Setari Cookie-uri

Salazionul

de cateva luni am fost diagnosticata cu Salazion; din pacate unguentul prescris nu a fost eficient ceea ce ma obliga sa revin la medic pentru incizie. A trecut cinev prin aceasta interventie?In ce consta?Se face cu anestezie locala?E interventie ambulatorie sau te interneaza? etc...
OPHELIA2008
Postat pe 19 Iunie 2010 07:59
De la: ophelia07, la data 2010-06-19 07:59:28de cateva luni am fost diagnosticata cu Salazion; din pacate unguentul prescris nu a fost eficient ceea ce ma obliga sa revin la medic pentru incizie. A trecut cinev prin aceasta interventie?In ce consta?Se face cu anestezie locala?E interventie ambulatorie sau te interneaza? etc...


o prietena de-a mea a scapat de salazion inghitind culevit... i-a fost teama de incizie.
camiflorea
Postat pe 19 Iunie 2010 08:02
Noi am avut fetita de 1 an cu salazion si,tot asa ne-au spus la oftalmo,ca e inchistat si trebuie incizie.Eu nu am vrut sub nicio forma sa ajung la incizie,si am cautat un alt medic oftalmo ffff bun,care ne-a scapat de incizie prin tratamentul pe care ni l-a dat si prin modul diferit de aplicare.Prima ne spusese ca sa dam cu unguentul pe deasupra pleoapei,iar cel de-al doilea medic ne-a spus sa dam cu el asa incat sa ajunga pe interiorul pleoapei.S-a retras singur si am scapat de incizie.Unguentul se numeste TOBRADEX. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi si tu la medicul care ne-a scapat pe noi : dr. Burloiu Adrian ,tel 0213109185 ,0723597218.Multa sanatate!
ismi3ismi
Postat pe 9 Iulie 2010 08:40
Acum am vazut ca esti din Cluj.Dr Burloiu e din Bucuresti.Daca nu poti ajunge la el,ideea este asta: aplica Tobradex unguent sub pleoapa,stai culcata si ridica pleoapa si aplica putin in coltul ochiului si apoi maseaza usor pleoapa sa se intinda pe sub ea,sa ajunga la salazion.pk?succes!
ismi3ismi
Postat pe 9 Iulie 2010 08:43
eu am avut salazion si m-am operat de 7 ori. Operatia nu e grea, mai rau e cu pregatirea preoperatorie, ca te tot dezinfecteaza cu tot felul si e asa deranjant ca iti vine sa fugi...apoi iti da injectii locale de anestezie si nu simti decat ca iti lucra acolo...apoi iar e rau cu perioada postoperatorie, ca trebuie sa stai cu bandaj, sa iti pui picaturi, apoi cand se vindeca iti vine sa te scarpini si nu poti. Eu am facut de mult timp operatiile, poate acum e altfel...dar eu am scapat de operatii ca am luat un vaccin stafilococic si nu a trebuit sa ma mai operez...se facea, dar se retragea singur. Acum, iar am facut...si am decis sa imi fac iar vaccinul. Ideal ar fi sa iti faci o analiza a secretiei de la puroiul care se face la ochi...dar eu am trecut de faza aceea si acum e chist si la mine...
floare_de_crin
Postat pe 25 Iulie 2010 20:26
bunna in primul rand . eu m.am operat de salazion in urma cu 6 luni si operatia nu e grea mai rea e pregatirea . salazionul se poate sa.ti m.ai apara sau nu depinde daka ai sau nu caile de excretie a ochiului infundate cum le am eu . intreadevar cu unguent sau picaturi se retrage acel chist dar nu dispare niciodata . eu iti recomand sa nu te operezi mai mult de 2 ori pt ca iti distrugi muschiul ochiului asta e si recomandarea oftalmologului eu in prezent mi.a aparut alt chist cu picaturi mi.a dat inpoi si nu ma incomodeaza cu nimic . in concluzie depinde si de marimea lui daka este mare trebuie operat
kudika354749
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:56
Pentru ca am trecut prin acest nefericit moment cu copilul meu, ca parinte, doresc sa aduc la cunostinta celor care , precum mine, la vremea respectiva, cauta informatii privind ce este si cum se trateaza acest numit salazion.
