Setari Cookie-uri

FICATUL

AS VREA SA STIU TOTUL DESPRE FICAT ..AM TOT TIMPU NISTE STARI DE VOMA SI DURERI DE FICAT ....SI FIERE CRED --NU STIU EXACT CE E SI AS VREA SA STIU NISTE CEAIURI SA CEVA NATURIST
ellapadurariu
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:54
Buna!Ficatul nu doare, este posibil sa ai probleme cu fierea.Este bine sa faci un echo pt a te edifica sau daca doresti analizele pt ficat TGO si TGP.Multa bafta!Pupici!
doareu_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2009 14:11
ar trebuii sa iti faci un control, eu am hepatita B si niciodata nu ma durut ficatul
kudika010565
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:20
sucul de grapfruit este minunat ptr ficat
ceai de rostopasca, armurariu , sunatoare, angelica.....totul depinde de diagnosticul care iti va fi pus in urma unor analiza de sange sau ecografii, dupa care adreseaza-te unui medic in tratamente naturite
gabriela67
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:45
Substanþe biologic active din vegetale

Din marea varietate a substanþelor biologic active din vegetale, un loc aparte le revine fitohormonilor, pigmenþilor vegetali ºi produºilor de metabolism.
Fitohormonii sunt factori de creºtere, moderatori ai unor reacþii enzimatice.
Se gãsesc cu precãdere în polen.
Acþioneazã ºi în procesele metabolice la om mai ales auxinele, giberelinele, citokinetinele ºi acidul abscizic. Astfel, stimuleazã pro¬cesele de morfogenezã, biosinteza acizilor nucleici ºi a proteinelor, întârzie îmbãtrânirea.
Au efect antiviral. Auxinele se gãsesc cu precãdere în varzã ºi în tomate. Giberelinele se gãsesc în alge (ºi prin aceasta în Aloe Vera Gel).
Pigmenþii vegetali sunt coloranþi naturali ai plantelor.
Dupã structura lor chimicã se clasificã: carotenoide, flavonoide, pigmenþi chinonici ºi pigmenþi indolici.
Pigmenþii carotenoidici sunt cei mai rãspândiþi, o bunã parte fiind reprezentaþi de provitamina A (alfa, beta ºi gama caroten). Din aceastã categorie fac parte ºi xantofilele. Xantofilele sunt pigmenþi gal¬beni, compuºi hidroxilaþi ai carotenoidelor. Exemple: luteina ºi zeaxantina.
Pigmenþii chinonici. Prototipul este naftochinona din care organismul îºi asigurã vitamina K.
Se gãsesc în foarte mare cantitate în alge.
Antrachinonele cuprind alizarina, purpurina ºi chinatizalina. Antrachinonele participã la sistemele redox celulare, mai ales mitocondriale.
Pigmenþii flavonoidici. Cuprind flavone ºi flavonoli, antocianidine, calcone, aurone. Exemple: luteolina, apigenina, cvercetol, kampferol.
Pigmenþii indolici. Sunt reprezentaþi de melanine. Se gãsesc în mãslinele negre, în afinele negre, etc.
Printre produºii metabolici ai vegetalelor se numãrã derivaþi ai glucidelor, lipidelor, proteinelor, glicozide, lignine, taninuri, uleiuri eterice, rãºini, balsamuri, alcaloizi, fitoncide ºi alte substanþe antibiotice.
Glicozidele. Din aceastã categorie fac parte cardiotonicele (în degeþel), arbutina (în meriºor), salicina (în scoarþa de salcie), alcoolii coniferilic, siringic; fluorizina (din scoarþa de mãr); amigdalina (în mig¬dale), coniferina (în conifere, sparanghel), siringina (în liliac, iasomie), saponine, alcaloizi sterolici (solanina, tomatina).
Ligninele. Sunt o componentã a lemnului, însoþind celuloza. Sunt polimeri ai alcoolului coniferilic, sinapic, p-OH-cinamilic. Au proprietatea de a penetra tegumentele ºi mucoasele, antrenând o datã cu ele alte substanþe biologic active de origine vegetalã.
Taninurile. Conferã gust astringent unor vegetale. Cresc rezistenþa faþã de virusuri ºi microorganisme.
Uleiurile eterice sunt constituite din sute de compuºi volatili: derivaþi terpenici (hidrocarburi, alcooli, fenoli, cetone, aldehide, acizi: mircen, geraniol, mentol, timol, camfor) ºi derivaþi fenilpropanici (aldehidã cinamicã, anetol, eugenol, apiol).
Rãºinile. Sunt produºii de excreþie ai plantelor având la bazã acizii rezinici. Aºa sunt de exemplu sacâzul ºi tãmâia.
Balsamurile. Sunt produºi ce conþin rãºini ºi uleiuri eterice.
Alcaloizii. Sunt compuºi azotaþi. Din categoria lor face parte ºi nicotina. În terapeuticã se folosesc: atropinã, cocaina, chinina, morfina, papaverina, codeina, strichnina, etc.
Substanþele antibiotice. Ne intereseazã cele de origine vegetalã (Fitoncidele).
Prezintã acþiune antibioticã mai redusã comparativ cu cea a antibioticelor clasice.
Se cunosc peste 50 de fitoncide extrase din diferite plante dintre care cele mai importante sunt: alicina (din usturoi), cu acþiune distructivã pe bacilul difteric al holerei ºi pe stafilococi, apoi acidul benzoic, vanilie, cafeic, ferulic (prezenþi mai ales în morcov, vezi preparatul Forever Kids). Au acþiune bacteriostaticã adicã opresc înmulþirea bacteriilor), bactericidã (le distrug) ºi antihormonalã.
Acidul ursinic are acþiune antibioticã faþã de bacilul tuberculozei. Tomatele conþin tomatidina drept fitoncid.
enemgabriel
Postat pe 9 Mai 2009 08:41
Buna,ce varsta ai?fumezi?ai o slujba stresanta?Bei multa cafea ?Te superi usor? pierzi noptile? De obicei ficatul oglindeste stilul nostru de a ne alimenta si de a ne raporta ceilalti ( relatii familiale,sociale,munca..)
Organele noastre tezaur (inima,ficat,rinichi pancreas,creier,stomac)au si ele nevoie din cand in cand de o curatenie !Imagineaza-ti ca intr-o casa nu se face curat ani de zile Corpul tau este casa ta incearca sa il respecti!
Diagnosticul se face personalizat si terapia este individualizata pentru fiecare pacient in parte !Daca te pot ajuta ...mds.shantee@yahoo.com

