Setari Cookie-uri

Coacerea degetelor mari de la picioare

De o luna si ceva de zile imi coace degetul mare la picior langa unghie , si nu stiu ce sa fac , nu vreau sa merg la doctor pt. ca o sa imi taie din deget , imi poate spune cineva ce sa fac?
healthy002806
Postat pe 2 Iunie 2009 13:01
eu iti recomand sa mergi la un medic, poate vei incerca sa tratezi infectia, intre timp ai putea lua de la farmacie BANEOCIN pulbere pe care sa o aplici in locul cu pricina.
mathildeis
Postat pe 18 Iunie 2009 03:31
Si mie mi se intampla inainte din cauza ca imi crestea coltul unghiei in carne...prima data nu stiam ce se imtampla, dar m`am "operat" singura cu un obiect ascutit din trusa de unghii(nu stiu cum se numeste) si cand l`am scos si l`am taiat a inceput sa se vindece.
Nu`ti recomand sa faci ca mine pt. ca e dureros si cine stie ce poti pati...mai bine du`te la medic(stai linistita nu`ti taie degetul ;)))

Eu de atunci imi tai unghia foarte mica pt a nu mai creste in carne :(
b3_inlove
Postat pe 27 Iunie 2009 16:06
multumesc, mult pt. sfat , dar acum cred ca e mai bine, asa am facut si eu am taiat unghile , adica colturile unghilor mai din adanc , si a inceput sa se vindece , nu vreau sa merg la doctor, ca o sa imi taie din carne , si nu vreau , ca este foarte dureros , eu sper sa nu se mai infecteze , sau sa coaca
multumesc oricum.
healthy002806
Postat pe 2 Iulie 2009 22:28
ai grija de tine :)
b3_inlove
Postat pe 3 Iulie 2009 15:04
Ei bine..am patit si eu asta..din pacate la mine nu a dat rezultate taierea unghiilor..a trebuit sa imi smulga unghiile din carne...
imi aduc aminte ca foloseam crema de nitrat de argint sau cam asa ceva ..preparata in farmacii
Dea03
Postat pe 7 Iulie 2009 00:29
Buna!Acelasi lucru a patit si mama mea in urma cu cativa ani. A incercat cam tot ce era posibil dar fara rezultat. A fost sfatuita de o batrana sa mestece foarte bine miez de paine cu zahar pana ce din amestecul paine - saliva - zahar rezulta o pasta. Aceasta pasta a pus'o la degete seara si le'a bandajat.Dimineatza facea alta pasta si se bandaja.Vei vedea efectele chiar de la prima aplicare.Este nevoie de 2-3 zile pana la vindecare completa.Multa bafta si insanatosire grabnica.Pupici!
doareu_healthy
Postat pe 27 August 2009 21:22
multumesc pt. sfat , o sa fac ce ai scris tu acolo, ca se pare ca nu vrea sa imi treca , cred ca am infectie acolo, nu mai stiu ce sa fac , si nu vreau sa merg la doctor , ca a fost o prietena de a mea , nu demult si i-a taiat unghia de tot , nu mai are unghie deloc, si sa va spun adevarul , cam aproape o luna avea dureri cumplite .
healthy002806
Postat pe 29 August 2009 00:18
De la: healthy002806, la data 2009-06-02 13:01:05De o luna si ceva de zile imi coace degetul mare la picior langa unghie , si nu stiu ce sa fac , nu vreau sa merg la doctor pt. ca o sa imi taie din deget , imi poate spune cineva ce sa fac?