Timp de aproape 8 luni de zile, baietelul meu in varsta de 5 anisoiri , s-a pricopsit cu un salazin, transformat dintr-un orjelet care nu a drenat si pe masura ce trecea timpul in loc sa dispara , crestea. La inceput nu am dat importanta acestei mici inflamatii, insa, vazand ca nu are de gand sa se vindece am solicitat examen de specialitate(medic). La primul medic la care am fost ne-a prescris un tratament cu unguent oftalmologic, dupa care, a spus medicul, daca nu se trece ne-a dat un nr. de tel. al unui medic din Bucuresti pentru a fi operat. Bineinteles dupa acest consult, si mai ales auzind de o eventuala operatie, a inceput stresul. Am apelat la toate siturile de pe internet, dar, bineinteles ca nu am gasit nimic sigur pentru vindecarea salazionului. Am mers la alt medic oftalmolog care fara niciun tratament ne-a trimes direct la operatie.
Foarte stresati am studiat f.m. carti de medicina naturista incercand toate metodele gasite in astfel de carti, cu tot felul de comprese si ceaiuri, dar, care nu au avut efect. Prin situl de mai sus am aflat de dl. doctor Burloiu A. unde fara ezitare am facut programare, insa fiind aglomerat am fost programat la o luna . Intr-o zi, urmarind o emisiune pe unul din canalele TV. am aflat ca ochiul a fost creat de Dumnezeu avand proprietati de autovindecare. Aflind acest lucru, in sufletul meu sa produs o stare de liniste. Aflind acest lucru am incercat sa aflu mai multe despre ce a mai facut Dumnezeu la trupul omilui. Unde sa aplez pentru acest lucru, bineinteles in cartea Sa - Biblia . Studiind am gasit un verset care spune ca ,, Daca ai credinta cat un sambure de mustar poti muta muntii din loc. Am inceput sa ma intreb daca am si eu acest pic de credinta incat sa-mi poata fii vindecat baiatul. Am inceput sa ma rog , dar nu a aparu nici un miracol. Vazind acest lucru am inceput sa cer Domnului sa-mi dea si mie acest pic de credinta(bob de mustar). Nu mai erau decat 4 zile pana la data la care eram programati la Bucuresti si eram foarte dezamagit. In dimineata urmatoare cand m-am trezit ,privind la baiat, nu-mi venea sa cred ochilor, galma de la ochisorul lui scazuse la un nivel incat abia se mai obsarva. Ochi mi s-au umplut de lacrimi si am inteles imediat ca Dumnezeu a gasi si la mine acel pic de credinta. La data programarii am fost la medicul sus mentionat care nu as putea spune decat ca este un om deosebit cu o pregetire remercabila in acest domeniu, care a remercat ca salazionul este in stadiu de vindecare si care chiar a mentionat faptul ca nu se recomanda operatia la copii pentru aceasta inflamatie.
In urma acestei experiente am afla ca principalul doctor al omului nu este altul decat Creatorul lui , ca El a facut tot Universul din nimic, din nimic ne-a creat si pe noi si pentru El nu exista nimic imposibil, ne trbuie doar un ,,pic ,, de credinta . As vrea sa va indemn sa studiati si Dvs. aceasta carte deosebita pe care ne-a lasat-o acest Stapan al universului si sa intelegeti cat de mult ne iubeste si cat de importanti suntem pentru EL.
kudika367066
Postat pe 13 Februarie 2011 18:08
eu de 1 an de zile ma lupt cu asa ceva, cu salazion . picaturi,antibiotice,unguente. . nimic nu merge . am fost operat in ianuarie prima data ,iar saptamana trecuta a aparut iar . . ieri m am operat a 2 a oara si sper ca de data asta sa nu mai reapara pt ca arata urat si e dureros
marius31
Postat pe 24 August 2011 18:53
trec si eu prin asa ceva, am fost diagnosticata acum o saptamana. mi s-a recomandat operatie, dar am citit ca salazionul reapare oricum si nu se recomanda prea multe operatii. este mai bine sa las sa treaca?