Postat pe 4 Iunie 2009 18:31
Silimarina, Liv 52, esentiale, hepatoprotectoare. Eu asa mi-am protejat ficatul pentru ca am luat antiinflamatoare pe termen lung. Aceeleasi medicamente i s-au dat si sotului pentru ficat marit si obosut.
Alapopescu
Postat pe 22 Iulie 2009 08:17
De la: , la data 2009-06-04 18:31:55Buna,ce varsta ai?fumezi?ai o slujba stresanta?Bei multa cafea ?Te superi usor? pierzi noptile? De obicei ficatul oglindeste stilul nostru de a ne alimenta si de a ne raporta ceilalti ( relatii familiale,sociale,munca..)
Organele noastre tezaur (inima,ficat,rinichi pancreas,creier,stomac)au si ele nevoie din cand in cand de o curatenie !Imagineaza-ti ca intr-o casa nu se face curat ani de zile Corpul tau este casa ta incearca sa il respecti!
Diagnosticul se face personalizat si terapia este individualizata pentru fiecare pacient in parte !Daca te pot ajuta ...mds.shantee@yahoo.com


Draguta analogia cu casa. :)

Ficatul are capacitatea de a se regenera singur. Noi trebuie doar sa-l ajutam, incercand sa neutralizam bacteriile si virusii care impiedica acest proces.
Pute-ti incerca un remediu cunoscut de mii de ani dar neglijat in secolul vitezei: argintul. Argint coloidal DrJuice
www.argint-coloidal.ro

