Setari Cookie-uri

Buna ziua as dori niste informatzii despre un remediu minune al parului!

Stiti de gazul care se dadea mamaia pe vremuri pe cap? Se mai numea si gaz de lampa! Cind eram adolescenta, pot sa va spun ca aveam un par oribil: firele subtziri, imi si cadea foarte mult, de aceea aveam un par foarte rar, fara pic de stralucire si vitalitate, in plus imi crestea si foarte greu! Dar am inceput sa ma dau cu gazul asta natural pe par, il aplicam in cantitate mica,kit era necesara ptr intidere / aplicare pe par, deoarece sa nu se scurga pe alaturi, ca altfel imi facea rani, dupa care imi acopeream capul, cu un batic si stateam cu gazu acesta pina a -2- a zi, dupa care ma spalam cu sampon de urzica (se numea Zefir)!
Pot spune ca dupa un timp, cit facusem aceasta cura cu gaz, mi-a facut un par atit de frumos, ku toate ca are un miros puternik gazul acesta natural, sau gaz de lampa ii mai spune, am avut un par de invidiat, toata lumea care m-au stiut cu un par nasol, s-au mirat ce i-am facut parului meu de arata asa de bine si, ca de ce e atit de frumos, pina si frizeritzele de la coafor se minunau si se mirau de parul meu cit de frumos il aveam si tot ma sfatuiau ca nu merita sa mi-l tund ca e prea frumos! Dar cind au aflat colegele mele de liceu ca ma dadeam ku gaz, ma luase intr-un kip de ris astfel: - " A, tu ai paduki, deea te dai cu gaz, nu ca sa itzi faca paru asa de frumos!"
Pur si simplu am trecut cu vederea peste toate astea, ca n-am vrut sa ma uit in gura lumii, desi invidia e mare si am mers mai departe, mi-am vazut de ale mele, lasid pe fiecare sa "vorbeasca in limba lui / ei"!
Am incercat sa mai caut gazul acesta minune, dar spre nefericirea mea nu mai exista, cum era o data, pur si simplu nu stiu de la cine sa-l mai cumpar, la fel si acest sampon, tot minune de urzica Zefir, care i-au bagat acum tot felu de prostii!
Nimik nu mai e in ziua de azi ca pe vremuri fara alte timpenii, plus ca nu-s naturale, mai sunt si skumpe pe deasupra si, cu tot felu se substantze nocive organismului nostru!
Unde oare l-as mai putea gasi oare?
Am intzeles ca se gaseste la unele benzinarii gaz, dar nu mai are aceleasi proprietatzi, aceeasi calitate ca pe vremuri, i-au adaugat tot felu de chimicale in el si nu mai zic...!
Daca stitzi de unde pot gasi acest gaz, va rog din suflet sa ma anuntzatzi, kiar sunt dornika sa-l cumpar, kiar si-n cantitatzi mai mari!
Multzi pupici, va doresc o zi cit mai frumoasa si astept cu nerabdare concluziile / parerile D-STRA,VA multzumesk, numai bine!
kamyvaly
Postat pe 12 Iunie 2009 08:35
Il gasesti acolo unde-ai invatat sa scrii si sa te "ecsprimi"... parol! Cre' ca acolo nici electrificarea n-a sosit, asa ca gasesti lampi... te duci pe-nserat, vezi unde arde lampa-n casa, astepti s-o stinga, intri si-o iei si... 'tulai, Doamne, sa nu te prinda aia ca le-ai furat frumusetea parului!
Iar daca vrei totusi gaz lampant, in zonele cu rafinarii gasesti sigur... in afara zonelor unde ti-am spus mai sus sa te duci...
Oricum am consumat f'o juma' de kil de creierash sa te citesc... si sa mai si-nteleg ceva...
Sampon gen Zefir mai gasesti la basarabeni, pun pariu... aia-s cu dooj' si ceva de ani in urma minimum, asa ca ei sigur au ceea ce cauti tu! Inclusiv gaz de lampa, ca numai la ei si la romanii din Ucraina mai gasesti zone neelectrificate ca la noi... ungurii le-au rezolvat de cand erai tu fata mare!
Hai SUCCESURI la cautat...
enviroinstal
Postat pe 18 Iulie 2009 08:27
Buna ziua, este adevarat dar am cautat gaz peste tot si nu mai este pentru ca nu se foloseste nicaieri in industrie in momentul de fata. Am gasit in magazinele naturiste o masca pe baza de petrol, ulei de masline, ulei de recin, mesteacan ,urzica care vad ca e destul de buna.
Daca stie cineva unde se gaseste gaz, ar putea sa-mi spuna si mie.
Multumesc anticipat.
iulia_fuior@yahoo.com
Postat pe 18 Iulie 2009 08:46
gazul lampant despre care vorbesti tu, se gaseste la orice benzinarie, numai ca trebuie sa ai un recipient anume, de metal ( nu se da in sticle de plastic).Acum, nu pot sa garantez cat e de natural, sau cati aditivi chimici are...

