Setari Cookie-uri

epilarea inghinala&axiala

buna ! voi ce folositi pt epilarea inghinala si axiala?eu folosesc lama si sunt foarte nemultumita de ea.plus ca ma mai si irit.voi ce recomdandati pt pielea sensibila?
healthy001306
Postat pe 26 Aprilie 2009 17:09
Inghinal - ceara, altceva nu as folosi. Avand in vedere ca tu pana acum ai folosit lama s-ar putea sa te doara destul de puternic, dar induri de cateva ori si pe urma radacina se slabeste. O sa vezi ;) Merita sa strangi din dinti de cateva ori.
Axial - lama.
butterfly_83
Postat pe 26 Aprilie 2009 17:30
inghinal - ceara clasica!
axial - epilatorul, cam la 3-4 zile
cu lama in niciun caz!
ramona_eliza
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:32
desi,e dureros...CEARAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!:MUSTATA,AXILE SI INGHINAL...MERITA...
stravaro
Postat pe 16 Mai 2009 10:31
Ceara
mireladoncut
Postat pe 17 Mai 2009 06:21
Se spune axilara
cattie
Postat pe 17 Mai 2009 07:13
Ce parere aveti despre epilarea definitiva cu IPL.Eu sunt la prima sedinta si 6-8 saptamani trebuie sa folosesc crema depilatoare in loc de ceara si parul creste la fel de mult dupa prima sedinta.E horror!
kudika079820
Postat pe 17 Mai 2009 07:38
De la: floryna042000, la data 2009-05-17 07:38:13Ce parere aveti despre epilarea definitiva cu IPL.Eu sunt la prima sedinta si 6-8 saptamani trebuie sa folosesc crema depilatoare in loc de ceara si parul creste la fel de mult dupa prima sedinta.E horror!



cred ca ar fi cea mai indicata.....dar pretul?
claucris16
Postat pe 17 Mai 2009 08:20
Si eu am recurs la epilarea cu lasasar pt zona axiala si sunt la a 3 sedinta. Este o procedura destul de dureroasa dar merita decat cu ceara in fiecare saptamana si o durere la fel de intensa ::) O sa va tin la curent sa va spun rezultatul final :)
alexe_georgiana
Postat pe 17 Mai 2009 08:25
Preturile epilari cu lasarvariaza de la salon la salon . Aste sunt preturile gasite de mine . Aveti grija sa lucreze un medic cu acest aparat ,altfel riscati sa va arda pielea iar petele lasate nu cred ca mai ies din cate am citit eu, sau daca exista vreo metoda banuiesc ca este si aceea destul de scumpa .Iar epilarea nu este permanenta ::) asa cum spun ei .Dupa o perioada de timp radacina firului de par se regenereaza. perciuni -sedinta 330 Lei
mustata -sedinta 260 Lei
barbie -sedinta 260 Lei
gat anterior -sedinta 650 Lei
ceafa -sedinta 480 Lei
fata integral -sedinta 660 Lei
umeri -sedinta 1120 Lei
spate integral -sedinta 1650 Lei
axile -sedinta 600 Lei
piept -sedinta 950 Lei
abdomen -sedinta 950 Lei
piept + abdomen -sedinta 1650 Lei
antebrate -sedinta 750 Lei
brate -sedinta 750 Lei
linie alba abdomen -sedinta 450 Lei
bikini -sedinta 650 Lei
inghinal integral -sedinta 850 Lei
fese -sedinta 750 Lei
gambe -sedinta 1000 Lei
coapse -sedinta 1250 Lei
picioare integral -sedinta 1850 Lei
Rejuvenare Lime Light IPL rejuvenare faciala -sedinta 850 Lei
rejuvenare maini -sedinta 270 Lei
rejuvenare decolteu -sedinta 750 Lei
rejuvenare antebrate -sedinta 750 Lei
PS avem nevoie de 4 -6 sedinte la interval de 6 saptamani.
Sper ca v-am fost de ajutor daca va intereseaza acest subiect.
alexe_georgiana
Postat pe 17 Mai 2009 08:38
fetelor dar...daca si cu lama si cu ceara ma irit ingrozitor ce as putea folosi?!!va rog daca ati putea sa ma ajutati
alixa_healthy
Postat pe 17 Mai 2009 08:54
Buna fetelor!!!E nu as merge la un salon care folosesc ceara pe care o reincalzesc,aceea ceara reincalzita a fost folosita la nu stiu cate alte persoane inaintea mea,sunt boli care se pot lua de la salon.eu solosesc ceara in tub adica de unica folosinta se gasesc si in supermarket.Va pup .
yna_cris22
Postat pe 17 Mai 2009 10:02
eu m-am facut ani de zile cu lama pentru ca nu am putut sa ma apropi cu aparatul sau cu ceara de aceste 2 zone...pana am descoperit epilarea cu IPL. pe langa ca e foarte scumpa nu e deloc definitiva. eu am facut cam 3-4 sedinte, initial rezultatele s-au vazut...apoi deloc. am renuntat pentru ca trebuiau sa fie cel putin 7-8 sedinte facute la 5-7 saptamani, si apoi trebuie facuta intretinere, la cel mult 6 luni. ce-i drept mi s-a rarit mult parul la nivelul axilei, si acum pot sa ma fac cu aparatul o data la 2-3 sapt e nevoie...inghinal...e un pic mai tragic, adica pe zona labiilor nu a actionat deloc IPL si nu ma pot face cu aparatul. am o prietena care a continuat sa mearga tot tratamentul cu IPL, pana si tipa care ii facea i-a zis ca nu mai e nicio imbunatatire la ea...si la ultima sedinta a si ars-o pe ambele picioare...
pinguina
Postat pe 17 Mai 2009 10:15
ce-a mai buna dintre toate e CEARA!!! si eu am folosit multi ani lama....iar cand am folosit prima data ceara imi venea sa ma urc pe pereti de durere dar acum e foarte bine....merita!!
madafilo
Postat pe 17 Mai 2009 10:23
De la: healthy001306, la data 2009-04-26 17:09:56buna ! voi ce folositi pt epilarea inghinala si axiala?eu folosesc lama si sunt foarte nemultumita de ea.plus ca ma mai si irit.voi ce recomdandati pt pielea sensibila?


