Setari Cookie-uri

colonoscopie

Buna! Va rog mult si ugent daca poate cineva sa imi de-a cateva sfaturi pt o colonoscopie ,daca e bine sau nu de facut pt ca am citit ca prezinta multe riscuri .Am bila lenesa, nu dreneaza usor si mereu un gust amar si mi-a fost recomandata colonoscopia. Multumesc
healthy002789
Postat pe 31 Mai 2009 07:11
Joi am facut colonoscopia la Medicala lll. din Cluj.Daca este indicat trebuie facut.Oricum ai nevoie de o internare la un gastroenterolog la un spital.In 3 zile se face analizele din singe,ecografie,colonoscopie-daca este nevoie bineinteles.Eu amulatoriu am facut-eram internat,dar nu am stat la spital numai pt analize.Foarte important sa ai un diagnostic bun.Si eu am ezitat mult si am avut mari emottii,dar nu regret ca am facut.Acum stiu ce problema am si ma tratez,tin un regim adecvat.Iti doresc sanatate si mult curaj!

Postat pe 31 Mai 2009 09:34
sper sa nu fie tarziu pt raspuns.nu e nici un pericol colonoscopia , mai mult este un diagnostic o.k.chiar daca nu e foarte confortabil.sa ne obisnuim sa cerem parerea a cel putin 2 medici iar atunci cand diagnosticl este identic trecem la investigatii.sucees si nu uita pe primul loc este sanatatea
healthy003852
Postat pe 5 Iulie 2009 11:41
pai pentru bila lenesa nu trebuie sa faceti colonoscopie poate endoscopie.
zinna_healthy
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:25
exact nu vad legatura dintre colonoscopie si bila lenesa poate este vb de gastroscopie-endoscopie.
maria1931
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:58
Ai facut colonoscopia? Eu am facut-o de mai multe ori si tin sa te asigur ca nu este atit de greu de suportat, este nemaipomenit daca o faci ca poti exclude boli f grave care pot fi prevenite.Ti se dau niste prafuri pe care le amesteci cu apa si le bei.Epregatirea pt a doua zi cind se efectueaza aceasta investigatie.In general se suporta usor, in ultima parte e putin dureros dar o sa vezi ca te-ai speriat degeaba.Tb. sa ai curaj si sa o faci daca nu ai facut-o pina acum.Astept un raspuns de la tine
stefania2005
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:34
Buna Stefania,
Citeam mesajul tau si am observat ca ai ceva "experienta" referitoare la colonoscopie. Eu sunt din Zalau, si s-ar putea sa am ceva la colon, deoarece simt unele dureri in partea dreapta sub coasta, durere de scurta durata si intensitate scozuta, uneori ca si o intepatura. Mi s-a recomandat sa fac o colonoscopie, iar eu sunt mai fricos de felul meu cand vine vorba de spital, doctori, etc. Te rog sa ma informezi cu cateva detalii referitaore la colonoscopie. Doare? Pregatirea in ce consta? exista riscuri? ce simti mai exact? Cat dureaza? Multumesc mult!
andreizah
Postat pe 9 Noiembrie 2009 14:25
Eu am facot-o de 5 ani, pregatirea consta in a bea 4 litri de lichid "fortrans" din -nainte cu o zi sa se spele intestinele, inainte sa o fac m-a pus sa semnez pt ca sunt riscuri, dar nu te speria nu e cine stie ce, si cine o face e specializat. Eu sunt din cluj si am facut la privat dar acum 5 ani am dat 2.5 mil.Eu am facut-o pentru constipatii, intepaturile tale pot fi de la ficat, sau fiere, mai bine fa-ti analize pt acestea.
protopa
Postat pe 9 Noiembrie 2009 14:31
Merci mult pentru informatii. Am uitat sa precizez ca mi-am mai facut ceva analize acum 2 saptamani (sange, urina, scaun) si intr-adevar am ceva si la ficat, in sensul ca am ficatul gras (steatoza hepatica) dar am fost informat ca de ala asta nu apar dureri, am mai avut un pic colesterolul crescut. In rest totul e OK. Ma gandesc totusi ca se poate sa fie ceva la colon pentru ca am uitat sa mentionez in primul mesaj ca am uneori sangerari in scaun. Nu sunt foarte frecvente, dar observ cam o data pe luna in ultimele doua luni acest lucru pe hartia igienica. Te rog sa mai imi dai sfaturi in legatura cu asta, daca totusi stii ceva, in plus vreau sa stiu daca durereea la colonoscopie e suportabila, sau esti anesteziat, sau sedat?