Si eu ma mai dau din cand in cand cu o solutie facuta din gaz si ulei de masline. E foarte bun, intr-adevar, pt par.
MarseVintila
Postat pe 18 Iulie 2009 09:32
(Retarzii tot retarzi) GAZ DE LAMPA AM INTELES CA S-AR GASI LA STATIILE PETROM,IN METRO...SI AR EXISTA SE PARE UN MIC MAGAZIN PE LA EROII REVOLUTIEI UNDE AU .NU STIU EXACT UNDE PT CA NU CUNOSC FOARTE BINE ZONA,DAR VIS A VIS DE MALL PE O STRADUTA..SI EU VREAU SA CUMPAR DC VOI GASI.ERA FOARTE BUN,FACEA MINUNI CU PARUL DISTRUS.
Ramoona
Postat pe 18 Iulie 2009 09:33
BUNA, TE POT AJUTA CU SAMPON DE URZINA NATURAL, DIN GERMANIA, TI-L ADUCE CURIERUL ACASA, NU E SCUMP SI ALT SAMPON PT PAR FRUMOS, BOGAT IN LOC DE GAZ . TRIMITE EMAIL TAU SI CERE CE DORESTI. MAIL MEU E PRICRODICA@YAHOO.COM
healthy002409
Postat pe 18 Iulie 2009 10:55
De cand ma stiu am avut si am probleme cu parul, si ma stiu cam de multicel....Tot ce poti sa faci e sa identifici singura care sunt perioadele cand se ingrasa, de exemplu, si de ce. La mine am observat, inca decand eram studenta, ca atunci invatam mult se ingrasa cumplit. Deci se pare ca stresul nu-i prieste parului, ca sa ma exprim asa. Un rol il are si alimentatia. Consuma multe fructe si legume. De asemenea se pare ca si calciul are rolul lui asa ca verifica si tu ce-i face bine parului si ce nu. Asta te ajuta si pentru intreg organismul. Gazul era bun, spun era, pentru ca acum nu poti sti in ce recipiente a fost tranportat si ce substante toxice sau otravitoare mai contine. Si in nici un caz nu se tine prea mult, o noapte cum ai zis. Eu cred ca exista posibilitatea sa irite pielea capului si sa-ti apara basicute, deci risti ca in unele zone sa ramai cheala. Mai bine pui putina sare sau putin otet la clatire ca macar nu risti. De asemenea conteaza si cum il perii. Parul nu trebuie sa stea lipit de cap, ci usor infoiat ca sa respire, Trebuie periat cu grija, cu delicatete, asa... ca in filmele vechi.Iti doresc sa ai un par minunat.
elenaneli
Postat pe 18 Iulie 2009 11:35
eu am gasit acest gaz la moldoveni in targ la tara in com chraftei jud galati
stitzab
Postat pe 18 Iulie 2009 12:39
DACA PROSDTIA AR DUREA....CU SIGURANTA AI PREFERA SPANZURATOAREA...DRAGA AMICE.............
mninu2000
Postat pe 18 Iulie 2009 14:47
Ai dreptate Kamyvaly. E stiut...dar toti am uitat de GAZ si ne deterioram parul cu creme din placentele.. cui ? Cu sampoane cu PH anormal si alte chimii DAUNATOARE.
Maryy
Postat pe 18 Iulie 2009 15:47
multa .... rusine!!!
chiar daca te crezi superior nu iti da nimic dreptul sa faci "misto" de altii. te-ai uitat de curand in jurul tau? la cat esti de arogant ... mare mirare sa fie cineva pe langa tine.
a ...multe succesuri si tie!!!!!!!!!!!!
aadriana
Postat pe 18 Iulie 2009 16:00
-exista petrol,de la Farmec(Cluj)un produs (imi scapa numele) cu petrol si ulei de ricin...intrebati la magazinele de cosmetice care au produsele de FARMEC, si au si sampon de urzica -tot ei
deceflor
Postat pe 18 Iulie 2009 16:02
De la: healthy002238, la data 2009-07-18 16:00:02multa .... rusine!!!
chiar daca te crezi superior nu iti da nimic dreptul sa faci "misto" de altii. te-ai uitat de curand in jurul tau? la cat esti de arogant ... mare mirare sa fie cineva pe langa tine.
a ...multe succesuri si tie!!!!!!!!!!!!


