Setari Cookie-uri

epilarea inghinala&axiala

eu folosesc ceara si am ajuns sa m a epilez la 2 luni si jum.
recomand sa se foloseasca ceara in locul lamei.
in cazul meu lama nu e buna.
healthy003172
Postat pe 29 Iunie 2009 19:12
buna fetelor.cum unele dintre voi dati sfsturi fff utile am si eu nevoie de un sfat.desi ma pilez cu un aparat special anumite zone mi se irita cateva zile,ce ma sfatuiti
.mersi
kudika190836
Postat pe 30 Iunie 2009 23:11
recomand ceraca traditional inghinal si axila iar in rest cera ade unica folosinta. eu unde ma fac arunca si ceara traditionala, asa ca nu mi este frica. de 3 ani vreau sa va zic ca nu mai am par mai deloc, si creste si mai greu.
anddabi
Postat pe 1 Iulie 2009 12:57
am intrebat ce epilator miati recomanda intre philips si braun...si am ales braun ma fac fara prea mari probleme pe picioare:)axilar e mai dificil imi curge sange putin nu tare si inghinal e mai dificil pentru ca pana acuma mam facut doar cu crema si cu lama:( a fost greseala mea acum incerc sa ma epilez doar cu epilatorul oriunde inghinal unde chiar nu rezist sa ma epilez cu epilatorul am rabdarea de a smulge firele cu o penseta insa trebuie sami mai adun putin curaj ca nu am reusit sa fac toata partea:D dar sper sa trec peste partea asta...ca am auzit o fata ca se face cu epilatorul peste tot si acum nu mai are nici un fel de retinere si nici nui mai creste mult par vas recomanda sa incercati cu epilatorul:)
healthy002975
Postat pe 1 Iulie 2009 14:56
..eu ma fac cu lama..si ma dau cu lotiune de corp sa nu ma irit..
Dea03
Postat pe 3 Iulie 2009 09:18
ceara inghinal...braun silk-epil picioare, maini,axilar,mustata.
vidya
Postat pe 8 Iulie 2009 02:32
pentru sophiae07 . vorbesc despre crema epilatoare. cea de la Farmec contine si aloe vera, mai sint Veet si altele.
am vazut ca cineva chiar vorbea despre crema Veet.
aceste creme se gasesc in magazine.
poate spune cineva daca is OK?
littlefinger
Postat pe 8 Iulie 2009 15:13
ce se discuta aici e de-a dreptul ametitor, debusolant, contradictoriu....
nu e buna ceara, ba e buna, nu e buna lama, ba e buna, nu e bun cu ILp , ba e bun....
in realitate ce e indicat? ce e adevarat? poate cineva sa zica si mie?
littlefinger
Postat pe 8 Iulie 2009 15:18
little finger... citeste si argumentele si poti lua o hotarare singura :). o afirmatie neargumentata este fara valoare din punctul meu de vedere... absolut toate am trecut si pe la crema, si pe la lama, si pe la ceara. si stim ce presupun. eu am pomenit de ipl, am explicat in mare care este procedura, mai departe ...intervine liberul arbitru :).
white_lilly
Postat pe 8 Iulie 2009 15:51
buna fetelor..... am si eu o intrebare care ma framanta de ceva timp..... e adevarat ca epilarea cu ceara la axile este daunatoare deoarece poti face cancer la san, ca distruge anumiti muschi???? m-am saturat de lama si vreau sa incep sa ma epilez cu ceara dar totusi ma nelinisteste aceasta intrebare.... poate sa-mi raspunda cineva????
sorina_fiora
Postat pe 9 Iulie 2009 10:15
Ceara e cea mai buna
ccoorriinnaa
Postat pe 15 Iulie 2009 22:44
buna,
am si eu o intrebare...ce epilatoare folositi pentru zona inghinala?eu am un bran silk-epil ceva mai vechi cu atenuator dar tot doare destul de tare si imi da sangele din locul din care smulge parul...
Elfutza
Postat pe 18 Iulie 2009 12:49
buna...!fetelor am si eu o intrebare pt voi...deci!:D...si
eu folosec ceara in zona inghinala dar si epilatorul dar km is bruneta raman niste puncte negre de care as da orice sa scap de ele...ce as putea face?si inca cv cand folosesc epilatorul ma irit foarte tare,ce sa fac sa nu ma mai irit?:(ast rasp voastre...ms:(
healthy004957
Postat pe 1 August 2009 00:12
va spun o povestioara pentru cele care poate au aceeasi problema...

