Setari Cookie-uri

salut la toata lumea sunt oana am un baietel de 2 ani si sunt insarcinata din nou in 7 luna sunt fericita dar mie foarte frica sa nasc in tara noasta cai foarte periculos pe baietelu meu lam nascut in italia nu a fost asa de rau dar acum imi este foarte f

camelia_amza
Postat pe 8 Mai 2009 19:00
stiu cum e sa iti fie frica si pt tine cat si pt copilas daca ai posibilitate sa pleci in alta parte sa nasti nu mai sta pe ganduri.Te pup si iti doresc o nastere usoara si sa fiti sanatosi
maju
Postat pe 9 Iunie 2009 08:10
De la: healthy002133, la data 2009-05-08 19:00:23

Si de cine iti este frica?Banuiesc ca de tine,ca nu inteleg.
Eu zic cu nu este deloc periculos,dar daca tot ai intrebat,de ce nu te duci in alta tara?Sau si acolo este periculos?
enemgabriel
Postat pe 9 Iunie 2009 08:17
am inteles ca exista in Brasov o clinica privata numita Eva sau cam asa ceva unde a nascut o cunostinta de-a mea si a fost foarte multumita de servicii. o cezariana este 25 milioane cu tot cu analize si stat acolo. a stat singura in camera cu bebelusul, conditii de hotel.pana si papucii, halatul si periuta de dinti au intrat in pretul asta. am inteles k i-au facut si niste programe anti-stres.
ce sa iti zici, merita sa intrebi.
sanatate multa si tie si copilasilor tai!
andreeastancila
Postat pe 3 Iulie 2009 08:53
de obicei de ce iti este frica, de aia nu scapi ...!
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 3 Iulie 2009 08:58
Eu am nascut 2 copii in Romania si sunt bine sanatosi. Am nascut la Spitalul Cantacuzino, in Bucuresti.
mireladoncut
Postat pe 15 Iulie 2009 05:23
EU CRED CA MAI INPORTANT ESTE SA SE NASCA COPILUL SANATOS ,SI NU TARA SAU SPITALUL!
kudika052484
Postat pe 20 Iulie 2009 02:18
eu cred ca la snobismul asta ti-ar fi trebuit mai multe cunostinte de limba romana!
camiflorea
Postat pe 15 Septembrie 2009 08:00
In primul rand felicitari pentru bebe, nastere usoara si sa fie sanatos, asta este un lucru minunat pentru orice femeie, indiferent daca e agramata sau nu. Insa cred ca ar trebui sa inveti sa 'vorbeste corect romaneste' ptr ca observam cu stupoare ca ti s-a cam atrofiat limba romana. Nu-mi spune ca de la atata italiana ptr ca notiunea de cratima se invata la clasa a 2-a si nu se uita niciodata. Numai de bine!
ffbianca85
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:07
De la: camiflorea, la data 2009-09-15 08:00:36eu cred ca la snobismul asta ti-ar fi trebuit mai multe cunostinte de limba romana!

Iar tie, mamico, si inca viitoare mamica, asa, ca una care a nascut in Romania 2 copii si traieste de ani de zile in Italia, iti spun ca de cand lumea copiii s-au nascut si au crescut chioar muuuuult mai sanatosi decat acum cand suntem "civilizati" chiar si in grote si in bordeie. Fite si ifose vad ca nu iti lipsesc. Ceea ce iti lipseste, este profunzimea ca persoana si, asa cum zicea cami mai sus, snobismul troneaza, dar nu si cultura. Probabil la orele de Limba Romana stateai in fata hartii lumii si visai cu ochii deschisi la cai verzi pe pereti si in ce tara sa pleci pentru a-i intalni. Pacat! Ma intreb ce invataminte si valori vei fi in stare sa transmiti fiilor tai. Nastere usoara si sanatate multa tie si copiilor! Si mai multa asezare de sine, chibzuinta la ce gandesti si spui si fii mai umila!
Terra_Mater
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:24