NU am mai folosit ceara de ..... zau ca nu mai am habar!

Am primit cadou un Brown SilkEpil si de atuncea, incetul cu incetul am renuntat DEFINITIV la a ma mai chinui cu ceara!

La inceput mi-a fost un pic dificil, dar acuma il folosesc cu aceeasi usurinta cu care un barbat isi foloseste zilnic aparatul de ras doar ca eu am nevoie de acesta doar la circa 3-4 saptamani caci parul este rar si subtiat ca si dupa epilarea cu ceara.
Specific ca pe vremuri foloseam la salonul cosmetic ceara FIERBINTE, pe atuncea nu exista in Romania ceara de unica folosinta - care si aceasta din cate imi aduc eu aminte TOT TREBUIE USOR INCALZITA, iar MIE nu imi prieste nimica cald pe picioare caci am deja usoare vase de sange sparte (NU-s varice) tocmai datorita acestei temperaturi a cerii calde uneori chiar prea fierbinti (daca uita de ea cosmeticiana)

Cum spuneam, la inceput a fost cam incomod si a durat ceva mai mult pana am epilat axilele si ambele picioare. Trebuie sa tineti bratul ridicat, pentru axila, cu mana dreapta tin aparatul iar cu stanga am griza ca pielea sa fie cat mai bine intinsa pentru a nu exista nici o sansa de a-mi ciupi pielea caci aparatul actioneaza prin interediul mai multor pensete care prind fiecare cate un fir de par si aproximativ toate la un loc, mai multe fire de o data deci pana te obisnuiesti nu este extraordinar de placut dar, zic eu, cu mult mai admisibil decat ceara fierbinte.

Aparatul are si diferite dispozitive pentru TUNS foarte scurt sau RAS.
Astfel, in cazul axilei, va recomand
asa cum am facut si eu caci foloseam doar lama (!) pentru a nu avea proble cu glandele (si acelasi lucru vi-l recomand si inghinal - in aceste zone nu se recomanda nimic fierbinte)
pentru a va fi mai usoara aceasta pensare, SA SCURTATI FIRUL de par MAI INTAI si abia apoi sa folositi aparatul pentru pensarea acestor fire. Astfel smulgerea nu va fi atat de dureroasa fata de cazul cand firul este lung
Il folosesc perfect si in zona inghinala pentru CONTUR doar.

Va recomand ca inainte de a merge la spital pentru a naste, sa va duceti sa va epilati totusi cu ceara de unica folosinta. Altfel va rad ei cu lama si apoi ... chiar ca veti avea o problema. Altfel, atat timp cat NU ati folosit vre-o data lama in acea zona nici nu aveti de ce ''sa va legati la cap fara sa va doara'' caci firele de par sunt fine, moi si destul de rare - nici decum atat de dese cum se fac dupa ce incepi sa te razi IAR SA TE RAZI IN ACEASTA ZONA MI SE PARE CEA MAI MARE PROSTIE
Ia imaginati-va cum este pentru obrazul vostru atingerea unui obraz nebarbierit al lui - glaspapir - hei, tot asta vreti sa-i oferiti si voi iubitului dvs. ???
Atentie deci pentru cine nu s-a angajat inca la o munca inutila, nici sa nu va faceti de lucru - parerea mea.