am varice , cu cheaguri proeminente, pe partea lateral interioara a piciorului stang si o multitudine de mici vase sparte pe partea superioara a ambelor picioare, de la coapse pana la genunchi.

mentionez ca sunt destul de tanara. am 22 de ani. am observat inceputul varicelor la varsta de 18 ani si de atunci se extind, incet, dar sigur.

am incercat o singura data ceara, dar in general apelez doar la lama.

pentru cele care pot sa se epileze cu ceara si epilator, va consider niste norocoase.

ceara si epilatorul agreseaza pielea si micile vase de sange ale straturilor de piele. din acest motiv nu este recomandat persoanelor cu varice, deoarece acestea pot fi stimulate inspre aparitia rapida.

mi-am spus si eu pasul...

sa aveti grija de voi !
roxt
Postat pe 6 August 2009 11:45
sh eu am vergeturi sh am 17 ani :( ce sa fac oare sa scap de el.....decand am inceput sa ma ingrash brusc miau aparut k am facut un tratament pt o ,,boala"legata de ginecologie....dupa ce am incetat q tratamentu mam ingrasat brusc sh miau sh aparut vergeturile ce pot sa fac oare ?????aaaa sh la soare nu sunt asa accentuate in mai inalbesc dar apoi se inrosesc....is ca niste fire de ata uhhhh urate mai sunt....sh multe am pe picioare sh au inceput sh pe sholduri....offff
2p3ista
Postat pe 6 August 2009 12:49
De la: 2p3ista, la data 2009-08-06 12:49:26sh eu am vergeturi sh am 17 ani :( ce sa fac oare sa scap de el.....decand am inceput sa ma ingrash brusc miau aparut k am facut un tratament pt o ,,boala"legata de ginecologie....dupa ce am incetat q tratamentu mam ingrasat brusc sh miau sh aparut vergeturile ce pot sa fac oare ?????aaaa sh la soare nu sunt asa accentuate in mai inalbesc dar apoi se inrosesc....is ca niste fire de ata uhhhh urate mai sunt....sh multe am pe picioare sh au inceput sh pe sholduri....offff



de obicei vergeturile apar atunci cand te ingrasi sau sabesti, foarte mult, intr-un timp foarte scurt.
trebuie sa ai grija la chestiunile astea.
e bine, daca nu in fiecare saptamana, macar la 2 saptamani sa te cantaresti, atata timp cat ca ai luat niste pastile care ti-au dat peste cap hormonii si metabolismul.

sfaturi pentru scaparea de vergeturi nu am, deoarece cunosc cateva persoane care au asa ceva, dar nu au putut scapa de ele prin pastile, creme sau retete babesti. mai exista optiunea chirurgie plastica.

sanatate !
roxt
Postat pe 7 August 2009 09:19
sal:)..imi potzi spune si mie t rog unde anume ai facut u epilarea si cam cum sunt preturile t rog mult:)
ramona19
Postat pe 18 Septembrie 2009 03:04
acum am inceput si eu epilare progresiv definitiva cu ipl (lumina intens pulsata).Abia am terminat prima sedinta.Mi s a spus k dupa 2-3 poti vedea clar diefrenta pentru ca firele nu mai cresc.Ceea ce se vede deja :pielea e mai fina, mai luminoasa.va tin la curent.Sper sa merite pt ca este costisitor. La ce saloane ati incercat ipl si ati fost multumite? eu am gasit preturi acceptabile la slim art si chic salon.A fost cineva la vreunul dintre astea? Momentan, unde am facut am platit 650 ron/ sedinta.
kudika061640
Postat pe 18 Septembrie 2009 18:48
De la: roxt, la data 2009-08-06 11:45:32va spun o povestioara pentru cele care poate au aceeasi problema...

am varice , cu cheaguri proeminente, pe partea lateral interioara a piciorului stang si o multitudine de mici vase sparte pe partea superioara a ambelor picioare, de la coapse pana la genunchi.

mentionez ca sunt destul de tanara. am 22 de ani. am observat inceputul varicelor la varsta de 18 ani si de atunci se extind, incet, dar sigur.

am incercat o singura data ceara, dar in general apelez doar la lama.

pentru cele care pot sa se epileze cu ceara si epilator, va consider niste norocoase.

ceara si epilatorul agreseaza pielea si micile vase de sange ale straturilor de piele. din acest motiv nu este recomandat persoanelor cu varice, deoarece acestea pot fi stimulate inspre aparitia rapida.

mi-am spus si eu pasul...

sa aveti grija de voi !

