Dar de botez?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

macariesl_yahoo_com Avatarul lui macariesl_yahoo_com

10 mesaje

A fost cineva de curand la vreun botez? Cat se pune acum, se da si cadou? Ce ar fi mai potrivit? Va multumesc anticipat fiindca sunteti niste prietene de nadejde.
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: macariesl_yahoo_com, la data 2009-05-05 17:38:06A fost cineva de curand la vreun botez? Cat se pune acum, se da si cadou? Ce ar fi mai potrivit? Va multumesc anticipat fiindca sunteti niste prietene de nadejde.

Aici se aduc in discutie subiecte legate de ginecologie.
Una din cele mai răspândite «maladii» ale prezentului este cea a «buzunarului gol». Dacă vrei să reduci numărul celor suferinzi, dă-le oamenilor șansa să câștige pe măsura propriei valori. Este cel mai bun remediu!
macariesl_yahoo_com Avatarul lui macariesl_yahoo_com

10 mesaje

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu acest subiect, voi cauta alt site sa ma informez.
healthy001306 Avatarul lui healthy001306

40 mesaje

Stai linistita..Cel probabil se referea ca ai postat la "GInecologie".Nu ai de ce sa deranjezi e un forum unde intra toata lumea ,nu e restrictionat ca sa zic asa.
tana_healthy Avatarul lui tana_healthy

11 mesaje

acum,depinde de zona.Noi am facut de curand botezul fetitei noastre.Daca mai e de actualitate subiectul,eu pot sa dau cateva idei.
tarot_healthy Avatarul lui tarot_healthy

754 mesaje

Dacă ați ajuns să citiți aceste rânduri și vă stârnesc interesul, nu este o pură întâmplare; ci este posibil ca tocmai eu să fiu persoana care vă poate ajuta cu anumite răspunsuri referitoare la viața dumneavoastră, fără să îmi dezvăluiți detalii despre viața personală, ca apoi să presupuneți că m-am inspirat. Rămâne doar să vă convingeți! Dacă sunteți interesat/ă, lăsați un E-mail pe: cassey.cassey20@yahoo.com și vă voi contacta în cel mai scurt timp posibil. http://cassey-tarot.weebly.com/ O săptămână frumoasă, vă doresc!
sylvynet Avatarul lui sylvynet

117 mesaje
Oras: bucuresti

De la: macariesl_yahoo_com, la data 2009-05-05 17:38:06A fost cineva de curand la vreun botez? Cat se pune acum, se da si cadou? Ce ar fi mai potrivit? Va multumesc anticipat fiindca sunteti niste prietene de nadejde.
sylvynet Avatarul lui sylvynet

117 mesaje

Din cate stiu eu,la botez nu este cu bani ca la nunta.La botez se aduc copilasului niste hainute, niste lucrusoare. Chiar e o placere sa cumperi niste hainute unui copil, pt ca pt copiii se gasesc lucruri f frumoase si sunt si f usor de cumparat pt ca nu iti trebuie masura. Te duci si intrebi ce hainute au pt 2 luni sau pt 4, cat are copilul.
Ar putea fi un body, niste pantalonasi, o caciulita,o bluzita si o suzeta,un biberon frumos colorat, un aparat de sterilizat apa pt lapte.
Dar depinde daca parintii fac botezul la restaurant sau in casa.Daca trebuie sa+ti platesti tacamul la restaurant, sau cheltuiala mesei o suporta parintii sau nasii.Depinde si de conditia materiala a parintilor, daca ei isi permit sa+i cumpere toate cele necesare unui copil[eu, de exemplu, am vazut copii de varste apropiate care se bateau pe o singura suzeta pt ca parintii nu+si permiteau sa le cumpere doua) sau daca prefera banii.Eu de obicei mizez atat la nunta si la botez, pe obiecte, nu pe bani pt ca banii se duc dar amintirile raman...
4Life Avatarul lui 4Life

1991 mesaje

De la: healthy001807, la data 2009-09-26 22:14:34Ia uite al naibii cioara se pricepe si la botezuri ....bai oameni buni asta cred ca e noul NOSTRADAMUS pe Pamant ...aveti mare grija pe unde umblati si ce faceti sau ce ziceti ,ce subiecte propuneti ca ii suna soneria la calculator ...oups a mai introdus cineva un subiect pe Forum ....
www.4life-romania.ro
shehy Avatarul lui shehy