Beni_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 10:29
De la: Beni, la data 2009-07-22 10:29:56
De la: , la data 2009-06-04 18:31:55Buna,ce varsta ai?fumezi?ai o slujba stresanta?Bei multa cafea ?Te superi usor? pierzi noptile? De obicei ficatul oglindeste stilul nostru de a ne alimenta si de a ne raporta ceilalti ( relatii familiale,sociale,munca..)
Organele noastre tezaur (inima,ficat,rinichi pancreas,creier,stomac)au si ele nevoie din cand in cand de o curatenie !Imagineaza-ti ca intr-o casa nu se face curat ani de zile Corpul tau este casa ta incearca sa il respecti!
Diagnosticul se face personalizat si terapia este individualizata pentru fiecare pacient in parte !Daca te pot ajuta ...mds.shantee@yahoo.com


Draguta analogia cu casa. :)

Ficatul are capacitatea de a se regenera singur. Noi trebuie doar sa-l ajutam, incercand sa neutralizam bacteriile si virusii care impiedica acest proces.
Pute-ti incerca un remediu cunoscut de mii de ani dar neglijat in secolul vitezei: argintul. Argint coloidal DrJuice
www.argint-coloidal.ro


Imi spui si mie cum regenereaza ficatul argintul?Vreau si eu principiul de actionare,sa nu mor prost .
enemgabriel
Postat pe 22 Iulie 2009 11:55
Cumpara de la plafar produsul FAREBIL (aprox.13 lei)de la FAREX, care contine uleiuri esentiale din plante si-l folosesti dupa instructiuni. Eu il folosesc frecvent iar rezultatele sunt exceptionale.
Multa sanatate!
crizantema_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 14:52
Buna,
Sper sa te poata ajuta raspunsul meu . Stiu ca pentru mentinerea ficatului intr-o stare buna, sau pentru a-l ajuta sa isi indeplineasca functiile, este bine ca in fiecare dimineata sa se consume pe stomacul gol cate doua lingurite de propolis pe care le bei cu un pahar mare de apa. Multa sanatate!
frozen_autumn
Postat pe 5 August 2009 04:38
cel mai bine ar fi sa faci tratamentul cu lipitori(hirudo medicinalis) daca te intereseaza mai multe scrie pe adresa hirudo_medicinalis@yahoo.com si afli mai multe
naziru
Postat pe 16 August 2009 12:11

V-as sugera sa incercati si analize de sange mai complexe, dintre cele care sunt mai rar executate la noi in tara (din lipsa de reactivi sau din lipsa de metode), dar se pot face in Franta la laboratoarele Merieux Biomnis
www.biomnis.com
si recoltate la unul din laboratoarele lor agreeate din Bucuresti. Pentru sugestii le puteti scrie lor chiar si in limba romana si va vor indruma catre laboratoarele lor agreate. Eventual ati putea chiar cere parerea medicului dvs pentru a consulta catalogul lor de analize care va putea fi cerut de la International Division http://www.biomnis.com/content/view/135/352/lang,en/
okyo
Postat pe 25 August 2009 00:51
Buna, am inteles ca ai hepatita B. Ce regim alimentar ti s-a recomandat? Stii cumva ca nu ar fi bune ciupercile pentru ficat?
Tisa0605
Postat pe 16 Octombrie 2009 12:00
De la: Tisa0605, la data 2009-10-16 12:00:21Buna, am inteles ca ai hepatita B. Ce regim alimentar ti s-a recomandat? Stii cumva ca nu ar fi bune ciupercile pentru ficat?
Buna. Si eu am avut hepatita b si tin un regim din care exclud grasimile, prajelile, alimentele fermentate, condimente prea iuti. Mi s-a recomandat carne de pasare si peste, fiarta sau la gratar, nu carne de porc, vita, oaie, etc. Branza de vaci, urda sau cas, nu telemea, branza feta sau cascaval. Bineinteles ca nu ai voie alcool sau prea multa cafea si ca trebuie sa iti oferi ore de odihna, sa nu pierzi noptile, sa nu te stresezi. Nu stiu sa fie interzise ciupercile, eu chiar consum, mai rar. Beau argila de culoare alb-roz, care se gaseste in comert, (Algo), consum ceai verde, care e bun pentru ficat, ceai de rostopasca, galbenele, anghinare, obligeana, ultima fiind chiar cea mai eficienta. Si sunatoarea e foarte buna pentru ficat. Multe legume si fructe, miere, propolis sunt foarte bune.
Blues
Postat pe 16 Octombrie 2009 15:22
Multumesc, Blues. Am intrebat deoarece am citit pe internet ca ciupercile nu sunt recomandate.
Tisa0605
Postat pe 17 Octombrie 2009 17:52
eu am hep atita b ...decat eram micutza de la un an si ceva ...sau 2 ani ....si mnoh ...si eu beau ceauri si imi iau medicamente ...
healthy007451
Postat pe 26 Octombrie 2009 09:29
Pentru hepatita B sau C faceti o cura intesiva cu TRANSFER FACTOR PLUS si Riovida si in 3-4 luni scapati de probleme !!!!


