Setari Cookie-uri

Anemia

Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!
Doina37
Postat pe 19 Februarie 2014 11:42
Buna.Sursele de fier sunt:carnea rosie,ficatul,pestele,oul,leguminoasele(fasole,mazare,linte,soia),semintele(nuci,alune,susan),zarzavaturile cu frunze verzi(broccoli,spanac,patrunjel) si cerealele integrale.Daca este mofturoasa incearca sa ii maschezi aceste alimente sub forma de pateute si placinte.Pestele este foarte bun facut la cuptor invelit in hartie de copt,fara ulei fara nimic.Iese demential.Fetita mea il adora.Cereale banuiesc,ca mananca dimineata...Broccoli eu il fac la cuptor langa niste carnita,morcovi si cartofi si fata mea il iubeste pentru ca arata frumos...
nykky
Postat pe 19 Februarie 2014 12:56
De la: Doina37, la data 2014-02-19 11:42:38Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!


Nu mai bine il intrebi pe medicul pediatru lucrurile astea?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Februarie 2014 15:43
Buna! Multumesc frumos! O sa incerc ce mi-ai sugerat ..sper sa gasesc ceva care sa-i placa!:) Fetita ta cati ani are? Cat de des ii faci analizele de sange?
Doina37
Postat pe 21 Februarie 2014 12:51
De la: nykky, la data 2014-02-19 12:56:41Buna.Sursele de fier sunt:carnea rosie,ficatul,pestele,oul,leguminoasele(fasole,mazare,linte,soia),semintele(nuci,alune,susan),zarzavaturile cu frunze verzi(broccoli,spanac,patrunjel) si cerealele integrale.Daca este mofturoasa incearca sa ii maschezi aceste alimente sub forma de pateute si placinte.Pestele este foarte bun facut la cuptor invelit in hartie de copt,fara ulei fara nimic.Iese demential.Fetita mea il adora.Cereale banuiesc,ca mananca dimineata...Broccoli eu il fac la cuptor langa niste carnita,morcovi si cartofi si fata mea il iubeste pentru ca arata frumos...



Buna! Multumesc frumos! O sa incerc ce mi-ai sugerat ..sper sa gasesc ceva care sa-i placa!:) Fetita ta cati ani are? Cat de des ii faci analizele de sange?
Doina37
Postat pe 21 Februarie 2014 12:52
De la: Viorica_Ecaterina, la data 2014-02-20 15:43:49
De la: Doina37, la data 2014-02-19 11:42:38Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!


Nu mai bine il intrebi pe medicul pediatru lucrurile astea?


Pe el ma bazam, dar zilele acestea a fost plecat din oras.
Doina37
Postat pe 21 Februarie 2014 12:54
De la: Doina37, la data 2014-02-19 11:42:38Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!



In primul rand,"Anemia feripriva" se diagnosticheaza pe baza rezultatelor obtinute in urma analizelor de sange recoltat de la persoana in cauza!!
Aceasta forma de anemie se trateaza prin cura de Fier sub diversele forme de prezentare,impreuna cu Vitamina "C",la care se adauga alimentatia adecvata,bogata in alimente,care au continut ridicat de Fier!!!Ficatul,carnea rosie,acestea sunt recomandate in dieta bolnavului!!Uleiul de Catina este recomandat in aceasta forma de anemie!!Solicita parerea medicului PEDIATRU
kudika_15804
Postat pe 21 Februarie 2014 13:14

In primul rand,"Anemia feripriva" se diagnosticheaza pe baza rezultatelor obtinute in urma analizelor de sange recoltat de la persoana in cauza!!
Aceasta forma de anemie se trateaza prin cura de Fier sub diversele forme de prezentare,impreuna cu Vitamina "C",la care se adauga alimentatia adecvata,bogata in alimente,care au continut ridicat de Fier!!!Ficatul,carnea rosie,acestea sunt recomandate in dieta bolnavului!!Uleiul de Catina este recomandat in aceasta forma de anemie!!Solicita parerea medicului PEDIATRU[/quote]