10 mesaje
Oras: ploiesti

sal all....mai ma macina si pe mine o curiozitate ..poate sa-mi raspunda si mie cineva ce forum este acesta ..de fapt despre ce se discuta...nu de alta dar observ k aici se deschide un subiect destul de serios,dar sa ne fereasca sfantul daca putem sa ne concentram doar asupra subiectului respectiv...nush daca am gasit vreo dezbatere in care sa nu se trezeasca cineva sa tachineze sau sa jigneasca...frate da` avem o multime de optiuni in afara forumului asta sa ne tot mahalagim,putem s-o facem la tot pasul...nu-s in masura sa judec eu da` chiar nu mai sunt oameni cu bun-simt?
shehy Avatarul lui shehy

10 mesaje

aahhh tocmai am gasit k se si blesteama pe forumul asta ...funny..
healthy001807 Avatarul lui healthy001807

110 mesaje

De la: TF_, la data 2009-09-26 22:30:38
De la: healthy001807, la data 2009-09-26 22:14:34Ia uite al naibii cioara se pricepe si la botezuri ....bai oameni buni asta cred ca e noul NOSTRADAMUS pe Pamant ...aveti mare grija pe unde umblati si ce faceti sau ce ziceti ,ce subiecte propuneti ca ii suna soneria la calculator ...oups a mai introdus cineva un subiect pe Forum ....

110 mesaje

Da tu cine mai esti?avocatul Poporului?
shehy Avatarul lui shehy

10 mesaje

studenta la marketing ...chiar nu inteleg de ce trebuie sa ne intzepam unii pe altii asa,pe bune dam dovada de lipsa de educatie...k nu intram pe forumul asta sa ne mahalagim..intram sa aflam niste raspunsuri si cred k fiecare poate sa-si spuna ce parere vrea nu trebuie sa judecam...da` acuma scuza-ma am vazut chiar si blesteme p-aici da-o-ncolo de treaba

110 mesaje

Nu te supara dar nu vb cu tine ci cu TF
anamaria_brunetik Avatarul lui anamaria_brunetik

236 mesaje
Oras: braila

De la: shehy, la data 2009-09-28 00:00:06 studenta la marketing ...chiar nu inteleg de ce trebuie sa ne intzepam unii pe altii asa,pe bune dam dovada de lipsa de educatie...k nu intram pe forumul asta sa ne mahalagim..intram sa aflam niste raspunsuri si cred k fiecare poate sa-si spuna ce parere vrea nu trebuie sa judecam...da` acuma scuza-ma am vazut chiar si blesteme p-aici da-o-ncolo de treaba
interesant
shehy Avatarul lui shehy

10 mesaje

aaahh n-ai inteles...generalizez ...asta datorita surprinderii de a vedea niste discutii care m-au lasat
shehy Avatarul lui shehy

10 mesaje

ce anume?faptul k-s studenta sau k-s ??
healthy013618 Avatarul lui healthy013618

10 mesaje

Nu cred ca e cazul sa ne balacarim ci sa raspundem.
Forumul se adreseaza in general celor destul de inteligenti, sa stie sa il si foloseasca.
Cine are o problema o propune , cine crede ca are o rezolvare la problema o spune. Ce atat de greu????
Draga mea cred ca este cazul sa iti si raspund.
Cum bine sa mai zis mai inainte depinde de zona unde este botezul, de traditia locului.
Dar in general eu stiu urmatoarele:
CAND TE DUCI CU PLOCON ((dupa nastere te duci sa vezi prima oara copilul)
AR TREBUI SA DUCI:
- HAINUTE LA COPIL, un costumas, sau daca iti permiti si esti f apropiata de familia in care sa nascut copilil un rand de haine, de la hainutele de piele pana la costumas si papucei
- FLORI SI PRAJITURI LA MAMA
- O STICLA DE BAUTURA LA TATA.
Iar la botez daca il face acasa sau la local SE DAU BANI,
EU STIU CA , CA SI LA NUNTA SE DA BUBLUL MENIULUI.Iar cum meniul la botez costa mai putin si suma data este mai mica.Este bine sa ne interesem c-am cat este meniul, tocmai pentru a nu da prea putin.Daca la ora actuala un dar de nunta este undeva la 700 ron de familie, la botez cred ca 400 - 450 - 500 ron ajunge.
Iar daca botezul este acasa estimezi la final cam cat au costat tot ce sa mancat si pui ca dar.
Eu stiu ca darul ori se pune in plic , in carutul copilului, sau in unele zone pe perna.
EU ASTA STIU ASTA ITI ZIC (iti spun ce fecem noi in zona Brasovului)
Iar daca esti si nasa ai multe de cheltuit fie si la un botez.
Dar tu ai intrebat de botez nu de nasit.
Sper ca tiam putut fi de folos.
Va doresc la TOTI o zi buna, cu balacareala putina.