Foarte interesant ! Dar tu in ce tara te-ai nascut ? Din cate observ, nu ai murit ! Asa ca, lasa prostiile si priveste cu mai multa responsabilitate situatia. Mai bine te-ai ruga la D-zeu sa-ti de-a o nastere usoara si un copil sanatos. Mult succes si ai incredere in tine!
elenanic
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:08
Dacã tot nu mai ºtii sã scrii româneºte ,du-te în Italia .Poate mai scãpãm ºi noi de MARII snobi care fac menaj la italieni...............!!!!!!!!!!! Probabil cã medicii italieni nasc în locul pacientelor.............
kudika056305
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:10
oana ,tu in ce tara ai fost nascuta?Chiar nu se mai nasc copii in Romania Sa stii ca si in alte tari se pot intampla accidente asa cum se poate intampla si in tara noastra ,dar s-au nascut si se nasc copii sanatosi si in Romania ,se intampla lucruri regretabile atunci cand mama nu e perfect sanatoasa ,cand copilu nu e perfect sanatos dar nu este obligatoriu sa se intample acest lucru .Daca ai posibilitati poti merge si in America sa nasti nu te opreste nimeni .NASTERE USOARA indifferent unde esti
kudika051850
Postat pe 24 Septembrie 2009 21:15
De la: camiflorea, la data 2009-09-15 08:00:36eu cred ca la snobismul asta ti-ar fi trebuit mai multe cunostinte de limba romana!


subscriu!
Irulan
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:23
De la: TF_, la data 2009-07-03 08:58:53de obicei de ce iti este frica, de aia nu scapi ...!
http://4life-romania.blogspot.com



Doamne, daca prostia si nesimtirea ar urla...
De dragul link-ului pe care vroiai sa-l pui puteai face un efort sa gasesti o replica mai inteligenta.
healthy000124
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:26
Sunt de aceeasi parere cu camiflorea. Daca ai bani de ce ar mai trebui sa stii sa scrii corect romaneste, nu?
Crezi ca daca vei naste in alta parte copilul tau va fi mai inteligent?
Lucisor
Postat pe 14 Octombrie 2009 09:41
De la: ppbyanca_85, la data 2009-09-15 16:07:01In primul rand felicitari pentru bebe, nastere usoara si sa fie sanatos, asta este un lucru minunat pentru orice femeie, indiferent daca e agramata sau nu. Insa cred ca ar trebui sa inveti sa 'vorbeste corect romaneste' ptr ca observam cu stupoare ca ti s-a cam atrofiat limba romana. Nu-mi spune ca de la atata italiana ptr ca notiunea de cratima se invata la clasa a 2-a si nu se uita niciodata. Numai de bine!

bine zis!!!
de ce sa nu fie sigur sa nasti in Romania? daca ti-e atat de teama de spitalele publice ca sa zic asa, du-te sa nasti la o clinica privata, merita. Si verisoara mea a nascut la o clinica privata, a dat multi bani,e drept,dar au fost alaturi de ea vreo 10 oameni cand a nascut. 2 doctori, asistente, cel cu anestezia, etc. Si nu a aut nici o problema, fetita ei e sanatoasa, totul e ok. Parca nici mie nu mi-ar surade ideea de a naste la un spital public, nu o zic din snobism, credeti-ma, dar am auzit tot felu de povesti care mai de care urate si nu as vrea sa risc... cand va veni vremea.
GreenBubbles
Postat pe 15 Octombrie 2009 11:22
De la: GreenBubbles, la data 2009-10-15 11:22:15
De la: ppbyanca_85, la data 2009-09-15 16:07:01In primul rand felicitari pentru bebe, nastere usoara si sa fie sanatos, asta este un lucru minunat pentru orice femeie, indiferent daca e agramata sau nu. Insa cred ca ar trebui sa inveti sa 'vorbeste corect romaneste' ptr ca observam cu stupoare ca ti s-a cam atrofiat limba romana. Nu-mi spune ca de la atata italiana ptr ca notiunea de cratima se invata la clasa a 2-a si nu se uita niciodata. Numai de bine!