Multumesc mult!
andreizah
Postat pe 9 Noiembrie 2009 14:48
Iti pot recomanda o colonoscopie imagistica tip computer tomograf, neinvaziva. Eu am factu-o la Hiperdia - s-au dotat cu aparatura de ultima generatie.
okyo
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:55
Atunci pentru linistea ta, sa nu stai in stres poti sa faci o astfel de investigatie, e indicata si e valabila 5 ani. Nu te alarma, poate fi de la hemoroizi sau polipi . Sa cauti un aparat unde in timpul colonoscopiei face si cauterizarea polipilor descoperiti ca sa nu te chinui de 2 ori.Dai un ban dar rezolvi problema.Si eu am patit asa ca tine cu sangele dar am hemoroizi interi la intrare si se mai sparg cateodata. BAFTA SI SANATATE NU TE PANICA, asa eram si eu de speriata de am crezut ca o iau razna, eu nu prea am scaun si nu sunt nici constipata dar s-a distrus flora de la alte tratamente, mai vb
protopa
Postat pe 12 Noiembrie 2009 16:03
Andreizah,
Este adevarat ca tb sa iei cu o seara inainte de a face colonoscopia 2 pliculete de Fortrans pe care le diluiezi cu 2 l de apa potabila.Bei lichidul intre orele 17-18 si a doua zi dimineata intre orele 5-6.
Nu tb sa consumi nimic solid, doar apa, ceai.
Colonoscopia in Buc. si Cluj dupa cite am auzit se face anestezie.Nu stiu unde o faci tu...dar nu este foarte greu de suportat.Cind ajunge colonoscopul la nivelul cecului e mai dureros...Doare putin dar tb s-o suporti ca numai in felul acesta vei afla daca ai sau nu ceva la intestinul gros.Daca eu am facut-o de atitea ori cu siguranta si tu o vei suporta, ai nevoie de un suport moral.Fii optimist si vreau sa-ti spun daca faci internare la zi nu te costa absolut nimic pt ca aceasta investigatie se face pt descoperirea precoce a cancerului de colon.Te rog sa ne tii la curent cu rez.Succes!
stefania2005
Postat pe 12 Noiembrie 2009 17:08
va rog sa lasati frica la o parte si sa va faceti colonoscopia. cu cat mai repede cu atat mai bine. pentru orice eventualitate.
healthy009486
Postat pe 28 Noiembrie 2009 03:31
trebuie sa fac o colonoscopie si moooorrr de frica. In Sibiu se face?? Unde??? Se face anestezie?????
healthy009963
Postat pe 9 Decembrie 2009 21:26
Pot sa te lamuresc in privinta durerii. Depinde foarte mult de la om la om ...unii spun ca simt o senzatie de disconfort in timpul procedurii, altii spun ca urla de durere si ies in patru labe de acolo. Fiecare cu norocul lui...
Anestezia ti se face ....dar sa nu ai asteptari de la ea. Vreau sa spun ca in majoritatea cazurilor din spitalele de stat se face o anestezie care iti da o vaga senzatie de ameteala....si cam atat...adica nu te ajuta deloc...ori ca o faci pe viu ori ca iti baga anestezicul asta in vena tot aia
Mai exista si a al doilea tip, care se poate numi cu adevarat anestezie:adica dormi in timul procedurii, nu simti nimic.Din pacate aceasta anestezie se face mai mult in spitalele particulare.
Sper totusi sa faci parte din norocosii care nu simt o durere atat de mare.
Am o intrebare, daca ai facut colonoscopia sau dupa ce o vei face poti sa mi spui care din cele 2 anestezii ti a facut si daca ai simtit durere?
Vreau sa aflu mai multe despre aceasta analiza de la pers care au mai facut o
cris_tina_healthy
Postat pe 11 Ianuarie 2010 00:06
AM AUZIT CA SE POT FACE DETERMINARI ALE GENEI CARE PRODUCE CANCERUL DE COLON SI RECT.ATI AUZIT DESPRE ASTA SI UNDE S-AR PUTEA FACE?
maria1931
Postat pe 14 Ianuarie 2010 18:21
Buna, si eu am facut colonoscopie acum 2 ani, la clinica particulara Proctomed.Ma mir ca pomeniti despre durere.N-am simtit nimic in afara de rusine, si a durat 4 minute.
dobrita1
Postat pe 29 Ianuarie 2010 08:49
Colonoscopie