Buna!
iubita,eu am mult mai multi ani decit tine,am varice pe acelasi picior,stingul,plus ca mai am un mare dezavantaj comparativ cu multe alte femei,am pielea ff subtire si sensibila,cu toate acestea,te contrazic,m-am epilat cu ceara niste foarte multi ani mai nou de citiva ani ma epilez pe picioare cu braun si pot sa spun chiar ca si una si cealalta metota iti face bine nu rau,pt ca amindoua iti stimuleaza circulatia singelui si nu-ti agrseaza absolut de loc vasele de singe,am renuntat la ceara deoarece la mine in oras nici o cosmeticiana nu se"indura"sa cumpere ceara de unica folosinta si ma saturasem sa tot le atrag atentia"vezi ca aici mai trebuie sa pui iar" asa ca ma schingiuiesc singura pe picioare cu braun,inghinal cu ceara si la axila cu lama pt ca nu suport sa-l las sa creasca pt al epila cu ceara
justforme
Postat pe 19 Septembrie 2009 21:41
eu ma epilez cu epilatorul de cand ma stiu...peste tot exceptand mustata ca folosesc ceara.nu inteleg de ce se fereste lumea de epilator nu e chiar atat de rau.sunt foarte multe modele cu protectie mai mare pentru durere mai putina cu masaj,cu racire...si in plus se scutesc si o groaza de bani
doar ca stai tu si te faci cum vrei.am mers mai mult pe ideea ca dupa ce ca stau la ginecolog "cracita" anual sau de 2 ori pe an sa mai merg sa ma epileze alta si cu o ceara refolosita de nu stiu cate ori...traim intr-o lume moderna cum inca mai folositi doamnelor lama? aveti pielea aspra cu orice v-ati da..e oribil.Insa despre epilarea definitiva as fi un pic pro si cred ca mai mult contra.pentru ca toturi se cam arde pielea se distruge...nu ar fi exclus ca poate la un moment dat in viata sa apara un cancer la piele.multe lucruri sunt benefice dar unele doar pe moment.
omidutu
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:30
De la: aripi_de_inger, la data 2009-07-08 02:32:39ceara inghinal...braun silk-epil picioare, maini,axilar,mustata.


si mustata?cu epilatorul?si cum e?
omidutu
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:40
De la: ielena, la data 2009-06-30 23:11:10buna fetelor.cum unele dintre voi dati sfsturi fff utile am si eu nevoie de un sfat.desi ma pilez cu un aparat special anumite zone mi se irita cateva zile,ce ma sfatuiti
.mersi


De ce nu incerci apa termala de la avene?e destul de buna!!!
omidutu
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:47
Eu am incercat toate variantele de epilare pe care le stiu. Lama sau crema nu sunt o optiune pentru mine cel putin pentru ca imi creste foarte repede parul, iar ceara cu care m-am chiunuit ani de zile presupune o sedinta la 2 saptamani. Pentru mine, metoda cea mai buna a fost IPL -ul. Pentru axila am terminat tratamentul de aproape un an, iar rezultatele sunt extraordinare. Acum sunt pe la jumatatea tratamentului pentru piciaore, si deabea astept sa termin, sa scap de o grija. Daca sunteti interesate, va recomand clinica Esthera. Pentru preturi, puteti vedea pe site, ce nu este mentionat este ca daca platesti de la inceput cele 6 sedinte minime, ai reducere de 15 %.
xadela
Postat pe 20 Octombrie 2009 12:07
De la: omidutu, la data 2009-09-23 10:40:13
De la: aripi_de_inger, la data 2009-07-08 02:32:39ceara inghinal...braun silk-epil picioare, maini,axilar,mustata.


si mustata?cu epilatorul?si cum e?