A patit-o si sora mea,apoi eu,infectia se muta de la un deget la altul si uite cum am scapat si inca foarte rapid.Iei o foaie de ziar(alb-negru iar foaia sa fie de tip vechi)ii dai foc si amesteci hartia arsa cu tinctura de propolis,te dai seara(zilnic) si pui soseta.Eu am scapat de infectie dupa o saptamana,bafta!
dania67
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:43
daca ti-a dat flucovim inseamna ca ai dezvoltat o ciuperca.

ah si unghiile nu trebuie sa fie moi.
cand doare e si vina pantofilor stramti, cu toc purtati in fiecare zi pe caldura si cu unghia netaiata.
eleain
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:36
Acest tip de infectie, numita "panaritiu" are ca motiv, de obicei, faptul ca, atunci cand ne taiem unghiile, nu reusim foarte bine sa scoatem colturile sau ne ranim. Daca ati umblat la unghie, imediat dezinfectati cu apa oxigenata, care se gaseste gata preparata la farmacie sau o puteti prepara dizolvand o tableta de Perogen (tot de la farmacie), in putina apa. Apoi puneti pe locul respectiv, incercand sa introduceti cat mai adanc in rana, praf de antibiotic pe care il obtineti desfacand o capsula din aceea care se inghite. Eu, de exemplu, am o capsula ramasa de cand am luat o data tratament si o pastrez special pentru unghii... Daca nu aveti antibiotic, puteti incerca sa puneti o bucatica de usturoi zdrobit. Va bandajati si va incaltati cu ceva comod. Operatiunea se repeta pana la vindecare.
Daca degetul este deja infectat, este bine sa il tineti in apa fierbinte (puneti dusul si lasati apa sa curga pe deget cat suportati de fierbinte), apoi incercati sa stoarceti cat puteti puroiul, turnand mereu apa oxigenata. Apoi aplicati antibioticul si bandajul.
Si mie imi este groaza sa merg la medic in situatii din acestea, tot de teama ca mi-ar smulge unghia, de aceea am grija sa ma tratez imediat ce apare un disconfort cat de mic.
Daca totusi infectia se agraveaza, in loc sa se retraga, va sfatuiesc sa nu stati asa si sa mergeti la medic pentru a evita complicatiile!
Dianne_t8
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:29
Incearca cu un spray cu apa de mare.Contine minerale si poate avea efect astringent si ajuta la inchiderea ranii.Poarta intodeauna ciorapi din bumbac si incaltaminte care sa nu fie stramta.
stefanbucur_05
Postat pe 15 Octombrie 2009 12:07
Am sa incerc si cu apa de mare , dar mi-am bagat picioarlele in apa cu sare de mare , dar nu a avut nici un efect, acum deocamdata nu ami coace , dar ma doare cand ating cu ele de ceva , nu mai stiu ce sa mai fac , ma doare enorm , am fost la doctor dermatolog si mi-a zis ca rebuie sa las unghile sa cresca , pana o sa iasa in afara , dar nu stiu cum o sa se intample asta , ca doare , si mi-e fica ca sa nu o sa coaca dinou.
healthy002806
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:13
Incearca Curanail,este un lac care se aplica pe unghia bolnava si are rezultate bune : http://www.chemistdirect.co.uk/curanail-5-nail-lacquer-amorolfine-treatm ent_1_2703.html sau daca vrei tratament naturist incearca asta : http://www.chemistdirect.co.uk/profoot-vitanail---natural-nail-fungal-tr eatment_1_39425.html .
infacol
Postat pe 31 Octombrie 2009 09:32
Am fost la doctor , si mi-a dat o crema sa pun acolo , dar nu prea ma ajuta cu nimic , mie nu imi coace unghia, defapt unghia nu are nimic este perfect sanatoasa, langa unghie imi coace carnea , adevarul ca nu mai stiu ce sa fac , toata ziua scot de acolo materie , un puroi alb , tot ce mia spus doctorita e sa scot unghia afara din carne , dar nu stiu cum , ca de cate ori incerc se rupe .
healthy002806
Postat pe 31 Octombrie 2009 23:58
De la: healthy002806, la data 2009-10-31 23:58:55Am fost la doctor , si mi-a dat o crema sa pun acolo , dar nu prea ma ajuta cu nimic , mie nu imi coace unghia, defapt unghia nu are nimic este perfect sanatoasa, langa unghie imi coace carnea , adevarul ca nu mai stiu ce sa fac , toata ziua scot de acolo materie , un puroi alb , tot ce mia spus doctorita e sa scot unghia afara din carne , dar nu stiu cum , ca de cate ori incerc se rupe .