" Eficacitatea folosirii Transfer FactorTM in hepatile virale
Mecanismele imune de destabilizare joaca un rol dominant in patogeneza hepatitelor de tip viral B si C precum si in timpul si la sfarsitul bolilor (42,43). In ciuda experientei considerabile in tratamentul hepatitelor virale, inclusiv cele cronice, o serie de probleme legate de un regim optim inca mai sunt puse in discutie privitor dozelor si tratamentului cu interferon ca fiind singura posibilitate existenta. Faptul ca tratamentul cu interferon al unui pacient cu o forma cronica de hepatita C costa intre 10.000 $ si 15.000 $ duce la necesitatea rezolvarii rapide a acestei probleme. In plus, aceasta terapie antivirala are o lista intreaga cu alti indicatori, iar interferonul nu este suportat de toti pacientii si corpul gazdei poate produce anticorpi care actioneaza impotriva interferonului recombinat. Date fiind aceste motive, cautarea pentru diferiti agenti cu efect terapeutic dovedit pentru bolnavii de hepatita B si C se justifica in totalitate. Primele rezultate obtinute de la pacientii adulti care au fost tratati cu TF in acelasi timp cu terapia conventionala atesta o eficacitate ridicata a folosirii cytokinelor celulare in acest tip de patologie (9). Odata cu normalizarea valorilor biochimice si scaderea incarcaturii virale (la 62% din cazuri), toti pacientii au inregistrat o imbunatatire a starii generale, au devenit mai eficienti si nu au mai avut stari excesive de oboseala, si nu a mai existat nici un discomfort in hipocondrul drept. Au fost facute de aceeasi autori studii ulte-rioare pe pacientii cu forme acute si cronice de hepatita B si C si urmariti 6 luni de la terminarea tratamentului(19,21). 50 de pacienti cu hepatita virala cronica B si C si 15 pacienti cu hepatita virala acuta B au primit cate 3 capsule de TF timp de 14 zile. Rezultatele obtinute au fost comparate cu acelea obtinute de la pacientii care au primit un tratament conventional cu interferon. 24 de pacienti cu hepatita acuta B si 34 de pacienti cu hepatita cronica C (CVHC) au primit TF Plus, 3 capsule pe zi timp de 14 zile. Grupul de control, a fost format din 15 pacienti cu CVHC, care au primit referon cate 3,000,000 IU (in IFN antiviral), intramuscular de 3 ori pe saptamana. Pacientilor care au ramas li s-a administrat terapia de baza care avea drept scop imbunatatirea secretiei biliare (holosas sau hophitol) si functia hepatica (riboxin/os). S-au inregistrat efecte imunocorectoare identice in grupul pacientilor care au primit cate 3 capsule de TF Plus timp de 2 saptamani si in grupul pacientilor care au primit terapia cu IFN timp de 3 luni. In grupul pacientilor carora li s-a administrat TF Plus au aparut mai devreme simptome dinamice de tip pozitiv. TF Plus a fost bine tolerat si nu au fost efecte secundare ca febra, dureri de articulatii si astenii, toate intalnite in timpul terapiei cu interferon. Merita subliniat faptul ca incidenta scaderii viremiei in cadrul gru-purilor care au primit tratamentul cu referon si respective TF Plus a fost identica, de ex. 65%. In acelasi timp nivelul producerii de g-interferoni a fost semnificativ mai ridicat la pacientii care au primit tratamentul cu TF Plus. Eficacitatea folosirii TF si TF Plus in tratamentul hepatitelor virale B si C poate constitui un mare ajutor in considerarea folosirii produselor TF ca un tratament alternativ fata de interferonii recombinanti sau ca un tratament complementar la tratamentele conventionale pentru hepatitele virale. Datele obtinute indica faptul ca studii ulterioare ale eficacitatii produselor TF ar trebui directionate catre pacientii ramasi pentru a dezvolta schemele cele mai eficiente sau tratamente complexe, eficacitatea farmaceutica, cursul dozarilor si costul tratamentului. "
4Life
Postat pe 26 Octombrie 2009 09:34
De la: queridamaria, la data 2009-08-05 04:38:44Buna,
Sper sa te poata ajuta raspunsul meu . Stiu ca pentru mentinerea ficatului intr-o stare buna, sau pentru a-l ajuta sa isi indeplineasca functiile, este bine ca in fiecare dimineata sa se consume pe stomacul gol cate doua lingurite de propolis pe care le bei cu un pahar mare de apa. Multa sanatate!