Multumesc frumos! O sa-i fac analizele cat de curand ca sa ma lamuresc.
Doina37
Postat pe 27 Februarie 2014 13:29
De la: Doina37, la data 2014-02-19 11:42:38Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!
da,aici e boala mea...de la medicul de fam.mi s/a dat ferogradumed,pastile...si mi/am revenit chiar f bine/////sa mananc.ficat,spanac,stevie///ca tot e primavara
NEGRUTTTT
Postat pe 27 Februarie 2014 13:39
Doina nu te speria,asa sunt in general copiii....baiatul meu era asa de slab ca nu mai stiam la ce dct sa mai merg cu el,....acum este ca un urs,ma refer ca este inalt nu si gras,avea momente cand manca dar numai ce voia el!
Titanika
Postat pe 27 Februarie 2014 13:39
Buna ziua.In anemie ste recomandata o dieta in care sa predomine alimentele cu un continut bogat in fier si vitamina C, germeni de grau, cereale integrale, legume(spanac, brocoli, varza de Bruxele, sfecla rosie, morcovi, ridichi,avocado,urzici, mazare, naut, tomate, ardei), ciuperci(pleurotus), fructe(banane, citric, zmeura, caise, pepene rosu), oleaginoase(alune, seminte de floarea soarelui si de dovleac, nuci, arahide, fistic, caju), galbenus de ou, alge, produse apicole(polen, pastura, miere), uleiuri vegetale presate la rece.Se recomanda sucul proaspat de mere, morcovi, sfecla rosie, cate 200ml, alternativ cu sucul de citrice 200 ml.Evitati consumul de alimente rainate care spoliaza organismul de saruri munerale si vitamine, alimentele procesate si conservate, dulciurile si produsele de patiserie, zaharul alb se inlocuieste cu miere sau zahar brun, consumul de bauturi carbogazoase, alcool, cafea.Se recomana administrarea cu prudenta a suplimentelor alimentare ce contin calciu deoarece scad absorbtia fierului.Dintre remediile naturale va recomand Spirulina cu urzica, 1 capsula de 2-3 ori pe zi si capsulele Goji, afine si catina, 1 capsula de 2-3 ori pe zi cu 30 minute inainte de masa, in cure de 2-3 luni.Multa sanatate!
kudika_15604
Postat pe 4 Martie 2014 15:05
De la: Doina37, la data 2014-02-19 11:42:38Buna! Fetita mea de 9 ani este cam mofturoasa si este greu sa o conving sa manance carne sau peste. Acum ma gandesc daca cumva nu are lipsa de fier, mai ales ca am citit zilele acestea si acest articol (http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~pediatrie/32220/anemia-feripriva-cea-mai-frecventa-deficienta-nutritionala-intalnita-la-copiii-din-romania.html ) Nu prea stiu ce as putea sa-i dau de mancare ca sa ma asigur ca are suficient fier. Va rog, un sfat! Multumesc!

analize ai facut fetitei?sau doar banuiesti lipsa fierului?parerea mea este sa discuti aceste aspecte cu medicul de familie ,el mai departe te poate trimite catre analize .Nu e ok sa dati suplimente copiilor asa dupa ureche.
piscotica
Postat pe 4 Martie 2014 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doctor ginecolog 9 De la: healthy015284 21 Aprilie 2010 17:10
Mierea sau zaharul? 40 De la: lilian77 12 Decembrie 2013 11:18
SLABIRE PRIN OPERATIE? 13 De la: kudika50ani 11 Mai 2016 19:16
Sanatatea se pastreaza si in sezonul rece printr-o cura de reflexologie! 2 De la: kudika_11875 31 Ianuarie 2013 21:39
Tiroida Hashimoto se poate vindeca? 49 De la: nataroman 2 Mai 2019 14:53