bine zis!!!
de ce sa nu fie sigur sa nasti in Romania? daca ti-e atat de teama de spitalele publice ca sa zic asa, du-te sa nasti la o clinica privata, merita. Si verisoara mea a nascut la o clinica privata, a dat multi bani,e drept,dar au fost alaturi de ea vreo 10 oameni cand a nascut. 2 doctori, asistente, cel cu anestezia, etc. Si nu a aut nici o problema, fetita ei e sanatoasa, totul e ok. Parca nici mie nu mi-ar surade ideea de a naste la un spital public, nu o zic din snobism, credeti-ma, dar am auzit tot felu de povesti care mai de care urate si nu as vrea sa risc... cand va veni vremea.


Vreuna dintre povestile pe care le-ai auzit, s-a confirmat cu argumente solide, sau te-ai lasat doar pe mana presei? Am si eu o poveste, pe http://calitateavietii.wordpress.com care detroneaza povestile cu care presa ne-a intoxicat deja.
camiflorea
Postat pe 16 Octombrie 2009 12:25
De la: camiflorea, la data 2009-10-16 12:25:21
De la: GreenBubbles, la data 2009-10-15 11:22:15
De la: ppbyanca_85, la data 2009-09-15 16:07:01In primul rand felicitari pentru bebe, nastere usoara si sa fie sanatos, asta este un lucru minunat pentru orice femeie, indiferent daca e agramata sau nu. Insa cred ca ar trebui sa inveti sa 'vorbeste corect romaneste' ptr ca observam cu stupoare ca ti s-a cam atrofiat limba romana. Nu-mi spune ca de la atata italiana ptr ca notiunea de cratima se invata la clasa a 2-a si nu se uita niciodata. Numai de bine!

bine zis!!!
de ce sa nu fie sigur sa nasti in Romania? daca ti-e atat de teama de spitalele publice ca sa zic asa, du-te sa nasti la o clinica privata, merita. Si verisoara mea a nascut la o clinica privata, a dat multi bani,e drept,dar au fost alaturi de ea vreo 10 oameni cand a nascut. 2 doctori, asistente, cel cu anestezia, etc. Si nu a aut nici o problema, fetita ei e sanatoasa, totul e ok. Parca nici mie nu mi-ar surade ideea de a naste la un spital public, nu o zic din snobism, credeti-ma, dar am auzit tot felu de povesti care mai de care urate si nu as vrea sa risc... cand va veni vremea.


Vreuna dintre povestile pe care le-ai auzit, s-a confirmat cu argumente solide, sau te-ai lasat doar pe mana presei? Am si eu o poveste, pe http://calitateavietii.wordpress.com care detroneaza povestile cu care presa ne-a intoxicat deja.