Este un lucru pe care nu l-as face niciodata pentru ca reflexologia o face mult mai usor si te poate ajuta la restabilirea sistemului.
Costello
kudika009311
Postat pe 31 Ianuarie 2010 06:39
stai linistita am facuteu colonoscopie nu este nimic dureros
romvalb
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:56
Salut tuturor. Am si eu o problema. De aproximativ 3 saptamani simt ca innebunesc. Conduc extraordinar de mult si de fiecare data cand stau pe scaun am senzatia ca trebuie sa merg la toaleta. Am mers la un ecograv si doamna de acolo mi-a zis ca am intestinele "suparate". Mi-a dat un tratament de o saptamana, l-am urmat dar degeaba. Nu stiu ce sa mai fac. Daca ma puteti ajuta, va rog mult de tot.Multumesc
healthy014240
Postat pe 21 Martie 2010 16:31
De la: Costello, la data 2010-01-31 06:39:18Colonoscopie

Este un lucru pe care nu l-as face niciodata pentru ca reflexologia o face mult mai usor si te poate ajuta la restabilirea sistemului.
Costello
costelusule,ia zi mai doftor de renume mondial,o tumora la nivel de colon cum poate fi descoperita de refexoterapie?nu te intreb de tratare cu reflexoterapie pentru ca nu sunt dovezi clinice.
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Martie 2010 19:46
Daca la clinica Proctomed colonoscopia totala a durat 4 minute atunci e clar cat este de precisa.Ms pt informatie si eu chiar la ei la Cluj vroiam sa merg.Imi inspirau incredere in ceea ce priveste sterilitatea colonoscopului si a ustensileleor ca nu cumva sa mi se spuna ca nu am nici o problema majora la intestine si sa-mi fac praf ficatul cu vreun virus hepatitic agatat pe la clinici.Dar in 4 minute nu aveau cum sa faca o anstezie+colonoscopie.Colonoscopia dureaza in medie 30 de minute-una facuta corect desigur.
maria1931
Postat pe 24 Martie 2010 20:31
La proctomed se face sigmoidoscopie, nu colonoscopie, si se intra cat suporti fara anestezie. Am facut si colonoscopie pe clinicilor (cluj) fara anestezie, la cec era mai dureros. Si eu am dureri dreapta in zona apendicelui, dar tot nu m-am lamurit de la ce....
begye
Postat pe 7 Mai 2010 00:10
eu mi-am facut colonoscopie virtuala in urma cu 2 luni si jumatate la centrul medical academica.am fost foarte speriata insa totul a trecut cu bine,a durat foarte putin,in jur de 3-4 minute si este si forte usor de suportat,in plus medicii s-au comportat ireprosabil.cu totii fugim de clinicile particulare deoarece ne este frica de preturile ridicate insa mai bine dai un ban dar macar esti sigur ca ai parte de in tratament exemplar si ca nu isi va uita nimeni vreun instrument in tine.puteti merge la orice clinica insa eu am fost foarte multumita de clinica medicala academica. http://www.academica-medical.ro/servicii-Imagistica_26_pagina3-Imagistic%C4%83-Tomografie-computerizat%C4%83-CT multa sanatate!
hereiam
Postat pe 22 Iunie 2010 17:12
hereiam,