M-am rusinat deja, Miss Andro! Ma uit si-n jur... cata dreptate ai... nu esti pe-aici... incep sa zambesc a bucurie... E ca-n bancul ala: ce spun io si ce-ntelege ea...
Mdeh... in afara de soata si doi copii cam de varsta ta nu regasesc nimic prin jurul meu...Auch! Cu "una peste ceafa" ma atentioneaza unul dintre cei cinci prieteni ai mei de peste 35 de ani (vechime) ca mai am pe cineva prin jur... e-adevarat, AIA SCRIAZA COREC, PAREREA MEA!
Poate alta data o sa-ti EGZPLICHEZ de ce si cum se simte cineva - noroc ca intra rar - cand CETESHTE cum se KILLERESHTE sireaca Limba Romana...
In rest, toate bune si... la iarna racoare!
P.S. (le explic celor in cauza alta data ce-nseamna, tu VAZ ca scrii corect... ai macar putina pietate pentru sireaca Limba Romana...): Un zambet, dear, un zambet! Atat.
enviroinstal
Postat pe 18 Iulie 2009 16:29
Sunteti tare inteligenti toti cei care spuneti ca stiti ce "minuni" face gazul,dar niciunul nu stiti ca pe vremea aceea se gasea un gaz dublu rafinat care nu mirosea atat de puternic cum miroase cel de lampa.
marius_brn
Postat pe 18 Iulie 2009 20:21
De la: marius_brn, la data 2009-07-18 20:21:17Sunteti tare inteligenti toti cei care spuneti ca stiti ce "minuni" face gazul,dar niciunul nu stiti ca pe vremea aceea se gasea un gaz dublu rafinat care nu mirosea atat de puternic cum miroase cel de lampa.


Ai dreptate , gaz dublu rafinat era! De gasit.... mai greu acum! Se putea gasi pe la rafinariile din jurul Ploiestiului. Poate si-n alte parti...
healthy000124
Postat pe 18 Iulie 2009 22:55
De la: marius_brn, la data 2009-07-18 20:21:17Sunteti tare inteligenti toti cei care spuneti ca stiti ce "minuni" face gazul,dar niciunul nu stiti ca pe vremea aceea se gasea un gaz dublu rafinat care nu mirosea atat de puternic cum miroase cel de lampa.

gazul de acum e la fel ca si gazul de atunci...cu o foarte mica diferenta: i s-au adaugat niste "aditivi" pe baza de sulf TOCMAI IN IDEEA SA MIROASA URAT pt a fi detectata cu usurinta vreo scurgere care ar putea duce la explozii.Pana la introducerea "excipientului" pe baza de sulf au avut loc multe explozii din cauza scurgerilor de gaze NEDETECTATE.
Puteti sa va dati gazul pe care-l gasiti si-n buteliile de gaz....e fix acelasi lucru, dar nu puteti "goli" o butelie.
Nu stiu de ce va agitati cu gazul asta...oricum ustura rau capul de la el pt ca e iritant pt piele...
In fine...voi stiti mai bine.

Postat pe 19 Iulie 2009 00:27
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-07-19 00:27:29
De la: marius_brn, la data 2009-07-18 20:21:17Sunteti tare inteligenti toti cei care spuneti ca stiti ce "minuni" face gazul,dar niciunul nu stiti ca pe vremea aceea se gasea un gaz dublu rafinat care nu mirosea atat de puternic cum miroase cel de lampa.

gazul de acum e la fel ca si gazul de atunci...cu o foarte mica diferenta: i s-au adaugat niste "aditivi" pe baza de sulf TOCMAI IN IDEEA SA MIROASA URAT pt a fi detectata cu usurinta vreo scurgere care ar putea duce la explozii.Pana la introducerea "excipientului" pe baza de sulf au avut loc multe explozii din cauza scurgerilor de gaze NEDETECTATE.
Puteti sa va dati gazul pe care-l gasiti si-n buteliile de gaz....e fix acelasi lucru, dar nu puteti "goli" o butelie.
Nu stiu de ce va agitati cu gazul asta...oricum ustura rau capul de la el pt ca e iritant pt piele...
In fine...voi stiti mai bine.