Ori o data, de doua ori in viata, cand va fi nevoie, la nastere, puteti face acea exceptie si sa folositi doar ceara de unica folosinta la un cabinet cosmetic pentru ca parul sa nu se indeseasca si ca firul sa ramana la fel de fin

Pe picioare merge perfect aparatul Brown SilkEpil, atentie la spatele piciorului mai ales in spatele genunchiului. Piciorul sa fie de asemenea BINE INTINS - in nici un caz indoit.

Succes!

P.S.
A folosit cineva SOLUTIE DE EPILAT (din aceea chimica) la zona INGHINALA (complet) ??? Pe cutie scrie ca nu se recomanda in aceasta zona. Nu stiu, totusi cum reactioneaza pielea ??? NU am folosit-o nici o data, nici macar pe picioare !??
Ati incercat careva?

???
Simply_i
Postat pe 17 Mai 2009 10:45
Am incercat doua sedinte de epilare definitiva (zic ei, dar nu-i de loc asa !!!) si trebuie sa spun ca chiar si in cazul daca as fi ca un mammifer plin de blanita tot nu m-as mai chinui. Este INFIORATOR! Trebuie sa fi complet masochista sa recurgi la aceasta cale, fie ea cu lumina ESTE CRIMINALA raza aceea de lumina, ARDE

Macar daca ar fi DEFINITIVA, dar NU ESTE

Asa ca, ce rost are sa te chinui cand aceleasi rezultate le obti prin epilare - rarirea si subtierea firului

Daca ar exista, sau ar INVESTI mai multi bani acei patroni de saloane cosmetice in aparatura care sa realizeze o epilare definitiva ... m-as chinui O DATA si GATA
Dar in conditiile in care dupa 6 luni de cosmar stau sa ma relaxez doar 6 luni pentru ca apoi s-o iau oarecum de la capat ...


Simply_i
Postat pe 17 Mai 2009 10:58
cearaaaaaaa ...cum poti sa te faci cu lama ??? ceara este cea mai buna
catalinaiulia
Postat pe 17 Mai 2009 11:12
asa este la prima sedinta ...dar dupa 3-4 sedinte o sa vezi cum dispare ...
eu am facut epilare ipl inghinal si sunt multumita ... adio lama, ceara sau orice altceva...
mfugaroiu
Postat pe 17 Mai 2009 11:51
recomand cu incredere epilarea progresiv definitiva cu IPL, a nu se confunda cu epilarea cu laser. exista un minim disconfort, dar departe de durerea provocata de ceara, sau de aparatul de epilat, care smulg firul de par de la radacina. numarul de sedinte este si in functie de tipul de piele si de par, iar pentru asta se face o sedinta in prealabil, apoi urmand sedintele efective. impulsul luminos actioneaza asupra radacinii parului, deci rezultatul se va vedea in timp si totusi mai curand decat v-ati fi asteptat. am vazut niste preturi mai jos. sunt extrem de piperate. unde am fost eu, este un cabinet medical, unde ai un aparat de calitate, nu chinezisme, deci nu exista riscul de arsuri, iar preturile mult mai umane si accesibile chiar si unui buzunar mediu.
white_lilly
Postat pe 17 Mai 2009 12:38
eu una iti recomand epilatul cu ceara traditionala. e cea mai buna metoda.
andre3a44
Postat pe 17 Mai 2009 13:18
Va multumesc tuturor pt raspunsuri si da m-ati convins sa apelez la ceara!
healthy001306
Postat pe 17 Mai 2009 15:01
cu crema. cea de la Farmec e destul de OK.
littlefinger
Postat pe 17 Mai 2009 19:50

A folosit cineva SOLUTIE DE EPILAT (din aceea chimica) la zona INGHINALA (complet) ??? Pe cutie scrie ca nu se recomanda in aceasta zona. Nu stiu, totusi cum reactioneaza pielea ??? NU am folosit-o nici o data, nici macar pe picioare !??
Ati incercat careva?

despre ce fel de solutie chimica vorbeai? pana acum nu am auzit nimic dsp asa cv.Suna interesant.poti sa ne spui mai multe ?ms:)
kudika061640
Postat pe 17 Mai 2009 20:13
epilarea cu IPL este cea mai potrivita pentru aceste zone. eu am facut deja 4 sedinte, nu este foarte scump, circa 50 euro/sedinta, si se merita.
cosmina_bb
Postat pe 17 Mai 2009 20:37
Daca chiar vreti sa aveti rezultate incercati LASERUL nu IPL-ul care nu are nici un rezultat.Am si eu destule prietene care au fost la multe saloane si au incercat cu IPL dar nu au avut rezultate........eu insa am ast ceva cu adevarat bun si sa stiti ca sunt foarte multumita.La axila am facut deja 2 sedinte si de o luna nu-mi mai creste parul . Daca v-ati saturat sa aruncati bani pe fereastra incercati LASERUL. va dau si adresa unde am fost eu daca va intereseaza:Calea Vacaresti,nr 203,et 1,tel 0720664450.
irenne15
Postat pe 17 Mai 2009 23:06
epilare axiala??? si toate repetati porcaria. cred ca autoarea se refera la epilarea axilara- de la axila. :(
alischiru
Postat pe 17 Mai 2009 23:30
De la: alixa, la data 2009-05-17 08:54:00fetelor dar...daca si cu lama si cu ceara ma irit ingrozitor ce as putea folosi?!!va rog daca ati putea sa ma ajutati