Da,argumente solide. Adica femeile respective mi-au spus,nu cred ca minteau. Au spus ca nu era foarte curat salonul in care stateau, ca umblau gandacii, etc. Copiii erau sanatosi, nu a fost vorba ca nu erau, sau ca au patit ceva ele sau copiii, dar se plangeau la capitolul curatenie si felul in care erau ingrijite de doctori/asistente.
GreenBubbles
Postat pe 17 Octombrie 2009 13:07
pt greenbubles: Crezi ca trebuie sa generalizezi, daca unora li s-a intamplat asa ceva e obligatoriu sa se intample la toti? Te-ai interesat vreodata din ce bani este finantata sanatatea? Stii cate persoane care nu platesc asigurari de sanatate totusi beneficiaza de servicii si cheltuieli? Stii cati boschetari sunt dusi la toate investigatiile(inclusiv tomografii) si primesc tratamente? Pt pacienta despre care am povestit pe blog (http:calitateavietii.wordpress.com) s-a cheltuit enorm... De unde acesti bani? Exista tendinta de a fi acuzat intotdeauna personalul sanitar, Imi pare rau ca nu ati intalnit si altfel de oameni, dar va garantez ca nu toti sunt astfel. De la aceasta tendinta plina de prejudecati, multi incep de cand intra pe usa sa acuze, inainte de a solicita ceva.. Te-ai gandit vreodata ca si cei care lucreaza in sanatate sunt oameni? In domeniul in care tu lucrezi, toate-s roz? In politicieni aveti incredere deplina, cu toate ca din cauza lor multe se intampla anapoda, dar tot in calul care trage se loveste. Am intalnit pe cineva care lauda ce bine este tratat intr-o clinica privata, Acolo platise cam 800 de euro pe zi, De unde pretentia asta ca si la sevicii gratuite sa fie aceleasi conditii?
camiflorea
Postat pe 17 Octombrie 2009 15:11
De la: camiflorea, la data 2009-10-17 15:11:44pt greenbubles: Crezi ca trebuie sa generalizezi, daca unora li s-a intamplat asa ceva e obligatoriu sa se intample la toti? Te-ai interesat vreodata din ce bani este finantata sanatatea? Stii cate persoane care nu platesc asigurari de sanatate totusi beneficiaza de servicii si cheltuieli? Stii cati boschetari sunt dusi la toate investigatiile(inclusiv tomografii) si primesc tratamente? Pt pacienta despre care am povestit pe blog (http:calitateavietii.wordpress.com) s-a cheltuit enorm... De unde acesti bani? Exista tendinta de a fi acuzat intotdeauna personalul sanitar, Imi pare rau ca nu ati intalnit si altfel de oameni, dar va garantez ca nu toti sunt astfel. De la aceasta tendinta plina de prejudecati, multi incep de cand intra pe usa sa acuze, inainte de a solicita ceva.. Te-ai gandit vreodata ca si cei care lucreaza in sanatate sunt oameni? In domeniul in care tu lucrezi, toate-s roz? In politicieni aveti incredere deplina, cu toate ca din cauza lor multe se intampla anapoda, dar tot in calul care trage se loveste. Am intalnit pe cineva care lauda ce bine este tratat intr-o clinica privata, Acolo platise cam 800 de euro pe zi, De unde pretentia asta ca si la sevicii gratuite sa fie aceleasi conditii?

eu nu am generalizat. nu trebuie sa arunci cu pietre! Eu nu am intalnit inca astfel de oameni,poate o sa intalnesc pe viitor...sa zicem. Oricum, cand vine vb de nastere, prefer sa nu risc. Poate as avea noroc chior si as fi tratata bine,dar de ce sa risc cand ar fi in joc viata copilului meu?Si daca cineva isi permite o clinica privata, dc nu? 800 de ero/zi?sa nu exageram. Daca serviciile gratuite ar fi la fel de bune ca cele pt kre se plateste,nu ar mai exista decat servicii gratuite. Dar nu e asa.
GreenBubbles
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:33
De la: healthy004764, la data 2009-09-24 19:10:40 Dacã tot nu mai ºtii sã scrii româneºte ,du-te în Italia .Poate mai scãpãm ºi noi de MARII snobi care fac menaj la italieni...............!!!!!!!!!!! Probabil cã medicii italieni nasc în locul pacientelor.............