Nu trebuie decat sa astepti ca acele colturi pe care zici ca le-ai taiat adanc sa creasca pana ajung la acelasi nivel cu unghia. Colturile nu trebuie taiate. Unghia trebuie taiata DREPT si doar putin pilita la colturi, altfel acele colturi " sapa" adanc in carne provocand acel panaritiu. Si cum tu umbi mereu acolo fara sa faci tratament cu antibiotic nu faci decat sa "zgandari" infectia. Desfa o capsula de ampicilina si pune praful din ea peste locul infectat, nu inainte insa de a baga degetul in apa cat poti tu de fierbinte ca acel sac cu infectie cand il storci sa iasa usor, fara a umbla cu ustensile. Pune praful, dupa care inveleste degetul in fasa STERILA si pune leucoplast.
Repeta pana cand scapi de problema.
Sanatate.
kukla
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:55
o sa incerc , sa fac asa , mersi
healthy002806
Postat pe 14 Noiembrie 2009 15:06
sotul meu a avut ceva asemenator; vorbind cu farmacista mi-a recomandat Asocilin, un unguent veterinar cu antibiotic foarte eficace. Dupa ce a stat cu piciorul in apa fierbinte, stors puroiul....... i-am aplicat putin asocilin. In 2 zile nu mai avea nimic. Procedeul l-am repetat de 3 ori. Daca nu reusesti sa iti tai singur coltul, roaga pe cineva.

Bafta multa si sanatate!
florystoianovici
Postat pe 29 Noiembrie 2009 08:07
De la: healthy002806, la data 2009-08-29 00:18:20multumesc pt. sfat , o sa fac ce ai scris tu acolo, ca se pare ca nu vrea sa imi treca , cred ca am infectie acolo, nu mai stiu ce sa fac , si nu vreau sa merg la doctor , ca a fost o prietena de a mea , nu demult si i-a taiat unghia de tot , nu mai are unghie deloc, si sa va spun adevarul , cam aproape o luna avea dureri cumplite .


eu zic sa ajungi la medic... nu iti taie degetele, ci doar scoate infectia. daca amani, infectia poate ajunge pana la os, si atunci chiar exista riscuri foarte mari.. mergi la medic, poate face si o analiza a microbului care a produs puroiul si vei sti si cu ce sa o tratezi. nu sunt impotriva tratamentelor din plante, dimpotriva, dar uneori numai plantele nu ajuta, se intampla asta cand amani si e infectia prea mare.
camiflorea
Postat pe 29 Noiembrie 2009 08:33
De la: camiflorea, la data 2009-11-29 08:33:17
De la: healthy002806, la data 2009-08-29 00:18:20multumesc pt. sfat , o sa fac ce ai scris tu acolo, ca se pare ca nu vrea sa imi treca , cred ca am infectie acolo, nu mai stiu ce sa fac , si nu vreau sa merg la doctor , ca a fost o prietena de a mea , nu demult si i-a taiat unghia de tot , nu mai are unghie deloc, si sa va spun adevarul , cam aproape o luna avea dureri cumplite .


eu zic sa ajungi la medic... nu iti taie degetele, ci doar scoate infectia. daca amani, infectia poate ajunge pana la os, si atunci chiar exista riscuri foarte mari.. mergi la medic, poate face si o analiza a microbului care a produs puroiul si vei sti si cu ce sa o tratezi. nu sunt impotriva tratamentelor din plante, dimpotriva, dar uneori numai plantele nu ajuta, se intampla asta cand amani si e infectia prea mare.