trece si de la sine? acum folosesc tobradex
healthy009948
Postat pe 7 Decembrie 2011 21:31
Acum 3-4 luni mi-a iesit o umflatura la ochiul stang pe interior.Nu durea, dar deja devenea frustrant ca nu se retragea.Am fost la doctor oftalmolog in spital si mi-a zis ca trebuie sa ma opereze ca altfel nu trece.Bineinteles am intrebat si la Optimed la doctorul de acolo si mi-a zis deasemenea ca trebuie operat.M-am operat si dupa 3 zile a aparut sus.Dupa o saptamana mi-a iesiT ALTUL SUS si se vedea o umflatura galbena pe dedesubt.M-am dus iar si m-a operat.Imi daduse niste picaturi sa pun in ochi.Apoi mi-a iesit iar si sus si jos 3 salazioane.Deja ma saturasem .Acum sa va zic ce am facut eu si MI-A TRECUT GARANTAT.SI O SA VA TREACA DACA FACE-TI ASA.SPER SA TINA SI LA VOI ACEST TRATAMENT.La indrumarea unui medic oftalmolog din Bucuresti (este o cunostinta de familie), m-am dus la Optimed la Buzau la control, si i-am cerut medicului de-acolo, sau ce era el, o trimitere sa imi fac o ANTIBIOGRAMA SAU PRELEVARE DE SECRETIE CONJUNTIVALA.M-am dus la SANIPID la Buzau sa imi preleve secretie conjunctivala din ochi.La doua zile mi-a venit rezultatul.Scrie pe antibiograma ca acest Salazion este provocat de un STAFILOCOC PATOGEN SI CA ESTE SENSIBIL LA: Amoxacilina/ ac. clavulamic( AMC), deasemenea la Cefuroxime(CXM) si la Norfloxacin(NOR).Recomandat a fost NORFLOXACIN PENTRU MINE.Am luat 3 zile 1 pastila la 12 ore si mi s-a retras.Nu va mai duceti la operat ca nu faceti nimic, se infecteaza alaturi si daca este stafilococ va va iesi mereu iar doctorul va fi incantat sa ii bagati in buzunar bani la infinit.FACETI-VA ANTIBIOGRAMA SI DUPA ACEEA VEDETI CE REZOLVATI.Cand m-am dus la Optimed vroia si ala sa ma opereze, normal , ca sa imi ia banii, nici nu zicea de antibiograma .Apoi i-am zis eu sa imi dea sa ma duc sa imi fac si a zis in final si el ca e bine.Mama lor, numai bani sa faca, ca pana acum ma taiam de 10 ori ca tot iesea.Aveti grija de ochii vostri, sanatate si Un an nou fericit.Am uitat sa va zic ceva.Stafilococul asta pe care il am eu si care se manifesta prin SALAZION , este rezistent la(mare atentie ca sa vedeti ce nenorocit este:Ampicilina, Erythomycin, Gentamicin, si PENICILINA
kudika491789
Postat pe 31 Decembrie 2011 11:17
Am avut si eu un salazion, la fel, cand am mers la doctor mi-a spus ca pot incerca cu unguente/picaturi dar nu trece pana nu e operat.. Acum sunt mai bine de 3 luni de cand salazionul meu s-a vindecat fara nici un tratament, sau operatie. La fel cum un alt utilizator mentiona puterea credintei, eu am inteles lucrurile cam in acelasi sens. Si anume, mi-a aparut ceva la ochi, pentru ca nu vedeam ceea ce trebuia sa vad in viata mea. Corpul ne da semnele astea ca noi sa pricepem ce avem de facut. Noi ignoram si incepem cu medicamente in loc sa incercam sa gandim oare de ce am primit acea "corectie". Eu trebuia sa incep sa vad lucrurile intr-o maniera mai spirituala, si am constatat ca pe masura ce am inteles lucrul asta, salasionul s-a vindecat... singur si fara alte interventii. Suntem mult mai destepti construiti decat am crede. Numai ca noi ignoram si ne consideram ghinionisti daca patim ceva (boala, accident), in loc sa intelegem ca e spre binele nostru sa le primim, ca sa ne corectam pasii in directia care trebuie.. De ce patesc copii lucrul asta, este pentru ca parintii lor sa inteleaga si sa "vada", afectati fiind de ce se intampla copilului..