Propolisul asa ''cu lingurita si un pahar de apa''. Propolisul ; fie in stare naturala sau pilule se tine sub lingual sa se topeasca si absoarba in gura.
Luat asa cu apa............NU. pentru ca intestinul subtire nu-l absorba. (trece si iese prin scaun, precum samburii de struguri, cirese etc.).
SI inca ceva doamna mai intai sa se duca la medic sa faca analizele sangelui si o eco. Are probleme cu fierea. FICATUL NU DOARE.
dorina27
Postat pe 27 Octombrie 2009 09:53
analizele spun daca esta afectat ficatul insa o presiune la nivelul macestuia ne arata ca exista o oboseala cronica si ca ficatul are nevoie de odihna
se doarme numai cu fata in sus si orice mimemt de odihna trebuie sa fie in aceasta pozitie.
se poate lua ca supliment sylimarina de 1000mg de la nature,s bounty
timp de 2-3 luni
dia_luna_sol
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:28
Daca doresti niste analiza sigure, prin metode de ultima generatie, adreseazate laboratorului Biomnis din Franta. Analizele se recolteaza in Romania si se trimit la Lyon pentru prelucrare.
Le poti scrie un email direct pe site-ul lor la
www.biomnis.com
in orice limba si ei te vor indruma spre unul din laboratoarele lor corespondente din Bucuresti pentru recoltare.
Bafta.
okyo
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:17
Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
doinitaeda
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:18
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
4Life
Postat pe 11 Decembrie 2009 20:57
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
ene_m_gabriel
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:40
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
4Life
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:43
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:43:39
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
BA BAIETE,REALITATEA ESTE CA ESTI UN MARE MINCINOS SI UN EXCROC DE MESERIE,ASTA ESTE REALITATE ,STUDIUL O DOVEDESTE.
ene_m_gabriel
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:47
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:47:35
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:43:39
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
BA BAIETE,REALITATEA ESTE CA ESTI UN MARE MINCINOS SI UN EXCROC DE MESERIE,ASTA ESTE REALITATE ,STUDIUL O DOVEDESTE.
bai baiete, invata sa-ti vezi mai intai paiul din ochiul tau si apoi barna din ochiul altuia....sau ti se mai potriveste:

rade ciob de ciob cand el este facut zob....

din folclorul popular !!!
4Life
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:53
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:53:06
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:47:35
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:43:39
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
BA BAIETE,REALITATEA ESTE CA ESTI UN MARE MINCINOS SI UN EXCROC DE MESERIE,ASTA ESTE REALITATE ,STUDIUL O DOVEDESTE.
bai baiete, invata sa-ti vezi mai intai paiul din ochiul tau si apoi barna din ochiul altuia....sau ti se mai potriveste:

rade ciob de ciob cand el este facut zob....