Gazul de care se vorbeste nu e gazul de butelie ci un fel de "petrol" care se folosea anno in lampi pentru iluminat.
Incearca la vreun plafar sau ceva magazine cu produse naturiste (mai nou se numesc BIO), chiar dc nu gasesti acel petrol pur, vei gasi produse pe baza de petrol. Exista o firma Franceza (sorry, i-am uitat numele) produce si comercializeaza sampon si crema pt regenerarea parului pe baza de petrol (in limbajul popular gaz).
Este dovedit se mii de ani ca e un remediu fantastic pt par, dar din pacate miroase ingrozitor!
Cu multi ani in urma, fostul mei sot a inceput sa cheleasca si a preparat o reteta cu "gaz" nu imi mai aduc aminte cantitatile exacte, dar voi incerca sa vi-o descriu. Dupa 1 tratament de vreo luna, i-a crescut crescut din nou 1 par incredibil de des si chiar ondulat.
Se pune la macerat GAZ, ulei de ricin, f f mult usturoi, rom, urzica, muguri de plop, rostopasca, (totul pisat sau dat prin mixer). Preferabil sa se macereze in frigider cat mai mult, (chiar luni de zile) dar dc esti grabita o sapt e suficient.
Inaiinte de folosire amesteci cantitatea pe care vrei sa o folosesti (depinde de lungimea parului) cu 1 galbenus de ou si dc ai, laptisor de matca + cateva picaturi de ulei de masline. Dc doresti sa-ti si colorezi parul in the same time adauga HENNA. Te dai seara si te speli dc e posibil peste o sapt dc nu, dimineata sau dc incepi tratamentu Vineri, poti lasa sa-si faca efectul pana luni dimineata. Garantat, este o reteta ”traznet”!
umblataprinlume
Postat pe 19 Iulie 2009 06:59
De la: enviroinstal, la data 2009-07-18 08:27:01Il gasesti acolo unde-ai invatat sa scrii si sa te "ecsprimi"... parol! Cre' ca acolo nici electrificarea n-a sosit, asa ca gasesti lampi... te duci pe-nserat, vezi unde arde lampa-n casa, astepti s-o stinga, intri si-o iei si... 'tulai, Doamne, sa nu te prinda aia ca le-ai furat frumusetea parului!
Iar daca vrei totusi gaz lampant, in zonele cu rafinarii gasesti sigur... in afara zonelor unde ti-am spus mai sus sa te duci...
Oricum am consumat f'o juma' de kil de creierash sa te citesc... si sa mai si-nteleg ceva...
Sampon gen Zefir mai gasesti la basarabeni, pun pariu... aia-s cu dooj' si ceva de ani in urma minimum, asa ca ei sigur au ceea ce cauti tu! Inclusiv gaz de lampa, ca numai la ei si la romanii din Ucraina mai gasesti zone neelectrificate ca la noi... ungurii le-au rezolvat de cand erai tu fata mare!
Hai SUCCESURI la cautat...


Trebuie sa recunosc - raspunsul tau este tare haios si la cateva puncte chiar esti spiritual, dar fata are dreptate:

Gazul de care se vorbeste nu e gazul de butelie ci un fel de "petrol" care se folosea anno in lampi pentru iluminat.
Incearca la vreun plafar sau ceva magazine cu produse naturiste (mai nou se numesc BIO), chiar dc nu gasesti acel petrol pur, vei gasi produse pe baza de petrol. Exista o firma Franceza (sorry, i-am uitat numele) produce si comercializeaza sampon si crema pt regenerarea parului pe baza de petrol (in limbajul popular gaz).
Este dovedit se mii de ani ca e un remediu fantastic pt par, dar din pacate miroase ingrozitor!
Cu multi ani in urma, fostul mei sot a inceput sa cheleasca si a preparat o reteta cu "gaz" nu imi mai aduc aminte cantitatile exacte, dar voi incerca sa vi-o descriu. Dupa 1 tratament de vreo luna, i-a crescut crescut din nou 1 par incredibil de des si chiar ondulat.
Se pune la macerat GAZ, ulei de ricin, f f mult usturoi, rom, urzica, muguri de plop, rostopasca, (totul pisat sau dat prin mixer). Preferabil sa se macereze in frigider cat mai mult, (chiar luni de zile) dar dc esti grabita o sapt e suficient.
Inaiinte de folosire amesteci cantitatea pe care vrei sa o folosesti (depinde de lungimea parului) cu 1 galbenus de ou si dc ai, laptisor de matca + cateva picaturi de ulei de masline. Dc doresti sa-ti si colorezi parul in the same time adauga HENNA. Te dai seara si te speli dc e posibil peste o sapt dc nu, dimineata sau dc incepi tratamentu Vineri, poti lasa sa-si faca efectul pana luni dimineata. Garantat, este o reteta ”traznet”!