Cel mai eficient si simplu remediu total la probleme de acest gen (si nu numai!), si la preturi foarte mici, la indemana oricui, oricat de lipsit de posibilitati economice ar fi, il veti gasi in cartea "Sanatate din farmacia Domnului" scrisa de Maria Treben, care de regula se gaseste de vanzare la toate magazinele Plafar din tara. Cartea costa in jur de 28o RON dar merita banii; Eu o consider "mai comoara decat orice comoara"... O am si am si pus in aplicatie multe din invatamintele cuprinse in ea. Au functionat la maxim.
Terra_Mater
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:19
Incearca un leac babesc ( lapte dulce cu cateva picaturi de otet intr-un pahar-seara inainte de culcare inmoi un tampon de vata si invelesti degetul il pansezi nu strans -vata sa fie bine imbibata cu acea solutie -sa vezi ca va da rezultate )cand eram copii ne trata bunic, de regula la degetele de la maini faceam puroi ca rupeam pielita adanc, ar mai fi un leac(rosie foarte coapta o pui in jurul degetului si pansezi-dar cum rosiile se gasesc acum doar in supermarket nu cred ca sunt foarte bune)
Dar ar fi bine sa mergi si la un control -si fii atent sa nu ai diabet cumva.

Toate cele bune.
sweetmarylin
Postat pe 29 Noiembrie 2009 21:37
Nu mai cauta solutii pe forumuri.. Poti suferi de picior diabetic si este grav. Sper ca ai fost la medic.
girl_interrupted
Postat pe 27 Decembrie 2009 18:04
Buna ziua,

Am si eu o problema cu degetul mic de la picior,nu se vede nimic in exterior,dar linga unghie,in colt am de cand lumea,un pic de unghie,ca o prelungire a unghiei propriu zise,de anu trecut ma doare ca nu ma pot atinge;am fost la doctor,zice sa o tai f scurt si sa pilesc prelungirea,care de fapt ma doare;asa am facut,a fost mai bine,dar cum unghia creste,a crescut si unghia micuta care ma doare,am refacut tot scenariul,dar degeaba,ma doare,ma doare,dar in exterior nu se vede nimic,ce sa fac?Ce ma sfatuiti,poate cineva a avut asa ceva,va rog din suflet,nu m as duce sa mi taie degetul!
Va multumesc pt raspunsuri si o zi frumoasa cu sanatate!
Corina
corina54
Postat pe 4 Octombrie 2011 15:40
De la: corina54, la data 2011-10-04 15:40:00Buna ziua,

Am si eu o problema cu degetul mic de la picior,nu se vede nimic in exterior,dar linga unghie,in colt am de cand lumea,un pic de unghie,ca o prelungire a unghiei propriu zise,de anu trecut ma doare ca nu ma pot atinge;am fost la doctor,zice sa o tai f scurt si sa pilesc prelungirea,care de fapt ma doare;asa am facut,a fost mai bine,dar cum unghia creste,a crescut si unghia micuta care ma doare,am refacut tot scenariul,dar degeaba,ma doare,ma doare,dar in exterior nu se vede nimic,ce sa fac?Ce ma sfatuiti,poate cineva a avut asa ceva,va rog din suflet,nu m as duce sa mi taie degetul!
Va multumesc pt raspunsuri si o zi frumoasa cu sanatate!
Corina