din folclorul popular !!!
MARE OM ,MARE JIGODIE.ALTE ZICALE MAI STI SAU INCA NU AI AJUNS LA VARSTA LA CARE SA POTI CITI?
ene_m_gabriel
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:55
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:55:02
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:53:06
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:47:35
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:43:39
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
BA BAIETE,REALITATEA ESTE CA ESTI UN MARE MINCINOS SI UN EXCROC DE MESERIE,ASTA ESTE REALITATE ,STUDIUL O DOVEDESTE.
bai baiete, invata sa-ti vezi mai intai paiul din ochiul tau si apoi barna din ochiul altuia....sau ti se mai potriveste:

rade ciob de ciob cand el este facut zob....

din folclorul popular !!!
MARE OM ,MARE JIGODIE.ALTE ZICALE MAI STI SAU INCA NU AI AJUNS LA VARSTA LA CARE SA POTI CITI?
petre(nume de sluga) recunoaste ca te fac cu vorbele tale...prietene, esti cu 10 clase sub mine...mai ai de papat mamaliga multa pana sa ajungi la nivelul in care sa purtam o discutie de la egal la egal, fie ea si contradioctorie...
4Life
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:01
De la: 4Life, la data 2009-12-11 22:01:36
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:55:02
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:53:06
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:47:35
De la: 4Life, la data 2009-12-11 21:43:39
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-11 21:40:23
De la: 4Life, la data 2009-12-11 20:57:48
De la: doinitaeda, la data 2009-12-10 17:18:13Buna seara!prietena mea are hepatita b,am inteles ca trebui sa tina regim si tine dar,oare nu ii trebui si un tratament!?
cu siguranta trebuie tratament, dar cel subventionat de stat este foarte scump, de aceea sunt liste de asteptare...oricum , cel mai eficient tratament antiviral este propriu sistem imunitar, daca il intarim, organismul are capacitatea de a elimina virusul ....
SERIOS,CARUI STUDIU II APARTINE ACEASTA..ABERATIE?
apartine realitatii, numai ca voi astia din secta FOREVER nu tratiti in realitate, ci urmariti sa va indepliniti "visele" de 2 bani , vanzand iluzii oamenilor ce au nevoie disperata de sanatate....
BA BAIETE,REALITATEA ESTE CA ESTI UN MARE MINCINOS SI UN EXCROC DE MESERIE,ASTA ESTE REALITATE ,STUDIUL O DOVEDESTE.
bai baiete, invata sa-ti vezi mai intai paiul din ochiul tau si apoi barna din ochiul altuia....sau ti se mai potriveste:

rade ciob de ciob cand el este facut zob....

din folclorul popular !!!
MARE OM ,MARE JIGODIE.ALTE ZICALE MAI STI SAU INCA NU AI AJUNS LA VARSTA LA CARE SA POTI CITI?
petre(nume de sluga) recunoaste ca te fac cu vorbele tale...prietene, esti cu 10 clase sub mine...mai ai de papat mamaliga multa pana sa ajungi la nivelul in care sa purtam o discutie de la egal la egal, fie ea si contradioctorie...
PETRE,NUME DE SFANT.CU 10 CLASE ,HM SI CU CE POTI DOVEDI, CU INEPTIILE SI ABERATIILE DEBITATE DE UN TANC CA TINE,INCULT SI TERCHE BERCHEA?PRIETEN ESTI CU MATA,EU CU TINE NU SUNT PRIETEN,PUTZULICA.A,SA INTELEG CA MAMALIGA TE-A PROSTIT,SARAC MAI ESTI...SI CU SUFLETUL.
ene_m_gabriel
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trusa de remedii naturiste pentru raceala si gripa 2 De la: luchianramona 7 Octombrie 2013 16:37
Umami-al 5 gust periculos de bun 19 De la: Ildikuta 7 Decembrie 2010 20:39
Tratament Crestere in inaltime www.banderas.ro 3 De la: enemgabriel 12 Iulie 2009 20:05
STIE CINEVA DESPRE ACIDUL HIALURONIC CAT DE EFICIENT ESTE ?MAI ALES PT RIDURI 23 De la: nicolicea 3 August 2016 16:10
Cel mai tare antioxidant – RESVERATROL – acum la indemana dumneavoastra – la un telefon distanta: 0769449978! 8 De la: kudika226898 14 August 2010 19:53