici un rezultat...va doresc sanatate si aveti grija ce mancati...
gynaa
Postat pe 14 Iunie 2009 13:11
eu am gastrita hiperacida, boala de reflux si bacteria helicobacter, deci tot tacamul. nu vrei sa stii cum ma simt, acum, ca sunt si gravida, e horror.

Fereste-te de prajeli, mancaruri grase, cu sos, sarmale, tocatura (chiftele, sarmale), fereste-te de mezeluri si de citrice, care iti vor provoca arsuri si dureri foarte mari.

Mananca pui sau vita la gratar sau la cuptor, (nu porc), supe, ciorbe, salate, compoturi, etc.

E greu, e nu tocmai placut dar asta e.

Si incearca cu ceaiuri .. exista la plafare ceai gastric nr. 1 si ceai gastric nr. 2, care contin o sumedenie de plante benefice stomacului.

A, si laptele ti-ar putea face rau. De smantana nu mai vorbesc, compelt exclusa.
Incearca sana si iaurt, sunt cele mai indicate.

Santate multa!
annna_marrria
Postat pe 23 Iulie 2009 15:18
http://calitateavietii.wordpress.com/2009/10/26/dieta-cu-lamai/
camiflorea
Postat pe 26 Octombrie 2009 08:00
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
migrenele care ma omoara 121 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:04
ciao 2 De la: kudika421339 3 Septembrie 2011 21:03
TRATAMENTE COSMETICE PRIN ACUPUNCTURA 10 De la: ocaziebuna 7 Martie 2010 09:18
Un dentist ºi-a anesteziat pacienta ca sã facã sex oral cu ea.Ce ziceti de asta? 13 De la: sweet_dream 29 Februarie 2012 20:34
http://crissreiki.wordpress.com/ Blog cu informatii profesioniste despre REIKI 1 De la: crissreiki 5 Aprilie 2010 09:50