Nu este vorba de a ti se taia degetul mic!Ti-a crescut inca o unghiuta,aceasta fiind in legatura cu vreunul din nervii extremitatilor.Poti merge la un medic chirurg pentr u un consult!Se poate extrage portiunea crescuta pe langa unghia propriuzisa,nu implica nicio durere,caci procedura respectiva se aplica sub anestezie locala!Sau se poate extrage unghia total si stai linistia caci,aceasta va creste la loc,fara probleme!Consulta medicul indicat!Aceasta problema poate aparea din cauza portului de incaltaminte neadecvata!
RAINBOWLADY
Postat pe 4 Octombrie 2011 16:22
Buna,ma numesc Raluca
Mi sa intamplat acelasi lucru!
Ar fii bine sa te duci la un medic deoarece asa am facut si eu ma refer ca nu am vrut sa ma duc la doctor
iar rana mi sa inrautatit am vb cu medicul si a spus ca este nevoie de o operatie
e nasol deoarece am doar 11 ani
daca ma duceam mai repede a zis ca mi-ar fii dat o crema sau o reteta ca sa se vindece
ai putea merge la farmacie si sa iti iei o crema pentru a strange rana daca se inrautateste e de rau
a da... si inca un sfat inainte sa dai cu crema Spalate pe picioare,Stergete bn cu prosopul,DA ti cu apa care dezinfecteaza iar pe urma da-te cu crema si incearca sa stai mai mult timp cu piciorul liber, poarta sosete curate... si ai grija de tn
kudika484018
Postat pe 10 Decembrie 2011 21:49
Buna ma numesc Raluca si vreau si eu sfat cv....eu de vreo 3 ani tot am in fectie la deget...am avut la incaput colt dar am reusit sa il scot insa nu imi trece deloc infectia....mi.e foarte frica sa ma duc la doctor dar la ce durere am cateodata trebuie sa ma duc....akm cateva zile mi.a aparut si la celalalt deget...am scos coltu dar nimic ...
Nu jtiu ce sa fac....
kudika_34483
Postat pe 3 Mai 2013 08:01
De la: kudika_34483, la data 2013-05-03 08:01:05Buna ma numesc Raluca si vreau si eu sfat cv....eu de vreo 3 ani tot am in fectie la deget...am avut la incaput colt dar am reusit sa il scot insa nu imi trece deloc infectia....mi.e foarte frica sa ma duc la doctor dar la ce durere am cateodata trebuie sa ma duc....akm cateva zile mi.a aparut si la celalalt deget...am scos coltu dar nimic ...
Nu jtiu ce sa fac....


Vrei sa ti se extinda infectia, vrei sa dai in septicemie? Nu? Atunci du-te la medic. Probabil ca-ti va curata rana si-ti va prescrie un antibiotic.
kudika_32792
Postat pe 3 Mai 2013 08:04
Sper ca esti cu vaccinul antitetanos la zi.
kudika_32792
Postat pe 3 Mai 2013 08:05
De la: kudika_34483, la data 2013-05-03 08:01:05Buna ma numesc Raluca si vreau si eu sfat cv....eu de vreo 3 ani tot am in fectie la deget...am avut la incaput colt dar am reusit sa il scot insa nu imi trece deloc infectia....mi.e foarte frica sa ma duc la doctor dar la ce durere am cateodata trebuie sa ma duc....akm cateva zile mi.a aparut si la celalalt deget...am scos coltu dar nimic ...
Nu jtiu ce sa fac....



Infectie in sange,localizata la nivelul degetelor picioarelor!!!!Ce se poate face??Recoltare din zona afectata si efectuarea de analiza insotita de antibiograma!!!Se poate chiureta chirurgical,dar fara eliminarea infectiei ,este doar o solutie temporara!!!!Se trateaza cu antibiotice administrate pe cale orala!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Mai 2013 10:16
copilul meu de 12 ani a avut puroi din sep 2013pina acum,am tot incercat cu multe tratmet,am bagat piciorul in apa fierbinte cit a suporta si dimineata si seara dupa care i-am tot dat cu rivanol,betadina,banocin,triplu antibiotic pe care mi l-a trimis cineva din afara ,initial am incercat cu varza zdrobita cu ceapa coapt,zeama aloe dar probabil infectia era undeva in carne,unde era si coltul de unghie crescut pe care am reusit sa il scot zilele acestea pentru ca ma tot ma uit pe internet in speranta sa nu ajung la doctor si sa-i scoata unghia va spun ca de aseara i-am dat de cap,am ajuns la farmacie unde i-am povestit farmacistului respectiv si mi- sugerat sa mai incerc totusi cu praful de oxacilina din capsula sa presar pina se usuca locul care supureaza pentru ca dinsul a avut o problema cu un furuncul si asa ia dat de cap,asa ca de aseara pina la prinz
s-a retras mai mult de jumatate din punga aceea de infectie :
kudika_950618
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceptionale 234 De la: aiai 8 Martie 2011 20:31
KAMAIANY 1 De la: alessia 2 Octombrie 2009 10:36
candida bucala 11 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:08
amenoree primara 54 De la: dorina27 10 Decembrie 2010 08:27
APARAT REVOLUTIONAR- NEINVAZIV 1 De la: healthy006304 27 Aprilie 2010 18:12