BUNA ,SI EU AM O PIELE F SENSIBILA,ACUM FOLOSESC VEET CREMA PT PIELE SENSIBILA,IAR DUPA PUN CREMA BEPANTHENOL.SI TOTUL E OK.
kalis27
Postat pe 17 Mai 2009 23:44
De la: floryna042000, la data 2009-05-17 07:38:13Ce parere aveti despre epilarea definitiva cu IPL.Eu sunt la prima sedinta si 6-8 saptamani trebuie sa folosesc crema depilatoare in loc de ceara si parul creste la fel de mult dupa prima sedinta.E horror!

BUNA SI EU MA GANDEAM SA MA FAC ,MARE ATENTIE INDICAT ESTE SA-TI FACA UN DOCTOR,POTI RAMANE CU PETE .EX;AM FOST ACUM SI DOCTORUL NU A VRUT SA MA FACA PT CA NORMAL SE FACE DOAR PE TIMP RACOROS,IARNA,PE TIMPU VERII POTI FACE INFECTIE DE MAI MARE PLANSU,SI ORICUM PANA ESTE DEFINITIVA TINETE BINE DE BUZUNARE PT CA TREBUIE SA TE FACI PRIMA OARA DUPA 4SAPT,APOI 6SAPT, SI TOT ASA,IAR MIE MI-A ZIS SA NU FOLOSESC NIMIC ALTCEVA CREMA DE EPILAT,DECAT LASERU,ASA CA.....SI NU ESTE DEFINITIVA.
kalis27
Postat pe 17 Mai 2009 23:49
De la: alixa, la data 2009-05-17 08:54:00fetelor dar...daca si cu lama si cu ceara ma irit ingrozitor ce as putea folosi?!!va rog daca ati putea sa ma ajutati


Foloseste CEARA - NICIODATA lama. Ca sa nu te mai iriti:
- inainte de epilat spala-te foarte bine cu apa si sapun, dezinfectaza-te si presara pielea cu o pudra fina de bebelusi sau o pudra ce contine oarece substante dezinfectante.
- dupa epilat dezinfecteaza-te din nou f bine (de preferat cu un after shave de calitate - fie el si barbatesc - deoarece strange f bine porii), apoi unge-te cu o crema medicamentoasa cu antibiotice / calmante / dezinfectante.
Ca sa nu se "lipeasca", dupa ce ai uns cu crema, pudreaza din nou.
- repeta operatia (de dezinfectare) dupa baie, 1-4 zile, depinde cat de sensibila iti este pielea.
Epileaza-te des, ca sa nu se intaresca radacina.
Mult succes si tine-ma la curent cu rezultatele.

umblataprinlume
Postat pe 18 Mai 2009 06:40
nu prea sunt de acord cu epilarea cu ipl.am incercat si eu si am renuntat.pe langa faptul k dai multi bani k sa scapi de par (poate sa difere nr de sedinte de la persoana la persoana) in timpul tratamentului trebuie sa folosesti crema epilatoare sau lama, parul creste aiurea si desi i se spune epilare definitiva, aflati ca nu este.parul va creste dupa cateva luni dar poate nu la fel cum era inainte.parerea mea, folosti ceara/epilatorul dar folositi si crema/lama astfel: 2-3 epilari cu ceara/epilator urmate de 1-2 epilari cu lama/crema.eu folosesc epilatorul sau ceara peste tot unde este nevoie dar mai folosesc si lama pt a evita cresterea firelor de par pe sub piele.daca ma epilez cu lama dupa ce am folosit ceara de cateva ori (sau epilatorul) parul creste la fel de rar,firele la fel de subtiri, deci nicio modificare.
gratziela23aug
Postat pe 18 Mai 2009 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
putin ajutor va rog:P 21 De la: rockk 26 Februarie 2011 13:27
ApiCompleX 1 De la: ApiCompleX 27 August 2011 13:28
cine vrea un al doilea job? 8 De la: alfredodecurtofreco 20 Octombrie 2010 14:27
ce eset out si ce se mai poarta 7 De la: Summer_ 6 Ianuarie 2011 21:10
cresterea in inaltime 26 De la: kudika355640 13 Septembrie 2013 14:33