care e problema ta cum a scris ea? sau n-ai si tu ce face si la ce te referi cd zici snobi care fac menaj? sa muncesti e jenant? sau e mai jenant ca am ajuns in situatia asta, adik romani care pleaca dincolo pt un trai decent?crezi ca pleaca cv de nevoie prin tari straine, sa fie sluga la altu in casa? trebuia sa iti pastrezi comentariul pt tn
m_geani
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:02
"pleaca cineva de placere? am gresit.dar uit ca nu e omeneste nu? atitudinea ta lasa de dorit...
m_geani
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:05
De la: camiflorea, la data 2009-09-15 08:00:36eu cred ca la snobismul asta ti-ar fi trebuit mai multe cunostinte de limba romana![/quo
Chiar nu va inteleg,in tara aceasta au nascut nu mii,ci sute de mii de femei care sunt bine mersi impreuna cu copilasii lor. Si eu am doi copii nascuti la maternitatea din Sibiu unde sunt doctori excelenti.Daca ai nascut in Italia de unde stii cum este sa nasti in tara?Ai fost la un medic aici?In primul rand daca te preocupa sanatatea bebelusului ar trebui sa mergi lunar la un contol de specialitate, asta insemnand ca in timp ar trebui sa-l cunosti pe medicul ginecolog la care mergi si sa ai deplina incredere in el.Probleme exista oriunde in lume.
deli30
Postat pe 30 Ianuarie 2010 10:53
Bravo Cami,sunt total de acord cu tine, inca de mica am petrecut foarte mult timp prin spitale si am fost tratata nu bine ci foarte bine.Niciodata nu mi s-au cerut bani sau alte atentii,daca am vrut sa dau ceva a fost pentru a multumi personalului spitalului pentru ceea ce au facut pentru mine( am fost in multe spitale Sibiu ,Cluj ,Bucuresti si peste tot am fost tratata cu respect)In ceea ce o priveste pe viitoarea mamica ce pot sa-i spun decat ca ar trebui sa vada ea cum este sa nasca aici si pe urma sa vorbeasca. Si eu am nascut doi doi copii in maternitatea din Sibiu unde sunt doctori excelenti .Imi pare sincer rau ca din cauza unor paciente care vorbesc vrute si nevrute doctorii sunt atat de barfiti.(si aici ma refer la ginecologii din Sibiu care din punctul meu de vedere ,si nu numai ,sunt super)Nu inteleg de fapt ce asteapta aceste femei de la doctori ?
deli30
Postat pe 30 Ianuarie 2010 11:08
Chiar ma revolti. Am nascut in ROMANIA 2 baieti si nu s-a intamplat nimic au 34 respectiv 23 ani si nu sunt singura care am nascut in ROMANIA. NU TOATE AVEM BANII TAI SA FACEM NAZURI CA DC NU AR FI ASA NU AI FI ASA AROGANTA.MAI BINE PLEACA DE TOT.RUSINEEEEEEE....
UTOPIE
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:19
poi daca tot spui ca ai nascut in italia si a fost bine iar in romania ti-e frica sa nasti,de ce mai stai pe ganduri? ,fugi repede in italia!.
fata_healthy
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:58
Bine i-ai zis!
healthy011008
Postat pe 30 Ianuarie 2010 13:17
Esti o analfabeta, cu tendinta spre tampenie. Daca copiliul ti-e sanatos si ai bani, mergi proasto intr-un spital privat si va fi ok.
Doamne ajuta-ne ca e vai de cultura urmasilor nostrii !
borodimonica
Postat pe 30 Ianuarie 2010 14:26
Eu am nascut in orasul meu nu un copil, ci 3 si am fost foarte multumita, de profesinialismul de care au dat dovada medicii de aici.Si fara nici o frica, si mai era si pe vremea lui Ceausescu.Atunci ar trebui ca toate gravidele din tara asta sa fuga in alte tari, ca vezi draga Doamne, ne mor copii daca nastem aici.Asta e o fandosire.Daca ai bani de aruncat aiurea n-ai decit.
kudika098645
Postat pe 30 Ianuarie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cosmeticele pe timpul sarcinii 3 De la: kudika_10817 6 Iulie 2012 10:46
ce ma fac cu mofturosul 13 De la: dia_luna_sol 18 Noiembrie 2009 10:28
? 2 De la: kudika_1038609 20 Septembrie 2019 08:29
Test de menopauza 6 De la: utad 23 Noiembrie 2010 19:04
Avort spontan 2 De la: ioanabobocea 19 Noiembrie 2009 14:50