kudika_31535
Postat pe 12 Martie 2013 16:39
am avut si eu probleme cu salazion la baietelul meu de nici 2 anisori, am fost la un medic f bun din Timisoara care mi-a zis ca trebuie operat. M-am speriat f tare si ma rugam la BUNUL DUMNEZEU sa existe si alte alternative si am dat peste acest site unde am aflat de dr Burloiu, am mers la control, ne-a dat tratament pt 6 sapt, nu I-a trecut complet, I-a prelungit tratamentul si dupa 5 luni cu ajutorul BUNULUI DUMNEZEU s-a vindecat. Dl dr a spus clar ca cei mici sub nicio forma nu trebuie operati. La DUMNEZEU nimic nu este imposibil, rugati-L din toata inima si va va ajuta. Multumesc BUNULUI DUMNEZEU si Dl dr Burloiu pt ajutor. Multa sanatate tuturor
kudika_34105
Postat pe 22 Aprilie 2013 23:38
Ca si tratament, dl dr Burloiu ne-a dat tobrex, floxal si betabioptal toate unguente
kudika_34105
Postat pe 22 Aprilie 2013 23:40
pt cine sa operat de salazion am o intrebare .se face anestezie locala sau generala?dak iti face locala pacientul trb sa tina ochiul descis,vezi ce se intampla?eu am 4 salazioane la un ochi iar saptamana viit va trb sa ma operez si imi este ff frik.va rog astept rasp.
kudika_926964
Postat pe 6 Iulie 2013 21:21
Sunt mamica unui ingeras de 1 an si 11 luni,iar in urma cu 2 luni i s-a pus diagnosticul de CHALAZION,pleoapa superioara si inferioara..Am incercat tot felul de tratamente la indicatia unui oftalmolog(Vigamox -picaturi,Tobradex-ung oftalmic,dar folosit pe exteriorul pleoape,trat cu 2 colire,aplicate alternativ,gasite pe site-ul dr.Monica Pop)fara rezultat,alti 2 medici indicand interventia chirurgicala.
NU VREM ASTA,vrem sa incercam tot ce se poate pana sa ajungem in acea faza.Am incercat si trat homeopat,administrand Staphysagria CH30,7 granule timp de 7 zile.Dupa 10 zile de asteptare,nu s-au vazut rezultate,am incercat alt tratament cu Thuya,iar 7 granule,timp de 7 zile(inca nu se vad ameliorari)la indicatia unui homeopat-si tratamentul asta fara rezultat inca!
VA ROG DIN SUFLET,SPUNETI-MI EXACT CUM ATI ADMINISTRAT VOI TRAT INDICAT DE DR.Burloiu.
Multumesc anticipat pt raspuns!(imi puteti scrie pe adresa de email-anca80pop@yahoo.com)
lazy001533
Postat pe 9 Iulie 2013 16:09
Buna! Mi-am promis ca scriu experienta noastra in ce priveste chalazionul imediat ce trecem peste. Noi ne-am confruntat cu asta in decembrie anul trecut cand baietelul meu avea 1 an jumate, am primit un tratament cu picaturi Vigamox si unguent trobadex; din pacate fara efect. Am citit pe un forum de ceaiul de patlagina si am inceput sa-l folosim zi de zi aplicand comprese calde.Pe langa asta eu am aplicat si compresa cu biter suedez pe pleoapa cu probleme de 2 ori pe zi. Nu stiu ce anume a avut efect dar cert este ca la inceputul lunii martie, la control, chalazionul nu mai era acolo. M-am gandit ca experienta noastra poate ajuta pe cineva. Eu am mai incredere in biterul suedez si-l folosesc de ani de zile in diverese probleme.
kudikadana
Postat pe 14 Martie 2014 15:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUZA REALA A TUTUROR BOLILOR - STRESUL! 14 De la: andutza_con 3 Iulie 2011 11:34
Cura miraculoasa de slabit !!! 5 De la: adinellazip 11 Decembrie 2013 18:51
Tratament (rezultate si succese) naturist cu celule stem 8 De la: crocobabau 27 Mai 2009 15:04
psoriazis 68 De la: E_P 12 August 2015 17:15
Tahitian Noni Juice 9 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:50