NU DOARE DELOC PENTRU CA EPILATORUL MEU MAI NOU SI ARE UN DISPOZITIV MAI MIC, SPECIAL PENTRU PARUL DIN DIVERSE ZONE ALE FETEI!
vidya
Postat pe 20 Octombrie 2009 19:15
Buna white_lilly! as vrea si eu sa imi fac o epilare de lunga durata cu ipl , dar dupa ce am citit aici sunt mai confuza decat eram inainte poti sa imi dai te rog mai multe detalii ..eventual depsre clinica la care lucrezi si efectele secundare sau nocive ale acestui timp de epilare , tot ce crezi k mi ar fi de folos? thx
healthy008659al
Postat pe 12 Noiembrie 2009 22:46
iti raspund cu cea mai mare placere. scrie-mi, te rog, pe blueimage_lili@yahoo.com si spune-mi exact ce nelamuriri ai. iti voi trimite si o prezentare a aparatului cu care se lucreaza, cu niste detalii ce sigur te vor ajuta sa iei o decizie. iti voi spune si unde se afla cabinetul medical, si tot ce mai doresti tu :). te astept.
white_lilly
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:02
Eu folosesc de foarte multi ani epilatorul, peste tot, inghinal,axilar si picioare.
martonfi
Postat pe 15 Februarie 2010 18:06
brown silk-epil pt mustata? ...
healthy012745
Postat pe 15 Februarie 2010 18:17
De la: Simply_i, la data 2009-05-17 10:58:58Am incercat doua sedinte de epilare definitiva (zic ei, dar nu-i de loc asa !!!) si trebuie sa spun ca chiar si in cazul daca as fi ca un mammifer plin de blanita tot nu m-as mai chinui. Este INFIORATOR! Trebuie sa fi complet masochista sa recurgi la aceasta cale, fie ea cu lumina ESTE CRIMINALA raza aceea de lumina, ARDE

Macar daca ar fi DEFINITIVA, dar NU ESTE

Asa ca, ce rost are sa te chinui cand aceleasi rezultate le obti prin epilare - rarirea si subtierea firului

Daca ar exista, sau ar INVESTI mai multi bani acei patroni de saloane cosmetice in aparatura care sa realizeze o epilare definitiva ... m-as chinui O DATA si GATA
Dar in conditiile in care dupa 6 luni de cosmar stau sa ma relaxez doar 6 luni pentru ca apoi s-o iau oarecum de la capat ...


kudika078676
Postat pe 16 Februarie 2010 18:17
De la: healthy003913_maria, la data 2010-02-16 18:17:17
De la: Simply_i, la data 2009-05-17 10:58:58Am incercat doua sedinte de epilare definitiva (zic ei, dar nu-i de loc asa !!!) si trebuie sa spun ca chiar si in cazul daca as fi ca un mammifer plin de blanita tot nu m-as mai chinui. Este INFIORATOR! Trebuie sa fi complet masochista sa recurgi la aceasta cale, fie ea cu lumina ESTE CRIMINALA raza aceea de lumina, ARDE

Macar daca ar fi DEFINITIVA, dar NU ESTE

Asa ca, ce rost are sa te chinui cand aceleasi rezultate le obti prin epilare - rarirea si subtierea firului

Daca ar exista, sau ar INVESTI mai multi bani acei patroni de saloane cosmetice in aparatura care sa realizeze o epilare definitiva ... m-as chinui O DATA si GATA
Dar in conditiile in care dupa 6 luni de cosmar stau sa ma relaxez doar 6 luni pentru ca apoi s-o iau oarecum de la capat ...





eu sunt la a 5-a sedinta de epilare definitiva pt gambe si nu impartasesc aceeasi experiemta. se vede diferenta, iar pt mn care avem multe fire crescute in piele a fost cea mai buna solutie.S-au atenuat si semnele pe care le aveam.Eu una,recomand. Atentie! nu e definitiva . e progresiv definitiva, dar cred k merita. Ma gandesc sa mi fac si pe linia bikinilor k acolo chiar ma irit f rau.
kudika061640
Postat pe 17 Februarie 2010 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa mai fac...... 21 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 17:43
care este piesa ta vestimentara care te face sa ai incredere in tine ? 15 De la: kudika_13587 8 Mai 2013 12:04
Salon Glamour-Victoriei 1 De la: Snobcat 8 Aprilie 2011 20:43
Produse anti-celulitice 2 De la: kudika472042 12 Decembrie 2011 16:30
Ochi umflati 4 De la: kudika_nikole 19 Decembrie 2011 22:34