Mai auzisem de centrul medical academica dar nu m-am incumetat. Am sunat acum si m-am interesat. Pretul mi s-a parut comparabil cu preturile practicate de celelalte clinici in care as intra asa ca mi-am facut o programare. Multumesc de link 10x
teodhor
Postat pe 22 Iunie 2010 17:41
centrul medical academica e la bucuresti?presupun ca da.imi spune-ti va rog si mie cat costa acolo ca la proctomed e 40 de milioane si foarte sincer spun ca nu am acesti bani.am incrdere in clinicile particulare pentru ca trebuie sa-si pastreze reputaia ca sa aiba clienti si fara discutie ti se vorbeste frumos ceea ce pentru un om bolnav inseamna enorm.la stat platesti ca doar tot platesti si ti se vorbeste ca unui gunoi.dar cum spuneam daca costa 40 de mil. nu am bani de clinici particulare.....asta e.
maria1931
Postat pe 24 Iunie 2010 08:43
Maria, sper ca ti-ai facut pana acum colonoscopia si ca bunul Dumnezeu te-a ajutat si totul e ok, insa daca nu ti-ai facut-o pot sa-ti spun ca aici la noi la Cluj, la cabinetul dr. Tantau este 400 colonoscopia totala +150 anestezia+80 biopsia (daca este cazul). Eu doar azi ma duc la ei si va voi impartasi tuturor cum a fost sau cat de dureros sau nedureros a fost . Cat despre Proctomed Cluj, este cumplit de urat ca trebuie sa-i vorbesc de rau dar..............eu am facut o "colonoscopie partiala"-este chiar exprimarea doamnei doctor care mi-a facut trimiterea si era tot de la ei din clinica, cand de fapt mi-a facut o rectosigmoidoscopie, dar de platit am platit 280 lei. Adica, te induc in eroare cand spun colonoscopie, asa cum bine ai sesizat si tu, ce i-a facut Dobritei a fost doar o sigmoidoscopie, nu m-a informat ca poate fi dureroasa, iar cand am cerut mai multe detalii inainte de a semna acordul investigatiei, doctorul a fost teribil de iritat cand am amintit de faptul ca e posibil sa existe accidente si perforatii ale intestinului. La sfarsitul celor 3-4 minute, am fost lasata singura in baie, si asistenta si doctorul au parasit cabinetul, putea sa-mi fie rau, dar asta e. L-am asteptat pe coridor si cand l-am intrebat unde sa ma duc pt. o colonoscopie totala, mi-a raspuns foarte ironic "la noi la spitalul de stat, sau la un alt cabinet particular unde fac si anestezii". E o nemernicie asta, nu crezi? sa-ti ia banii pentru nimic si oricum majoritatea doctorilor stiu ca este ft. dureros, si mai stiu ca doar 2 din 10 pacienti pot rezista fara anestezie. Am sa-ti scriu cum a fost.
kudika336823
Postat pe 6 Decembrie 2010 12:58
daca te doare dupa ce faci efort(ex carat ceva mai greu) e posibilsi sa ai spina bifida
kudika_15743
Postat pe 28 Septembrie 2012 20:30
Chiar astazi am insotit pe cineva foarte apropiat mie sa isi faca o colonoscopie la spitalul municipal si, eu personal am ramas cu un gust amar. In primul rand ca doctorul nu i-a dat suficiente indicatii referitor la procesul de pregatire pt procedura, doar i-a intins 10 pastile de dulcolax spunandu-i ca trebuie sa ia o data 5 iar dupa 2 ore restul de 5 pastile, si ca trebuie sa nu manance doar sa bea lichide(am inteles de undeva de aici ca doar din cele clare-lucru nementionat de doctor).Pentru ea durerea in timpul colonoscopiei a fost groaznica, poate nu suporta durearea atat de bine, insa am auzit-o de afara vaitandu-se,. Si asta pentru ca stimabilul domn doctor nici macar NU s-a deranjat sa spuna ca exista si varianta sedarii au a anesteziei, adica procedura a fost facuta fara nimic pt durere, si cand ea incerca se vaite de durere i-a spus pur si simplu sa se abtina ca e om in toata firea si nu a murit nimeni dintr-atata lucru. Mda, eu personal cred ca ar fi de folos daca inaintea procedurii fiecare doctor si-ar rupe cateva minute din timpul pretios pentru a sta de vorba cu pacientul si a-i da toate detaliile necesare, nu cred ca ar fi durat f mult daca i s-ar fi explicat ca exista varianta cu anestezie si cea fara, dar...traim in romania, daca nu arunci cu bani, nu te vede nimeni.
kudika_18601
Postat pe 17 Octombrie 2012 13:45
De la: kudika_18601, la data 2012-10-17 13:45:54Chiar astazi am insotit pe cineva foarte apropiat mie sa isi faca o colonoscopie la spitalul municipal si, eu personal am ramas cu un gust amar. In primul rand ca doctorul nu i-a dat suficiente indicatii referitor la procesul de pregatire pt procedura, doar i-a intins 10 pastile de dulcolax spunandu-i ca trebuie sa ia o data 5 iar dupa 2 ore restul de 5 pastile, si ca trebuie sa nu manance doar sa bea lichide(am inteles de undeva de aici ca doar din cele clare-lucru nementionat de doctor).............


Intr-adevar,examenul colonoscopic necesita o pregatire anterioara investigatiei,in scopul golirii intestinelor,prin administrare de purgative si se poate efectua sub efectul anesteziei generale,ceea ce duce ,atat la eliminarea disconfortului fizic al pacientului,cat si la o buna observare a interiorului intestinelor pacientului si o evaluare corecta,in scopul unei diagnosticari veridice.Toate acestea intrau in atributiile medicului,in scopul unei bune colaborari intre medic si bolnav.
kudika_15804
Postat pe 17 Octombrie 2012 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce ar putea fi ... 2 De la: uliu 8 Iulie 2011 13:53
ARSURILE STOMACALE 1 De la: traiant 13 Ianuarie 2009 11:36
Te jenezi cand vezi ce sanii mici ai? 7 De la: kudika226898 3 Septembrie 2010 16:32
inscriu reprezentanti life care 1 De la: ana75 17 Septembrie 2009 10:58
inchiderea porilor 15 De la: kudika065705 15 Februarie 2016 15:10