Mult succes!
umblataprinlume
Postat pe 19 Iulie 2009 07:00
Ah! Eram sigura ca am uitat cateva lucruri, reteta era si mai stufoasa, dar mi-am mai adus aminte ca inainte de folosire adauga si suc fresh de morcovi.
umblataprinlume
Postat pe 19 Iulie 2009 07:04
buna,

poti incerca o solutie regeneranta cu petroleum care contine vitamina A, vitamina E, ulei de ricin si petroleum, se gaseste in farmacia Sensiblue, chiar asa se numeste"Solutie regeneranta cu petroleum" este de la Gerovital Plant si costa 17 lei sticla de 100 ml.

sper ca iti este de folos!

o zi buna


p.s. eu am folosit-o si este foarte buna
micaela71
Postat pe 19 Iulie 2009 10:47
www.tratamentchelie.aaz.ro
tratamentchelie
Postat pe 19 Iulie 2009 14:20
Un sampon cu extract de urzica foarte bun produce Corola 94. Iti mai cade parul, dar se regenereaza foarte repede. Si coafeza mea a fost mirata. Eu il folosesc de 2 ani. Pana atunci imi tundeam parul foarte scurt, dar de atunci... . Il foloseste si fiica mea, si mai toate colegele de la serviciu. Unele, e drept, au facut la inceput matreata, dar si pentru asta sunt remedii.
Noi il comandam pe internet pentru ca nu se prea gaseste in magazinele naturiste.
Bafta !
kmikmonik
Postat pe 19 Iulie 2009 14:53
pt healthy000972:
puteti posta adresa unde faceti comanda de sampon? daca va temeti ca ar putea fi considerata reclama, va rog sa imi trimiteti link-ul la adresa: mercur_ro@yahoo.com.
multumesc anticipat!
mercur_ro
Postat pe 19 Iulie 2009 22:51
caderea parului are origini interne...daca nu veti trata cauzele,ci numai efectele nu faceti nicio mare afacere...!!!
4Life
Postat pe 19 Iulie 2009 22:53
da
alexandrinaci
Postat pe 19 Iulie 2009 23:19
da,ai dreptate retarzii tot retarzi..............totul e sa stii sa-i deosebesti.
Aveti dreptate fetelor cu GAZUL care este de fapt banalul petrol care se gaseste la benzinarii.Va pot spune ca mama mea avea un par ff bogat si de fiecare data cand se spala pe cap(avea un par ff lung 130 cm)se pieptana cu petrol.Asta sunt sigura ca a ajutat foarte mult la mentinerea unui par bogat si sanatos.
alexandrinaci
Postat pe 19 Iulie 2009 23:28
finaria Vega din Ploiesti (acum a Rompetrolului) avea un cabinet medical si o doctorita care facuse, gratie laboratorului performant din rafinarie, tot felul de studii pe componente de titei distilat, gen "gaz". Daca o mai fi pe-acolo sau daca o fi predat stafeta, poate se mai geseste... numai ca acel produs era considerat un fel de panaceu universal...

Ma-ntreb si-acum daca retard/retarzi vrea sa-nsemne retardat/retardati... dupa cum scriu unii, cre' ca da! Moama, ce delicat mi-s!
enviroinstal
Postat pe 20 Iulie 2009 01:33
Eu am luat lampi si gaz (au si simplu si cu diferite arome) din Hornbach(la capatul lui 102 in Berceni)
nina.emanoil@yahoo.com
Postat pe 20 Iulie 2009 04:47
daca nu te intereseaza subiectul, esti smecher si ironic, dar mai ales destept , iti dai seama din prima clipa despre ce este vorba, nu trebuie sa te chinui sa intelegi si mai ales sa scri[dupa cum se vede nu esti nici destept si nici educat] nu te mai obosi sa scri, vezi-ti de suruburile si prostiile din capul tau chel i nterior si exterior.
nicolaescu_ana
Postat pe 20 Iulie 2009 08:42
caz similar . la fel mi s-a intamplat si mie .din fericire eu am mai gasit gaz lampant la statiile peco , cauta si acolo . succes.
ylory
Postat pe 20 Iulie 2009 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nail Art Decals 1 De la: kudika373827 5 Martie 2011 11:56
Crema pentru protectie solara! 2 De la: kraszi 10 Mai 2010 13:14
bronzare organica...la domiciliu...ce parere aveti? 1 De la: bronzare_organica_dha_la_domiciliu 24 Aprilie 2010 09:00
Remodelarea nasului fara interventie chirurgicala 3 De la: kudika_1002215 7 Aprilie 2016 16:43
concurs make-over !!! 3 De la: AdrianaR 28 Octombrie 2010 21:49